Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία
- - - - -

Χρυσοψαρα - Παρεξηγημενα.... Γιατι?

• Please log in to reply
53 replies to this topic

#21 theodor72

theodor72

AZ team

• Ομάδα Συντονισμού
  • 5.788 Δημοσιεύσεις:
  • Τα Ενυδρεία μου:Juwel RIO 125...
    Under Construction
  • Φύλο:'Ανδρας
  • Εμπειρία:Σχετικά καλή
  • Νομός:Θεσσαλονίκης
  • Χώρα:Hellas

Καταχωρήθηκε 15 Απρίλιος 2012 - 16:30

Ειπα να ανοιξω αυτο το θεματακι για να μοιραστουμε τις αποψεις μας για τα χρυσοψαρα. Η βασικη ιδεα του ποστ ειναι μπας και μπορεσω να καταλαβω κι εγω αλλα και αλλοι, γιατι τα χρυσοψαρα ειναι τοσο παρεξηγημενα και δεν επιλεγονται απο εμπειρους χομπιστες αλλα ακομα και απο λιγοτερο εμπειρους η επιλογη τους ειναι σπανια και προτιμουν καποιο αλλο ψαρι.

Τι βλεπω εγω στα χρυσοψαρα...

- Ευκολα ψαρια, δηλαδη που δεν εχουν τις τρελλες απαιτησεις που εχουν αλλα οπως ανεβαζε κατεβαζε ph, σκληροτητες κτλ βαλε θερμανση, βγαλε θερμανση κτλ
- Δεν ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ φυτα κατι που σε βγαζει απο πολυ κοπο ειδικα αν δε θες η δεν ξερεις να ασχοληθεις, αλλα ΜΠΟΡΟΥΝ να μπουν με συγκεκριμενα φυτα το οποιο σε κανει αν το επιθυμεις να ασχοληθεις και με αυτα.
- Δεν εχουν συγκεκριμενες απαιτησεις διακοσμησεις (μονο ζωντανα και αληθινα πραγματα η μονο πλαστικα, ειδικες αμμους κτλ)
- Ειναι πολυ φθηνα για αγορα μιας και αν δεν εχεις τρελλες απαιτησεις και δε ζητας τα πιο σπανια ψαρακια, κοστιζουν εως 10 ευρω στα πετ σοπ
- Πολλα ειδη σε ενα! Αλλα ειδη πρεπει να μεινουν με το ειδος τους και το ενυδρειο ειναι συνηθως μονοτονο, αλλα και αλλο ειδος να παιρουν μαζι τους τοτε απλα αλλαζει το χρωμα η ισως και λιιιιγο το σχημα. ΣΤα χρυσοψαρα υπαρχουν πανω απο 10-15 ειδη τα οποια ειανι ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικα μεταξυ τους κατι που χαριζει ποικιλια στον χομπιστα.
- Μπορει να μην εχουν συμπεριφορες του τυπου: τσακωμους, δικες τους περιοχες κτλ αλλα ειναι πολυ φιλικα, σε ακολουθουν οπου πας, χαιρονται οταν τα ταιζεις, παιζουν μαζι σου κτλ.
- Μεγεθη για ολους! Μονο και μονο οτι μπορεις να βρεις χρυσοψαρα απο 3 εως 23 εκατοστα δινει μεγαλη ποικιλια στον χομπιστα.
- Σκληρα ψαρια τα οποια αντεχουν στις αρρωστιες και στον χρονο μιας και σε ενα υγιες ενυδρειο μπορουν να ζησουν δεκαετιες.

Τι βλέπω λοιπόν εγώ στα χρυσόψαρα:

- Ψάρια που πολλές φορές είναι κατάλληλα μόνο για λιμνούλες ή μεγάλα ενυδρεία (μέγεθος μεγαλύτερο από 20 εκ) άλλα φιλοξενούνται σε γυάλες ή μικρά ενυδρεία. Δεν ξέρω που είδες χρυσόψαρο 3 εκατοστών. Αν εννοείς ψαράκια σε νεαρή ηλικία, τότε είναι λάθος να επιλέγει κάποιος με αυτό το κριτήριο γιατί και αυτά θα μεγαλώσουν.

