Jump to content

Co2


Recommended Posts

χαιρετώ τους συναδέλφους μου ενυδρειοφιλους

Μια ερώτηση οσοι γνωρίζουν θα ήθελα να μου απαντήσουν γιατι εχω μπερδευτεί λιγο

το ΚΗ μου ειναι 1 ή 0 με το σερα τέστ με την μία σταγόνα ερχεται στο χρώμα (πράσινο)

σε φιλους που εχουν ενυδρείο με μεγαλύτερο ΚΗ πρώτα γίνεται μπλέ και μετά πράσινο

ειναι καλο να έχω αυτή την μέτρηση?

τα ψάρια που έχω ειναι δισκοι ζευγάρι με πολύ καλη συμπεριφορά γεννάνε βγάζω ψαράκια αλλα μετά απο 1 εβδομάδα τα χάνω κ.τ.λ

υπόστρωμα λάβα και ξύλο και πολλα φυτά.

ενυδρείο 280λ

GH 8

PH 5 με 5.5

σκεφτόμουν να βάλω Co2 αυτοσχέδιο(με μια φουσκλαλα /sec με καλή διαχυση) μήπως ειναι επικίνδυνο επηρεάζει καποια απο τις σκληρότητες το PH??

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

χαιρετώ τους συναδέλφους μου ενυδρειοφιλους

Μια ερώτηση οσοι γνωρίζουν θα ήθελα να μου απαντήσουν γιατι εχω μπερδευτεί λιγο

το ΚΗ μου ειναι 1 ή 0 με το σερα τέστ με την μία σταγόνα ερχεται στο χρώμα (πράσινο)

σε φιλους που εχουν ενυδρείο με μεγαλύτερο ΚΗ πρώτα γίνεται μπλέ και μετά πράσινο

ειναι καλο να έχω αυτή την μέτρηση?

τα ψάρια που έχω ειναι δισκοι ζευγάρι με πολύ καλη συμπεριφορά γεννάνε βγάζω ψαράκια αλλα μετά απο 1 εβδομάδα τα χάνω κ.τ.λ

υπόστρωμα λάβα και ξύλο και πολλα φυτά.

ενυδρείο 280λ

GH 8

PH 5 με 5.5

σκεφτόμουν να βάλω Co2 αυτοσχέδιο(με μια φουσκλαλα /sec με καλή διαχυση) μήπως ειναι επικίνδυνο επηρεάζει καποια απο τις σκληρότητες το PH??

Ευχαριστώ :)

Με kh 1 θα εχεις μεγαλα σκαμπανεβασματα στο ph σου με αποτελεσμα να στρεσερεις τα ψαρια, το ιδιο προβλημα ειχα και γω!

πρεπει να πας την kh τουλαχιστον 3-4 για να εχεις στσθερο ph!

Με την προσθηκη CO2 θα χασεις τον ελεγχο του ph με μηδενικη kh!

To ph σου ειναι υπερβολικα χαμηλο ετσι νομιζω τουλαχιστον εκτος αν εχεις αγριους δισκους!

γνωμη μου λοιπον ειναι να ανεβασεις την kh τουλαχιστον στο 3 και το ph 6.0-6.5 :D

Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου λοιπον ειναι να ανεβασεις την kh τουλαχιστον στο 3 και το ph 6.0-6.5 thumbup.gif

:):D

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω και γω με τα παραπανω λεγομενα.

Επισης να προσθεσω οτι ενας τροπος για να ανεβασεις

το ΚΗ ειναι με προσθηκη μαγειρικης σοδας.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους

Μακριά από αυτοσχέδιο co2 όταν έχουμε χαμηλό kh ph. Όπως σε συμβούλεψαν σωστά ανέβασε πρώτα το kh ph και άμα δεις ότι η ανάπτυξη των φυτών σου δεν είναι ικανοποιητική τότε ξανασκέψου το με το co2 αλλά με μπουκάλα.

Σε ότι αφορά το θάνατο των νεογέννητων ίσος να οφείλετε στο ότι ψοφάνε από την πίνα τη τρώνε;

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους

Μακριά από αυτοσχέδιο co2 όταν έχουμε χαμηλό kh ph. Όπως σε συμβούλεψαν σωστά ανέβασε πρώτα το kh ph και άμα δεις ότι η ανάπτυξη των φυτών σου δεν είναι ικανοποιητική τότε ξανασκέψου το με το co2 αλλά με μπουκάλα.

