Jump to content

Θανατος Neon Tetra


Recommended Posts

καλησπερα ειχα στο ενυδρειο μου 7 νεον και εχθεσ προοχθεσ πηρα την αποφαση να βαλω αλλα 5 για να ολοκληρωσω το κοπαδι μονο που σημερα το πρςι αντικρισα τα 3 απο αυτα νεκρα και αλλο ενα να χαροπαλευει!!!μηπως ξερετε τι μπορει να φταιει?ξ μετρησεισ μου εινια ολε σκανονικεσ το ενυδρειο ειναι 120 λιτρα και πολυ φυτεμενο

Link to comment
Share on other sites

Προσεξες απο εκει που τα πηρες αν υπηρχε καποιο νεκρο ψαρι μμαζι τους ή αν ειχαν χτυπηματα ή καποιο σημαδι;

Προσαρμογη τα εκανες πριν τα βαλεις;

2 μερες τρωγαν κανονικα;

Δε θα ρωτησω γα τιμες νερου γιατι πιστευω οτι για να χεις και αλλα ιδια ψαρια θα εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

οι τιμεσ ειναι ολεσ οκ φιλε μου πανω και οι γαριδεσ σου ειναι μεσα και ειμαι μιαχαρα!!!! και μια χαρα ετρωγαν και προσαρμογη εκανα μιση ωρα!

Link to comment
Share on other sites

μηπως παιζει ρολο το οτι δεν εχω μεγαλη αναταραχη επιφανειασ?

η το οτι εβαλα αποτομα πολλα ψαρια

Link to comment
Share on other sites

cl2:0

ph 7

kh 15

gh 16

no2 0 no3 0

Εγώ βλέπω ανεβασμένο ph και ανεβασμένες σκυλοτητες!

Τι άλλα ψάρια έχεις μέσα?

Επίσης NO3 λες 0? Γιατί?

Link to comment
Share on other sites

Η αμμωνια συμφωνω να παρουμε μετρηση.Τα 0 νιτρικα παιζουν ρολο και μπορει να χασεις ψαρι;Φυτο ναι,οχι ψαρι.

Οταν λες οτι ειχε σημαδια στα πτερυγια εννοεις οτι τα ειχε απο την αρχη ή το προσεξες μετα;Τι αλλα ψαρια εχεις μεσα;Σε παρακαλω μη μου πεις αγγελοψαρα. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Η αμμωνια συμφωνω να παρουμε μετρηση.Τα 0 νιτρικα παιζουν ρολο και μπορει να χασεις ψαρι;Φυτο ναι,οχι ψαρι.

Οταν λες οτι ειχε σημαδια στα πτερυγια εννοεις οτι τα ειχε απο την αρχη ή το προσεξες μετα;Τι αλλα ψαρια εχεις μεσα;Σε παρακαλω μη μου πεις αγγελοψαρα. :lol:

Πανο δεν χανεις ψαρι με νο3 0,αλλα μπορει να ειναι αστρωτο το ενυδρειο γι αυτο ρωτησα αν μετραει σιγουρα 0 οπως ζητησα και την μετρηση αμμωνιας :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια λαθοσ νο3 εχς στο 10!! τα τεστ που χρισημοποιω ειναι τετρα τεστ 6 σε 1 και δεν μπορς να που τα ποσοστα με ακριωια απλα μου δειχνουν οτι το νερο ειναι βιοσιμο!τα μονα ψαρια που εχω μεσα ειναι νεον τετρα και ρεντ τσερρυ!πανω οχι δεν εχω αγγελοψαρα!!!σκαλαρια σε τετοια λιτρα δεν παιζει!!:P η επιστιμονικοσ οροσ τισ αμμωνιασ ποιοσ ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι ότι πέθαναν από το στρες. Τα ψαράκια θα πρέπει από πριν να ήταν ταλαιπωρημένα και μέσα σε μισή ώρα άλλαξαν εντελώς οι συνθήκες του νερού.

Η αμμωνία συμβολίζεται ΝΗ3 και στα αγγλικά ammonia.

Link to comment
Share on other sites

εγω αυτο που σκεφτικα ειναι οτι μπορει να μην εχω καλη οξυγονοση για τοσα ψαρια γτ το ενυδρειο το εστρωσα κανονικα μετα την αλλαγη ποθ εκανα απο χρυσοψαρα και δεν ειχα κανενα απολυτος προβλημα ουτε μετα φυτα ουτε κανενα θανατα ουτε τπτ!εδω οι γαριδες που φοβομουν πιο πολυ απολα δεν εχουν παθει τπτ απολυτοσ 1 μηνα τωρα!και ουτε τα υπολοιπα τετρα μονο με τα καινουρφια ειχα! τωρα απο αυτα που πηρα εχει μεινει μονο ενα!μπορει να ακουστη χαζο αλλα πανω κατω αυτα που ειχα ηδη (τα παλια δλδ) τα θυμαμαι και αυτα δεν εχουν παθει τπτ!!!

Link to comment
Share on other sites

αρα τεστ αμμωνιασ δεν εχω!!!! θα παω να παρω την τριτη για να κανω την μετρηση αν και δεν νομιζω να εχω τετοιο προβλημα η τροφη που ριχνω καταναλωνετε αμεσως

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τυχόν έχεις μετρήσεις από τον νερό από το οποίο προήλθαν τα ψάρια; Ένας συνήθης λόγος απωλειών κατά την εισαγωγή σε νέο ενυδρείο είναι η διαφορετικότητα των συνθηκών που έχουν να αντιμετωπίσουν (στρες!!!) μαζί με το στρες που τρώνε όταν τα κυνηγάει ο πετσοπάς με μια απόχη και μεταφέρονται στιβαγμένα σε μια σακούλα.