-Είναι ψάρια που συνήθως δεν τους παρέχονται τα λίτρα που χρειάζονται με αποτέλεσμα να παραμένουν νάνοι και να μη φτάνουν το τελικό τους μέγεθος. Αυτός ο νανισμός άραγε προκαλεί προβλήματα;

- Είναι πολύ κοινωνικά ψάρια, αλλά σπάνια υπάρχουν ενυδρεία που μπορούν να φιλοξενήσουν ένα κοπάδι από αυτά.

- Έχουν την κατάρα να είναι πολύ φτηνά και επομένως αναλώσιμα. Κανείς δε στεναχωριέται αν χάσει λίγα ευρώ μέσα σε λίγες ημέρες.

- Έχουν την κατάρα να θεωρούνται εύκολα και ανθεκτικά. Και αυτό φυσικά το πληρώνουν με την δραστική μείωση του προσδόκιμου ζωής τους. Θέλουν ισχυρή φίλτρανση αφού παράγουν αρκετούς ρύπους, αλλά λίγοι το λαμβάνουν αυτό υπ' όψη.

- Είναι ψάρια που ανάλογα με το είδος μπορούν να ζήσουν από 20 ως 45 χρόνια, αλλά ελάχιστα καταφέρνουν να ξεπεράσουν την 5ετία ( μήπως είπα και πολλά; ) Γιατί άραγε;

- Τα περισσότερα είδη χρυσόψαρων αποτελούν (κατά την γνώμη μου) προσβολή για την φύση και την ζωή. Ψάρια με τεράστιες κοιλιές, πρησμένα μάτια, όγκους στο κεφάλι δεν είναι για μένα κάτι που πρέπει να επιδεικνύουμε στα ενυδρεία μας.

Ίσως τα είπα λίγο απότομα, αλλά σίγουρα με καλή διάθεση και χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν. Είναι απλά η γνώμη μου. Για εμένα, δεν είναι ψάρια παρεξηγημένα, αλλά ψάρια για λύπηση! Το συμπέρασμα μου είναι λοιπόν πως ο λόγος που δε τα προτιμούν οι ενημερωμένοι χομπίστες και όχι μόνο οι έμπειροι, δε θα πρέπει να είναι ότι είναι πολύ συνηθισμένα, πολύ φτηνά και εύκολα αλλά κάποιοι από τους λόγους που ανέφερα παραπάνω. Ελπίζω να συμφωνείτε...

Αυτά :)

#22 Vangelis21

Vangelis21

AQUAZONE POSTER

• Banned
  • 1.035 Δημοσιεύσεις:
  • Εμπειρία:Αρχάριος
  • Νομός:Αττικής
  • Χώρα:Canada

Καταχωρήθηκε 15 Απρίλιος 2012 - 17:07

- Τα περισσότερα είδη χρυσόψαρων αποτελούν (κατά την γνώμη μου) προσβολή για την φύση και την ζωή. Ψάρια με τεράστιες κοιλιές, πρησμένα μάτια, όγκους στο κεφάλι δεν είναι για μένα κάτι που πρέπει να επιδεικνύουμε στα ενυδρεία μας.

Για εμένα, δεν είναι ψάρια παρεξηγημένα, αλλά ψάρια για λύπηση!

Ενω σε αλλα επιχειρηματα σου συμφωνησα, σε αυτα τα δυο δεν μπορω παρα να δειξω περιεργια ως προς το τι εννοεις ακριβως γιατι ειμαι βεβαιος (θελω να ειμαι βεβαιος) οτι δεν τα εννοουσες οπως ακριβως τα ειπες. Οι τεραστιες κοιλιες και οι ογκοι η τα πρησμενα ματια ειναι απλα οι "παραξενιες" τους και οχι καποια προβληματα η αρρωστιες. γιατι λοιπον να μην επιδεικνυουμε τετοια ομορφια που αλλα ψαρια θα ζηλευαν?

την εκφραση "ψαρια για λυπηση" θα την εκλάβω απλα σαν να εννοουσες οτι "επειδη πολλοι τα κακοποιουν μιας και δεν ξερουν να τα φροντιζουν, πρεπει πολλες φορες να τα λυπασαι"...

