Jump to content

Χρυσοψαρα - Παρεξηγημενα.... Γιατι?


Vangelis21

Recommended Posts

116.jpg

Ειπα να ανοιξω αυτο το θεματακι για να μοιραστουμε τις αποψεις μας για τα χρυσοψαρα. Η βασικη ιδεα του ποστ ειναι μπας και μπορεσω να καταλαβω κι εγω αλλα και αλλοι, γιατι τα χρυσοψαρα ειναι τοσο παρεξηγημενα και δεν επιλεγονται απο εμπειρους χομπιστες αλλα ακομα και απο λιγοτερο εμπειρους η επιλογη τους ειναι σπανια και προτιμουν καποιο αλλο ψαρι.

Τι βλεπω εγω στα χρυσοψαρα...

- Ευκολα ψαρια, δηλαδη που δεν εχουν τις τρελλες απαιτησεις που εχουν αλλα οπως ανεβαζε κατεβαζε ph, σκληροτητες κτλ βαλε θερμανση, βγαλε θερμανση κτλ

- Δεν ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ φυτα κατι που σε βγαζει απο πολυ κοπο ειδικα αν δε θες η δεν ξερεις να ασχοληθεις, αλλα ΜΠΟΡΟΥΝ να μπουν με συγκεκριμενα φυτα το οποιο σε κανει αν το επιθυμεις να ασχοληθεις και με αυτα.

- Δεν εχουν συγκεκριμενες απαιτησεις διακοσμησεις (μονο ζωντανα και αληθινα πραγματα η μονο πλαστικα, ειδικες αμμους κτλ)

- Ειναι πολυ φθηνα για αγορα μιας και αν δεν εχεις τρελλες απαιτησεις και δε ζητας τα πιο σπανια ψαρακια, κοστιζουν εως 10 ευρω στα πετ σοπ

- Πολλα ειδη σε ενα! Αλλα ειδη πρεπει να μεινουν με το ειδος τους και το ενυδρειο ειναι συνηθως μονοτονο, αλλα και αλλο ειδος να παιρουν μαζι τους τοτε απλα αλλαζει το χρωμα η ισως και λιιιιγο το σχημα. ΣΤα χρυσοψαρα υπαρχουν πανω απο 10-15 ειδη τα οποια ειανι ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικα μεταξυ τους κατι που χαριζει ποικιλια στον χομπιστα.

- Μπορει να μην εχουν συμπεριφορες του τυπου: τσακωμους, δικες τους περιοχες κτλ αλλα ειναι πολυ φιλικα, σε ακολουθουν οπου πας, χαιρονται οταν τα ταιζεις, παιζουν μαζι σου κτλ.

- Μεγεθη για ολους! Μονο και μονο οτι μπορεις να βρεις χρυσοψαρα απο 3 εως 23 εκατοστα δινει μεγαλη ποικιλια στον χομπιστα.

- Σκληρα ψαρια τα οποια αντεχουν στις αρρωστιες και στον χρονο μιας και σε ενα υγιες ενυδρειο μπορουν να ζησουν δεκαετιες.

Αυτα με μια προχειρη σκεψη. Θα ηθελα πραγματικα να ακουσω τις γνωμες σας και ειδικα το γιατι ειναι τοσο παρεξηγημενα.

121.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Προσωπικά τα βρίσκω πολύ συμπαθή και οι πιο πολλοί απο εμάς κάπως έτσι ξεκινήσαμε το ταξίδι με μιά γυάλα και ένα χρυσόψαρο και στην πορεία σιγά σιγά ενυδρεία εξωτερικά φίλτρα σάμπ και σκίμερ....Ενα βιβλίο που διάβασα πρόσφατα και αναφερόταν στο feng shui έλεγε οτι κάθε άλλο ψάρι θα φέρει κακοτυχία και ιδανικό είναι να έχεις 8 χρυσόψαρα και ένα μάυρο..Μάλλον είναι και πολύ συμπαθή τα feng shui fish όπως μπορείς να διαβάσεις και στο παρακάτω άρθρο απο μέλος του AZ.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=52172

Link to comment
Share on other sites

ναι το εχω διαβασει αυτο! βεβαια πρεπει να πω οτι δεν ακολουθω το feng shui αλλα καλο ειναι να υπαρχει!

