Jump to content

Ph Minus


Recommended Posts

Δεν με πειράζει καθόλου να δώσω 60Ε για μία Α/Ο αλλά όπως αναφέρει και ο φίλος Alex_SKG πετιέται πάρα πολύ νερό και είναι και οι μεμβράνες-βαρέλι-ώρες αναμονής κ.λ.π.

Φίλε ebenos είμαι σίγουρος ότι το πρόβλημα προέρχεται από το απιονισμένο και όπως αναφέρεις δεν φαίνεται να έχω άλλη λύση εκτός του ph minus.

Όποιος έχει χρησιμοποιήσει κάποιο ph minus με θετικά αποτελέσματα ας μας πει ποιας μάρκας είναι και τον τρόπο χρήσης του.Ακόμα όποιος έχει να προτείνει κάποιο άλλο τρόπο μείωσης ph-σκληρότητας ας τον πει.

Προσωπικά θα χρησιμοποιήσω τύρφη μαζί με τον άλλο τρόπο μείωσης ph που θα καταλήξω.

Αυτό πώς σας φαίνεται;;;;http://www.sera.de/g...-co2-start.html

Ευχαριστώ πολύ :)

Βασίλη δοκίμασε το!thumbup.gif

Νομίζω ότι θα πάει καλά ο συνδυασμός του με την τύρφη!smile.png

Κράτα μας ενήμερους!!!

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη δοκίμασε το!thumbup.gif

Νομίζω ότι θα πάει καλά ο συνδυασμός του με την τύρφη!smile.png

Κράτα μας ενήμερους!!!

Από ότι φαίνεται θα το δοκιμάσω.Αν το κάνω θα σας ενημερώσω για την εξέλιξη.

Τι λέτε όμως γι' αυτό;;;http://www.sera.de/gr/hauptseiten/sera-produkte/in_category/co2-tampletes-2610/product/sera-co2-start.html

Ποιο ph minus προτιμάτε;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βασίλη κανά νέο με το θέμα?

Το sera το δοκίμασες?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα θα πάω για αγορά ph minus (δεν είμαι σίγουρος ακόμα ποιο)Μετά την αλλαγή νερού θα σας ενημερώσω!

Link to comment
Share on other sites

Κράτα μας ενήμερους για την πορεία και πότε θα πέσει,ποιό θα πάρεις κτλ.Σε πόσο καιρό θα φτάσει στο ph που θέλεις κτλ......

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά λόγω εξετάσεων και έλλειψης χρόνου αμέλησα το θέμα και ζητώ συγγνώμη για αυτό.Τώρα όμως θα επανορθώσω :P .

H χρήση του ph minus(sera) έγινε όπως είπαμε σε συνδυασμό με την τύρφη στο νερό της αλλαγής (5ml στα 20 λίτρα) αλλά και στο νερό που συμπληρώνω λόγω της εξάτμισης.Έριξα στο νερό του ενυδρείου και 2 φορές ολόκληρη δόση Ph Minus.Χθες έκανα μέτρηση ph και βγήκε 6.8 (από 7.7-7.8 :o ) Αυτό που σκέφτομαι να κάνω ακόμα είναι να πάρω ένα φτηνό blackwater για να βάζω στο νερό που χρειάζεται λόγο της εξάτμισης

Το ph minus δεν είχε αρνητικές επιπτώσεις στα ψάρια και δεν είχα ούτε εξάρσεις άλγης και άλλα παρατράγουδα.

Περιμένω τη γνώμη σας. :bigemo_harabe_net-64:

Σύντομα μετρήσεις PH,GH,KH,NO3,NO2,NH3/NH4

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Σε πόσο διάστημα Βασίλη είχες αυτήν την μείωση στο ph?

Έχεις ελέγξει αν παραμένει σταθερό?

Νομίζω ότι τελικά όμως δεν κατάφερες να μην χρωματίσεις το νερό που έλεγες!

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να πεις περισσότερες λεπτομέρειες για τη χρηση του;

καθε πότε το χρησιμοποιεις και αν μεταξεί των αλλαγων το ph σου μενει σταθερο, αν πεφτει σταδιακα ή απότομα κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...