#23 theodor72

theodor72

AZ team

• Ομάδα Συντονισμού
  • 5.788 Δημοσιεύσεις:
    Under Construction

Καταχωρήθηκε 15 Απρίλιος 2012 - 19:39

Φίλε Βαγγέλη, η αλήθεια είναι πως δε μπορούμε να καταλάβουμε πάντα πως νιώθουν τα ψάρια μας. Αυτό που εσύ λες παραξενιά εγώ θα μπορούσα να το λέω έκτρωμα. Δε ξέρω φυσικά πως νοιώθουν τα ψαράκια με αυτές τις τεράστιες κοιλιές, τα πελώρια πτερύγια, τα εξογκώματα. Το σίγουρο είναι πως προέρχονται από πειράματα γενετικής, αλλά και λιγότερο από επιλεκτικές αναπαραγωγές. Εξίσου σίγουρο είναι πως κανένα άλλο ψάρι αν μπορούσε να επιλέξει δε θα ζήλευε αυτά τα στολίδια που κανένα όφελος δε θα τους πρόσφερα, παρά μόνο εμπόδια. Δλδ δυσκολία στην κίνηση, στην διεκδίκηση της τροφής. Τα πειράματα γενετικής για την δημιουργία διακοσμητικών ψαριών είναι θεμιτό ή ανήθικο;
Θα μπορούσες να φανταστείς μια γάτα, ένα σκύλο ή ένα καναρίνι με αντίστοιχες με τα χρυσόψαρα «παραξενιές» ;

Εξηγούμαι λίγο παραπάνω σχετικά με το ψάρια για λύπηση.
Τα λυπάμαι για τις σωματικές τους δυσμορφίες που όμως κάποιοι τις θεωρούν στολίδια. ( Δε το λέω για να μειώσω τους λάτρεις των χρυσόψαρων, αλλά το αναφέρω σαν μια εντελώς διαφορετική άποψη και αισθητικά.) Τα λυπάμαι γιατί για πάρα πολλά χρόνια υφίστανται πετυχημένα και αποτυχημένα πειράματα ώστε να αποκτήσουν το επιθυμητό για κάποιους σχήμα. Γιατί ενώ θα μπορούσαν να ζήσουν 20, 30 ή 40 χρόνια πολλά από αυτά δε καταφέρνουν να ζήσουν ούτε ένα. Βέβαια αυτό είναι ένα γενικό κακό στο χόμπι μας όπου ελάχιστα ψάρια τελικά καταφέρνουν να πεθάνουν από γεράματα. Ποιος έχει κρατήσει πχ tetra για 4-5 χρόνια; Αλλά νομίζω πως στα χρυσόψαρα το πράγμα έχει παραγίνει. Τα λυπάμαι γιατί είναι το ψάρι που κατεξοχήν το συναντάμε να μαραζώνει σε γυάλες παρά την ανάγκη του για σχετικά αρκετά λίτρα. Το λυπάμαι γιατί είναι φθηνό και συνεπώς καταδικασμένο να «καταναλώνεται» σε γάμους, διακόσμηση καταστημάτων κλπ. Αν είχε 100 ευρώ το ένα χρυσόψαρο νομίζω θα ήταν κάπως καλύτερη η «τύχη» του.

Δυστυχώς αυτή είναι η τύχη ενός ψαριού για αρχάριους και κατά τη γνώμη μου ένα από τα μεγάλα μειονεκτήματα του χόμπυ μας που δυστυχώς τείνουμε να παραβλέπουμε.

Εντελώς φιλικά για μια εντελώς φιλική κουβέντα… :)

#24 Vangelis21

Vangelis21

AQUAZONE POSTER

• Banned
  • 1.035 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 15 Απρίλιος 2012 - 19:43

τωρα τα ειπες καλυτερα! ομως προσωπικα δε γνωριζω εαν τα οραντα ας πουμε ειναι αποτελεσμα υβριδισμου η γεννετικης μεταλλαξης μιας και δεν εχω ακουσει κατι για αυτο. ξερω ας πουμε για τα παπαγαλοψαρα. για τα οραντα εχεις καποιο αρθρο που να λεει οτι δεν ειναι 100% φυσικα ψαρια? οσο για τους σκυλους και τις γατες μη συγκρινουμε γιατι ετσι θα μπορουσαμε να πουμε "φανταζεσαι ενα ποντικι με 4 μετρα προβοσκιδα, κριμα δε θα ηταν?" ε δε παει να πει οτι οι ελεφαντες υποφερουν!

