Jump to content

Πληροφορίες Για Άγρια Σκαλάρια Ή Altum..


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Ενδιαφέρομαι να βάλω άγρια σκαλάρια στο ενυδρείο μου και αυτό που θα ήθελα κυρίως να μάθω αν ταξινομούνται με τον ίδιο τρόπο με τους δίσκους δηλαδή ανά περιοχές..

Επίσης θα ήθελα οποιδήποτε πληροφορία θεωρείται χρήσιμη για έναν μελλοντικό κάτοχο σκαλαριών ή altum.

Τέλος θα ήθελα να μου πείτε καταστήματα που τα πουλάνε ή ιδιώτες που πουλάνε f1 ή f2..

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Κασταστημα που πουλάει/πουλουσε αλτουμ είναι ο Nidal ( Animal Station). Εχει και βήμα εδω στο φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

tsagos σε ευχαριστώ πολύ.. Τον Νιντάλ τον γνωρίζω και ξερω πως έφερνε άγρια και f1 σκαλαρια οπότε δεν χάνω τίποτα να περάσω μια βόλτα από εκεί..

Ξέρει κανένας για τις πληροφορίες που ρώτησα παραπάνω?:)

Link to comment
Share on other sites

Altum στην Ελλαδα ευκολα δεν θα βρεις.Αλλα σκαλαρια οπως τα peru και leopoldi θα βρεις ευκολοτερα.Ειναι υπεροχα ψαρια,που πραγματικα αδικουνται.Η κινηση και η συμπεριφορα των αγριων ουδεμια σχεδον σχεση με τις εκτροφης.

Καποιες γενικες πληροφοριες δες εδω

http://en.wikipedia.org/wiki/Pterophyllum

:)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ... Αυτο που κυρίως φοβάμαι με τα άγρια είναι ότι 1) θα είναι επικύνδινο να βάλω άλλα ψάρια εκτροφής π.χ κορυ και 2) ότι η δυσκολία διατήρησής τους είναι πολύ πιο δύσκολη.. Ισχύουν τα παραπάνω??

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ... Αυτο που κυρίως φοβάμαι με τα άγρια είναι ότι 1) θα είναι επικύνδινο να βάλω άλλα ψάρια εκτροφής π.χ κορυ και 2) ότι η δυσκολία διατήρησής τους είναι πολύ πιο δύσκολη.. Ισχύουν τα παραπάνω??

Καλο ειναι να μην μπερδευουμε αγρια με εκτροφης ψαρια,για τον κινδυνο ασθενιων.Ειναι πιο ''δυσκολα'' τα αγρια,αλλα οχι υπερβολικα.Η κινηση και συμπεριφορα στο ενυδρειο θα σε ανταμειψουν.Αλλωστε γινονται και αρκετες εισαγωγες 'η προπαραγγελιες πλεον και αγριων ψαριων,αν θελεις καποια tankmates.

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να μην μπερδευουμε αγρια με εκτροφης ψαρια,για τον κινδυνο ασθενιων.Ειναι πιο ''δυσκολα'' τα αγρια,αλλα οχι υπερβολικα.Η κινηση και συμπεριφορα στο ενυδρειο θα σε ανταμειψουν.Αλλωστε γινονται και αρκετες εισαγωγες 'η προπαραγγελιες πλεον και αγριων ψαριων,αν θελεις καποια tankmates.

:)

απαγορευεται να βαζουμε ενα αγριο ψαρι ή απονδυλο με εκτροφης?κι αν ειναι απο ιδιο ειδος?να μην κανω κανενα λαθος

Link to comment
Share on other sites

απαγορευεται να βαζουμε ενα αγριο ψαρι ή απονδυλο με εκτροφης?κι αν ειναι απο ιδιο ειδος?να μην κανω κανενα λαθος

Ο κινδυνος ειναι στην μεταδοση ασθενειων που τα αγρια εχουν αναπτυξει ανοσια και τα εκτροφης οχι.Το ιδιο ισχυει και αντιστροφα.Και επιστημονες του χωρου εχουν αναφερει τον ιδιο κινδυνο.Απο το ιδιο ειδος ειναι ακομη πιο επικινδυνο.

Προσωπικη εμπειρια(ή απο καποιον γνωστο ) απο τετοια μιξη δεν εχω παντως.

Ειλικρινα παντως,βλεποντας την διαφορα σε συμπεριφορα αγριων και εκτροφης ψαρια(πχ σε σκαλαρια και δισκους που εχω δει) δεν βρισκω κανενα λογο να τα αναμειξω.

:)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι και θέμα συμπεριφοράς. Είχε κάνει αυτο το πείραμα ο αδελφός μου. Αγόρασαμε την ίδια μέρα 4 σκαλαρια εκτροφής και 3 altum άγρια σε λιγότερο απο μια εβδομάδα τα altum πέθαναν τα είχαν σκοτώσει τα εκτροφής.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια ήταν το ίδιο μέγεθος μπήκαν την ίδια μέρα και ωρα αλλα τα εκτροφής του χτύπησαν και του σκότωσαν τα άγρια altum.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...