Jump to content

Στρωσιμο Με Μπολι Βοηθεια


Recommended Posts

παιδια θα ηθελα να μου πειτε τι κανω απο δω και περα γιατι δεν ξερω και πολλα

Λοιπον...

Πεμπτη μεσημερι μπηκε το φιλτρο σε εναν κουβα με νερο απο το ενυδρειο που λειτουργει και τροφη. Μεσα στο φιλτρο εβαλα substrate απο το φιλτρο που ηδη λειτουργει και μουλιασα και τα σφουγαγρια του στο νερο των σφουγγαριων που ηδη λειτουργουν.

Παρασκευη, εστησα το νεο ενυδρειο και εβαλα το νεο μπολιασμενο φιλτρο να δουλευει. το ενυδρειο το γεμισα με 80 λιτρα νερο βρυσης + αντιχλωριο και με 40 λιτρα νερο απο το ενυδρειο που ηδη λειτουργει. Ακομα μεσα στο νεο ενυδρειο υπαρχουν 2 ξυλα απο το παλιο το ενυδρειο και 2 πλαστικα φυτα.

Να σημειωσω οτι οι μετρησεις του εν λειτουργεια ενυδρειου ειναι φυσιολογικες.

Παρασκευη βραδυ μετρησα νιτρωδη και (μαλλον) δεν ειχα καθολου στο νεο ενυδρειο (λεω μαλλον γιατι με τα τεστ χρωματος ψιλομπερδευομαι)

Σημερα, Σαββατο, μετρησα αμμωνια με υγρο τεστ της ΑΠΙ και μαλλον βρηκα 0.25 και (μαλλον) καθολου νιτρωδη.

Απο δω και περα τι κανω?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παιδια θα ηθελα να μου πειτε τι κανω απο δω και περα γιατι δεν ξερω και πολλα

Λοιπον...

Πεμπτη μεσημερι μπηκε το φιλτρο σε εναν κουβα με νερο απο το ενυδρειο που λειτουργει και τροφη. Μεσα στο φιλτρο εβαλα substrate απο το φιλτρο που ηδη λειτουργει και μουλιασα και τα σφουγαγρια του στο νερο των σφουγγαριων που ηδη λειτουργουν.φανταζομαι πως προσεξες την θερμοκρασια του κουβα να ειναι η ιδια με του παλιου ενυδρειου και να μην πεσει.εγω συνεχιζω να μην μπορω να καταλαβω για ποιον λογο εκανες ολο αυτο με τον κουβα,και δεν το εκανες κατευθειαν απο το ενα ενυδρειο στο αλλο και μαλιστα αμεσα.!!

Παρασκευη, εστησα το νεο ενυδρειο και εβαλα το νεο μπολιασμενο φιλτρο να δουλευει. το ενυδρειο το γεμισα με 80 λιτρα νερο βρυσης + αντιχλωριο και με 40 λιτρα νερο απο το ενυδρειο που ηδη λειτουργει. Ακομα μεσα στο νεο ενυδρειο υπαρχουν 2 ξυλα απο το παλιο το ενυδρειο και 2 πλαστικα φυτα.

Να σημειωσω οτι οι μετρησεις του εν λειτουργεια ενυδρειου ειναι φυσιολογικες.

Παρασκευη βραδυ μετρησα νιτρωδη και (μαλλον) δεν ειχα καθολου στο νεο ενυδρειο (λεω μαλλον γιατι με τα τεστ χρωματος ψιλομπερδευομαι)

Σημερα, Σαββατο, μετρησα αμμωνια με υγρο τεστ της ΑΠΙ και μαλλον βρηκα 0.25 και (μαλλον) καθολου νιτρωδη.

Απο δω και περα τι κανω?

Ευχαριστω

μετρας στα σιγουρα και χωρις μαλλον,και τα 2 ενυδρεια.μετρας νιτρωδη,νιτρικα και αμμωνια.επισης ισχυρη δοση υγρων βακτηριων και στα 2 ενυδρεια.

τα μετρας ολα αυτα και μας ξαναλες.

Link to comment
Share on other sites

το μεγαλο ενυδρει που τρεχει γιατι να το μετρησω?