Το στρες λοιπόν, μειώνει την άμυνα του οργανισμού τους, επηρεάζει την ανταλλαγή των ιόντων, και γενικά προκαλεί ένα πατατράκ στον οργανισμό τους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καθόλου πολύς ο καιρός.

Καλό θα ήταν την επόμενη φορά που θα αγοράσεις ψαράκια να τσεκάρεις αν υπάρχει κάποιο πτώμα, αν τα ψάρια είναι κινητικά, αν βαριανασαίνουν ή αν λαχανιάζουν, αν τα πτερύγιά τους είναι φθαρμένα καθώς και αν έχουν κάποιο εμφανές σημάδι στο σώμα τους. Επίσης μπορείς και να κάνεις μέτρηση στο νερό τους για να ελέγξεις ότι οι παράμετροι του νερού είναι παρόμοιες και όχι εντελώς διαφορετικές με αυτές του ενυδρείου σου.

Link to comment
Share on other sites

μπορει να ειναι αυτο αλλα 2 μερεσ μετα δεν πολυ καιρος?

οχι δεν ειναι.

εκει που τα πηρες ρωτησες αν ηταν απο νεα παραλαβη του? αν αυτος τα χε 2-3 μερες κ τ αγορασες παιζει να στρεσαρηστηκαν κ γι αυτο. αποψη μου πρεπει να ριξεις λιγο κ τις σκληροτητες

τι θερμοκρασια εχεις?

Link to comment
Share on other sites

εγω αυτο που σκεφτικα ειναι οτι μπορει να μην εχω καλη οξυγονοση για τοσα ψαρια γτ το ενυδρειο το εστρωσα κανονικα μετα την αλλαγη ποθ εκανα απο χρυσοψαρα και δεν ειχα κανενα απολυτος προβλημα ουτε μετα φυτα ουτε κανενα θανατα ουτε τπτ!εδω οι γαριδες που φοβομουν πιο πολυ απολα δεν εχουν παθει τπτ απολυτοσ 1 μηνα τωρα!και ουτε τα υπολοιπα τετρα μονο με τα καινουρφια ειχα! τωρα απο αυτα που πηρα εχει μεινει μονο ενα!μπορει να ακουστη χαζο αλλα πανω κατω αυτα που ειχα ηδη (τα παλια δλδ) τα θυμαμαι και αυτα δεν εχουν παθει τπτ!!!

Τι να παθουν ρε οι γαριδες;Αφου ειναι κομαντο σαν το αφεντικο τους. :bigemo_harabe_net-74:

Μπορει το στρες να ειναι η αιτια (μου φαινεται λιγο δυσκολο),ισως απο εκει που τα πηρες να μην ηταν σε καλη κατασταση ή να ειχαν καποια αρρωστια.Τα νεκρα ψαρια στα ενυδρεια των μαγαζιων εινια ενα πολυ βασικο δειγμα οτι κατι δε παει καλα και δε παιρνουμε ποτε ψαρια απο τετοιο τανκ.

Έχεις παροχή CO2 ;

Θοδωρη με προλαβες. :bigemo_harabe_net-86:

Πολυ βασικο αν υπαρχει περισια διοξειδιου μεσα χανεις ψαρι ευκολα.Και μετα απο 2 μερες.

Δεν αναφερω γενικοτητες γιατι λες οτι οι απωλειες ειναι απο τη καινουρια φουρνια των νεον αρα προσπαθω να επικεντρωσω τις σκεψεις μου στο τι πηγε στραβα απο την αγορα μεχρι 2 μερες μετα.

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη, βασικά αυτό που μου φαίνεται παράξενο είναι το υψηλό kh και το ουδέτερο ph. Δλδ μήπως γίνονται λάθος οι μετρήσεις...

Link to comment
Share on other sites

θοδωρε ειναι σχεδον βεβαιο αυτο με τις μετρησεις που ειπες.στικς εχει ο φιλος.θεσσαλονικη μενει.οι μετρησεις μας ειναι πανω-κατω γνωστες.

πεχα στο 7,5-7,8 και σιγουρα οχι τοσο μεγαλο κεχα......

αχ θα γινουμε μαντειο των δελφων με αυτα τα χαρτακια-τεστ...

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω 7 ph (μετρημενο παντα με υγρα αλλα και ηλεκτρονικα) και ανθρακικη στο 11 σταθερα.

Η γενικη μας ειναι πολυ ψηλα στη σαλονικα που δε μπορω να τη ριξω.

Το Kh ειναι οντως ψηλα και μου παει το μυαλο οτι ή εχει πολυ διοξειδιο ή το ph ειναι πολυ ασταθες και αυτο προκαλεσε σοκ στα νεοφερμενα ψαρια.Αν κανω λαθος διορθωστε με (αλλα με τροπο :bigemo_harabe_net-82: ).

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ εχω co2 με μαγια αν αυτο παιζει καποιο ρολο! οι μετρησεισ που σασ ειπα ειναι αυτεσ που μου δειχνει τωρα αν υπαρχει πιο ακριβεστεροσ τροποσ πειτε μου να παω να τον αγορασω!(αλλα και μια τιμη να ξερω τι μου γινεται!)και τα ψαρια που πηρα δεν ειναι νεα φουρνια στο πετ σοπ ηταν απο τα τελευταια που ειχαν μεινει!παω συχνα σε εκεινο το πετ σοπ και το παλικαρι που δουλευει εκει με ενημερωνει ποτε ερχονται νεεσ παραλαβες πια ζωντανα ειναι παλια και δεν μου προτεινει να τα αγοροσω κλπ!!!και τα ιδια νεον που ειχα ηδη μεσα στο ενυδρειο μου εινια απο το ιδιο μαγαζι απο το ιδια ενυδρειο ποου πηρα και τα προηγουμενα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...