Jump to content

Χρυσοψαρα - Παρεξηγημενα.... Γιατι?


Vangelis21

Recommended Posts

Παλι δεν το καταλαβα εκτος αν σεν βλεπω κατι. Οταν λες μεταλλαξη τι εννοεις καο που το βλεπεις; Πραγματικα δεν μπορω να διαβασω τον πινακα! Ισως ειναι η ωρα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

οριστε τι βρηκα εγω

"Goldfish breeding has taken place in China for over 1,000 years. Goldfish were exported to Japan and Korea sometime around 1500 A.D., and to Europe in the 1600s. Goldfish were exported to the Unites States in 1876, and were shown at the World's Fair in Chicago in 1893.

Dr. Matsui, in the Goldfish Guide, posits that the Crucian Carp mutated into the common Goldfish, Carassius Auratus (Hibuna in Japanese), and through a process of natural mutation, the Hibuna mutated into several Goldfish prototypes, including theWakin (double tailed Goldfish), Ryukin, Demekin, Maruko (prototype of the Lionhead), and Oranda. Later cross-breeding developed further varieties, including the Ranchu, Celestial, Bubble Eye, Comet, Shubunkin, and Pearlscale.

It appears that early mutations were along body types, and special features, and that later selective breeding fixed both the body type and general coloration (red, orange, white, calico, etc.) in Goldfish. © Goldfishpages.com"

με λιγα λογια, ναι ειναι "μεταλλαξεις" αλλα ειναι ειτε φυσικες (στη φυση δηλαδη) ειτε ζευγαρωμα 2 ειδων που προυπηρχαν (οποτε και ειχαν τις ιδιομορφιες τους). τιποτα χημικο οπως ο ορος "μεταλλαξη" συνηθως προτεινει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Προσωπικά θεωρώ πως δεν είναι παρεξηγημένα.

Α) Για τα λίτρα τους οι εναλλακτικές που έχεις ακόμα και σε κοπαδόψαρα είναι πολύ καλύτερες (ναι ακόμα και τα γκάπιες έχουν πιο πολύ ενδιαφέρον για μένα).

Β) Σε ένα χόμπυ σαν το δικό μας που μπορώ να επιλέξω ψάρια από όλη την υφήλιο, το χρυσόψαρο είναι από τα τελευταία. Μέχρι και ένας μονομάχος έχει πιο γεμάτο χαρακτήρα. Και ας μην αναφερθούμε στις κιχλίδες, όλοι ξέρουμε ή μαθαίνουμε πόσο πιο ενδιαφέροντα ψάρια είναι.

Μην το πάρεις σαν επίθεση, προσωπική μου γνώμη.

Να σου πω και ένα θετικό για τα χρυσόψαρα. Για συστήματα ενυδρειοπονίας μέχρι 200 λίτρα δεν θα βρείς καλύτερο ψάρι.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ πως δεν είναι παρεξηγημένα.

Α) Για τα λίτρα τους οι εναλλακτικές που έχεις ακόμα και σε κοπαδόψαρα είναι πολύ καλύτερες (ναι ακόμα και τα γκάπιες έχουν πιο πολύ ενδιαφέρον για μένα).

Β) Σε ένα χόμπυ σαν το δικό μας που μπορώ να επιλέξω ψάρια από όλη την υφήλιο, το χρυσόψαρο είναι από τα τελευταία. Μέχρι και ένας μονομάχος έχει πιο γεμάτο χαρακτήρα. Και ας μην αναφερθούμε στις κιχλίδες, όλοι ξέρουμε ή μαθαίνουμε πόσο πιο ενδιαφέροντα ψάρια είναι.

Μην το πάρεις σαν επίθεση, προσωπική μου γνώμη.

Να σου πω και ένα θετικό για τα χρυσόψαρα. Για συστήματα ενυδρειοπονίας μέχρι 200 λίτρα δεν θα βρείς καλύτερο ψάρι.

γιατι να το παρω σαν επιθεση? ο καθενας εχει τη δικη του αποψη! σου εχω μια ερωτηση ομως! ποσα ψαρια μπορεις να ονομασεις που ερχονται και καθονται να τα χαιδεψεις? αυτο που ειπες για χαρακτηρα ειναι πολυ αδικο. απλα ισως οι περισσοτεροι ψαχνουν τον επιθετικο χαρακτηρα. σαν να λεει καποιος δηλαδη οτι ενα πιτ μπουλ εχει πιο γεματο χαρακτηρα απο ενα τσιουαουα

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ πως δεν είναι παρεξηγημένα.

Α) Για τα λίτρα τους οι εναλλακτικές που έχεις ακόμα και σε κοπαδόψαρα είναι πολύ καλύτερες (ναι ακόμα και τα γκάπιες έχουν πιο πολύ ενδιαφέρον για μένα).