παντως αυτο ειναι και μια πλευρα αυτου που ελεγα! ας πουμε κι εσυ που τα συμπαθεις, αρχισες με αυτα και προχωρησες και αυτο το κανουν πολλοι! δηλαδη ειναι σαν ενα χαμηλο επιπεδο πριν παμε σε "καλυτερα" (?) ψαρια. αυτο δεν καταλαβαινω!

ευχαριστω για την απαντηση!

Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου αποψη στο γιατι αυτα τα ψαρια ειναι παρεξηγημενα ειναι ο χωρος στον οποιο πρεπει να μπουν δηλαδη τα 30+ λιτρα που χρειαζονται το καθενα... δεν μπορω να φανταστω ενα τοσο [αρκετα θα ελεγα] μεγαλουτσικο ενυδρειακι με ενα και μονο ψαρακι...ετσι αυτο σε κανει να πας στα περισσοτερα λιτρα που κοστιζουν σαφως περισσοτερο.. σε αυτα τα λιτρα θα μπορουσες να βαλεις κατι μικροτερο οπως γκαπυ [λεμε τωρα] ...τα χρυσοψαρα ειναι καποια ψαρια που λατρευω και λυπαμαι που δεν μπορω να τα εχω λογω ελειψης χωρου.! Θα ηθελα να συμπληρωσω επισης οτι η τηλεοραση μας εχει κανει πλυση εγκεφαλου δειχνοντας σε πολλα παιδικα προγραμματα χρυσοψαρα σε γυαλες σε καθημερινα σηριαλ οπως ''Πισω στο σπιτι'' που εχουν ενα χρυσοψαρο σε στρογγυλη κλασσικη γυαλα...ο κοσμος τα παρατηρει δεν ειναι χαζος και ετσι οι περισσοτεροι τα αγοραζουν λογω της χαμηλης τιμης και της ομορφιας τους! Αυτα!

Έγινε επεξεργασία - anna-sushi
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα εγω να σου πω την αλήθεια δεν είχα ποτε και δεν θα ήθελα να είχα ποτε δεν μου άρεσε το χρυσοψαρο!

αλλα θα συμφωνήσω μαζί σου οτι είναι παρεξηγιμενα!

καλη ανάσταση και καλο Πάσχα να χαίρεστε τις οικογένειες σας!

Link to comment
Share on other sites

επισης λυκουργε αλλα το θεμα δεν ειναι να λεμε "μας αρεσει η οχι" το θεμα ειναι να αναλυσει κανεις τα υπερ και τα κατα του ψαριου απο την εμπειρια του, το ΓΙΑΤΙ του αρεσει και γιατι οχι (οπως εκανα εγω πανω) ωστε να δουμε το ΓΙΑΤΙ ειναι παρεξηγημενα!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα με αυτα και ποτε δε τα "σταματησα".

Παντα υπηρχε ενυδρειο στο σπιτι με χρυσοψαρα και λεγοντας ενυδρειο, ξεκινησε(η τρελα μου με αυτα) με ενα 100 λιτρο,πηγα σε 200, μετα στα 240,καποια στιγμη"επεσα" παλι στα 120 λιτρα, αλλα τελικα κατεληξα στα 460 λιτρα φυτεμενου με 14 χρυσοψαρα....

Ολα οσα ειπες για τα χρυσοψαρα τα εβλεπα στα 7 χρονια που ασχολουμαι με το χομπι...

