Jump to content

Neon Tetra


Recommended Posts

εβαλα εδω το θεμα γτ δεν ηξερα που ανηκει!πηρα κατι νεον τετρα και κολυμπανε πολυ χαμηλα στον βυθο ειναι φυσιολογικο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

εβαλα εδω το θεμα γτ δεν ηξερα που ανηκει!πηρα κατι νεον τετρα και κολυμπανε πολυ χαμηλα στον βυθο ειναι φυσιολογικο αυτο?

Προσαρμογή έκανες?
Link to comment
Share on other sites

ναι ολα κανονικα!επισης αν χασουν το χρωμα τους μπορει να φταιει και το νερο?γτ εχω παραπανω GH

Link to comment
Share on other sites

Ποτε μπηκαν τα ψαρια στο ςνυδρειο και ποσο καιρο παρατησρεις αυτην την συμπεριφορα;Το πλεον πιθανο να ειναι στρεσαρισμενα.

:)

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρια μπηκαν εχθεσ κανα 2 ωρες πριν αναρτησω το θεμα!!!απλως ακομα δεν ειναι κοπαδι την παρασκευη θα παρω κι αλλα γιαυτο ανησυχω!!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι ολα κανονικα!επισης αν χασουν το χρωμα τους μπορει να φταιει και το νερο?γτ εχω παραπανω GH

Όταν λες κανονικά?

Ποια μέθοδος προσαρμογής ακλούθησες?

Link to comment
Share on other sites

ακολουθησα την μεθοδο που βαζεισ την σακουλα στο νερο και σιγα σιγα βαζεισ μεσα νερο απο το ενυδρειο και σε μιση ωρα τα βαζεισ μεσα στο ενυδρειο! τα ψαρια ειναι 7

Link to comment
Share on other sites

Σαν αριθμός καλά είναι....για την άποψη περί στρεσαρίσματος.Τώρα μπορεί να είναι στρεσαρισμένα και φυσιολογικό είναι από την αλλαγή περιβάλλοντος.Γενικά τα tetra είναι ψάρια του μεσαίου στρώματος.Τα δικά μου πάντως είναι αρκετές φορές κοντά στον βυθό και βολτάρουν.Και εγώ 7 έχω στον αριθμό.

Link to comment
Share on other sites

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου; Αν τα neon είναι τα πρώτα ψάρια που βάζεις στο ενυδρείο σου μη βιαστείς να το φορτώσεις. Πάντα αυξάνουμε σταδιακά τον αριθμό των ψαριών.

Για το στρεσάρισμα των ψαριών σου εδώ λέει:

Μέτρια προς χαμηλή ροή φίλτρου. Λευκή άμμος, ξύλα και μερικά εύκολα φυτά αφού ο φωτισμός του ενυδρείου πρέπει να είναι σχετικά χαμηλός. Παρόλο αυτά μπορεί να συντηρηθεί και σε ενυδρεία με ποιο έντονο φωτισμό με προϋπόθεση ότι θα υπάρχουν περισσότερα φυτά ώστε να έχει το ψάρι πολλά σημεία διαφυγής όταν αισθάνεται κίνδυνο.

Τα Mikrogeophagus ramirezi είναι ευαίσθητα ψαράκια που απαιτούν μαλακό και πολύ καθαρό νερό. Δε συγχωρούν λάθη και χάνονται εύκολα! Δε θα τα πρότεινα σε κάποιον που είναι καινούργιος στο χόμπι.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό που τόνισε ο thoedor72 θα σου έλεγα, αφού η προσαρμογή σου ήταν καλή τότε το ότι κάθονται στο βυθό οφείλετε στο stress!

Για μια δυο μέρες περιόρισε των φωτισμό του ενυδρείου ακόμα και σβηστά τελείως τα φώτα για αρκετές ώρες της ημέρας και θα στρώσουν!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου theodor για το μαλακκο νερο το δουλευω με απιονισμενο!για ραμιρεζι δεν σκεφτομαι αμεσα αλλα στο μελλον τωρα με αυτα καλα ειμαι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...