Jump to content

Ανεβηκαν Νιτρωδη!


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συγνωμη ρε παιδια, δηλαδη τη θελει να πει, επειδη βαζουμε μπολι εχουμε ταυτοχρονα και στρωμενο ενυδρειο;;;;

Και εγω με 4 μηνων φιλτρο σε λειτουργια αρχισα στο 500 αρι αλλα μετρησουσα και αμμωνια και νιτρωδη απλα επιταχυνθηκε ο κυκλος του αζωτου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δε γίνεται,μόνο αν κάνεις κάτι λάθος στο μπόλιασμα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τι ειναι αυτα που λετε; Απο που κι ως που εαν βαλω μπολι πρεπει να βαλω και ψαρια αμεσως. Και παρακαλω να σταματησουν οι απαντησεις του τυπου "αν εψαχνες... Κτλ". Οποιος δεν εχει να πει κατι που θα βοηθησει τοτε καλυτερα να μην γεμιζουμε το θεμα με μηνυματα ανουσια

Link to comment
Share on other sites

αυτό δε γίνεται,μόνο αν κάνεις κάτι λάθος στο μπόλιασμα.

Ποιος το λεει αυτο; Εσυ φιλε φωτη υποστηριζεις οτι οταν βαλεις μπολι εχεις κι αυτοματα στρωμενο ενυδρειο ;

Link to comment
Share on other sites

Ποιος το λεει αυτο; Εσυ φιλε φωτη υποστηριζεις οτι οταν βαλεις μπολι εχεις κι αυτοματα στρωμενο ενυδρειο ;

Αν δεν βαλεις κατι που παραγει αμμωνια πως θα υποστηριξεις το μπολι που εβαλες?

Link to comment
Share on other sites

Θα σε παρακαλέσω εγώ να σταματήσεις τη γκρίνια.Το έχεις παρακάνει και έχεις γίνει αρκετές φορές εριστικός!

Τη μία στιγμή ρωτάς για να μάθεις και άνθρωποι αφιερώνουν χρόνο για να σου αναλύσουν κάθε λεπτομέρεια,σε θέματα που έχουν αναλυθεί χιλιάδες φορές.

Την άλλη παραδίδεις μαθήματα γνώσεων και συμπεριφοράς. Χαίρομαι που μαθαίνεις γρήγορα αλλά πρέπει να υπάρχει και το ανάλογο "τακτ".

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βαλεις κατι που παραγει αμμωνια πως θα υποστηριξεις το μπολι που εβαλες?

Με τροφή πάντως σίγουρα όχι.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο βαζουμε λιγη τροφη καθε μερα

Αν ειναι να κανεις αυτο,τοτε δεν χρειαζεσαι μπολι αλλα σκευασμα βακτηριων του εμπορειου φιλε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι.Έχεις στρωμένο ενυδρείο που μπορεί να υποστηρίξει πληθυσμό ανάλογο με την ποσότητα που μπολιάζεις.Αν έχεις 2 μακαρόνια βάζεις 1 ψάρι μικρό,αν έχεις ολόκληρο φίλτρο τίγκα βιολογία βάζεις 10 ψάρια. Τυχαίες ποσότητες,μην τις λάβετε υπ'όψιν. Αυτό είναι το μπόλιασμα και αυτή είναι η δουλειά του.

Τα έχουμε καταρρίψει όλα μου φαίνεται με αερολογίες......

Link to comment
Share on other sites

θα σε παρακαλέσω εγώ να σταματήσεις τη γκρίνια.το έχεις παρακάνει και έχεις γίνει αρκετές φορές εριστικός!

τη μία στιγμή ρωτάς για να μάθεις και άνθρωποι αφιερώνουν χρόνο για να σου αναλύσουν κάθε λεπτομέρεια,σε θέματα που έχουν αναλυθεί χιλιάδες φορές.

την άλλη παραδίδεις μαθήματα γνώσεων και συμπεριφοράς. χαίρομαι που μαθαίνεις γρήγορα αλλά πρέπει να υπάρχει και το ανάλογο "τακτ".

Οταν θα μπω σε καποιου αλλο το θεμα και το μονο που θα πω ειναι "ας διαβαζες., ας εκανες, αυτο γιατι το κανες κτλ" τοτε να μου απαντησεις ετσι. Ενα θεμα ανοιγεται για να παρει απαντησεις και κανεις δεν πρεπει να μπαινει μεσα και να κανει ρητορικες ερωτησεις και γενικα να κατεβαζει στα ματια ολων τον συγγραφεα του θεματος.

Το θεμα εχει συγκεκριμενο θεμα οποτε ας γυρισουμε σε αυτο οπως ειναι και σωστο

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μην χαλασουμε το θεμα, απλα να μπορεσουμε να βγαλουμε μια ακρη!

Ποιος ειναι ο σωστος τροπος μπολιασματος;

Γιατι με την τροφη οχι;

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι να κανεις αυτο,τοτε δεν χρειαζεσαι μπολι αλλα σκευασμα βακτηριων του εμπορειου φιλε.

Φυσικα και τα βακτηρια χρειαζονται παραλληλα με το μπολι

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζεις να δίνεις μαθήματα.... Μαζέψου.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και τα βακτηρια χρειαζονται παραλληλα με το μπολι

Συγνωμη αλλα αυτα που τα εχεις διαβασει???

Το μπολι ξερεις γιατι το βαζουμε?

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζεις να δίνεις μαθήματα.... Μαζέψου.

δε νομιζω οτι η θεση σου σου δινει το δικαιωμα να μου μιλας ετσι και μαλιστα δημοσια.