τα "μαλλον" αναγκαστικα θα μεινουν μαλλον γιατι ενα ζευγαρι ματια εχω, τι να κανω. μακαρι να μπορουσα να ειμαι σιγουρος

Link to comment
Share on other sites

το χρωματολογιο δεν το βλεπεις κατω απο λαμπα αλλα εξω στο μπαλκονι με καλο φως ημερας.με ολο το θαρρος αγαπητε μου αλλα αν δεν μπορεις να καταλαβεις τα χρωματα σωστα ποτε δεν θα ξερεις τι σου γινεται με το νερο και εμεις δεν θα μπορουμε να σε οδηγησουμε σωστα και με ακριβεια.

το μεγαλο ενυδρειο επισης θα το μετρησεις καθως του πηρες ενα μεγαλο μερος βιολογιας αποτομα και πιθανως εχεις χασει ωφελιμες αποικιες βακτηριων.γιαυτο σου ειπα να μετρησεις και να ριξεις βακτηρια.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

καλως η κακως αυτα τα χρωματα βλεπω κι αυτο δεν μπορει να αλλαξει. Αν θελετε μπορω αντι "μαλλον" να λεω αυτο που βλεπω ακομα κι αν ειναι λαθος.

στο μεγαλο εκανα μετρησεις οπως εγραψα και ολα ειναι καλα. ετσι κι αλλιως δε του πηρα και τιποτα απο τη βιολογια. τι 1/8 απο το substrate Του μονο, 1/10 απο το νερο του και 2 ξυλαρακια.

βακτηρια εριξα στο μικρο και χτες και σημερα οσο λεει το κουτακι απο πισω

Link to comment
Share on other sites

αυτο το ''καλες μετρησεις'' που λες ειναι που με φοβιζει...

ποιες λοιπον ειναι οι μετρησεις στο παλιο σου ενυδρειο?

νιτρωδη

νιτρικα

αμμωνια?

σε ρωταω για το παλιο γιατι το νερο που πηρες δεν μου λεει τιποτα.το 1/8 ομως του υλικου του φιλτρου σημαινει καποιες χιλιαδες βακτηρια ωφελιμα που απομακρυνθηκαν...γιαυτο σου ειπα να βαλεις βακτηρια και στο παλιο.

Link to comment
Share on other sites

μετρησεις μεγαλου ενυδρειου

Cl2 = 0

pH = 7.0

KH = 6

GH = 16

NO2 = 0

NO3 = 25 (στο προγραμμα ειναι η αλλαγη νερου σημερα)

NH3/4 = 0

δειχνουν καλες οι μετρησεις σου εαν τις εκανες με υγρα τεστ και οχι με στικς χαρτακια που πολυ φοβαμαι οτι εχεις,βλεποντας την πρωτη μετρηση πανω απο το πεχα.

εαν οντως τις εκανες με χαρτακια τεστ,δεν ειναι καθολου σιγουρο οτι σου δειχνουν την πραγματικοτητα.

Link to comment
Share on other sites

η αμμωνια εγινε με υγρο. τα αλλα με χαρτακια. Αυτα εχω αυτη τη στιγμη και με αυτα κανω, μολις παραλαβω το βαλιτσακι της ΑΠΙ θα δουμε αλλες μετρησεις.

Link to comment
Share on other sites

οκ.κανε την αλλαγη σου στο παλιο και ριξε προληπτικα λιγα βακτηρια.παραλληλα μεχρι να σιγουρεψεις τα τεστ μην ταιζεις πολυ στο παλιο.δουλευε το πιο χαλαρα αν με καταλαβαινεις.

Link to comment
Share on other sites

σημερα λεω να μην ταισω καθολου. ετσι κι αλλιως εδω και 3 βδομαδες δεν εχουν κανει ουτε μια μερα νηστεια. θα κανω την αλλαγη, αλλα ισως και αυριο για λογους υγειας. με το στρωσιμο τωρα τι κανω? αφου εχω δει λιγη αμμωνια περιμενω να ξαναπεσει και ειμαστε οκ? η θολουρα του ενυδρειου μπορει να ειναι απο τις λαμπες οι οποιοες φαινονται παλιες και εχουν κατι σαν σκονη πανω τους?