Περνωντας απο φουλ φυτεμενα(Ολλανδικου τυπου) ενυδρεια με διαφορες συνθεσεις ψαριων, βιοτοπικα ,(ολα εκτος του θαλασσινου) και εχοντας μεχρι και 9 ενυδρεια στο σπιτι μου χωρις προβληματα-ασθενειες,θανατους-με το μικροτερο να ειναι 100 λιτρα και αφιερωνοντας πολυ χρονο και χρημα τελικα αποφασισα και τους χαρισα το κεντρικο ενυδρειο στο σαλονι μου,ενα eheim scubaline 130 με το καλυτερο εξοπλισμο που διαθετω (eheim 2080-2217) με ζωντανα φυτα και δε το μετανιωνω ουτε στιγμη....

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα με αυτα και ποτε δε τα "σταματησα".

Παντα υπηρχε ενυδρειο στο σπιτι με χρυσοψαρα και λεγοντας ενυδρειο, ξεκινησε(η τρελα μου με αυτα) με ενα 100 λιτρο,πηγα σε 200, μετα στα 240,καποια στιγμη"επεσα" παλι στα 120 λιτρα, αλλα τελικα κατεληξα στα 460 λιτρα φυτεμενου με 14 χρυσοψαρα....

Ολα οσα ειπες για τα χρυσοψαρα τα εβλεπα στα 7 χρονια που ασχολουμαι με το χομπι...

Περνωντας απο φουλ φυτεμενα(Ολλανδικου τυπου) ενυδρεια με διαφορες συνθεσεις ψαριων, βιοτοπικα ,(ολα εκτος του θαλασσινου) και εχοντας μεχρι και 9 ενυδρεια στο σπιτι μου χωρις προβληματα-ασθενειες,θανατους-με το μικροτερο να ειναι 100 λιτρα και αφιερωνοντας πολυ χρονο και χρημα τελικα αποφασισα και τους χαρισα το κεντρικο ενυδρειο στο σαλονι μου,ενα eheim scubaline 130 με το καλυτερο εξοπλισμο που διαθετω (eheim 2080-2217) με ζωντανα φυτα και δε το μετανιωνω ουτε στιγμη....

you_are_the_man.gifyou_are_the_man.gif

Link to comment
Share on other sites

Μια και οχι τοσο καλη ειναι αυτη...ευελπιστω καποια στιγμη που θα παρουν τα πανω τους τα φυτα να κανω μια πληρη παρουσιαση...αλλωστε εχουν ενα μονο 2μηνο που μετακομισαν στο συγκεκριμενο ενυδρειο...

post-1960-0-94159200-1334331101_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - maikl
Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφα. ελπιζω να μη στα φανε τα φυτακια!

EΙναι δοκιμασμενη συνταγη πιστεψε με....ουτε εχινοδωρο,ουτε ανουμπιες,ουτε κρυπτοκορινες,ουτε κρινουμ πειραζουν....

Link to comment
Share on other sites

Αν τα ψαρια τα παρεις μικρα και τα βαλεις με φυτα τετοιου ειδους δεν υπαρχει προβλημα.Απλα ειναι μεχρι να ριζωσουν τα φυτα στο χαλικι ή να δεσουν τα ριζιδια της ανουμπιας ,γιατι καμια φορα μπορει να στα τραβηξουν και να τα βρεις να επιπλεουν.Αλλα να τα φανε ειναι λιγο απιθανο...

Link to comment
Share on other sites

Αλλο ενα παραδειγμα φυτεμενου με χρυσόψαρα.... και τα φυτα μπήκαν μετα τα ψαρια!!!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=44615&view=findpost&p=479323

Κι εχω κανει κι αλλες δοκιμες και με αλλα χρυσόψαρα.... θα παρουσιαστει κι αυτο καποια στιγμη....

Link to comment
Share on other sites

α ρε χρυσοψαρουκλες! μακαρι να υπηρχε μεγαλυτερη ζητηση και να ειχαν και πιο πολλα και σπανια τα πετ σοπ. ειναι κριμα να υπαρχουν μονο τα απλα παντου και μαλιστα στην Αθηνα. παιδια σας το εχω πει, θελω ιδιαιτερα μαθηματα να φυτεψω κι εγω!

