Jump to content

Διακοσμηση Ενυδρειου Και Βιολογια Βοηθεια!


Recommended Posts

λοιπον παιδια, θελω τις συμβουλες σας και τις ιδεες σας για σωστη διακοσμηση του μεγαλου ενυδρειου με τα χρυσοψαρα. αυτα που με προβληματιζουν ειναι

1) η πλατη του: οπως ισως ξερετε εχει ΚΟΛΛΗΜΕΝΗ αφισα απο την εξωτερικη πλευρα η οποια δε μου πολυαρεσει. Τα προβληματα τωρα ειναι

α) οτι ΔΕΝ μπορω να την βγαλω γιατι δεν ειναι δικο μου. και γενικα ΔΕΝ μπορω να κανω ΤΙΠΟΤΑ μονιμο πανω στο ενυδρειο

β) ΔΕΝ υπαρχει αρκετος χωρος πισω απο το ενυδρειο ωστε να γινει οποιαδηποτε δουλεια

2) επειδη εχω χρυσοψαρα το να βαλω φυτα ειναι αρκετα δυσκολο γιατι τα τρωνε κι επειδη ειναι και πολυ μεγαλο ειναι και ακριβη επιλογη. θα ηθελα ομως τις ιδεες σας.

3) θα με ενδιεφερε και λιγο μοντερνος φωτισμος (αν φυσικα ειναι οκ για τα ψαρακια). Εχει δυο λαμπες ασπρου χρωματος αλλα σκεφτομουν για βραδυνο φως, λεντ κτλ αλλα δεν εχω γνωσεις πανω σε αυτο και θα ηθελα τη βοηθεια σας

4) πετρες θα εκανε καλο να βαλω? μονο σε πετ σοπ τις βρισκω? ποιες ειναι καταλληλες για τα ψαρια μου? πως πρεπει να στηθουν ωστε να μην εχουμε ατυχηματα?

5) ποσες "φουσκαλες" χρειαζονται? ας πουμε εχω ακουσει 3 διαφορετικες γνωμες απο 3 πετσοπαδες. ο ενας λεει "ειναι μονο design", ο αλλος ειπε " μια αεραντλια εναξαρτητου δυναμης φτανει" και ο αλλος ειπε "οτι ειναι πολυ σημαντικες και καλο ειναι να εχεις πανω απο μια λογω μεγαλου ενυδρειου. εσεις τι λετε?

6) τελικα με το σκουπισμα η μη της αμμου τι συμπερασμα εχει βγει? διαβαζα ενα αρθρο προσφατα εδω μεσα νομιζω που ελεγε ενα παιδι οτι με το που το καθαρισε του χαλασε τη βιολογια κτλ. τι ειναι το σωστο?

7) πριν μια βδομαδα που ηρθε ενας πετσοπας να μου το καθαρισει μαζι με φιλτρα κτλ, μου τα καθαρισε ολα την ιδια στιγμη, δηλαδη και λιιιγο την αμμο, και τα τζαμια απο μεσα, και αλλαξε το μισο νερο και καθαρισε και τα δυο φιλτρα. λετε να επαθε κατι η βιολογια?γιατι καπου διαβασα οτι δεν θα πρεπε να γινεται ετσι.

αυτα προς το παρον! ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μου ειπανε οτι μπορω να αγορασω ενα ειδος αφισας το οποιο μπαινει ΜΕΣΑ στο νερο. στηριζεται κατω με την αμμο και τις πετρες και απλα πανω πανω θελει καμια σταγονα σιλικονη ωστε να σταθεροποιηθει. και μετα μπορω πολυ απλα να το βγαλω κι αυτο και την υπολοιπομενη σιλικονη. γνωριζετε αν ισχυει κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μου ειπανε οτι μπορω να αγορασω ενα ειδος αφισας το οποιο μπαινει ΜΕΣΑ στο νερο. στηριζεται κατω με την αμμο και τις πετρες και απλα πανω πανω θελει καμια σταγονα σιλικονη ωστε να σταθεροποιηθει. και μετα μπορω πολυ απλα να το βγαλω κι αυτο και την υπολοιπομενη σιλικονη. γνωριζετε αν ισχυει κατι τετοιο?

Αφισα ή καποια απο τις ετοιμες πλατες των εταιριων;Η αφισα λογικα θα διαλυθει στο νερο.

Link to comment
Share on other sites

απο οτι μου ειπε ο πετσοπας ειναι καταλληλη για το νερο, κι απο τι την ειχα δει εγω την περασμενη βδομαδα ηταν σαν πλαστικη, δεν ηταν απλο χαρτι σιγουρα. κατσε μηπως τη βρω ονλαιν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...