Jump to content

Ευκολο Πλυσιμο Αμμου


Recommended Posts

Θα σου πω τι κανω εγω. Βασικα δεν την καθαριζω καθολου, καθαριζεται μονη της λογω καλης κυκλοφοριας ( εχω 2 φιλτρα) . Εχω αρκετα φυτα που καλυπτουν σημαντικο μερος του βυθου. Υπαρχει βεβαια λιγη βρωμιτσα αλλα επειδη ακριβως ειναι λιγη δεν ενοχλει (εμενα τουλαχιστον.).

Ωστοσο μπορεις να καθαριζεις βαζοντας το σωληνα της σκουπας βυθου σε εμικρη αποσταση απο τη βυθο ετσι ωστε να τραβαει τις βρωμιες και οχι την αμμο. Αν σου βγαινει και λιγη αμμος μπορεις να κανεις ενα ελαφρυ ξεπλυμα και να της ριξεις παλι μεσα προσεκτικα για να μην σηκωθει κουρνιαχτος.

Αυτα ...

Link to comment
Share on other sites

Βαλτη σε ενα κουβα η λεκανη και ριξε μπολικο νερο.Περνα τη αρκετα χερια αλλαζοντας νερο και οταν δεις οτι το νερο ειναι καθαρο και οχι μαυρο τοτε εισαι ετοιμος!

Link to comment
Share on other sites

αυτο κανω αλλα γεμιζουν τα συφωνια με αμμο και φοβαμαι μην εχω προβλημα! οπως και να χει εννοεις να ειναι στον κουβα κι απλα το νερο να τρεχει πανω της η να την ανακατευω με τα χερια κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες . Και σιγα σιγα να τρεχει το νερο . Θα δεις οτι στην αρχη βγαινει βρωμικο και μετα καθαροτερο. μην περιμενεις ομως να γινει και τελειως κρυσταλλο . Ας ειναι καλα τα φιλτρα μας!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις επισης να την πλυνεις καλα με λιγο ξυδι!

αννα,προσεχε λιγο τι γραφεις σε παρακαλω.εαν δεν εισαι σιγουρη,δεν χρειαζεται να ποσταρεις.αυτο με το ξυδι στην αμμο,που το διαβασες???
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να την βρασεις [εαν φυσικα σου ειναι ευκολο] για να σκοτωθουν ολα τα μικροβια! Μπορεις επισης να την πλυνεις καλα με λιγο ξυδι!

δεν υπαρχουν αυτα τα πραγματα. κατα πρωτον δε χρειαζεται αν σκοτωνουμε ολη την ωρα μικροβια. αυτο με το βρασιμο εχει παραγινει! οσο για το ξυδι δε θα το σχολιασω.. παντως ειναι καλη ευκαιρια το ποστ σου γιατι πολλοι ΟΤΙ βαζουν στο ενυδρειο τα πλενουν με ξυδι η ακουα φορτε και τα βραζουν... παλι καλα που τους εχουν ξεφυγει τα ψαρια!

Link to comment
Share on other sites

βαγγελη,παλλικαρι μου ειναι απλο.

παρε μια μεγαλη λεκανη, βαλτην μεσα στη μπανιερα,βαζε λιγη ποσοτητα αμμου καθε φορα και ξεπλυνε την καλα με νερο απο το τηλεφωνο της βρυσης.σε μιση ωριτσα εχεις τελειωσει.

Link to comment
Share on other sites

κωστη σου εγγυομαι οτι το εχω διαβασει!!! [εσβησα το ποστ να μην μπερδευονται αλλοι αφου δεν ειναι σωστο] τωρα... κατα ποοοσο σωστο ειναι δεν ξερω! Συγνωμη παντως! Βαγγελη οκ αφου δεν συμφωνεις ! Απλα πλυνε την πολυ πολυ καλα!

Link to comment
Share on other sites

Το ξυδι για το πλυσιμο του ενυδρειου οταν ειναι ξαναχρησιμοποιημενο ειναι καλο να μπαινει.Τωρα την αμμο η το χαλικι οπως σου ειπα και πιο πανω μπορεις να την ξεπλυνεις με αφθονο νερο και πολλα χερια.

Link to comment
Share on other sites

βαγγελη,παλλικαρι μου ειναι απλο.

παρε μια μεγαλη λεκανη, βαλτην μεσα στη μπανιερα,βαζε λιγη ποσοτητα αμμου καθε φορα και ξεπλυνε την καλα με νερο απο το τηλεφωνο της βρυσης.σε μιση ωριτσα εχεις τελειωσει.

αυτο κανω απλα αφενος τωρα εχω να πλυνω 50 κιλα κι αφετερου φοβαμαι την αμμο που μπαινει στους σωληνες.

κωστη σου εγγυομαι οτι το εχω διαβασει!!! [εσβησα το ποστ να μην μπερδευονται αλλοι αφου δεν ειναι σωστο] τωρα... κατα ποοοσο σωστο ειναι δεν ξερω! Συγνωμη παντως! Βαγγελη οκ αφου δεν συμφωνεις ! Απλα πλυνε την πολυ πολυ καλα!

1. λινκ που το εχεις διαβασει

2. σου ειπε ηδη οτι ΔΕΝ ειναι σωστο

3. δεν εχει σημασια αν συμφωνω η οχι. το θεμα ειναι οτι ΔΕΝ βραζουμε τα παντα επειδη καπου καπως το ακουσαμε. και ακομα πιο σημανιτκο, δεν βαζουμε ξυδι οπου να ναι, ειδικα εαν δεν ειμαστε σιγουροι οτι δεν μπορουμε να το ξεπλυνουμε μετα

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχας δεν σβηνουμε ποτε ποστ.καλο ειναι να μαθαινουν και αλλοι απο τα λαθη μας.

