Jump to content

Κάηκε Η Αντλία Πάλι


Recommended Posts

Όπως λέει και ο τίτλος μου κάηκε πάλι η αντλία της juwel έχω το ριο 180 μέσα σε λιγότερο απο 3 χρόνια είναι η δεύτερη που μου καιγετε τεσπα, τι λέτε την αλλάζω η παίρνω ενα eheim 2213 ?

Link to comment
Share on other sites

βαλε προσωρινα ομως εαν εχεις μια αεραντλια να υπαρχει μια σχετικη κινηση μεσα στη βιολογια σου....δευτερα πρωι πρωι και αμεσα προμηθευσου ειτε νεα αντλια η το φιλτρο που σκεφτεσαι.αν πας για φιλτρο αρκετα καλυτερο για τα λιτρα σου το 2215.

Link to comment
Share on other sites

ή παιρνεις το 2217 κ τελειωνεις!αν οχι το 2215! η 600αρα της juwel μπορει να αντικατασταθει κ με την 1000ρα!

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξανακούσει για προβλήματα των αντλιών της juwel!

Και εμένα στο δικό μου, μου έκανε κάτι περίεργα αλλά μετά έστρωσε από μόνη της!

Όπως και να έχει καλό είναι ΚΑΙ να πάρεις μια καινούργια ΚΑΙ να πάρεις και δεύτερο φίλτρο για πολλούς και ευνόητους λόγους!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα παραπάνω και προσθέτω το εξής:

όταν έχεις Juwel έχεις ΠΑΝΤΑ και μία αντλία ρεζέρβα (γιατί πάντα χαλάνε Σ/Κ)

Link to comment
Share on other sites

Παρε μια hydor pico 1000. κουμπωνει ακριβώς και είναι και πιο αξιοπιστ!!

Link to comment
Share on other sites

Παρε μια hydor pico 1000. κουμπωνει ακριβώς και είναι και πιο αξιοπιστ!!

Πραγματι!

http://www.aquaristikshop.com/cgi-bin/neu/webshop.pl?f=NR&c=548074&t=temartic_e&userid=Kw0NJdYAQSdaoa1m6vvSnY8FU60PEld7KJ6

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα παραπάνω και προσθέτω το εξής:

όταν έχεις Juwel έχεις ΠΑΝΤΑ και μία αντλία ρεζέρβα (γιατί πάντα χαλάνε Σ/Κ)

Σωστooooς!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το έχουμε ξανασυζητήσει.....μην λέμε οτι πάντα καίγονται.... έχω ενυδρείο της εν λόγο εταιρείας 15 χρόνια,την αντλία την άλλαξα πρώτη φορά στα 5 χρόνια που κάηκε,έβαλα την 1000αρα αντί της 800αρας που είχε από μαμά,και μετά από 2 ακόμα χρόνια την ξανά άλλαξα,όχι γιατί κάηκε (ακόμα την έχω και λειτουργεί για τις αλλαγές) αλλα έψαχνα αφορμή για να βάλω την 1500αρα....άρα απλά φίλε μου σου έτυχε.....

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Rio 125 της Jewel εδώ και 7 περίπου χρόνια, και πριν από 1-2 μήνες μου κάεικε η αντλία για δεύτερη φορά! Και δεν είναι και φτηνή! Αγόρασα λοιπόν μια hydor pico και την τοποθέτησα. Κουμπώνει μεν ακριβώς, αλλά δεν κάθεται ιδιαίτερα σταθερά. Αν κουνηθεί λίγο απότομα το καλώδιο τροφοδοσίας της βγαίνει εύκολα από την θέση της. Και κάνει και αρκετό θόρυβο σε σχέση με την μανίσια που είναι αθόρυβη...

Link to comment
Share on other sites

θοδωρη να πω οτι κ η μαμισια αν δεν κατσει καλα καλα...... τοτε μερικες φορες κανει αυτο το ενοχλητικο ''τριξιμο''! παντως κ γω παλι για μαμα θα πηγαινα!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, αλλά η δική μου τουλάχιστον hydor ακόμα και ελεύθερη μέσα στο νερό, χωρίς να ακουμπάει πουθενά πάλι ακούγεται...

Πάντως η μανίσια μπορεί να έχει και διπλάσια τιμη!

Link to comment
Share on other sites

θα επαναλαβω οτι οταν ειχα 2 διαφορετικα ριο,μεσα σε 5 χρονια ειχα αλλαξει 4 αντλιες....τυχαιο?γνωμη παντως εγω δεν αλλαζω για την ''ποιοτητα'' των αντλιων αυτων.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα παραπάνω και προσθέτω το εξής:

όταν έχεις Juwel έχεις ΠΑΝΤΑ και μία αντλία ρεζέρβα (γιατί πάντα χαλάνε Σ/Κ)

χαχαχα οντως

Link to comment
Share on other sites

τελικα λεω να παρω ενα εξωτερικο να κανω δουλεια μου και να μου ανοιξει και ο χορος

Link to comment
Share on other sites

με ενα eheim 2217 στο 180αρι εισαι super! βεβαια υπαρχουν κι αλλες μαρκες κ βεβαια εξαρταται απο τι χρηματα θες να χαλασεις!

Link to comment
Share on other sites

τελικα λεω να παρω ενα εξωτερικο να κανω δουλεια μου και να μου ανοιξει και ο χορος

Τι εννοείς να ανοίξει ο χώρος? Δεν μπορείς να το βγάλεις αυτό έτσι και αλλιώς!

Να πάρεις ένα δεύτερο όμως γιατί σίγουρα θα σου κάνει καλό από πολλές απόψεις!

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν μπορω να το βγαλω ?

Link to comment
Share on other sites

μπορεις και παραμπορεις.χρησιμοποιησε χορδη απο οργανο για να κοψεις τις σιλικονες....η.......μπορεις να το κανεις δευτερο φιλτρο το μαμα στυλ τυπου αμβουργου....

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν μπορω να το βγαλω ?

Γιατί είναι κολλημένο με την σιλικόνη και δεν υπάρχει και λόγος να το βγάλεις!

Τι καλύτερο από το να έχεις δυο φίλτρα στο ενυδρείο σου…

Εξάλλου στα 180 λίτρα δεν σου πιάνει και τόσο μεγάλο χώρο!

Link to comment
Share on other sites

Και με φαλτσέτα βγαίνει εύκολα.Προσοχή στα χέρια και στη σιλικόνη των τζαμιών μη γίνει ζημιά....

Link to comment
Share on other sites

παντως αν μπορεσεις να το διατηρησεις το μανισιο εσωτερικο θα ειναι καλυτερα.το σημαντικοτερο,περα της παρουσιας δυο φιλτρων μαζι με το εξωτερικο,ειναι οτι καθαριζει την επιφανεια του νερου.

Link to comment
Share on other sites

Με πετονια το έβγαλα εγω. Χοντρη όμως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...