Link to comment
Share on other sites

Τα πιο σπανια και ομορφα χρυσόψαρα τα έχω δει στη λίμνη του MICHALIS CYPRUS στη Λεμεσο.

Ενα απο αυτά... στα χρώματα της σημαιας της Ιαπωνίας. Σπανιο... και ομορφο!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα πιο σπανια και ομορφα χρυσόψαρα τα έχω δει στη λίμνη του MICHALIS CYPRUS στη Λεμεσο.

Ενα απο αυτά... στα χρώματα της σημαιας της Ιαπωνίας. Σπανιο... και ομορφο!!!

Στα κοι και τα χρυσόψαρα τους Ιαπωνες παντα άρεσε να σχηματίζουν την ιαπωνική σημαία στο κεφάλι τους . Αυτές οι ποικιλίες έχουν όνομα tancho .

Είχα ένα σπάνιο ράντσου tancho το οποίο αποδείχτηκε πολύ ευαίσθητο για τη λίμνη όμως έχω ένα πανέμορφο κομετ tancho το οποίο εξελίσσετε σε βασιλιάς των χρυσόψαρων μου και θα αφήσει και πολλούς απογόνους όπως αντιλαμβάνομαι

Τα κοι tancho είναι πολύ δημοφιλή όπως μπορείτε να δείτε στο λινγκ

http://www.google.gr/search?hl=el&q=tancho&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.,cf.osb&biw=1525&bih=662&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=HNaJT-f1KNO78gOz-OnbCQ

Συντομα θα βαλω και φωτογραφιες

Link to comment
Share on other sites

Ειπα να ανοιξω αυτο το θεματακι για να μοιραστουμε τις αποψεις μας για τα χρυσοψαρα. Η βασικη ιδεα του ποστ ειναι μπας και μπορεσω να καταλαβω κι εγω αλλα και αλλοι, γιατι τα χρυσοψαρα ειναι τοσο παρεξηγημενα και δεν επιλεγονται απο εμπειρους χομπιστες αλλα ακομα και απο λιγοτερο εμπειρους η επιλογη τους ειναι σπανια και προτιμουν καποιο αλλο ψαρι.

Τι βλεπω εγω στα χρυσοψαρα...

- Ευκολα ψαρια, δηλαδη που δεν εχουν τις τρελλες απαιτησεις που εχουν αλλα οπως ανεβαζε κατεβαζε ph, σκληροτητες κτλ βαλε θερμανση, βγαλε θερμανση κτλ

- Δεν ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ φυτα κατι που σε βγαζει απο πολυ κοπο ειδικα αν δε θες η δεν ξερεις να ασχοληθεις, αλλα ΜΠΟΡΟΥΝ να μπουν με συγκεκριμενα φυτα το οποιο σε κανει αν το επιθυμεις να ασχοληθεις και με αυτα.

- Δεν εχουν συγκεκριμενες απαιτησεις διακοσμησεις (μονο ζωντανα και αληθινα πραγματα η μονο πλαστικα, ειδικες αμμους κτλ)

- Ειναι πολυ φθηνα για αγορα μιας και αν δεν εχεις τρελλες απαιτησεις και δε ζητας τα πιο σπανια ψαρακια, κοστιζουν εως 10 ευρω στα πετ σοπ

- Πολλα ειδη σε ενα! Αλλα ειδη πρεπει να μεινουν με το ειδος τους και το ενυδρειο ειναι συνηθως μονοτονο, αλλα και αλλο ειδος να παιρουν μαζι τους τοτε απλα αλλαζει το χρωμα η ισως και λιιιιγο το σχημα. ΣΤα χρυσοψαρα υπαρχουν πανω απο 10-15 ειδη τα οποια ειανι ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικα μεταξυ τους κατι που χαριζει ποικιλια στον χομπιστα.

