Jump to content

Ph Minus


Recommended Posts

Γεια σας

Μετά από χρήση του απιονισμένου νερού στις αλλαγές, κατέληξα ότι προκαλεί πρόβλημα στη λειτουργία του ενυδρείου.

Λόγω κόστους και δύσκολων εποχών έχω απορρίψει την Α/Ο και τη μπουκάλα Co2 για τη μείωση σκληρότητας και ph.

Αν προσθέσω κάποιο ph minus (σε συνδυασμό με την τύρφη , αλλά να μην το κάνουμε το νερό μαύρο) στο νερό της αλλαγής (έστω στον ένα από τους δύο κουβάδες) μπορεί να υπάρξει κάποια αρνητική επίπτωση;;;

Ευχαριστώ Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μην μπλέξεις με ζουμιά!

Η τύρφη δεν σε καλύπτει?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ebenos έχω φτάσει στα όριά μου με τις σκληρότητες του νερού της Θεσσαλονίκης!!!Για να με καλύψει η τύρφη πρέπει να το κάνω το νερό μαύρο αλλά το ενυδρείο είναι φυτεμένο.

Φίλε nikoloutso το νερό μου χωρίς απιονισμένα και τύρφη είναι πάνω από 7.6 .Εχω apistogramma borelli τα οποία αντέχουν και σε πολύ υψηλές σκληρότητες αλλά πρέπει να κατεβώ για να μην τα έχω κοντά στα όρια

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια είναι μέσα??

Στο pet shop που τα πήρες τι μετρησεις έχουν, ξερεις???

Πως διαπιστωσες οτι το απιονισμένο σου προκαλει προβλημα??

Πόσο πιο πάνω απο 7,6 είναι το ph σου??

Link to comment
Share on other sites

Είναι μέσα 10 μήνες τώρα και με γέννες

ph 7.5 χαμηλές σκληρότητες

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=69311&st=0&p=612768&hl=+%EA%E1%F6%DD%20+%F3%F4%DF%E3%EC%E1%F4%E1&fromsearch=1entry612768

Μετα απο το σταματημα του απιονισμενου τα ψαρια ειναι οκ

οχι πάνω από το 7.6

Εχει αναφερθεί κάποιο πρόβλημα με την περιορισμένη χρήση ph minus όπως αναφέρω;;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει για να σου πω αλλά γενικά ότι χημικό, γνωρίζεις ότι δεν είναι και το καλύτερο!

Τώρα αν το πρόβλημα σου είναι τόσο σοβαρό τότε μάλλον δεν έχεις και πολλά περιθώρια!

Πάντως θα πρότεινα να βάλεις μερικά ξύλα ακόμα που θα σε βοηθήσουν!

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν όλα τα ph minus έχουν φωσφορικά, πρόσεξε το αυτό.

Κάποιο διάστημα που έκανα πειράματα με ένα της Κεντ και ένα της Seachem, στο νερό της Αθήνας(7,6pH, gH/kH 8-12) έφτασα σε σημείο να αδειάσω μισό μπουκαλάκι και το pH να κατέβει στο 7,3.Για 1-2 μέρες και μετά έπερνε τον ανήφορο και πάλι.... Μετρημένο και με υγρά και φρεσκοκαλιμπραρισμένο όργανο.

Ξανασκέψου την λύση της A/O.

Έγινε επεξεργασία - Vaggelis78
Link to comment
Share on other sites

περισσοτερο στρες θα προκαλεσεις στα ψαρια σου λογω αυξομειωσης πεχα παρα θΑ πετυχεις κατι καλο με τετοια ζουμια.αν βαριεσαι την ολη διαδικασια με τυρφη, η α/ο ειναι μονοδρομος.

Link to comment
Share on other sites

To θέμα δεν είναι ότι βαριέμαι την τύρφη αλλά υπάρχουν και κάποια όρια,δεν θέλω το νερό να μου γίνει μαύρο.ετσι και αλλιώς το ενυδρείο είναι φυτεμένο.

