Jump to content

Νεο Ενυδρειο Βοηθεια


Recommended Posts

καλησπερα εχω φτιαξει ενα ενυδρειο 200 λιτρα malawi labido demasoni θα φιλοξενισει μαλον.....

το ενυδρειο τρεχει εδω κ τρεις εβδομαδες με εσωτερικο φιλτρο. εριχνα βακτηρια api zyme stress+ οπως ελεγε η συσκευασια σε νεα ενυδρεια αντι για 5ml τα 38λ για 1η 7η και 14η μερα απο 10ml για καθε 38λ

ετσι τα εκανα ακριβως προχτες ομως γυρω στις 15 16 μερες απ οτην μερα που γεμισε εβαλα κ ενα εξωτερικο φιλτρο με σκοπο καποια στιμγη να βγαλο το εσωτερικο το εξωτερικο τρεχει 3-4 μερες περιπου

ποσες μερες θελει ωστε να βγει το εσωτερικο?

και απο μετρησεις που εκανα σημερα μου δανισε χαρτακια ενας φιλος της sera ειχα

PH:7,6

NO2:0

NO3:0

KH:3

GH:>10 και κοντα στο >16

TEMP:25.9

σε τι φαση βρισκομαι? μονο τεστ αμμωνιας NH3 & NH4 δεν εχω κανει ακομα δεν εχω παρει κ μαλον θα παρω υγρα τεστ αμμωνιας κ ΝΟ2 και ΝΟ3

το εξωτερικο φιλτρο ποτε θα ειναι ετοιμο ωστε να βγει το εσωτερικο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παιδια κανεις?

Link to comment
Share on other sites

χωρις μετρησεις αμμωνιας που ειναι το πιο σημαντικο δεν μπορει να σου απαντησει κανεις για να σου πει σε τι φαση βρισκεσαι.

Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

οποτε καλο ειναι να παρω υγρα τεστ ΝΟ2 ΝΟ3 ΝΗ3 ΝΗ4

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φίλε.

θα πρέπει να πάρεις υγρα τεστ για όλες τισ μετρήσεις σου.

τα χαρτινα στικ δεν είναι κάλα ούτε αξιόπιστα.

στο εξωτερικό φίλτρο τι βιολογικό υλικό έχεις και πόσο? επίσης το εσωτερικό φίλτρο τι έχει μέσα μόνο σφουγγάρι?

κh 3 σίγουρα???

τεστ αμμωνίας πόλυ βασικό για την αρχή.

περιμένουμε την συνέχεια .

Link to comment
Share on other sites

Για να εχεις νιτρικα 0 το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο ακομα,Αλλα παρε και τεστ για αμμωνια ,οπως ειπαν οι φιλοι.

Για να πουμε ειναι στρωμενο ενα ενυδρειο,πρεπει να ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου. http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1318

Link to comment
Share on other sites

το εχω διαβασει για τον κυκλω αζωτου αλλα εγω λαθος βεβαια δεν εκανα μετρησεις για να ξερω τι γινετε πρωτη μετρηση νερου μετα απο 3 εβοδμαδες εκανα.. σημερα πηρα υγρο τεστ nh4 nh3 της sera και θα προσπαθησω να το κανω να δω τι γινεται........ μολις εχω νεα θα στειλω....

Link to comment
Share on other sites

μολις εκανα κ μετρηση nh3 nh4 sera και ειμαι 0 και εκανα κ αλλη μια μετρηση με χαρτακια το ph ειχε πεσει λιγο και το kh ανεβικε απο 3 σε πειρπου 6 εχτες συμπληρωσα νερο 25λιτρα..... πως με βλεπεται?

TEMP: 25.8

PH: 7.4-7,5

KH:6

GH:αναμεσα 10-16

NO2:0

NO3:0

NH3:0

NH4:0

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φίλε.

θα πρέπει να πάρεις υγρα τεστ για όλες τισ μετρήσεις σου.

τα χαρτινα στικ δεν είναι κάλα ούτε αξιόπιστα.

στο εξωτερικό φίλτρο τι βιολογικό υλικό έχεις και πόσο? επίσης το εσωτερικό φίλτρο τι έχει μέσα μόνο σφουγγάρι?

κh 3 σίγουρα???

τεστ αμμωνίας πόλυ βασικό για την αρχή.

περιμένουμε την συνέχεια .

