Jump to content

Σταθμη Νερου


Recommended Posts

λιγες ακομα πληροφοριες.

την μεγαλυτερη αλλαγη στη σταθμη την ειδα απο χτες μεχρι σημερα. σε μια μερα δηλαδη εχει κατεβει λιιιιγο λιγοτερο απο ενα εκατοστο (σε ενυδρειο με 2.3 μετρα μηκος και 37 εκατοστα βαθος.

Χτες βραδυ ανοιξα το ενα εξωτερικο φιλτρο και χυθηκε απο εξω περιπου 100-200 γραμμαρια νερο.

τα καπακια τα εχω ανοιχτα συνεχεια και τα φωτα δουλευουν 5 ωρες τη μερα

διαρροη δεν εω προσεξει

Link to comment
Share on other sites

Αφου εχεις τα καπακια ανοιχτα ειναι λογικο να εχεις εξατμηση του νερου,γι αυτο και πεφτει η σταθμη

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο ηταν απο τα πρωτα που σκεφτηκα αλλα επειδη απο χτες ειδα 1 σχεδον εκατοστο κατω σε ενυδρειο 2,27χ0,37 δε μου φαινεται πολυ λογικο

Link to comment
Share on other sites

Ζέστη, ανοιχτό ενυδρείο κι αν έχεις και ανατάραξη στην επιφάνεια = εξάτμιση.

Απο την άλλη, με τις διαστάσεις σου 230χ37χ1/1000=8,5 λίτρα.

Δεν πρέπει να σε προβληματίζει το 230μ αλλά τα 8 λίτρα/ημερησίως....

Πόσο καιρό το έχεις το ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Εξατμηση ειναι και την εχω και εγω που δεν εχω καθολου καπακι στο ενυδρειο,οσο καλοκαιριαζει και πιανει η ζεστη θα ειναι και μεγαλητερη,το χειμωνα ειναι λιγοτερη

Link to comment
Share on other sites

Κάθε ημέρα είναι διαφορετική, έχει άλλη θερμοκρασία, άλλη υγρασία

oπότε και η εξάτμιση αλλάζει και σε ένα ενυδρείο με μεγάλη επιφάνεια είναι φυσιολογικό η εξάτμιση να είναι αρκετή….

Link to comment
Share on other sites

Οσο περισσότερα τα λίτρα τόση περισσότερη εξάτμιση.Κάνε και έναν έλεγχο μην δακρύζει πουθενά η σιλικόνη και δεν το βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν ξερω πως να το δω αυτο γιατι ειναι εντοιχισμενο το ενυδρειο και ειναι "κουμπωμενο" απο πανω του ξυλο. παντως νερο η υγρασια δε βλεπω

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να ανησυχείς.Εξάτμιση είναι.Αν υπήρχε διαρροή θα το έβλεπες.Όλο και από κάπου θα έβγαινε το νερό....άτιμο πράγμα.Από την στιγμή που έχεις και ανοιχτά καπάκια όλο και περισσότερη θα είναι με τον ερχομό του καλοκαιριού.Πρόσεξε μόνο μην ξενερίσει κάποιο φίλτρο(αν υπάρχει κάποιο με ψηλά την είσοδο) και καεί.

Link to comment
Share on other sites

ναι πανω πανω τα εχω (την αντλια του φιλτρου δηλαδη) να την βαλω να ειναι παντα ΚΑΤΩ απο τη σταθμη?

Εννοείς την έξοδο του φίλτρου δλδ εκεί που βγάζει το νερό!

Σε ένα τέτοιο μεγάλο ενυδρείο με χρυσόψαρα χρειάζεσαι μεγάλη ανατάραξη της επιφάνειας έτσι είναι καλό να το στρέψεις εκεί που θα σου δημιουργεί την μεγαλύτερη!

Γενικά αν θέλεις άνοιξε ένα νέο θέμα και κάνε μας μια παρουσίαση του ενυδρείου και του εξοπλισμού μαζί με φωτογραφίες!