Vaggelis78 πρόσθετες ph minus στο ενυδρείο απευθείας ή όπως περιγράφω στο νερό της αλλαγής?

Η Αντίστροφη όσμωση δυστυχώς δεν παίζει.Δεν σκέφτομαι μόνο τα χρήματα για την αγορά της αλλά και πόσο νερό πρέπει να σπαταλώ μετά για να βγαίνει το αποτέλεσμα που θέλω.Άρα άκυρο.

Φίλε klaz μπορείς να μου εξηγήσεις με ποιον τρόπο αυξομειώνεται το ph με τα ζουμιά?

Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα που να με κάνει να πρέπει να μειώσω το ph άμεσα.Απλά θέλω το καλύτερο για τα ψαράκια μου.

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να ρίξουμε το ph?

Σας ευχαριστώ όλους

Βασίλης ;)

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή το έβαζα στο νερό της αλλαγής. Μετά από ένα ολόκληρο μπουκαλάκι χωρίς να έχω την παραμικρή πτώση του pH άρχισα να βάζω απευθείας στο ενυδρείο(ακολουθώντας τις οδηγίες και τις δοσολογίες του κάθε σκευάσματος).

Το μονο που κατάφερα ήταν αφού άδειασα ένα σχεδόν ολόκληρο μπουκαλάκι, να πέσει το pH μέχρι το 7,3. Μετά από 1-2 μέρες άρχιζε να ανεβαίνει και πάλι, οπότε ήθελε πάλι συμπλήρωμα.

Εννοείται πως δεν είχα κατι στο ενυδρείο που να επηρεάζει το pH(πέτρες, ανατάραξη κτλ).

Το σοκ ήρθε μετά από καμιά βδομάδα κι αφού είχα κάνει 7-8 αλλαγές νερού της τάξης του 50%. Φωσφορικά στον θεό, άλγες που με ταλαιπώρησαν αρκετούς μήνες μέχρι να φύγουν.

Δεν προσπαθώ να σε αποτρέψω, αλλά σου λέω την εμπειρία μου, όπως την έλεγαν και σε μένα.

Έπαιξα και με τύρφη, βαρέθηκα τα βαρέλια, τις μετρήσεις, τις κάλτσες, την αμμωνία κτλ.

Αν θέλεις μαλακό νερό, η Α/Ο είναι μονόδρομος, ευκολότερα από όλες τις άλλες λύσεις και σε βάθος χρόνου, οικονομικότερος.

Link to comment
Share on other sites

οι χρυσοι κανονες για να μην μπερδευομαστε ειναι οι εξης.

θελουμε να ριξουμε το πεχα?

τυρφη,η διοξειδιο.

θελουμε να μαλακωσουμε το νερο?

χρηση τυρφης η και νερο οσμωσης.

συνηθως κανουμε συνδιασμο των 2 παραγοντων με τον τροπο που επιλεγουμε.

κατα την προσωπικη μου αποψη και γνωση ολα τα ζουμια που υποσχονται να μας ριξουν το πεχα,ναι μεν το κανουνε αλλα δεν μπορουμε να εχουμε σταθερες συνθηκες,αλλα αυξωμειωσεις και σκαμπανευασματα στο πεχα για να μην αναφερω και τις αλγες που ανεφερε ο φιλος παραπανω.

οσο για το οικολογικο θεμα με την οσμωση,εγω για παραδειγμα εχω 2 δεξαμενες στο παταρι μου,μια για το καθαρο και μια για το νερο που πετιεται.

το ''πεταμενο'' νερο το στελνω στο καζανακι της τουαλετας,και ετσι δεν παει χαμενο.θελω να πω πως αν το μελετησεις υπαρχουν τροποι...

Link to comment
Share on other sites

οι χρυσοι κανονες για να μην μπερδευομαστε ειναι οι εξης.

θελουμε να ριξουμε το πεχα?

τυρφη,η διοξειδιο.

θελουμε να μαλακωσουμε το νερο?

χρηση τυρφης η και νερο οσμωσης.

συνηθως κανουμε συνδιασμο των 2 παραγοντων με τον τροπο που επιλεγουμε.

