Jump to content

Χελι


Recommended Posts

καλησπερα παιδες...εχω ενα ενυδρειο 60αρι με ζωοτοκα...και πριν 4 μερες εβαλα μεσα ενα μικρο χελι...απο το πρωτο δευτερολεπτο που μπηκε στο ενυδρειο, χωθηκε μεσα στα χαλικια και απο τοτε δεν το ξαναειδα..!! ξερει καποιος τι γινεται???? και τι πρεπει να γινει για να βγει εξω??? ευχαριστω..!!

Link to comment
Share on other sites

τι ειδους χελι ειναι?διοτι εχει αλλες απαιτησεις αλλα πες το ειδος

Link to comment
Share on other sites

μμμμ...αμα σου πω δε ξερω???? αυτο δε το ρωτησα στο μαγαζι ξεχασα...!!! παιζει ρολο εε??

:busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

οχι τον δισκο τον επεστρεψα σημερα...τον πιεσα να το παρει πισω...κριμα ηταν τετοιο ψαρι να μου ψωφισει...μου εδωσε νεον και γκαμπυ... τωρα ξερετε κατι για το χελι παιδες??? οχι δεν ειναι τετοιο...αν το θυμαμαι καλα απο το μαγαζι, ειναι καφε και εχει σαν 2 ματια πισω στην ουρα του...

Link to comment
Share on other sites

οχι τον δισκο τον επεστρεψα σημερα...τον πιεσα να το παρει πισω...κριμα ηταν τετοιο ψαρι να μου ψωφισει...μου εδωσε νεον και γκαμπυ... τωρα ξερετε κατι για το χελι παιδες??? οχι δεν ειναι τετοιο...αν το θυμαμαι καλα απο το μαγαζι, ειναι καφε και εχει σαν 2 ματια πισω στην ουρα του...

Zoυν σε διαφορετικες παραμετρους νερου

Link to comment
Share on other sites

http://www.google.gr/search?tbm=isch&hl=el&source=hp&biw=1920&bih=955&q=Mastacembelus+erythrotaenia&gbv=2&oq=Mastacembelus+erythrotaenia&aq=f&aqi=g-L1&aql=&gs_nf=1&gs_l=img.3..0i19.1274.1274.0.2207.1.1.0.0.0.0.144.144.0j1.1.0.ZjhahO_VRMM τετοιο εννοεις?;αν ναι κινδυνεουν αμεσα τα ψαρια σου

και επισης τα νεον ζουν σε διαφορετικο νερο απο τα γκαπυ

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδες αλλα δεν το θυμαμαι..δε νομιζω να ειναι αυτος παντως...δε βαζω βεβαια και το χερι μου στη φωτια...το θεμα ειναι ομως οτι εχω να τον δω εδω και 4 μερες...ειναι χωμενος στα χαλικια...τι να κανω για να βγει? πως να τον βρω?? και λογικα αυτος και να βγει, θα ξαναμπει παλι... :-(

Link to comment
Share on other sites

αν βγει ποτε βγαλτον καμια φωτο να δουμε

Link to comment
Share on other sites

εννοειται...υπαρχει πιθανοτητα να ψωφισει μεσα στα χαλικια χωρις να βγει καν εξω??? το κακο ειναι οτι μου χαλαει και τα φυτα αφου μπαινει μεσα...

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να ψοφησε αλλα αααν θα πρεπει να τον βγαλεις διοτι θα ανεβασει την αμμωνια....επισης να διορθωσεις την ψαροσυνθεση σου για να μην εχεις προβληματα μετα

Link to comment
Share on other sites

ποτε μα ποτε δεν αγοραζουμε ετσι χυμα ψαρια.πρωτα διαβαζουμε,μαθαινουμε τι θελουμε και αν ταιριαζει με αυτα που ηδη εχουμε,και μετα αγοραζουμε.

την πρωτη φορα κατηγορησαμε τον εμπορο που σου εδωσε τον δισκο.τωρα καθαρα το λαθος ειναι δικο σου φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν είναι κανένα χέλι, αλλά kuhli loach...

Διάβασε τι συνθήκες θέλει :)

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν είναι κανένα χέλι, αλλά kuhli loach...

Διάβασε τι συνθήκες θέλει :)

μα αυτο του ειπα κι εγω και δεν μοιαζουν λεει

Link to comment
Share on other sites

καλημερα...τωρα που το εψαξα δες και πες μου αν ειναι ενα απο τα παρακατω(καποια ειναι κι αυτα που ειπαμε πριν):

Polypterus Ornatipinnis

Polypterus Senegalus

Mastacembelus Erythrotaenia

Erpetoichthys Calabaricus

Kuhli Loach

Kuhli Loach brown

Botia Berdmorei

Botia Striata

δες αν ειναι καποια απο αυτα

Link to comment
Share on other sites

επιτελους καταφερα και το εβγαλα απο τα χαλικια το χελι...το εβαλα μεσα στη γεννηστρα..οποτε πειτε μου τι χελι ειναι...?? ειναι κανενα απο τα πιο πανω που μου εστειλε ο giannakis27?? θα το γυρισω πισω γιατι δεν εβγαινε καθολου στην επιφανεια και θα μου χαλουσε ολα τα φυτα...εκανε τρυπες...

post-17852-0-41555100-1335681888_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

επιτελους καταφερα και το εβγαλα απο τα χαλικια το χελι...το εβαλα μεσα στη γεννηστρα..οποτε πειτε μου τι χελι ειναι...?? ειναι κανενα απο τα πιο πανω που μου εστειλε ο giannakis27?? θα το γυρισω πισω γιατι δεν εβγαινε καθολου στην επιφανεια και θα μου χαλουσε ολα τα φυτα...εκανε τρυπες...

Καλημερα!προκειται για ενα ειδος που ανηκει στην οικογενεια Mastacembelus... Το ειδος δεν ξερω ποιο ειναι και απαιτει πολλα λιτρα......και πολλες πετρες και ξυλα διοτι ειναι ψαρι που κρυβεται τις περισσοτερες ωρες.

Link to comment
Share on other sites

http://theaquariumwiki.com/Macrognathus_aculeatus

μαλλον ειναι αυτο!

δυστηχως περαν της ακαταλληλοτητας με τα αλλα ψαρια που χεις................δεν θα μεινει τιποτα ''ορθιο'' στον βυθο!

Link to comment
Share on other sites

θα το παω πισω ουτως η αλλως...τον θελω τον βυθο μου...και δε πηρα ψαρι για να ειναι χωμενο κ να μην το βλεπω...περα απο την ασυμβατοτητα με τα υπολοιπα...

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε τι θα πάρεις αυτή τη φορά! Αν σου είναι εύκολο πρώτα δες ποια από τα ψάρια σου αρέσουν, μάθε τα ονόματα τους από τον πωλητή (μπορεί βέβαια και να μην είναι σωστά), γύρνα στο σπίτι σου, ψάξε πληροφορίες για αυτά και μετά πας και αγοράζεις ότι είναι κατάλληλο για το ευδρείο και το νερό σου και φυσικά ταιριάζει και με τα γούστα σου . :)

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να τα φωτογραφησεις αυτη τη φορα ετσι ωστε να χεις κατι να ψαξεις στο νετ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...