απο εκει και μετα ποτε δεν γραφουμε απλα για να γραφουμε εαν δεν ειμαστε 100% σιγουροι για αυτο που προτεινουμε.

βλεπετε λοιπον τον βασικο λογο γιατι δεν πρεπει να ρωταμε τετοια θεματα μεσα στο τσατ.εδω τα βλεπουμε και τα διορθωνουμε τα τυχον λαθη.εκει μεσα οχι.

Link to comment
Share on other sites

κωστη σου εγγυομαι οτι το εχω διαβασει!!! [εσβησα το ποστ να μην μπερδευονται αλλοι αφου δεν ειναι σωστο] τωρα... κατα ποοοσο σωστο ειναι δεν ξερω! Συγνωμη παντως! Βαγγελη οκ αφου δεν συμφωνεις ! Απλα πλυνε την πολυ πολυ καλα!

αννα σωστη ηταν η απαντηση που ειχες διαγραψει..απλως υπαρχουν παρα πολλοι τροποι για να καθαρισεις την αμμο

Link to comment
Share on other sites

Το ξυδι για το πλυσιμο του ενυδρειου οταν ειναι ξαναχρησιμοποιημενο ειναι καλο να μπαινει.Τωρα την αμμο η το χαλικι οπως σου ειπα και πιο πανω μπορεις να την ξεπλυνεις με αφθονο νερο και πολλα χερια.

φυσικα και ειναι καλο να μπαινει αλλα με μετρο, με καλο ξεπλυμα και οταν εχουμε λογο! Αν ηταν υγιεστατο το ενυδρειο και καθαρο με απλο νερο δε βλεπω το λογο! οσο για το χαλικι μακαρι να ηταν ετσι ευκολη και η αμμος!

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και ειναι καλο να μπαινει αλλα με μετρο, με καλο ξεπλυμα και οταν εχουμε λογο! Αν ηταν υγιεστατο το ενυδρειο και καθαρο με απλο νερο δε βλεπω το λογο! οσο για το χαλικι μακαρι να ηταν ετσι ευκολη και η αμμος!

Σιγα σιγα και με υπομονη θα τα καταφερεις!

Link to comment
Share on other sites

ευκολη ειναι στο πλυσιμο.θελει λιγη ποσοτητα καθε φορα στη λεκανη.εχω πλυνει δεκαδες φορες και δεν μου εχει φυγει ποτε αμμος στο σιφωνι.

Link to comment
Share on other sites

αυτο κανω απλα αφενος τωρα εχω να πλυνω 50 κιλα κι αφετερου φοβαμαι την αμμο που μπαινει στους σωληνες.

1. λινκ που το εχεις διαβασει

2. σου ειπε ηδη οτι ΔΕΝ ειναι σωστο

3. δεν εχει σημασια αν συμφωνω η οχι. το θεμα ειναι οτι ΔΕΝ βραζουμε τα παντα επειδη καπου καπως το ακουσαμε. και ακομα πιο σημανιτκο, δεν βαζουμε ξυδι οπου να ναι, ειδικα εαν δεν ειμαστε σιγουροι οτι δεν μπορουμε να το ξεπλυνουμε μετα

Βαγγελη δεν καταλαβαινω τον λογο που τα εξηγεις ολα με αυτο τον τροπο [επιθετικο θα ελεγα]... εκανα ενα λαθος αυτο ειναι ολο ...εχει διορθωθει τελος! Τα λαθη ειναι για να μαθαινουμε αφου εσυ ξερεις βρε βαγγελη [οπως τα λες στο νουμερο 3] γιατι ρωτας? Αυτη τη στιγμη διορθωνεις εμενα πραγμα που δειχνει οτι κατι ξερεις! Οσο για τον αριθμο 1... θα ψαξω σε ενα ολοοοοκληρο φορουμ για να αποδειξω κατι που εχω γραψει ενω εχει κριθει ηδη λαθος? Επισης [νουμερο 2] δεν ειπα οτι ΕΙΝΑΙ σωστο απλα ειπα οτι το εχω διαβασει ! Θα παρακαλουσα να μεινουμε σε πιο χαλαρους ρυθμους! Ευχαριστω τον φιλο Κωστη και τον ραστα για την διορθωση !!

Link to comment
Share on other sites

ας μεινουμε σε μια χαλαρη κουβεντουλα παιδια.ολοι μας μαθαινουμε καθημερινα.το χομπι εχει τοοοσα ακομη να μας μαθει ολους μας.

Link to comment
Share on other sites

πολλες φορες εξαρτατε κ απο την ποιοτητα της αμμου, την κοκκομετρια κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Φιλε αναλογα την κοκκομετρια που ειπε και ο προλαλλησαντας..απο τουλι υφασμα.σουρωτηρι..οτιδηποτε δεν παιρναει ηαμμος που εχεις.και το μονο που θα σου πω... Πολυ νερο και αρκετες φορες

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως όσες φορές έβαλα άμμο και πέτρες (και δυστυχώς ουκ ολίγες λόγω ταμαχιάς) ποτές δεν τις έβρασα. Ζεστό νερό και καλό πλύσιμο. Μόνο κανένα κοτόπουλο βράζω που και που για μάσες :bigemo_harabe_net-82: :bigemo_harabe_net-82: :bigemo_harabe_net-82: :bigemo_harabe_net-82: :bigemo_harabe_net-82: :bigemo_harabe_net-82: :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...