Β) Σε ένα χόμπυ σαν το δικό μας που μπορώ να επιλέξω ψάρια από όλη την υφήλιο, το χρυσόψαρο είναι από τα τελευταία. Μέχρι και ένας μονομάχος έχει πιο γεμάτο χαρακτήρα. Και ας μην αναφερθούμε στις κιχλίδες, όλοι ξέρουμε ή μαθαίνουμε πόσο πιο ενδιαφέροντα ψάρια είναι.

Μην το πάρεις σαν επίθεση, προσωπική μου γνώμη.

Να σου πω και ένα θετικό για τα χρυσόψαρα. Για συστήματα ενυδρειοπονίας μέχρι 200 λίτρα δεν θα βρείς καλύτερο ψάρι.

Όλα τα αλλά μπορεί να τα δεχτώ σαν προσωπικές απόψεις, αυτό όμως μπάζει αρκετά νερά ;)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες, απο μονομαχους κτλ δεν ξερω αλλα οποιος δεν εχει χρυσοψαρα δεν μπορει να ξερει τον χαρακτηρα τους. μιλαμε ειναι ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ, ερχονται και τρωνε απο το χερι μου, ξερουν ποτε παω κοντα απλα να τα δω και ποτε να τα ταισω, καθονται να τα χαιδεψω, παιζουν μεταξυ τους, κανουν ακροβατικα, κυνηγιουνται κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες, απο μονομαχους κτλ δεν ξερω αλλα οποιος δεν εχει χρυσοψαρα δεν μπορει να ξερει τον χαρακτηρα τους. μιλαμε ειναι ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ, ερχονται και τρωνε απο το χερι μου, ξερουν ποτε παω κοντα απλα να τα δω και ποτε να τα ταισω, καθονται να τα χαιδεψω, παιζουν μεταξυ τους, κανουν ακροβατικα, κυνηγιουνται κτλ κτλ

δεν εχω χρυσοψαρα αλλα το φανταζομαι

+10000000

Link to comment
Share on other sites

Όντος τα χρυσόψαρα είναι κατοικίδια. Έχω εδώ και 5 χρόνια χρυσόψαρα και δεν έχασα ούτε 1. Το ενυδρείο μου είναι 700αρη. Όσον αφορά της (μεταλλάξεις- αναπαραγωγή) να πω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μην γίνουν. Εγώ που έχω 5-6 ίδει στο ενυδρείο μου πως μπορώ να ελέγξω τις αναπαραγωγές?

Κάτι που μου έκανε εντύπωση ώμος είναι ότι 2 black moor που έχω (και είναι τα αγαπημένα μου) τα είχα βάλει για αναπαραγωγή μόνα τους σε ξεχωριστό ενυδρείο.

Το αποτέλεσμα είναι ότι από τα 200 περίπου που κατάφερα να μεγαλώσω 8-10 ψάρια είναι black moor!!!!! Δεν έχω εξήγηση για αυτό, αν μπορεί κάποιος να μας δώσει πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

καταρχην πολυ ομορφο ενυδρειο. καθαρο και τα χρωματα δινουν ολα τα "φωτα" στα ψαρακια αντι σε χαζες διακοσμησεις (οπως δυστυχως αναγκαζομαι εγω να εχω).

καταδευτερον, δυστυχως δεν εχω την τυχη να πω οτι δεν εχω χασει ψαρακι και οχι σε 5 χρονια αλλα μηνες. μπραβο και για αυτο.

οσο για τα μπλακ μουρ εννοεις οτι εχεις βαλει 2 τετοια μονα τους και σου βγηκαν αλλα ηδη ψαριων?

Link to comment
Share on other sites

Τα χρυσόψαρα εκτός από ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ είναι και τα πιο διανοητικά εξελιγμένα ψάρια μετά τα δελφίνια!

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις καποιο αρθρο για αυτο θα με ενδιεφερε να το διαβασω!

Δεν έχω συγκεκριμένο άρθρο, ξεκινά την αναζήτηση στο Google αν θέλεις!

Υπάρχουν αναφορές ακόμα και για εκπαίδευση χρυσοψαρων!

Link to comment
Share on other sites

http://www.scienceillustrated.gr/?p=1397 Ενα στα γρηγορα για να μην ψαχνεις!
Link to comment
Share on other sites

από το χέρι τρώνε και το όσκαρ μου αλλά και ο μονομάχος του πατέρα μου. Theodor μπορείς να εξηγήσεις τι εμπειρίες σε κάνουν να το λές αυτό γιατί μόνο καλά πράγματα μπορώ να πω για μονομάχους (καλύτερα σε πμ να μην χαλάσουμε και το θέμα του Βαγγέλη). Εμπειρία από χρυσόψαρα έχω μόνο από μια λίμνη στο χωριό που συντηρεί ξάδερφος και πάνω σε αυτά μιλάω. Τέτοιες συμπεριφορές από χρυσόψαρο δεν έχω βιώσει όπως τις περιγράφεις και ειδικότερα το κομμάτι της αναγνώρισης σου από αυτά. Πάντως τα σέντια μου στα έδωσα και ανοιχτός σε συζήτηση είμαι.