- Μπορει να μην εχουν συμπεριφορες του τυπου: τσακωμους, δικες τους περιοχες κτλ αλλα ειναι πολυ φιλικα, σε ακολουθουν οπου πας, χαιρονται οταν τα ταιζεις, παιζουν μαζι σου κτλ.

- Μεγεθη για ολους! Μονο και μονο οτι μπορεις να βρεις χρυσοψαρα απο 3 εως 23 εκατοστα δινει μεγαλη ποικιλια στον χομπιστα.

- Σκληρα ψαρια τα οποια αντεχουν στις αρρωστιες και στον χρονο μιας και σε ενα υγιες ενυδρειο μπορουν να ζησουν δεκαετιες.

Τι βλέπω λοιπόν εγώ στα χρυσόψαρα:

- Ψάρια που πολλές φορές είναι κατάλληλα μόνο για λιμνούλες ή μεγάλα ενυδρεία (μέγεθος μεγαλύτερο από 20 εκ) άλλα φιλοξενούνται σε γυάλες ή μικρά ενυδρεία. Δεν ξέρω που είδες χρυσόψαρο 3 εκατοστών. Αν εννοείς ψαράκια σε νεαρή ηλικία, τότε είναι λάθος να επιλέγει κάποιος με αυτό το κριτήριο γιατί και αυτά θα μεγαλώσουν.

-Είναι ψάρια που συνήθως δεν τους παρέχονται τα λίτρα που χρειάζονται με αποτέλεσμα να παραμένουν νάνοι και να μη φτάνουν το τελικό τους μέγεθος. Αυτός ο νανισμός άραγε προκαλεί προβλήματα;

- Είναι πολύ κοινωνικά ψάρια, αλλά σπάνια υπάρχουν ενυδρεία που μπορούν να φιλοξενήσουν ένα κοπάδι από αυτά.

- Έχουν την κατάρα να είναι πολύ φτηνά και επομένως αναλώσιμα. Κανείς δε στεναχωριέται αν χάσει λίγα ευρώ μέσα σε λίγες ημέρες.

- Έχουν την κατάρα να θεωρούνται εύκολα και ανθεκτικά. Και αυτό φυσικά το πληρώνουν με την δραστική μείωση του προσδόκιμου ζωής τους. Θέλουν ισχυρή φίλτρανση αφού παράγουν αρκετούς ρύπους, αλλά λίγοι το λαμβάνουν αυτό υπ' όψη.

- Είναι ψάρια που ανάλογα με το είδος μπορούν να ζήσουν από 20 ως 45 χρόνια, αλλά ελάχιστα καταφέρνουν να ξεπεράσουν την 5ετία ( μήπως είπα και πολλά; ) Γιατί άραγε;

- Τα περισσότερα είδη χρυσόψαρων αποτελούν (κατά την γνώμη μου) προσβολή για την φύση και την ζωή. Ψάρια με τεράστιες κοιλιές, πρησμένα μάτια, όγκους στο κεφάλι δεν είναι για μένα κάτι που πρέπει να επιδεικνύουμε στα ενυδρεία μας.

Ίσως τα είπα λίγο απότομα, αλλά σίγουρα με καλή διάθεση και χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν. Είναι απλά η γνώμη μου. Για εμένα, δεν είναι ψάρια παρεξηγημένα, αλλά ψάρια για λύπηση! Το συμπέρασμα μου είναι λοιπόν πως ο λόγος που δε τα προτιμούν οι ενημερωμένοι χομπίστες και όχι μόνο οι έμπειροι, δε θα πρέπει να είναι ότι είναι πολύ συνηθισμένα, πολύ φτηνά και εύκολα αλλά κάποιοι από τους λόγους που ανέφερα παραπάνω. Ελπίζω να συμφωνείτε...