στο εξωτερικο εχει τρια καλαθακια στο ενα εχω βαλει βαμβακι ενυδριακο στο μεσαιο 2λιτρα syporax makaroni kai sto allo sfoyggari k bambaki pali

Link to comment
Share on other sites

κανενας παιδια να βοηθισει

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο πρόβλημα με το δικό μου. Νο3 0 σημαίνει άστρωτο φίλτρο ακόμα.

Ρίχνεις τροφή και βακτύρια;

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα ποσο να θελει τροφη ποσο βακτηρια καθε ποτε

Link to comment
Share on other sites

εγώ ρίχνω κάθε μέρα ή κάθε 2 μέρες..

Ότι μου έχουν πει κανω και εγώ

Link to comment
Share on other sites

κ βακτηρια κ τροφη?

Link to comment
Share on other sites

εμενα το ενυδρειο τρεχει 3 εβδομαδες τωρα παει για τεταρτη....... βακτηρια της api Που εβαλα ελεγαν σε καινουργιαενυδρεια διπλασια ποσοτητα για 1η 7η και 14 μερα μετα καθε εβδομαδα κ δεν ελεγαν τροφη τροφη εριξα την τελευταια εβδομαδα που μου το ειπαν

Link to comment
Share on other sites

ούτε εμἐνα έλεγαν τροφή γιαυτό μάλλον έχω 4 βδομάδες και δεν έχει στρώσει ακόμα το ενυδρείο.

Μήπως έγραφε πάνω όμως να βάλεις ψάρια;

Ναι και βακτύρια και τροφή ρίχνω

Link to comment
Share on other sites

απλα τοσο καιρο δεν εχω κανει μετρησεις κ δεν ηξερα τι γινεται τωρα εκανα πρωτες μετρησεις μετα απο 3 εβδομαδες

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ενα ενυδρειο για να πουμε οτι ειναι στρωμενο καλα,πρεπει να περασουν 4 με 5 μηνες.Αυτο που κανετε τωρα ειναι να αυξανετε την αποικια των βακτιριδιων στο ενυδρειο.Οσο πολυ αμμωνια παραγετε τωρα τοσο αυξανονται και τα βακτυριδια που ειναι η τροφη τους.Πρωτα πρεπει να ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου,και τοτε αρχιζουμε και μετραμε νιτρικα,αλλα και παλι η ισορροπιες ειναι πολυ λεπτες,και γιαυτο πρεπει σιγα σιγα να βαζουμε ψαρια που παραγουν την αμμωνια για να μας αντεξει το συστημα μας.Καθε ενυδρειο αντιδρα διαφορετικα σε χρονους,εξαρταται απο πολους παραγοντες,οποτε με υπομονη θα στρωσουν.Μην κανετε τωρα αλλαγες νερου,αφου στρωσει και πριν βαλετε τα ψαρια μεσα την κανετε και μετρατε ξανα και εαν ειναι οκ.τοτε βαζουμε τα ψαρια

Link to comment
Share on other sites

αυτό θα κάνω και εγώ. Με το που μετρήσω νιτρικά και τα άλλα 2 μηδέν θα κάνω μια αλλαγή νερού και ξανά μέτρηση. Αν είμαι ΟΚ τότε ξεκινάω σιγά σιγά με τα ψαράκια

Link to comment
Share on other sites

πριν κανεις την αλλαγη νερου θα μετρησεις ξανα και ξανα για 3-4 μερες για σιγουρια.μετα θα κανεις την αλλαγη και θα αρχισεις να βαζεις σιγα σιγα ψαρια ανα βδομαδα μεταξυ τους.δεν πρεπει να φορτωσεις γρηγορα τη βιολογια στο φιλτρο σου.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα στην φαση που μου ειναι τωρα δνε ξερω αν διαβασε τις μετρησεις που ειχα να το αφισω πχ μεχρι το τελος της αλλη εβδομαδας κ αν ειναι ολα 0 οπος τωρα να αρχισω να βαλω πχ δυο πσαρακια? ναι σιγα σιγα τηα τα βαλω

Link to comment
Share on other sites

κοιτα στην φαση που μου ειναι τωρα δνε ξερω αν διαβασε τις μετρησεις που ειχα να το αφισω πχ μεχρι το τελος της αλλη εβδομαδας κ αν ειναι ολα 0 οπος τωρα να αρχισω να βαλω πχ δυο πσαρακια? ναι σιγα σιγα τηα τα βαλω

Οχι,πρεπει να εχεις μετρησιμα νιτρηκα,0 πρεπει να ειναι η αμμωνια και τα νιτρωδη Ν3Ν4 και Ν0 2

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να εχω μετρησιμα ΝΟ3 ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς φίλε μου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...