Σε ότι αφορά το θάνατο των νεογέννητων ίσος να οφείλετε στο ότι ψοφάνε από την πίνα τη τρώνε;

Χανονται την ημέρα που γινεται και η προσκόληση στους γονείς

Δεν τα ταίζω κάτι περιμένω να φάνε απο τους γονείς

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους

Μακριά από αυτοσχέδιο co2 όταν έχουμε χαμηλό kh ph. Όπως σε συμβούλεψαν σωστά ανέβασε πρώτα το kh ph και άμα δεις ότι η ανάπτυξη των φυτών σου δεν είναι ικανοποιητική τότε ξανασκέψου το με το co2 αλλά με μπουκάλα.

Σε ότι αφορά το θάνατο των νεογέννητων ίσος να οφείλετε στο ότι ψοφάνε από την πίνα τη τρώνε;

Χανονται την ημέρα που γίνεται και η προσκόλληση στους γονείς

Δεν τα ταΐζω κάτι περιμένω να φάνε απο τους γονείς

Link to comment
Share on other sites

Οι γονεις δεν προκειται να τα ταισουν ποτε(δεν ειναι σαν τα καναρινια που οι γονεις ταιζουν τα νεογεννητα),πρεπει να τα ταιζεις εσυ.Οι φιλοι που ασχολουνται με δισκους θα σουν πουν ποια τροφη χρειαζονται τα νεογεννητα.

Link to comment
Share on other sites

Τα νεογέννητα δισκάκια τρέφονται από το σώμα (βλένη) των γονιών τους, μέχρι αυτοί να θελήσουν να ξαναζευγαρώσουν, όπου και τότε τα τρώνε. Στο βιβλίο του ο Andrew Sah αναφέρει ότι μετά την τρίτη μέρα που τα μικρά θα κολυμπάνε ελεύθερα, θα πρέπει να ξεκινήσει κανείς να ταΐζει αρτέμια, για να μάθουν τα μικρά να τρώνε σιγά σιγά στην τροφή που τους δίνουμε εμείς. Οι γονείς καλό θα είναι να αφαιρούνται περίπου στις 15-20 ημέρες, γιατί μετά είναι επίφοβο να φάνε τα μικρά...

Όσο για το pH σου, αν οι δίσκοι δεν είναι άγριοι ανέβασέ το σιγά σιγά γύρω στο 6.5. Ανέβασε επίσης σιγά σιγά το κΗ γύρω στο 3-4.

Link to comment
Share on other sites

Τα νεογέννητα δισκάκια τρέφονται από το σώμα (βλένη) των γονιών τους...

Ναι όντως έτσι είναι αλά και εσκεμμένα ρώτησα τη τα ταΐζει. Υπάρχουν περιπτώσεις που οι γονής δεν παράγουν την συγκεκριμένη βλενη οπότε τα ψάρια ψοφάνε κυριολεκτικά από την πείνα. Υποψιάζομαι κάτι παρόμοιο λιπών και σε αυτήν την περίπτωση. Είχα παλιά και εγώ αυτό το πρόβλημα. Ψάχνοντας λιπών για λύσει είχα βρει μια συνταγή τροφής στο ιντερνετ από έναν εκτροφέα δίσκων. Μπορείς να κάνης την εξής συνταγή και να την δόσης στα μικρά.

Μισό ασπράδι αυγού ωμό.

Μισό ασπράδι αυγού βρασμένο.

Σκόνη καθαρής πρωτεΐνης.

Liquifry No1 (είναι ένα είδος τροφής για ωοτόκα ψάρια).

Πολύβιταμίνες για ψάρια περίπου 6 σταγόνες.

Για όσους γνωρίζουν γερμανικά η διεύθυνση του εκτροφέα είναι.

http://members.chello.at/gerhard.klotz/page19.html

Όλα τα υλικά τα ανακατεύουμε και τα κάνουμε μικρές μπιλήτσες τα βάζουμε στην κατάψυξη και ταΐζουμε τα μικρά κάθε μέρα.

Επειδή δεν γνωρίζω ακόμη την ελληνική αγορά καλά δεν γνωρίζω εάν υπάρχει κάποιο έτοιμο παρασκεύασμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...