Jump to content

Υπαρχει Καποιος Να Με Βοηθησει Με Μπολιασμα?


Recommended Posts

μπορεις να μου εξηγησεις σε δυο γραμμες το τι κανουν αυτου του ειδους τα σκευασματα? αν δεν μπορεις αστο αλλα νομιζω ειναι αρκετα απλο.

πχ, θα το βαλεις και θα επιταχυνει απλα τον κυκλο του αζωτου

η

πχ θα σου ανεβαζει αυτο κι αυτο αλλα προστατευοντας τα ψαρακια κτλ

γιατι στο λινκ που μου εδωσες αν δεν κανω λαθος ο φιλος εκει ειχε αμμωνια με τα ψαρια μεσα...

Link to comment
Share on other sites

Σε πιο σημείο διαβασες ότι τα ψαρια ζουσαν στην αμμωνία?? Νομίζω, οπως σου έχω πει και σε άλλο θέμα, δε διαβαζει όλα οσα γραφονται.

Σε εκεινο το θεμα λοιπον αναφερει και πιο σκευασματα εχει βαλει.

Τι ακριβως κανουν αυτα τα σκευασματα?? Ακριβως δε μπορώ να σου πω, χοντρικά να ξέρεις οτι Εγκλωβίζουν την αμμωνια που δημιουργείται στο ενυδρείο και δεν την αφηνουν να εκδηλωθει για καποια 24ωρα ετσι ωστε να ολοκληρωθει ο κύκλος του αζωτου και να εμφανιστουν κατευθεια τα ΝΟ3.

Ελπιζω να σε κάλυψα.

Link to comment
Share on other sites

παρα πολυ ωραια. οποτε. εγω σημερα μετρωντας 0 αμμωνια, 0 νιτρωδη και 10 νιτρικα εριξα 7 πελλετς τρυμμενα μεσα. αν αυριο το πρωι μετραω τα ιδια νομιζω ειμαι στρωμενος (σωστα?). αν οχι παω να παρω το σκευασμα.

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα σκευασματα αυτου του τύπου κανουν την ίδια δουλεια. Στο λινκ παραπανω σου εδωσα μια απαντηση για το πιο να παρεις. Το δοκιμασαμε και ειδαμε για αλλη μια φορα οτι δουλευει.

Απο την άλλη.... νομιζεις θα είσαι ο μόνος που παει σε ενα pet shop και διαβαζει ενα σκευασμα τι κανει και αν του κανει το παίρνει??

Εγω το έκανα συνεχεια μεχρι να καταλήξω πιο ειναι το καταλληλοτερο για μένα!!!

Το πως δουλευει και αν δουλευει ειναι παρα πολυ σχετικο!!!

Το αν μετραμε αμμωνια ή οχι και το αν το ενυδρειο θεωρειτε στρωμενο, αυτο και αν ειναι σχετικο!!!

Αν θεωρης επιτυχια την 24ωρη μεθοδο στρωσιματος βαζωντας τα ζωντανα να περασουν αυτο το μαρτυριο λυπαμε αλλα με βρίσκεις ακρως αντιθετω!

Η φωτο απο την διθεν επιτυχεις διαδικασιας στρωσιματος μιλαει απο μονη της και μιλαμε για χρυσοψαρο γιατι εαν ηταν κανενα γκαπυ τωρα δεν θα υπηρχε θεμα για να συζητησουμε!!!

Ισως να εχεις καταληξει στην καλυτερη μεθοδο αντιμετωπισεις του ick μια που εσυ την γνωριζεις καλα αυτη την αρρωστια αλλα σιγουρα οχι του στρωσιματος!DSC05442_re.jpg

Νικολουτσο λυπαμε πραγματικα που σου απαντω με αυτον τον τονο γιατι ξερω οτι εισαι ντομπρο παλικαρι αλλα επετρεψε μου να ειμαι καθετα αντιθετος με την ολη διαδηκασια στρωσιματος!!! Πες με παλιομοδιτη δεν παρεξηγιεμαι.

Μου αρεσει που πολυ ειναι εναντιοι στα υβριδια και στις διαφορες διασταυρωσεις αλλα κανεις δεν μιλαει για την κακοποιησει των ζωντανων μια που η ψυχη τους το ξερει το εαν την περνανε καλα αυτη την διαδικασια! Η αρρωστιες που εκδηλωνουν στην συνεχεια της ζωης τους και οι απροσμενη θανατοι ειναι η απόδειξη το τη σταυρο κουβαλανε αυτα τα ψαρια! Ειχα υποσχεθει στον εαυτο μου να μην ξαναπαρεμβω σε αναλογη συζητηση αλλα δυστηχως δεν αντεξα, ζητω συγνωμμη αν σας χαλασα την διαθεση αλλα τουλαχιστων τωρα Βαγγελη εχεις και μια αλλη αποψη περι του θεματος και ελπιζω να το ξανασκεφτης καλα για το καλο των ζωντανων σου!

Link to comment
Share on other sites

Οπως βλεπεις μην νομιζεις πως ακομα και μεταξυ παλιων μελλον υπαρχει παντα και η ιδια αποψη ως προς τον χειρισμο ενος ενυδρειου μια που μεθοδοι υπαρχουν πολλοι το θεμα ειναι το τι θελουμε ο καθενας για τα ψαρια μας!

