Jump to content

Ανεβηκαν Νιτρωδη!


Recommended Posts

παιδια, μετραω 0 αμμωνια και μαλλον 2 νιτρωδη. νιτρικα θα μετρησω τωρα. τι κανουμε σε αυτην την περιπτωση? εχει ψαρια μεσα το ενυδρειο

τελικα μαλλον τα νιτρωδη ειναι 0.50, ερχονται και τα νιτρικα σε λιγο

νιτρικα εχω 5-10

Έγινε επεξεργασία - Vangelis21
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ειναι στημενο μια βδομαδα και κατι. με μπολι. εδω και 5 μερες παιρνω μετρησεις οτι ειναι στρωμενο (0 αμμωνια και νιτρωδη, 10 νιτρικα) χτες μπηκα 5 μικρα κριμπανσις.

λαθη ισως εχουν γινει διαφορα. το θεμα τωρα ειναι τι κανω με τα νιτρικα. εχω ηδη κανει αλλαγη νερου και αναγκαστηκα επειδη το παλιο ειχε ενα ατυχημα, αλλαγη ολοκληρου του φιλτρου. το νεο φιλτρο ειναι εξωτερικο σε αντιθεση με το παλιο κι εχει μεσα του ολο το υλικο του προηγουμενου συν νεο σιποραξ συν υαλοβαμβακα.

ΥΓ, οποιος απο αθηνα κοντα στο κεντρο μπορει να με μπολιασει θα βοηθησει πολυ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ακου εσυ τα νιτρωδη η τα νιτρικα θες να μηδενισεις γιατι δεν εχω καταλαβει?.Επειτα περιμενουμε πριν βαλουμε ψαρια στο ενυδρειο 2 βδομαδες το λιγοτερο και ριχνουμε λιγο τροφουλα ισα ισα να βοηθησουμε να ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου.Το ενυδρειο σου επειδη δεν υπηρχε καμια επιβαρυνση (απο τροφη ,η απο τα ψαρια)απλα εδειχνε οτι ολα ηταν ενταξει.Τελος το ενυδρειο σου ειναι 120 λιτρα?

Link to comment
Share on other sites

νιτρικα ειναι απολυτως λογικο να εχεις.το ενυδρειο εχει ηδη στρωσει.μπολι ΞΑΝΑ τι ζητας??

κατσε και διαβασε.

Link to comment
Share on other sites

τα νιτρωδη ειναι το προβλημα κι οχι τα νιτρικα ΦΥΣΙΚΑ. ναι γιωργο 120 ειναι. ξερω για τον κυκλο και σου λεω οτι ειχε στρωθει. εριχνα και τροφη και την αλλη μερα δεν ειχα ουτε αμμωνια ουτε τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ακου εσυ τα νιτρωδη η τα νιτρικα θες να μηδενισεις γιατι δεν εχω καταλαβει?.Επειτα περιμενουμε πριν βαλουμε ψαρια στο ενυδρειο 2 βδομαδες το λιγοτερο και ριχνουμε λιγο τροφουλα ισα ισα να βοηθησουμε να ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου.Το ενυδρειο σου επειδη δεν υπηρχε καμια επιβαρυνση (απο τροφη ,η απο τα ψαρια)απλα εδειχνε οτι ολα ηταν ενταξει.Τελος το ενυδρειο σου ειναι 120 λιτρα?

Aν προσεξες,χρησιμοποιησε μπολι.

Link to comment
Share on other sites

τελικα που εχεις προβλημα ?σε νιτρωδη η σε νιτρικα???

τη μια λες οτι αμμωνια και νιτρωδη ειναι 0 αλλα μετρας νιτρικα πραγμα που σημαινει οτι εστρωσε το ενυδρειο.

απο την αλλη μιλας οτι βλεπεις νιτρωδη....

τελικα τι συμβαινει?

Link to comment
Share on other sites

Aν προσεξες,χρησιμοποιησε μπολι.

Ναι αλλα και παλι δεν ειναι σιγουρο εντελως οτι στρωθηκε γιατι και με μπολι χρειαζονται καποιες μερες πιστευω .

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα και παλι δεν ειναι σιγουρο εντελως οτι στρωθηκε γιατι και με μπολι χρειαζονται καποιες μερες πιστευω .

Οταν βαζεις μπολι βαζεις αμεσα ψαρια.Απλα δεν φορτωνεις,και εισαι προσεκτικος στο ταισμα.

Link to comment
Share on other sites

Δε θελω πανικο.ΚΑνε αλλαγη νερου και ξαναμετρα.Τα νιτρικα αν ειναι φυτεμενο ειναι καλα στο 10.Δε θες να ειναι στο 0.

Νιτρωδη,αμμωνια πρεπι να ειναι μηδενικα.Με αλλαγες και μετρησεις θα μηδενισεις και τα νιτρωδη σου.Οπως και να χει τα νιτρωδη και τοσο λιγο που εχεις δε προκαλουν βλαβες στα ψαρια οπως η αμμωνια.

Link to comment
Share on other sites

πανικος is my middle name!

εκανα 3 αλαγες γιατι δεν επεφταν και θα κανω σε λιγο μετρηση παλι.

λοιπον για να αποφυγω απρεξηγησεις...

νιτρικα εχω και ΞΕΡΩ οτι τοσα οσα εχω ειναι ΟΚ.

αμμωνια ΔΕΝ εχω.

νιτρωδη ΑΝΕΒΗΚΑΝ και ξερω οτι θελουμε μηδενικα για αυτο τρελλαθηκα. τα ψαρακια πρεπει να εχουν τρελλαθει μεσα.....