#25 theodor72

theodor72

AZ team

• Ομάδα Συντονισμού
  • 5.788 Δημοσιεύσεις:
    Under Construction

Καταχωρήθηκε 15 Απρίλιος 2012 - 23:59

Φίλε Βαγγέλη, η αλήθεια είναι πως δε μπορούμε να καταλάβουμε πάντα πως νιώθουν τα ψάρια μας. Αυτό που εσύ λες παραξενιά εγώ θα μπορούσα να το λέω έκτρωμα. Δε ξέρω φυσικά πως νοιώθουν τα ψαράκια με αυτές τις τεράστιες κοιλιές, τα πελώρια πτερύγια, τα εξογκώματα. Το σίγουρο είναι πως προέρχονται από πειράματα γενετικής, αλλά και λιγότερο από επιλεκτικές αναπαραγωγές. Εξίσου σίγουρο είναι πως κανένα άλλο ψάρι αν μπορούσε να επιλέξει δε θα ζήλευε αυτά τα στολίδια που κανένα όφελος δε θα τους πρόσφερα, παρά μόνο εμπόδια. Δλδ δυσκολία στην κίνηση, στην διεκδίκηση της τροφής. Τα πειράματα γενετικής για την δημιουργία διακοσμητικών ψαριών είναι θεμιτό ή ανήθικο;
Θα μπορούσες να φανταστείς μια γάτα, ένα σκύλο ή ένα καναρίνι με αντίστοιχες με τα χρυσόψαρα «παραξενιές» ;

Εξηγούμαι λίγο παραπάνω σχετικά με το ψάρια για λύπηση.
Τα λυπάμαι για τις σωματικές τους δυσμορφίες που όμως κάποιοι τις θεωρούν στολίδια. ( Δε το λέω για να μειώσω τους λάτρεις των χρυσόψαρων, αλλά το αναφέρω σαν μια εντελώς διαφορετική άποψη και αισθητικά.) Τα λυπάμαι γιατί για πάρα πολλά χρόνια υφίστανται πετυχημένα και αποτυχημένα πειράματα ώστε να αποκτήσουν το επιθυμητό για κάποιους σχήμα. Γιατί ενώ θα μπορούσαν να ζήσουν 20, 30 ή 40 χρόνια πολλά από αυτά δε καταφέρνουν να ζήσουν ούτε ένα. Βέβαια αυτό είναι ένα γενικό κακό στο χόμπι μας όπου ελάχιστα ψάρια τελικά καταφέρνουν να πεθάνουν από γεράματα. Ποιος έχει κρατήσει πχ tetra για 4-5 χρόνια; Αλλά νομίζω πως στα χρυσόψαρα το πράγμα έχει παραγίνει. Τα λυπάμαι γιατί είναι το ψάρι που κατεξοχήν το συναντάμε να μαραζώνει σε γυάλες παρά την ανάγκη του για σχετικά αρκετά λίτρα. Το λυπάμαι γιατί είναι φθηνό και συνεπώς καταδικασμένο να «καταναλώνεται» σε γάμους, διακόσμηση καταστημάτων κλπ. Αν είχε 100 ευρώ το ένα χρυσόψαρο νομίζω θα ήταν κάπως καλύτερη η «τύχη» του.

Δυστυχώς αυτή είναι η τύχη ενός ψαριού για αρχάριους και κατά τη γνώμη μου ένα από τα μεγάλα μειονεκτήματα του χόμπυ μας που δυστυχώς τείνουμε να παραβλέπουμε.

Εντελώς φιλικά για μια εντελώς φιλική κουβέντα… :)

Φίλε μου δε λέω να προσθέσουμε σε ένα ψάρι πόδια ή προβοσκίδα ή κάτι τέτοιο! Μη μπερδεύεσε! Εδώ μιλάμε για την επιλογή ψαριών με δυσμορφία και την συνεχή επιλεκτική αναπαραγωγή τους ώστε αυτή η δυσμορφία-παραμόρφωση (τηλεσκοπικά μάτια, εξογκώματα στο κεφάλι, φουσκωμένες κοιλιές, τεράστια πτερύγια) να φτάσει στον πιο έντονο δυνατό βαθμό. Το ίδιο κάνουν και με τεχνητή μετάλλαξη γονιδίων.