Link to comment
Share on other sites

η θολουρα σιγουρα δεν ειναι απο τις λαμπες....εαν δεν ειναι απο το νερο που ανακατευτηκε με το χαλικι,τοτε ειναι θανατοι βακτηριων,και γιαυτο αλλωστε εμφανιστηκε και αμμωνια.μετρας καθημερινα και ριχνεις βακτηρια.εννοειται πως δεν εχει μεσα ψαρια το νεο ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει ψαρια ακομα. εχω αμμο μεσα την οποια επλυνα και η θολουρα ειναι λιγοτερη απο πριν αλλα ακομα υπαρχει λιγη (σε συγκριση και με το αλλο ενυδρειο)

στο μεγαλο εγινε η αλλαγη νερου και σε λιγο θα βαλω λιγα βακτηρια

Link to comment
Share on other sites

ωραια.καλα το πας.

Link to comment
Share on other sites

κανονικα δεν θα επρεπε να βλεπεις αμμωνια.αυτο δειχνει οτι το μπολι που μετεφερες εχασε ωφελιμα βακτηρια.ριχνε καθημερινα βακτηρια και μετρα.ας ελπισουμε να μην πεθαναν ολα.το λαθος εγινε με τον κουβα που εκανες.

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα στρωμένο ενυδρείο τα νιτροποιητικα βακτήρια είναι εγκατεστημένα στο βιολογικό μας υλικό (μπόλι) το οποίο μετέφερες!

Αν λοιπόν αυτά καταφέρουν και επιζήσουν τότε ανταποκρίνονται άμεσα στην αύξηση της αμμωνίας όσο τροφή και να ρίχνεις!

Προφανώς εσύ έχασες πολύτιμες αποικίες και γιαυτο η αμμώνια και η θολούρα!

Link to comment
Share on other sites

για πειτε μου αν μπορειτε τι μπορει να σημαινουν αυτες οι μετρησεις (αν υποθεσουμε οτι ειναι σωστα τα τεστ ειδικα απο το στικακι)

μετρησεις με στικ της τετρα στο νεο ενυδρειο (αμμωνια με υγρο της απι)

Cl2 = 0

ph = 7.6

gh = 16

kh = 6

No2 = 0

No3 = 10

ΝΗ3/4 = 0.25

Link to comment
Share on other sites

για πειτε μου αν μπορειτε τι μπορει να σημαινουν αυτες οι μετρησεις (αν υποθεσουμε οτι ειναι σωστα τα τεστ ειδικα απο το στικακι)

μετρησεις με στικ της τετρα στο νεο ενυδρειο (αμμωνια με υγρο της απι)

Cl2 = 0 χλωριο

ph = 7.6 πεχα

gh = 16 γενικη σκληροτητα

kh = 6 ανθρακικη σκληροτητα

No2 = 0 νιτρωδη

No3 = 10 νιτρικα

ΝΗ3/4 = 0.25 αμμωνια

Link to comment
Share on other sites

αν σου λενε την αληθεια τα τεστ,δειχνει ναι μεν στρωμενο αφου μετραει νιτρικα αλλα παραλληλα η αμμωνια υπαρχει και πρεπει να μηδενισει πριν μπουνε ψαρια.

στην ουσια στη φαση που εισαι βλεπεις και παρατηρεις τα 3 τελευταια με τη σειρα που τα εγραψες.δεν σε ενδιαφερουν τα υπολοιπα.

Link to comment
Share on other sites

η αμμωνια πεφτει με αλλαγη νερου.αν μιλαμε για το ενυδρειο το νεο που εχεις βαλει το μπολι,μπορεις να κανεις μικρες αλλαγες νερου με χρηση παντα βακτηριων.

για πολλοστη φορα θα σου πω πως δεν γινεται να μαντευουμε.εαν εχεις υγρα τεστ μετρας με αυτα.εαν δεν εχεις καλο ειναι να παρεις.τα χαΡΤΑκια δειχνουν οτι θελουν.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...