Link to comment
Share on other sites

οσο για τα μπλακ μουρ εννοεις οτι εχεις βαλει 2 τετοια μονα τους και σου βγηκαν αλλα ηδη ψαριων?

Ναι!

Link to comment
Share on other sites

Όντος τα χρυσόψαρα είναι κατοικίδια. Έχω εδώ και 5 χρόνια χρυσόψαρα και δεν έχασα ούτε 1. Το ενυδρείο μου είναι 700αρη. Όσον αφορά της (μεταλλάξεις- αναπαραγωγή) να πω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μην γίνουν. Εγώ που έχω 5-6 ίδει στο ενυδρείο μου πως μπορώ να ελέγξω τις αναπαραγωγές?

Κάτι που μου έκανε εντύπωση ώμος είναι ότι 2 black moor που έχω (και είναι τα αγαπημένα μου) τα είχα βάλει για αναπαραγωγή μόνα τους σε ξεχωριστό ενυδρείο.

Το αποτέλεσμα είναι ότι από τα 200 περίπου που κατάφερα να μεγαλώσω 8-10 ψάρια είναι black moor!!!!! Δεν έχω εξήγηση για αυτό, αν μπορεί κάποιος να μας δώσει πληροφορίες.

Τα black moor προέρχονται κι αυτά από επιλεκτική αναπαραγωγή όπως και οι άλλες ποικιλίες χρυσόψαρων. Στην ουσία δηλαδή αποτελούν το αποτέλεσμα διασταύρωσης ψαριών με γενετικές ανωμαλίες. Δεν υπάρχει άλλου είδους γενετική επέμβαση, γι αυτό και δεν σταθεροποιούνται τα χαρακτηριστικά τους. Όταν διασταυρώνονται δύο άτομα από την ίδια ποικιλία στατιστικά μόνο το 1% του γόνου έχει τα χαρακτηριστικά των γονέων. Γι αυτό και υπάρχουν ποιότητες ανά ποικιλία. Ψάρια της ποιότητας "show grade" κοστίζουν πολύ ακριβά. Στην Ελλάδα και όχι μόνο, δεν εισάγονται ψάρια καλής ποιότητας γιατί δεν εκτιμώνται όσο στην Ασία λόγω κουλτούρας και άρα δεν είναι εμπορικά. Ποιος θα έδινε 200-300 ευρώ και ίσως πολύ παραπάνω για ένα ryukin π.χ. ποιότητας "Α"?

Υπόψη ότι περνάνε από μορφολογικούς ελέγχους ένα-ένα σε διάφορα στάδια ανάπτυξης.

Επίσης, δεν υπάρχουν δύο πανομοιότυπα άτομα της ίδιας ποικιλίας. Το κάθε ένα είναι μοναδικό στο είδος του. Ακόμα και στα κοινά χρυσόψαρα υπάρχουν οι ίδιες ποιοτικές διαβαθμίσεις.

Γενικώς, τα χρυσόψαρα είναι μια άλλη πλευρά του χόμπυ με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον κατά τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Αληθινό και υγιές είναι, δικό μου δυστυχώς δεν είναι.

Έγινε επεξεργασία - Σωτήρης
Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο αλλα το οτι ειναι υγιες πως το ξερουμε? εμενα μου φαινεται πολυ φουσκωμενη η κοιλια του και τα λεπια να πεταγονται

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ένα ryukin "show grade" και ανήκει σε έναν τύπο από την Σιγκαπούρη που μαζεύει ότι καλύτερο. Αν σε ενδιαφέρει γίνε μέλος στο rafflesgold.com και όρεξη να έχεις να διαβάζεις.

http://www.rafflesgold.com/forums/index.php?showtopic=5898&st=0&p=57100entry57100

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τα χρυσόψαρα εκτός από ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ είναι και τα πιο διανοητικά εξελιγμένα ψάρια μετά τα δελφίνια!

τα δελφινια ειναι θηλαστικα... αλλη κατηγορια εγκεφαλου

Link to comment
Share on other sites

τα δελφινια ειναι θηλαστικα... αλλη κατηγορια εγκεφαλου

Το ότι τα δελφίνια είναι θηλαστικά δεν αναιρεί την ανεπτυγμένη νοημοσύνη των χρυσοψαρων!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...