Εχω κουραστει να διαβαζω μονο απαντησεις που σαν σκοπο εχουν να κανουν τον αρχαριο να νιωσει σκατα και να επιδειξουν οτι καποιοι εδω μεσα τα ξερουν ολα αλλα δεν πρεπει να τα λενε αλλα πρεπει ολοι οι αλλοι να διαβασουν ολο το ιντερνετ μπας και τα μαθουν.

λοιπον, μεχρι καποιος που πραγματικα ξερει να απαντησει, και απαντησει με σεβασμο εγω φευγω απο την συζητηση

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου Vangelis 21,διαβασε τι σου εγραψαν πιο πανω οι φιλοι rastafarian και dimitrig.

Μικρος αριθμος ψαριων για αρχη,και πολυ φειδωλο ταισμα επισης λοιπον.

Δωσε και μια σημασια παραπανω στα γραφομενα του Φωτη........

Καλο διαβασμα απο μενα και καλη συνεχεια :)

Link to comment
Share on other sites

Για ξεκαθαριστεί το θέμα. Όταν βάζουμε μπόλι βάζουμε αμέσως και ψάρια ανάλογα με το μέγεθος του ενυδρείου, την ποσότητα βιολογικού υλικού και το μπόλι όπως είπε και ο Φώτης πιο πάνω.

Με αυτόν τον τρόπο έχουν στηθεί χιλιάδες ενυδρεία και ποτέ δεν υπήρξε πρόβλημα.

.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου Vangelis 21,διαβασε τι σου εγραψαν πιο πανω οι φιλοι rastafarian και dimitrig.

Μικρος αριθμος ψαριων για αρχη,και πολυ φειδωλο ταισμα επισης λοιπον.

Δωσε και μια σημασια παραπανω στα γραφομενα του Φωτη........

Καλο διαβασμα απο μενα και καλη συνεχεια :)

ωραιος τροπος γραφης φιλε Στρατο οποτε και αξιζει να απαντησω. κατ'αρχην μπραβο για τον τροπο που μου μιλας. κατα δευτερον, συγνωμη αλλα δεν υοθετω την αποψη να μπαινουν ψαρια οταν μετραμε αμμωνια η νιτρωδη, οποτε πρωτα θα τα ριξω και μετα θα βαλω ψαρακια

Link to comment
Share on other sites

Νιτρώδη και αμμωνία μπορεί να μετρήσεις και σε ενυδρείο που λειτουργεί χρόνια αν βάλεις ένα "σχετικά μεγάλο για το ενυδρείο και την φίλτρανση σου αριθμό ψαριών"

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια μου δίνει , όταν γράφεις πράγματα που δεν είναι ξεκάθαρα,όπως: "Φυσικα και τα βακτηρια χρειαζονται παραλληλα με το μπολι"

Μετά αναρωτιέσαι γιατί υπάρχουν ανακρίβειες... Γιατί κάποιοι τις γράφουν ενώ δεν ξέρουν,για επίδειξη γνώσεων που δεν έχουν.

Το να ρωτήσεις και να μάθεις είναι σκοπός του forum και είναι από όλους σεβαστό.Κανείς δεν είπε σε κάποιον: "Μη ρωτάς"

Είναι ευχαρίστηση μας να καθοδηγούμε νέους χομπίστες και να τους βλέπουμε να εξελίσσονται.Είναι ένα χόμπι που κανείς δε μπορεί να έχει την απόλυτη εμπειρία.

Αυτό που κάνεις όμως δεν το δέχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Βαζοντας μπολι καποια χ ποσοτητα,μπορεις να υπολογισεις ποση τροφη θα ριξεις ωστε να διατηρησεις τον πληθυσμο των βακτηριων ακεραιο;Αν δεν ριξεις αρκετη,καποιος πληθυσμος θα πεθανει,αρα θα σηκωσει αμμωνια.

Αν ριξεις παλι περισσοτερη,θα σαπισει,με το ιδιο αποτελεσμα.

Δες και τι σου εγραψε πιο πανω ο dimitrig.

Επισης να ζητησω συγνωμη αν σε ενοχλησε ο τροπος που εγραψα πιο πριν.Την ερωτηση που πρωτοεκανα την εκανα μονο και μονο για να δωσω τροφη για συζητηση,αλλα μαλλον παρεξηγηθηκα......

Link to comment
Share on other sites

Βαζοντας μπολι καποια χ ποσοτητα,μπορεις να υπολογισεις ποση τροφη θα ριξεις ωστε να διατηρησεις τον πληθυσμο των βακτηριων ακεραιο;Αν δεν ριξεις αρκετη,καποιος πληθυσμος θα πεθανει,αρα θα σηκωσει αμμωνια.

Αν ριξεις παλι περισσοτερη,θα σαπισει,με το ιδιο αποτελεσμα.

Δες και τι σου εγραψε πιο πανω ο dimitrig.

Επισης να ζητησω συγνωμη αν σε ενοχλησε ο τροπος που εγραψα πιο πριν.Την ερωτηση που πρωτοεκανα την εκανα μονο και μονο για να δωσω τροφη για συζητηση,αλλα μαλλον παρεξηγηθηκα......

με το ιδιο σκεπτικο μπορει να βαλω λιγα η πολλα ψαρια για αρχη και να γινει το ιδιο που περιεγραψες. τουλαχιστον στην πρωτη περιπτωση δεν διακινδυνευω κανενα ψαρι με τυχον λαθη

Link to comment
Share on other sites

Τωρα συγνωμη αλλα μαλλον δεν διαβαζεις τι σου γραφουν,η δεν θελεις να καταλαβεις.............

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...