Link to comment
Share on other sites

Χθες μπήκαν τα ψάρια και σήμερα έχεις κάνει 3 αλλαγές. Θα τα στείλεις αδιάβαστα....

Ας υπάρχουν λίγα νιτρώδη.Δεν χάθηκε ο κόσμος για λίγες μέρες,που σίγουρα αύριο θα έχουν μηδενίσει.

Άσε να τρέξει και μην ταΐσεις για 2-3 μέρες.Το μόνο που δε θες τώρα είναι στρες στα ψάρια.Μην αγγίζεις καθόλου το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως να το ξανασκεφτείτε αυτό με τα νιτρώδη?

Τα νιτρώδη είναι πιο τοξικά από την αμμωνία!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως να το ξανασκεφτείτε αυτό με τα νιτρώδη?

Τα νιτρώδη είναι πιο τοξικά από την αμμωνία!

Και γιατι δεν του λες τι να κανει τοτε;

Link to comment
Share on other sites

Βαγγω η αμωνια μηδενισε γιατι σταματησες να ριχνεις τροφη και οχι επειδη εστρωσε το ενυδρειο σου αλλα δυστηχως δεν ακους !

Τουλαχιστων σε εμενα αυτο ειχες πει οτι θα κανεις, κανε αυτο που σου ειπε ο Φωτης και ριξε τριπλη δοση prime για σιγουρια.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως να το ξανασκεφτείτε αυτό με τα νιτρώδη?

Τα νιτρώδη είναι πιο τοξικά από την αμμωνία!

Το όριο της συγκέντρωσης της αμμωνίας για να θεωρηθεί επικίνδυνη είναι τα 0,05 ppm ενώ των νιτρωδών τα 0,5ppm.

Εκεί που είχες ένα ενυδρείο άδειο (νερό, χαλίκι, φυτά) προσθέτεις με τη μία 5 ψάρια. Είναι πολύ λογικό να αυξηθούν οι μετρήσεις σου. Αλλά αυτό είναι για λίγο. Το σύστημά σου θα βρει την ισορροπία του. Αν φοβάσαι για την τοξική δράση των νιτρωδών (έχεις ήδη κάνει αλλαγή νερού οπότε έχεις μειώσει τη συγκέντρωσή τους) μην ταίζεις πολύ για λίγες μέρες και αύξησε σταδιακά την ποσότητα της τροφής.

Και προς Θεού, μην είσαι πάνω από το ενυδρείο με ένα τεστάκι στο χέρι. Άστο λίγο μόνο του να βρει την άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι δεν του λες τι να κανει τοτε;

Τι εννοείς Στράτο? Κάνω λάθος ότι τα νιτρώδη είναι πιο τοξικά από την αμμώνια?

Εγώ το αναφέρω γιατί του απάντησαν με ελαφρά την καρδία!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς Στράτο? Κάνω λάθος ότι τα νιτρώδη είναι πιο τοξικά από την αμμώνια?

Εγώ το αναφέρω γιατί του απάντησαν με ελαφρά την καρδία!

Εννοω πως ο Φωτης εδωσε την καταλληλοτερη των απαντησεων.

Αν εχεις κατι κατι καλυτερο προτεινε το.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς Στράτο? Κάνω λάθος ότι τα νιτρώδη είναι πιο τοξικά από την αμμώνια?

Εγώ το αναφέρω γιατί του απάντησαν με ελαφρά την καρδία!

Από που προκύπτει όττι τα νιτρώδη είναι πιο τόξικά από την αμμωνία; Ειδικά η ελεύθερη αμμωνία (ΝΗ3) δεν είναι πολύ πιο τοξική; Αν γνωρίζεις κάτι διαφορετικό, θα με ενδιέφερε να το διαβάσω.

:)

Link to comment
Share on other sites

Βαγγω η αμωνια μηδενισε γιατι σταματησες να ριχνεις τροφη και οχι επειδη εστρωσε το ενυδρειο σου αλλα δυστηχως δεν ακους !

Τουλαχιστων σε εμενα αυτο ειχες πει οτι θα κανεις, κανε αυτο που σου ειπε ο Φωτης και ριξε τριπλη δοση prime για σιγουρια.

ποιος ειπε οτι σταματησα να ριχνω τροφη βρε ρικ! σταματησα για 2 μερες να δω πως παει και μετα εριξα, μετρησα αμμωνια οπως ηταν φυσικο και την επομενη μερα δεν υπηρχε. Αυτο δε δειχνει στρωμενο ενυδρειο δηλαδη?

Και προς Θεού, μην είσαι πάνω από το ενυδρείο με ένα τεστάκι στο χέρι. Άστο λίγο μόνο του να βρει την άκρη.

πολυ σωστος, αλλα μεχρι να παρω μια εμπειρια ειναι το αγχος!

Τι εννοείς Στράτο? Κάνω λάθος ότι τα νιτρώδη είναι πιο τοξικά από την αμμώνια?

Εγώ το αναφέρω γιατί του απάντησαν με ελαφρά την καρδία!

Οπως ξερω κι εγω (απο διαβασμα και μονο), η αμμωνια ειναι πιο τοξικη απο τα νιτρωδη

Link to comment
Share on other sites

Μετρηση σημερα το πρωι

αμμωνια = 0

νιτρωδη = 0.25

να πω οτι χτες το βραδυ αργα δεν ειχε καθολου αμμωνια. να συνεχιζω να μην ταιζω? ειναι η τριτη μερα που τα εχω σημερα και δεν εχω ταισει. μιας και μιλαμε για ταισμα. αυτη η τροφη κανει για κριμπενσις σωστα?

http://www.hikari.info/tropical/t_15.html

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...