Αυτά :)

Link to comment
Share on other sites

- Τα περισσότερα είδη χρυσόψαρων αποτελούν (κατά την γνώμη μου) προσβολή για την φύση και την ζωή. Ψάρια με τεράστιες κοιλιές, πρησμένα μάτια, όγκους στο κεφάλι δεν είναι για μένα κάτι που πρέπει να επιδεικνύουμε στα ενυδρεία μας.

Για εμένα, δεν είναι ψάρια παρεξηγημένα, αλλά ψάρια για λύπηση!

Ενω σε αλλα επιχειρηματα σου συμφωνησα, σε αυτα τα δυο δεν μπορω παρα να δειξω περιεργια ως προς το τι εννοεις ακριβως γιατι ειμαι βεβαιος (θελω να ειμαι βεβαιος) οτι δεν τα εννοουσες οπως ακριβως τα ειπες. Οι τεραστιες κοιλιες και οι ογκοι η τα πρησμενα ματια ειναι απλα οι "παραξενιες" τους και οχι καποια προβληματα η αρρωστιες. γιατι λοιπον να μην επιδεικνυουμε τετοια ομορφια που αλλα ψαρια θα ζηλευαν?

την εκφραση "ψαρια για λυπηση" θα την εκλάβω απλα σαν να εννοουσες οτι "επειδη πολλοι τα κακοποιουν μιας και δεν ξερουν να τα φροντιζουν, πρεπει πολλες φορες να τα λυπασαι"...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Βαγγέλη, η αλήθεια είναι πως δε μπορούμε να καταλάβουμε πάντα πως νιώθουν τα ψάρια μας. Αυτό που εσύ λες παραξενιά εγώ θα μπορούσα να το λέω έκτρωμα. Δε ξέρω φυσικά πως νοιώθουν τα ψαράκια με αυτές τις τεράστιες κοιλιές, τα πελώρια πτερύγια, τα εξογκώματα. Το σίγουρο είναι πως προέρχονται από πειράματα γενετικής, αλλά και λιγότερο από επιλεκτικές αναπαραγωγές. Εξίσου σίγουρο είναι πως κανένα άλλο ψάρι αν μπορούσε να επιλέξει δε θα ζήλευε αυτά τα στολίδια που κανένα όφελος δε θα τους πρόσφερα, παρά μόνο εμπόδια. Δλδ δυσκολία στην κίνηση, στην διεκδίκηση της τροφής. Τα πειράματα γενετικής για την δημιουργία διακοσμητικών ψαριών είναι θεμιτό ή ανήθικο;

Θα μπορούσες να φανταστείς μια γάτα, ένα σκύλο ή ένα καναρίνι με αντίστοιχες με τα χρυσόψαρα «παραξενιές» ;

Εξηγούμαι λίγο παραπάνω σχετικά με το ψάρια για λύπηση.

Τα λυπάμαι για τις σωματικές τους δυσμορφίες που όμως κάποιοι τις θεωρούν στολίδια. ( Δε το λέω για να μειώσω τους λάτρεις των χρυσόψαρων, αλλά το αναφέρω σαν μια εντελώς διαφορετική άποψη και αισθητικά.) Τα λυπάμαι γιατί για πάρα πολλά χρόνια υφίστανται πετυχημένα και αποτυχημένα πειράματα ώστε να αποκτήσουν το επιθυμητό για κάποιους σχήμα. Γιατί ενώ θα μπορούσαν να ζήσουν 20, 30 ή 40 χρόνια πολλά από αυτά δε καταφέρνουν να ζήσουν ούτε ένα. Βέβαια αυτό είναι ένα γενικό κακό στο χόμπι μας όπου ελάχιστα ψάρια τελικά καταφέρνουν να πεθάνουν από γεράματα. Ποιος έχει κρατήσει πχ tetra για 4-5 χρόνια; Αλλά νομίζω πως στα χρυσόψαρα το πράγμα έχει παραγίνει. Τα λυπάμαι γιατί είναι το ψάρι που κατεξοχήν το συναντάμε να μαραζώνει σε γυάλες παρά την ανάγκη του για σχετικά αρκετά λίτρα. Το λυπάμαι γιατί είναι φθηνό και συνεπώς καταδικασμένο να «καταναλώνεται» σε γάμους, διακόσμηση καταστημάτων κλπ. Αν είχε 100 ευρώ το ένα χρυσόψαρο νομίζω θα ήταν κάπως καλύτερη η «τύχη» του.