Ψάχνοντας λοιπόν για αρκετή ώρα στο internet (προσπαθώντας να σε πείσω για την ορθότητα αυτών που γράφω :) ) βρήκα κάποιους πίνακες που αναπαράγονται σε αρκετές ιστοσελίδες σχετικές με τα χρυσόψαρα και αφορούν την γενεαλογία τους. Μάλλον όμως έχει λάθος στον πρόγωνο όλων των σύγχρονων χρυσόψαρων που σύμφωνα με νεότερες έρευνες, δεν είναι το crucian carp (Carassius carassius) αλλά το Prussian carp (Carassius gibelio)

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Ο δεύτερος είναι πιο ευανάγνωστος και περιέχει περισσότερες πληροφορίες. Με μπλε γραμμή φαίνονται τα είδη που προέρχονται από διασταυρώσεις (επιλεκτική αναπαραγωγή) και με γκρι γραμμή τα είδη που δημιουργήθηκαν με μετάλλαξη.

Από διασταυρώσεις χρυσόψαρων έχουμε:
Oranda X Calico Telescope → Calico Oranda
Rancu X Calico Oranda → Edonishiki
Ryukin X Calico Telescope → Calico
Crucian X Calico Telescope → Shubunkin
Crucian X Ranchu → Kinranshi
Crucian X Ryukin → Tetsugyo
Shubunkin X Calico Telescope → Phoenix
Wakin X Ryukin → Watounai

Και από μετάλλαξη
Crucian → Hibuna
Hibuna → Wakin
Wakin → Ryukin
Wakin → Jikin
Wakin → Red Telescope
Ryukin → Oranda
Red Telescope → Black Moor
Red Telescope → Calico Telescope
Red Telescope → Celestial
Ryukin → Tetsuonaga
Rykin → Tosakin
Maruko → Nankin
Wakin → Maruko
Oranda → Oranda w/Pompoms
Maruko → Ranchu

Συνεπώς για τα oranda που ενδιαφέρεσαι προέρχονται από μετάλλαξη. Δεν καταλαβαίνω πως πέρασε από το μυαλό σου πως αυτό το ψάρι μπορεί να το δημιούργησε η φύση. Εκτός και αν εννοείς κάτι διαφορετικό λέγοντας «100% φυσικά ψάρια»

#26 Vangelis21

Vangelis21

AQUAZONE POSTER

• Banned
  • 1.035 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 16 Απρίλιος 2012 - 06:11

Παλι δεν το καταλαβα εκτος αν σεν βλεπω κατι. Οταν λες μεταλλαξη τι εννοεις καο που το βλεπεις; Πραγματικα δεν μπορω να διαβασω τον πινακα! Ισως ειναι η ωρα!

#27 Vangelis21

Vangelis21

AQUAZONE POSTER

• Banned
  • 1.035 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 16 Απρίλιος 2012 - 06:38

οριστε τι βρηκα εγω

"Goldfish breeding has taken place in China for over 1,000 years. Goldfish were exported to Japan and Korea sometime around 1500 A.D., and to Europe in the 1600s. Goldfish were exported to the Unites States in 1876, and were shown at the World's Fair in Chicago in 1893.

Dr. Matsui, in the Goldfish Guide, posits that the Crucian Carp mutated into the common Goldfish, Carassius Auratus (Hibuna in Japanese), and through a process of natural mutation, the Hibuna mutated into several Goldfish prototypes, including theWakin (double tailed Goldfish), Ryukin, Demekin, Maruko (prototype of the Lionhead), and Oranda. Later cross-breeding developed further varieties, including the Ranchu, Celestial, Bubble Eye, Comet, Shubunkin, and Pearlscale.

It appears that early mutations were along body types, and special features, and that later selective breeding fixed both the body type and general coloration (red, orange, white, calico, etc.) in Goldfish. © Goldfishpages.com"

με λιγα λογια, ναι ειναι "μεταλλαξεις" αλλα ειναι ειτε φυσικες (στη φυση δηλαδη) ειτε ζευγαρωμα 2 ειδων που προυπηρχαν (οποτε και ειχαν τις ιδιομορφιες τους). τιποτα χημικο οπως ο ορος "μεταλλαξη" συνηθως προτεινει.

