Jump to content

Αρχάριος πέτυχε ζευγάρωμα


quom

Recommended Posts

Μόλις πριν μερικά λεπτά ανακάλυψα ότι τα 2 mini parrot έκαναν μερικές δεκάδες αβγουλάκια και δεν ξέρω τι να κάνω και μόλις χτες πήγα και πήρα 3 πράσινα τιγράκια και έναν αστακό. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ δεν έχω ιδέα. Να τα βγάλω να τα αφήσω???

οι φωτογραφίες δείχνουν τα αβγουλάκια και το είδος του ψαριού που έχω!!!!!!

thnx

post-1948-1166894720_thumb.jpg

post-1948-1166894761_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω ακριβός για τα συγκεκριμένα ψάρια αλλά επειδή ανήκουνε στην οικογένεια το κιχλίδων και υποθέτω ότι η συμπεριφορά τους θα είναι παρόμοια με της άλλες κηχλίδες. Σου συμβουλεύω λιπών τα εξής.

Αν είχες κάποια ήρεμα τέτρα θα σου έλεγα ότι μάλλον δεν θα είχες πρόβλημα. Αλλά επειδή έχεις μέσα τιγράκια και αυτά είναι απρόβλεπτα ψάρια, άλλοτε είναι ήρεμα και άλλοτε τα πιάνει μια λύσσα και κυνηγάνε τα άλλα ψαριά. Για αυτό θα ήταν καλύτερα να άφηνες το ζευγάρι μόνο του. Τα ψάρια θα προσπαθούν να διαφυλάξουν τα αυγά τους αλλά άμα αγχωθούν πολλή από τα άλλα ψάρια μπορεί να εγκαταλείψουνε τα αυγά τους. Αλλά και άμα δεν συμβεί αυτό το αργότερο όταν γεννηθούν θα έχεις σίγουρα προβλήματα. Γενικά η κιχλίδες προστατεύουν τα μικρά τους και μετά την γέννα. Όταν τα ψαράκια αρχίζουν να κολυμπούν άνετα στο ενυδρείο τότε αφαίρεσε τους γονείς ή τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Για το φίλτρο πρέπει να κάνω τίποτα, πχ να το ελαττώσω σε πίεση να βάλω κάτι ώστε να μην τα ρουφήξει,

Τα αβγουλάκια πόσο κάνουν για να πετάξουν ψαράκια, αμμωνία ΝΟ2 ΝΟ3 PH κλπ σε τι επίπεδα πρέπει να είναι ????

Συνήθως πόσα ψάρια βγαίνουν, όλα, κανένα, το 30%, 70%???

Έγινε επεξεργασία - quom
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει οπωσδηποτε να χωρισεις τα parrot απο τα τιγρακια γιατι μονο με αλλες κιχλιδες μπορουν να συνηπαρξουν(αλλοιως ειναι φονιαδες ψαριων).Επισης να ξερεις οτι γεννουν πολλες φορες και δεν

θα ξερεις τι θα τα κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...