Δηλαδή αν το πεχα πέσει πχ με διοξείδιο, αυτό δεν συνεπάγεται αυτόματα και μείωση της ανθρακικής σκληρότητας άρα "μαλάκωμα" του νερού? Πως είναι δυνατόν εφόσον η σκληρότητα εξαρτάται απτο πεχα, όταν αυτό πέσει να μην πέσει κι αυτή? Αφού και με όσμωση αντίστροφα μειώνεται η σκληρότητα αλλά και το πεχα. Μήπως παραμπερδεύτηκα?

Απλά κι εγώ τα έχω πάρει με τις πέτρες που βγάζει η Θεσσαλονικιά βρύση κι όχι μόνο λόγω των ενυδρείων αλλά και συντήρησης νοικοκυριού, τα πλυντήριά μας, τα σίδερα κλπ έχουν μικρότερο χρόνο ζωής εξαιτίας του νερού από μια αντίστοιχη συσκευή στην Αθήνα. Και σε όλα αυτά έρχεται να προστεθεί και το έξτρα έξοδο συσκευής όσμωσης για τα ψαρομπεμπέ μας. Αδικία...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν αρκετοι τρόποι για να κρατας τις σκληρότητες και το ph χαμηλά.

Αυτα τα δύο ειναι αλληλένδετα, αλλα αυτο δε σημαινει οτι ειναι και σταθερή η αναλογία τους. Για παραδειγμα με ph 7 η ανθρακική σκληρότητα μπορεί να είναι 3dkh μπορεί ομως και 6dkh.

Eγω για παραδειγμα κραταγα το kh 0,5 και το ph 4 με μεγάλο αριθμο σαλιγκαριων.

Link to comment
Share on other sites

Κανένας αλλος τρόπος μείωσης ph?

Εκτός co2 και Αο????

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη στο πρώτο σου post αναφέρεις ότι το απιονισμενο σου δημιουργεί προβλήματα, που ακριβός το εστιάζεις?

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη στο πρώτο σου post αναφέρεις ότι το απιονισμενο σου δημιουργεί προβλήματα, που ακριβός το εστιάζεις?

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=69311&st=0&p=612768&hl=+%EA%E1%F6%DD%20+%F3%F4%DF%E3%EC%E1%F4%E1&fromsearch=1entry612768

Link to comment
Share on other sites

Σου απάντησε και ο klaz παραπάνω. Χρήση τύρφης με μόνο μειονέκτημα πως κιτρινίζει το νερό για κάποιους που δεν τους αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα χρησιμοποιείσαι ph minus στο παρελθόν για τους δίσκους μου γιατί δεν ήθελα να μπαίνω στην ταλαιπωρία αλλαγών νερού με όσμωση αλλά και το κόστος αγοράς αυτής.

Στην αρχή έγινε αυτό που αναφέρουν και κάποιοι φίλοι πιο πάνω, δηλαδή ενώ φαινόταν να κατεβαίνει το ph, την επόμενη μέρα ξανασκαρφάλωνε στα ύψη. Θεώρησα ότι ήταν λόγω buffer γι αυτό και συνέχισα την δοσολογία για αρκετά καιρό(αν θυμάμαι καλά για κανα 2 βδομάδες) έως ότου κάποια στιγμή σταθεροποιήθηκε και μετά έβαζα την ανάλογη δόση μόνο στο νερό αλλαγής. Το ph το έιχα φτάσει και κρατήσει στο 6,5.

Πρόβλημα άλγης δεν είχα συναντήσει. Δυστυχώς δεν θυμάμαι την μάρκα που ήταν το σκεύασμα.

Τα ψάρια που έβαλα μετά δεν μου παρουσίασαν κανένα πρόβλημα και οι δίσκοι μάλιστα είχαν γεννήσει.