#28 Jester

Jester

AQUAZONE

• Mέλη με δικαίωμα ψήφου
  • 418 Δημοσιεύσεις:
  • Τα Ενυδρεία μου:25lt Betta, 300 lt Aμερικάνικο κιχλιδικό, 240 lt κατοικία Oscar.
    Σύντομα μετακόμιση σε νέες κατοικίες για όλα.

Μεσολόγγι
    120+80lt light reef, 60lt φυτεμένο με αρλεκίνους, 20 lt red cherry.
    More to come...
  • Interests:Ενυδρεία, Υδροπονία/Ενυδρειοπονία, Ψάρεμα, Διάβασμα (όχι για την Σχολή όμως)
  • Νομός:Αιτωλοακαρνανίας

Καταχωρήθηκε 24 Ιούνιος 2012 - 18:02

Προσωπικά θεωρώ πως δεν είναι παρεξηγημένα.

Α) Για τα λίτρα τους οι εναλλακτικές που έχεις ακόμα και σε κοπαδόψαρα είναι πολύ καλύτερες (ναι ακόμα και τα γκάπιες έχουν πιο πολύ ενδιαφέρον για μένα).
Β) Σε ένα χόμπυ σαν το δικό μας που μπορώ να επιλέξω ψάρια από όλη την υφήλιο, το χρυσόψαρο είναι από τα τελευταία. Μέχρι και ένας μονομάχος έχει πιο γεμάτο χαρακτήρα. Και ας μην αναφερθούμε στις κιχλίδες, όλοι ξέρουμε ή μαθαίνουμε πόσο πιο ενδιαφέροντα ψάρια είναι.

Μην το πάρεις σαν επίθεση, προσωπική μου γνώμη.
Να σου πω και ένα θετικό για τα χρυσόψαρα. Για συστήματα ενυδρειοπονίας μέχρι 200 λίτρα δεν θα βρείς καλύτερο ψάρι.

#29 Vangelis21

Vangelis21

AQUAZONE POSTER

• Banned
  • 1.035 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 24 Ιούνιος 2012 - 18:04

Α) Για τα λίτρα τους οι εναλλακτικές που έχεις ακόμα και σε κοπαδόψαρα είναι πολύ καλύτερες (ναι ακόμα και τα γκάπιες έχουν πιο πολύ ενδιαφέρον για μένα).
Β) Σε ένα χόμπυ σαν το δικό μας που μπορώ να επιλέξω ψάρια από όλη την υφήλιο, το χρυσόψαρο είναι από τα τελευταία. Μέχρι και ένας μονομάχος έχει πιο γεμάτο χαρακτήρα. Και ας μην αναφερθούμε στις κιχλίδες, όλοι ξέρουμε ή μαθαίνουμε πόσο πιο ενδιαφέροντα ψάρια είναι.

Να σου πω και ένα θετικό για τα χρυσόψαρα. Για συστήματα ενυδρειοπονίας μέχρι 200 λίτρα δεν θα βρείς καλύτερο ψάρι.

γιατι να το παρω σαν επιθεση? ο καθενας εχει τη δικη του αποψη! σου εχω μια ερωτηση ομως! ποσα ψαρια μπορεις να ονομασεις που ερχονται και καθονται να τα χαιδεψεις? αυτο που ειπες για χαρακτηρα ειναι πολυ αδικο. απλα ισως οι περισσοτεροι ψαχνουν τον επιθετικο χαρακτηρα. σαν να λεει καποιος δηλαδη οτι ενα πιτ μπουλ εχει πιο γεματο χαρακτηρα απο ενα τσιουαουα

#30 theodor72

theodor72

AZ team

• Ομάδα Συντονισμού
  • 5.788 Δημοσιεύσεις:
    Under Construction

Καταχωρήθηκε 24 Ιούνιος 2012 - 21:37

Β) Σε ένα χόμπυ σαν το δικό μας που μπορώ να επιλέξω ψάρια από όλη την υφήλιο, το χρυσόψαρο είναι από τα τελευταία.
Μέχρι και ένας μονομάχος έχει πιο γεμάτο χαρακτήρα. Και ας μην αναφερθούμε στις κιχλίδες, όλοι ξέρουμε ή μαθαίνουμε πόσο πιο ενδιαφέροντα ψάρια είναι.