Δυστυχώς αυτή είναι η τύχη ενός ψαριού για αρχάριους και κατά τη γνώμη μου ένα από τα μεγάλα μειονεκτήματα του χόμπυ μας που δυστυχώς τείνουμε να παραβλέπουμε.

Εντελώς φιλικά για μια εντελώς φιλική κουβέντα… :)

Link to comment
Share on other sites

τωρα τα ειπες καλυτερα! ομως προσωπικα δε γνωριζω εαν τα οραντα ας πουμε ειναι αποτελεσμα υβριδισμου η γεννετικης μεταλλαξης μιας και δεν εχω ακουσει κατι για αυτο. ξερω ας πουμε για τα παπαγαλοψαρα. για τα οραντα εχεις καποιο αρθρο που να λεει οτι δεν ειναι 100% φυσικα ψαρια? οσο για τους σκυλους και τις γατες μη συγκρινουμε γιατι ετσι θα μπορουσαμε να πουμε "φανταζεσαι ενα ποντικι με 4 μετρα προβοσκιδα, κριμα δε θα ηταν?" ε δε παει να πει οτι οι ελεφαντες υποφερουν!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Βαγγέλη, η αλήθεια είναι πως δε μπορούμε να καταλάβουμε πάντα πως νιώθουν τα ψάρια μας. Αυτό που εσύ λες παραξενιά εγώ θα μπορούσα να το λέω έκτρωμα. Δε ξέρω φυσικά πως νοιώθουν τα ψαράκια με αυτές τις τεράστιες κοιλιές, τα πελώρια πτερύγια, τα εξογκώματα. Το σίγουρο είναι πως προέρχονται από πειράματα γενετικής, αλλά και λιγότερο από επιλεκτικές αναπαραγωγές. Εξίσου σίγουρο είναι πως κανένα άλλο ψάρι αν μπορούσε να επιλέξει δε θα ζήλευε αυτά τα στολίδια που κανένα όφελος δε θα τους πρόσφερα, παρά μόνο εμπόδια. Δλδ δυσκολία στην κίνηση, στην διεκδίκηση της τροφής. Τα πειράματα γενετικής για την δημιουργία διακοσμητικών ψαριών είναι θεμιτό ή ανήθικο;

Θα μπορούσες να φανταστείς μια γάτα, ένα σκύλο ή ένα καναρίνι με αντίστοιχες με τα χρυσόψαρα «παραξενιές» ;

Εξηγούμαι λίγο παραπάνω σχετικά με το ψάρια για λύπηση.

Τα λυπάμαι για τις σωματικές τους δυσμορφίες που όμως κάποιοι τις θεωρούν στολίδια. ( Δε το λέω για να μειώσω τους λάτρεις των χρυσόψαρων, αλλά το αναφέρω σαν μια εντελώς διαφορετική άποψη και αισθητικά.) Τα λυπάμαι γιατί για πάρα πολλά χρόνια υφίστανται πετυχημένα και αποτυχημένα πειράματα ώστε να αποκτήσουν το επιθυμητό για κάποιους σχήμα. Γιατί ενώ θα μπορούσαν να ζήσουν 20, 30 ή 40 χρόνια πολλά από αυτά δε καταφέρνουν να ζήσουν ούτε ένα. Βέβαια αυτό είναι ένα γενικό κακό στο χόμπι μας όπου ελάχιστα ψάρια τελικά καταφέρνουν να πεθάνουν από γεράματα. Ποιος έχει κρατήσει πχ tetra για 4-5 χρόνια; Αλλά νομίζω πως στα χρυσόψαρα το πράγμα έχει παραγίνει. Τα λυπάμαι γιατί είναι το ψάρι που κατεξοχήν το συναντάμε να μαραζώνει σε γυάλες παρά την ανάγκη του για σχετικά αρκετά λίτρα. Το λυπάμαι γιατί είναι φθηνό και συνεπώς καταδικασμένο να «καταναλώνεται» σε γάμους, διακόσμηση καταστημάτων κλπ. Αν είχε 100 ευρώ το ένα χρυσόψαρο νομίζω θα ήταν κάπως καλύτερη η «τύχη» του.