Βέβαια δεν το έχω ξαναχρησιμοποιήσει από τότε αφού επικρατεί πλέον η γνώμη(και νομίζω ότι είναι και σωστή) όχι χημικά, αλλά τώρα με την κρίση αρχίζω να το ξανασκέφτομαι

Link to comment
Share on other sites

Αλέξη αναφέρεις το θέμα κόστους. Η Α/Ο κοστίζει γύρω στα 60€,μια με λίγα λίτρα παροχής που μια χαρά βολεύει όσους δεν έχουν μεγάλα ενυδρεία.

Τα ''χημικά'' που αναφέρεις πόσο κοστίζουν? Μήπως σε βάθος χρόνου συμφέρει η Α/Ο? Εντάξει ξέρω πως είναι και το νερό που πετιέται,τα φίλτρα που θέλουν αλλαγή αλλά και το αναγκαίο ''βαρέλι'' προετοιμασίας.

Link to comment
Share on other sites

και μην ξεχναμε επισης ποσο σημαντικη ειναι η α/ο οταν αναπληρωνουμε το νερο του ενυδρειου απο αυτην και οχι απο νερο βρυσης....

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φίλε μου με 60 ευρώ Α/Ο πετιέται πολύ νερό(εδώ είναι οικολογικό το θέμα) και είναι και αυτά που αναφέρεις-μεμβράνες-βαρέλι-ώρες αναμονής κ.λ.π)

Τα 100ml για 500 λίτρα περίπου είναι γύρω στα 5 ευρώ. Τα 500Ml είναι γύρω στα 15 ευρώ.

Να επισημάνω επίσης κάτι που δεν ανέφερα πριν ότι μιλάω για μικρά ενυδρεία μέχρι 200 λίτρα, δεν νομίζω να συμφέρει σε μεγάλα ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με την οικολογία του θέματος.Υπάρχει και το θέμα που την τοποθετείς?άλλο ένα εμπόδιο στο σπίτι.Βέβαια υπάρχουν και τρόποι αξιοποίησης του βρώμικου νερού αλλά εκεί πάμε σε άλλα,άλλες τροποποιήσεις,έξτρα δεξαμενή να το μαζεύει και να το μεταφέρει αλλού,π.χ καζανάκι.

Σίγουρα για μεγάλα ενυδρεία συμφέρει όπως λές και εσύ.Τα χημικά πάντως δεν είναι και τόσο ακριβά και μιας που λές πως κάνουν και δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έχω δει που το αναφέρεις πιο πάνω απλα σε ξαναρώτησα γιατί είδα ότι δεν είσαι σίγουρος ότι τα στίγματα οφείλονταν στο απιονισμενο και μήπως τελικός παρατήρησες κάποιο άλλο πρόβλημα!

Τελικός θα σου πρότεινα τα φύλλα catappas αλλά και αυτά θα στο σκουρύνουν οπότε μάλλον δεν έχεις άλλη επιλογή από το Ph minus αφού όλες οι άλλες λύσεις δεν σε καλύπτουν!

Link to comment
Share on other sites

Δεν με πειράζει καθόλου να δώσω 60Ε για μία Α/Ο αλλά όπως αναφέρει και ο φίλος Alex_SKG πετιέται πάρα πολύ νερό και είναι και οι μεμβράνες-βαρέλι-ώρες αναμονής κ.λ.π.

Φίλε ebenos είμαι σίγουρος ότι το πρόβλημα προέρχεται από το απιονισμένο και όπως αναφέρεις δεν φαίνεται να έχω άλλη λύση εκτός του ph minus.

Όποιος έχει χρησιμοποιήσει κάποιο ph minus με θετικά αποτελέσματα ας μας πει ποιας μάρκας είναι και τον τρόπο χρήσης του.Ακόμα όποιος έχει να προτείνει κάποιο άλλο τρόπο μείωσης ph-σκληρότητας ας τον πει.

Προσωπικά θα χρησιμοποιήσω τύρφη μαζί με τον άλλο τρόπο μείωσης ph που θα καταλήξω.

Αυτό πώς σας φαίνεται;;;;http://www.sera.de/gr/hauptseiten/sera-produkte/in_category/co2-tampletes-2610/product/sera-co2-start.html

Ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...