Όλα τα αλλά μπορεί να τα δεχτώ σαν προσωπικές απόψεις, αυτό όμως μπάζει αρκετά νερά ;)

#31 Vangelis21

Vangelis21

AQUAZONE POSTER

• Banned
  • 1.035 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 24 Ιούνιος 2012 - 21:40

ρε παιδες, απο μονομαχους κτλ δεν ξερω αλλα οποιος δεν εχει χρυσοψαρα δεν μπορει να ξερει τον χαρακτηρα τους. μιλαμε ειναι ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ, ερχονται και τρωνε απο το χερι μου, ξερουν ποτε παω κοντα απλα να τα δω και ποτε να τα ταισω, καθονται να τα χαιδεψω, παιζουν μεταξυ τους, κανουν ακροβατικα, κυνηγιουνται κτλ κτλ

#32 giannispopi

giannispopi

AQUAZONE POSTER

• Mέλη με δικαίωμα ψήφου
  • 1.084 Δημοσιεύσεις:
  • Τα Ενυδρεία μου:300 lt, 60lt και 30λτ diy γαριδαδικο, 40λτ και 135λτ diy παρωπλισμενα
  • Εμπειρία:Δεν απαντώ

Καταχωρήθηκε 24 Ιούνιος 2012 - 22:15

ρε παιδες, απο μονομαχους κτλ δεν ξερω αλλα οποιος δεν εχει χρυσοψαρα δεν μπορει να ξερει τον χαρακτηρα τους. μιλαμε ειναι ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ, ερχονται και τρωνε απο το χερι μου, ξερουν ποτε παω κοντα απλα να τα δω και ποτε να τα ταισω, καθονται να τα χαιδεψω, παιζουν μεταξυ τους, κανουν ακροβατικα, κυνηγιουνται κτλ κτλ

δεν εχω χρυσοψαρα αλλα το φανταζομαι
+10000000

#33 yiannossavva

yiannossavva

AQUAZONE POSTER

• Mελη με δικαιωμα ψηφου
  • 1.188 Δημοσιεύσεις:
  • Τα Ενυδρεία μου:10,000 liter external aquarium
    6,500 Liter Pond
    800 liter aquarium
  • Εμπειρία:Αρκετά καλή
  • Νομός:Λευκωσίας
  • Χώρα:Cyprus

Καταχωρήθηκε 24 Ιούνιος 2012 - 22:21

Όντος τα χρυσόψαρα είναι κατοικίδια. Έχω εδώ και 5 χρόνια χρυσόψαρα και δεν έχασα ούτε 1. Το ενυδρείο μου είναι 700αρη. Όσον αφορά της (μεταλλάξεις- αναπαραγωγή) να πω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μην γίνουν. Εγώ που έχω 5-6 ίδει στο ενυδρείο μου πως μπορώ να ελέγξω τις αναπαραγωγές?

Κάτι που μου έκανε εντύπωση ώμος είναι ότι 2 black moor που έχω (και είναι τα αγαπημένα μου) τα είχα βάλει για αναπαραγωγή μόνα τους σε ξεχωριστό ενυδρείο.
Το αποτέλεσμα είναι ότι από τα 200 περίπου που κατάφερα να μεγαλώσω 8-10 ψάρια είναι black moor!!!!! Δεν έχω εξήγηση για αυτό, αν μπορεί κάποιος να μας δώσει πληροφορίες.

#34 yiannossavva

yiannossavva

AQUAZONE POSTER

• Mελη με δικαιωμα ψηφου
  • 1.188 Δημοσιεύσεις:
  • Τα Ενυδρεία μου:10,000 liter external aquarium
    6,500 Liter Pond
    800 liter aquarium
  • Εμπειρία:Αρκετά καλή
  • Νομός:Λευκωσίας
  • Χώρα:Cyprus

Καταχωρήθηκε 24 Ιούνιος 2012 - 22:26

#35 Vangelis21

Vangelis21

AQUAZONE POSTER

• Banned
  • 1.035 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 24 Ιούνιος 2012 - 22:30

καταρχην πολυ ομορφο ενυδρειο. καθαρο και τα χρωματα δινουν ολα τα "φωτα" στα ψαρακια αντι σε χαζες διακοσμησεις (οπως δυστυχως αναγκαζομαι εγω να εχω).