Δυστυχώς αυτή είναι η τύχη ενός ψαριού για αρχάριους και κατά τη γνώμη μου ένα από τα μεγάλα μειονεκτήματα του χόμπυ μας που δυστυχώς τείνουμε να παραβλέπουμε.

Εντελώς φιλικά για μια εντελώς φιλική κουβέντα… :)

Φίλε μου δε λέω να προσθέσουμε σε ένα ψάρι πόδια ή προβοσκίδα ή κάτι τέτοιο! Μη μπερδεύεσε! Εδώ μιλάμε για την επιλογή ψαριών με δυσμορφία και την συνεχή επιλεκτική αναπαραγωγή τους ώστε αυτή η δυσμορφία-παραμόρφωση (τηλεσκοπικά μάτια, εξογκώματα στο κεφάλι, φουσκωμένες κοιλιές, τεράστια πτερύγια) να φτάσει στον πιο έντονο δυνατό βαθμό. Το ίδιο κάνουν και με τεχνητή μετάλλαξη γονιδίων.

Ψάχνοντας λοιπόν για αρκετή ώρα στο internet (προσπαθώντας να σε πείσω για την ορθότητα αυτών που γράφω :) ) βρήκα κάποιους πίνακες που αναπαράγονται σε αρκετές ιστοσελίδες σχετικές με τα χρυσόψαρα και αφορούν την γενεαλογία τους. Μάλλον όμως έχει λάθος στον πρόγωνο όλων των σύγχρονων χρυσόψαρων που σύμφωνα με νεότερες έρευνες, δεν είναι το crucian carp (Carassius carassius) αλλά το Prussian carp (Carassius gibelio)

goldfishtree.jpg

kingyokeitouzuen.jpg

Ο δεύτερος είναι πιο ευανάγνωστος και περιέχει περισσότερες πληροφορίες. Με μπλε γραμμή φαίνονται τα είδη που προέρχονται από διασταυρώσεις (επιλεκτική αναπαραγωγή) και με γκρι γραμμή τα είδη που δημιουργήθηκαν με μετάλλαξη.

Από διασταυρώσεις χρυσόψαρων έχουμε:

Oranda X Calico Telescope → Calico Oranda

Rancu X Calico Oranda → Edonishiki

Ryukin X Calico Telescope → Calico

Crucian X Calico Telescope → Shubunkin

Crucian X Ranchu → Kinranshi

Crucian X Ryukin → Tetsugyo

Shubunkin X Calico Telescope → Phoenix

Wakin X Ryukin → Watounai

Και από μετάλλαξη

Crucian → Hibuna

Hibuna → Wakin

Wakin → Ryukin

Wakin → Jikin

Wakin → Red Telescope

Ryukin → Oranda

Red Telescope → Black Moor

Red Telescope → Calico Telescope

Red Telescope → Celestial

Ryukin → Tetsuonaga

Rykin → Tosakin

Maruko → Nankin

Wakin → Maruko

Oranda → Oranda w/Pompoms

Maruko → Ranchu

Συνεπώς για τα oranda που ενδιαφέρεσαι προέρχονται από μετάλλαξη. Δεν καταλαβαίνω πως πέρασε από το μυαλό σου πως αυτό το ψάρι μπορεί να το δημιούργησε η φύση. Εκτός και αν εννοείς κάτι διαφορετικό λέγοντας «100% φυσικά ψάρια»

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...