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ.... γιατι να σε παρεξηγησω?? Μετα απο τόσα χρόνια με ξερεις και σε ξέρω καλα!!!

Σου αρεσουν οι παλιές μεθοδοι... μου αρεσουν οι νεες και δοκιμασμενες.

Μερικές παρατηρησεις τωρα για τα παραπανω γραφόμενα σου.

Καταρχην και μονο που το παιρνουμε απο τη φύση το ψαρι και το εγκλοβίζουμε σε ενα ενυδρείο για να ικανοποιήσουμε τη δική μας ανωμαλία είναι κατακριτέο για ορισμενους!!!

Παμε τωρα στο ζουμι της υπόθεσης. Το ψαρι στην παραπανω φωτογραφία είναι αδύνατο.... αλλα αυτό δε μπορεί να γινει με μια εβδομαδα και 2 ατάιστο!!! Εχω χρονια χρυσοψαρα και τα αφησα κι εγω καποιες μερες αταιστα και γνωρίζω!! Ασε που αυτό δεν εμενε και ατάιστο, απλα ταιζόταν λίγο.

Αρα το πιο πιθανό είναι να αγοράστηκε έτσι αδύνατο!!!

Από κει και πέρα αν διαβασεις το θεμα εκει μεσα από οπου προέρχεται η φωτογραφία θα δείς οτι αρκετες φορες του είπα να ταισει παραπανω και οτι δεν εχει πρόβλημα το ενυδρείο.

Τελος να πω πως αν όντως το ψαρι αγοραστηκε έτσι... πιστευεις οτι θα ήταν πιο συνετό να το μπουκωνει στο πολυ φαί ή σταδιακά να ανεβαζει την ποσοστητα μεχρι να επανελθει το ψαρι??

Δε χρειαζεται να απαντησεις..... σιγουρα το δευτερο!!! Σιγα σιγα την αυξηση για να μην παθει τιποτα στομαχικό το ψαρι.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ.... γιατι να σε παρεξηγησω?? Μετα απο τόσα χρόνια με ξερεις και σε ξέρω καλα!!!

Σου αρεσουν οι παλιές μεθοδοι... μου αρεσουν οι νεες και δοκιμασμενες.

Αυτες οι απολυτες δηλωσεις ειναι που δεν με πείθουν και δεν συμφωνω!

Μερικές παρατηρησεις τωρα για τα παραπανω γραφόμενα σου.

Καταρχην και μονο που το παιρνουμε απο τη φύση το ψαρι και το εγκλοβίζουμε σε ενα ενυδρείο για να ικανοποιήσουμε τη δική μας ανωμαλία είναι κατακριτέο για ορισμενους!!!

Κατανοητό και η αληθεια ειναι πως ισχυει ο λογος αλλα τουλαχιστων να προσφερουμε σε αυτη την αιχμαλωσια μια αξιοπρεπεις ζωη σε αυτα τα ζωντανα σεβωμενη την υγεια τους!

Παμε τωρα στο ζουμι της υπόθεσης. Το ψαρι στην παραπανω φωτογραφία είναι αδύνατο.... αλλα αυτό δε μπορεί να γινει με μια εβδομαδα και 2 ατάιστο!!! Εχω χρονια χρυσοψαρα και τα αφησα κι εγω καποιες μερες αταιστα και γνωρίζω!! Ασε που αυτό δεν εμενε και ατάιστο, απλα ταιζόταν λίγο.

Αρα το πιο πιθανό είναι να αγοράστηκε έτσι αδύνατο!!!

Να σε αφησω με μια φετα του τοστ καθημερινα για 2 εβδομαδες να σου φταιξω κορμη λαμπαδα! :P

Από κει και πέρα αν διαβασεις το θεμα εκει μεσα από οπου προέρχεται η φωτογραφία θα δείς οτι αρκετες φορες του είπα να ταισει παραπανω και οτι δεν εχει πρόβλημα το ενυδρείο.

Περαν της σιλουετας του ψαριου το θεμα ειναι οτι το ζωντανο ζει σε μια κατασταση στρες και αστρωτης χημειας του νερου. Μπορει η αμμωνια να ειναι σε χαμηλα επιπεδα και τα αναλογα σκευασματα να υποσχονται παπαδες αλλα η αληθεια ειναι πως δημιουργουμε μια τεχνιτη ψευδεσθηση και οχι ουσιαστικη με αποτελεσμα το ζωντανο να μπορει να παρουσιασει αρρωστιες και προβληματα στο μελλον του!

Τελος να πω πως αν όντως το ψαρι αγοραστηκε έτσι... πιστευεις οτι θα ήταν πιο συνετό να το μπουκωνει στο πολυ φαί ή σταδιακά να ανεβαζει την ποσοστητα μεχρι να επανελθει το ψαρι??

Δε χρειαζεται να απαντησεις..... σιγουρα το δευτερο!!! Σιγα σιγα την αυξηση για να μην παθει τιποτα στομαχικό το ψαρι.

Το θεμα ειναι οτι εχεις ακουσει σιγουρα για την φετα 2μηνης ωρίμανσης! Παρολου που εχουν περασει τοσα χρονια ο καλυτερος τροπος παραμενει η υπομονη σε καποια πραγματα αφηνοντας την φυση να σου προσφερει το καλυτερο προιον αλλιως τρως ασβεστη! Για αυτο λοιπον φεεεετα!!! B)

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...