καταδευτερον, δυστυχως δεν εχω την τυχη να πω οτι δεν εχω χασει ψαρακι και οχι σε 5 χρονια αλλα μηνες. μπραβο και για αυτο.

οσο για τα μπλακ μουρ εννοεις οτι εχεις βαλει 2 τετοια μονα τους και σου βγηκαν αλλα ηδη ψαριων?

#36 ebenos

ebenos

OVER 4.000 Posts

• Mελη με δικαιωμα ψηφου
  • 6.108 Δημοσιεύσεις:
  • Τα Ενυδρεία μου:25Lt malawi
    30Lt nano reef
    120Lt nano reef under construction
    180Lt cold water + 20Lt καραντινα
    350Lt malawi
  • Νομός:Κεφαλληνίας

Καταχωρήθηκε 24 Ιούνιος 2012 - 22:37

Τα χρυσόψαρα εκτός από ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ είναι και τα πιο διανοητικά εξελιγμένα ψάρια μετά τα δελφίνια!

#37 Vangelis21

Vangelis21

AQUAZONE POSTER

• Banned
  • 1.035 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 24 Ιούνιος 2012 - 22:38

αν εχεις καποιο αρθρο για αυτο θα με ενδιεφερε να το διαβασω!

#38 ebenos

ebenos

OVER 4.000 Posts

• Mελη με δικαιωμα ψηφου
  • 6.108 Δημοσιεύσεις:
    30Lt nano reef
    350Lt malawi

Καταχωρήθηκε 24 Ιούνιος 2012 - 22:41

αν εχεις καποιο αρθρο για αυτο θα με ενδιεφερε να το διαβασω!

Δεν έχω συγκεκριμένο άρθρο, ξεκινά την αναζήτηση στο Google αν θέλεις!
Υπάρχουν αναφορές ακόμα και για εκπαίδευση χρυσοψαρων!

#39 ebenos

ebenos

OVER 4.000 Posts

• Mελη με δικαιωμα ψηφου
  • 6.108 Δημοσιεύσεις:
    30Lt nano reef
    350Lt malawi

Καταχωρήθηκε 24 Ιούνιος 2012 - 22:45

http://www.scienceil...ated.gr/?p=1397 Ενα στα γρηγορα για να μην ψαχνεις!

#40 Jester

Jester

AQUAZONE

• Mέλη με δικαίωμα ψήφου
  • 418 Δημοσιεύσεις:
  • Τα Ενυδρεία μου:25lt Betta, 300 lt Aμερικάνικο κιχλιδικό, 240 lt κατοικία Oscar.
    Σύντομα μετακόμιση σε νέες κατοικίες για όλα.

Μεσολόγγι
    120+80lt light reef, 60lt φυτεμένο με αρλεκίνους, 20 lt red cherry.
    More to come...
  • Interests:Ενυδρεία, Υδροπονία/Ενυδρειοπονία, Ψάρεμα, Διάβασμα (όχι για την Σχολή όμως)
  • Νομός:Αιτωλοακαρνανίας

Καταχωρήθηκε 24 Ιούνιος 2012 - 22:52

από το χέρι τρώνε και το όσκαρ μου αλλά και ο μονομάχος του πατέρα μου. Theodor μπορείς να εξηγήσεις τι εμπειρίες σε κάνουν να το λές αυτό γιατί μόνο καλά πράγματα μπορώ να πω για μονομάχους (καλύτερα σε πμ να μην χαλάσουμε και το θέμα του Βαγγέλη). Εμπειρία από χρυσόψαρα έχω μόνο από μια λίμνη στο χωριό που συντηρεί ξάδερφος και πάνω σε αυτά μιλάω. Τέτοιες συμπεριφορές από χρυσόψαρο δεν έχω βιώσει όπως τις περιγράφεις και ειδικότερα το κομμάτι της αναγνώρισης σου από αυτά. Πάντως τα σέντια μου στα έδωσα και ανοιχτός σε συζήτηση είμαι.

0 Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα

0 members, 0 guests, 0 anonymous users