Link to comment
Share on other sites

θα το κανω κι αυτο απλα περιμενω και το νε ενυδρειο για να τα βαλω και τα δυο και να δω που θα βαλω και τι γιατι μαλλον θα βγαλω και το ενα φιλτρο (λογω οικονομικου) απο το μεγαλο ενυδρειο για να το βαλω στο νεο

Link to comment
Share on other sites

θα το κανω κι αυτο απλα περιμενω και το νε ενυδρειο για να τα βαλω και τα δυο και να δω που θα βαλω και τι γιατι μαλλον θα βγαλω και το ενα φιλτρο (λογω οικονομικου) απο το μεγαλο ενυδρειο για να το βαλω στο νεο

Χωρίς να ξέρω τι εξοπλισμό έχεις ακριβός πιστεύω ότι είναι λάθος από πολλές απόψεις να βγάλεις το φίλτρο από ένα στημένο ενυδρείο και να το βάλεις αλλού!

Link to comment
Share on other sites

ναι μπορει αλλα αφενος θα μου γλυτωσει πολλα ευρω που δεν εχω και πολυ χρονο στρωσιματος που θα ηθελα να αποφυγω, τωρα αν εχεις πολυ σημαντικους λογους να τους ακουσω! παντως απο λιτρα φτανει και το ενα φιλτρο

Link to comment
Share on other sites

ναι μπορει αλλα αφενος θα μου γλυτωσει πολλα ευρω που δεν εχω και πολυ χρονο στρωσιματος που θα ηθελα να αποφυγω, τωρα αν εχεις πολυ σημαντικους λογους να τους ακουσω! παντως απο λιτρα φτανει και το ενα φιλτρο

Να τους ακούσεις!

Έχεις ένα ενυδρείο 600 λίτρα ΜΕ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ!

1) Η απαιτήσεις του σε φιλτρανση είναι τεράστιες 2000/λιτρα την ώρα κυκλοφορία πράγμα αδύνατον να έχεις τέτοιο φίλτρο!

2) Αυτοί που βαλανε 2 κάτι θα ξερανε!

3) Δεν περάσουμε ποτέ την βιολογία σε ένα υποτίθεται στρωμένο και ώριμο ενυδρείο! Αφαιρώντας το ένα φίλτρο αυτόματος αφαιρείς από το σύστημα του πολύτιμες αποικίες βακτηρίων!

4) Με την μεταφορά του φίλτρου στο νέο ενυδρείο εγκυμονείς κίνδυνο να μεταφέρεις και πιθανές ασθένειες που τα χρυσόψαρα συνήθως καβαλάνε! (πολύ διαφωνούν με αυτό) εγώ δεν το προτείνω!

5) Φαντάζομαι ότι αυτό το φίλτρο που θέλεις να μεταφέρεις σε κάποιο 120 ενυδρείο αποτι πείρε το μάτι μου κάπου να λες θα είναι μεγάλο και πιθανών να σου δημιουργεί πρόβλημα πλεύσης στα ψαράκια σου!

Αυτά και αλλά πολλά….ελπίζω να μην σε κούρασα!

Υ.Γ. δικό σου είναι και το ενυδρείο και τα χρήματα και αυτά είναι άπλα η γνώμη μου!

Φιλικά Νίκος!
Link to comment
Share on other sites

καλα κανεις και μου τα λες,

απο τις προδιαγραφες των φιλτρων διαβασα οτι και τα δυο που εχω (eheim 2080 kai 2017) κανουν το καθενα μονο του για 600 λιτρα. οτι διαβαζω λεω κι εγω. τι να σου πω, μακαρι να μπορουσα να παρω καποιο αλλο. α οχι οτι εχει σημασια αλλα οι συγκεκριμενοι που βαλανε αυτα τα δυο μαλλον δεν ειχαν ιδεα (γενικα οχι για αυτην την επιλογη) μιας και ειχανε δωσει στον προηγουμενο κατοχο τροφες για θαλασσινα ψαρια, δισκους και χρυσοψαρα, αλατι, τεστ για πραγματα που δεν χρειαζονται στο γλυκο, εναν SAE, μονο ψευτικα φυτα κτλ κτλ , δηλαδη οτι να ναι. τελοσπαντων! μακαρι να βρω καλυτερη επιλογη!

Link to comment
Share on other sites

Τα φίλτρα που έχεις στο ενυδρείο σου ίσα ίσα σε καλύπτουν σε αυτά τα λίτρα.Μην βγάλεις κανένα.Θα έχεις πρόβλημα και θα το ανακαλύψεις όταν θα αρχίσεις να χάνεις ψάρια.Καλύτερα όπως σου είπε και ο ebenos παραπάνω να πάρεις άλλο φίλτρο για το δεύτερο ενυδρείο ανάλογο και με το τι θα βάλεις μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...