Jump to content

Ανω-Κατω Το Ph


Recommended Posts

μολις εστησα το ενυδρειακι μου κι εβαλα μεσα τα cribensis μετρουσα pH 8.2. 4 μερες αργοτερα, το PH ειναι στο 6.8. βεβαια δεν παραπονιεμαι μιας και ειναι τελειο για τα ψαρακια αλλα μου φαινεται περιεργο!

τι εχω μεσα...

5-6 πετρες

πλατη απο τσιμεντο

χαλαζιακη αμμο

2 ξυλα ενυδρειακα

σκαλα διαχυσης

Α και μια διευκρινηση. Εχω τεστακια που μετραει το ενα pH και το αλλο High range pH. η διαφορα ειναι στις τιμες ετσι? οχι οτι ειναι διαφορετικο ειδος τεστ. σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Το αυξημένο Ph τις πρώτες μέρες οφειλόταν στο τσιμέντο.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ηταν τις πρωτες μερες. το τσιμεντο μπηκε ας πουμε 1 του μηνος, το πεχα 8+ μετρουσα μεχρι και 20 του μηνος και σημερα 24 μετραω 6.8

Link to comment
Share on other sites

Τσιμεντο στο ενυδρειο;;; why??? για ντεκορ;;

Link to comment
Share on other sites

Το τσιμέντο για να πήξει κάνει 28-30 ημέρες. Σε αυτό το διάστημα μπορεί να παρουσιάσει το φαινόμενο που είδες.

Link to comment
Share on other sites

τσιμεντο για να φτιαχτει η πλατη του ενυδρειου. ειναι πολυ συχνη πρακτικη.

δημητρη, εχω ρωτησει απο δω κι απο κει και το τσιμεντο το ΠΟΛΥ να ανεβασει το πεχα 0,5 μοναδα. τελοσπαντων. αν εχει ακνεις καμια αλλη ιδεα ας πει

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ανεβάσει το PH ακόμα και πάνω από 10 σίγουρα αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο.

(Αυτό εξαρτάται και από την ποσότητα)

Link to comment
Share on other sites

μαλλον μιλαμε για διαφορετικα πραγματα. σημασια δεν εχει ΠΟΣΟ μπορει να το παει αλλα ΠΟΣΟ μπορει να το ανεβασει. Ας πουμε αν εχεις 8 και βαλεις 10 κιλα τσιμεντο τοτε ναι μπορει να το κανει να πεταξει. Αν ομως εχει 6 και βαλειςμια στρωση μισου εκατοστου τοτε αντε να παει 6.5. τελοσπαντων επειδη και στο αλλο ενυδρειο που δεν εχω τσιμεντο το πεχα ειναι στο 7.5 σταθερα, μαλλον κατι αλλο μου το κατεβασε εδω

Link to comment
Share on other sites

Το ph σου, αν το μετρας σωστα και το τεστ σου ειναι σωστο,τοτε φταιει που επεσε το co2 που εβαλες!Προσεχε ομως γιατι αυτες οι μεταβολες κανουν κακο στα ψαρακια..

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχουν μεταβολες πια. αν ξανανεβει θα το ψαξω περισσοτερο. και μιας και εισαι ειδικος σε αυτο. δε βρισκω ευκολα σκαλες διαχυσης. σε 240 λιτρα τι να κανω? προτεινεις καμια? την πατεντα που εχεις πει την εχω δει αλλα φοβαμαι μη τα κανω λαθος. εξαλλου επιπλεον θορυβοι, ρευματα κτλ δεν ειναι ευπροσδεκτοι!

Link to comment
Share on other sites

Μεταβολες με το diy co2 θα εχεις θελεις δεν θελεις γιατι δεν εχεις σταθερη ροη απ αυτο.Αν ειχες μπουκαλα με ph controler τοτε θα ηταν σταθερο.Σκαλα αν ψαξεις θα βρεις αλλα θα ειναι ακριβη..

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ανεβάσει το PH ακόμα και πάνω από 10 σίγουρα αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο.

(Αυτό εξαρτάται και από την ποσότητα)

Μπορει να φτασει μέχρι και 14 κ. Δημήτρη....

μαλλον μιλαμε για διαφορετικα πραγματα. σημασια δεν εχει ΠΟΣΟ μπορει να το παει αλλα ΠΟΣΟ μπορει να το ανεβασει. Ας πουμε αν εχεις 8 και βαλεις 10 κιλα τσιμεντο τοτε ναι μπορει να το κανει να πεταξει. Αν ομως εχει 6 και βαλειςμια στρωση μισου εκατοστου τοτε αντε να παει 6.5. τελοσπαντων επειδη και στο αλλο ενυδρειο που δεν εχω τσιμεντο το πεχα ειναι στο 7.5 σταθερα, μαλλον κατι αλλο μου το κατεβασε εδω

Εγώ επειδή είμαι ειδικός στα τσιμεντα και γενικα στα μπετα σε ενημερωνω οτι το τσιμεντο ανεβαζει το ph μέχρι και 14!!! Σε καμια περίπτωση δεν το κατεβαζει!!! Αν έχει λίγη ποσότητα... απλα θα αργησει να το ανεβασει!!! Το ανεβαζει για αρκετούς μήνες και όχι για μερικες μερες!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...