Jump to content

Θανατος Neon Tetra


Recommended Posts

Οι πιο ακριβεις μετρησεις ειναι με υγρα τεστ και οχι με στικς,οσο για τιμη αυτες παιζουν αναλογα την μαρκα.Μετρηση αμμωνιας πηρες?

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχε αμμωνια δεν παθαινανε κατι και τα υπολοιπα; Το ιδιο και με το διοξειδιο. Αν ητανε υπερβολικο θα επηρρεαζε μονο τα καινουργια;

Μια σκεψη κανω μονο και υποπτευομαι το σοκ. Βεβαια σε καμια περιπτωση δεν εχω την πειρα των αλλων παιδιων απλα ρωταω.

Μου εχει τυχει μεμονωμενα να χασω 2 ψαρακια μονο ευτυχως, μετα την αγορα τους. Και σε διαφορετικες φασεις χρονικες.

Το ενα περσι ψοφησε στο δρομο προς το σπιτι και σας μιλαω για αποσταση 15 λεπτων με αυτοκινητο και το αλλο μετα απο λιγες μερες χωρις κανενα εμφανες προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου κ εγω το ιδιο αναρωτιεμαι αλλα λογικα μπορει να παιζεται κατι αλλο!επισης δεν ξερουμε ακομα αν θα εχω κι αλλεσ απωλιες οταν γυρισω

Link to comment
Share on other sites

Σωστο κι αυτο . Αν δεν δεις τιποτε αλλο που στο ευχομαι εννοειται μαλλον τελικα ητανε σοκ.

Για το diy CO2 εχεις καποιο μετρητη και αν ναι ποιον;

Link to comment
Share on other sites

τι μετρητη εννοειεσ?οχι δεν εχω τπτ μονο την σκαλα που περιοριζει και σε μια μπουρμπουλιθρα ανα sec

Link to comment
Share on other sites

DIY CO2 αποκλειεται να σου σκοτωσε ψαρια.Εκτος αν η κατασκευη σου ειναι biturbo. :bigemo_harabe_net-75:

Μαλλον απο στρες πεθαναν.Φυσικα ακομα και σε στημενο ενυδρειο εχουμε ενα τεστ αμμωνιας για καμια μετρηση που κ που.

Θελω να μου στειλεις σε πμ το μαγαζι που τα πηρες γιατι αν ειναι αυτο που δε θελω να πιστεψω τοτε σιγουρα τα νεον σου ειχαν απο πριν προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα γυρισα και ειδα οτι 2 απο τα ψαρια μου εχουν ικ απο οτι καταλαβα γτ εχουν γεμησει με αστρα στιγματα παντου και το ενα δεν εχει και πισω πτεριγιο λιγο βοηθεια πειτε μου τι να κανω

Link to comment
Share on other sites

μηπως δεν ειναι ick κ ειναι neon tetra disease?

Link to comment
Share on other sites

τα neon παρουσιαζουν αυτα τα ασπρα στιγματα κ μια μικρη ''παραμορφωση'' στην σπονδυλικη στηλη κ στο στομα! ζουν αρκετο καιρο ετσι αλλα εγω οταν τα ειχα δεν μπορεσα να τα κρατησω............... βεβαια κακως σε θερμοκρασιες δισκων!

Link to comment
Share on other sites

τωρα που βλεπω ενα site τα συμπτωματα μοιαζουν πολυ!!εχει πεσει το πτερρυγιο κλπ!!!και λεει οτι δεν εχει θεραπει δλδ τζαμπα ανεβασα θερμοκρασια!!!τωρα τι να τα κανω ευιανασια?

Link to comment
Share on other sites

ειναι απο την καινουρια φουρνια? παντως μονο τα νεον κινδυνευουν!

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα απο καιρο 2 τα οποια δεν εχουν τοσο εντονο χρωμα οποωσ τα αλλα και τα πτερυγια ειναι λεε και τα δαγκωσαν λες να εχουν κι αυτα?

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να κτλβ απο την ωρα που τα ειδα τα εχω βγαλει απο το ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου μαλλον!.............παντως αν δεν τα καταφερουν σκεψου να τα αλλαξεις με black neon tetra.............απο τα πιο ανθεκτικα τετρα!!!ακουσε με!

σου ευχομαι καλη τυχη...............μην απογοητευεσε!

Link to comment
Share on other sites

μα το θεμα ειναι οτι καποια απο αυτα φαινονται υγειαστατα μονο 2 ειναι σε χαλια κατασταση και αλλλα 2 εχουν τα συμπτωματα!θα τα χασω ολα λεσ?

Link to comment
Share on other sites

μαλλον ναι! με μενα ετσι εγινε.......ενα ενα πηγαν! ειχα 7 μεσα!

Link to comment
Share on other sites

οχι σιγα σιγα ενα ενα φευγαν!!! μετα απο παραμορφωση σε στομα σαν ενα μεγαλο σπυρακι κ στην σπονδ στηλη!

τα black neon τι να πω οτι τα πηρα πριν 1μισι χρονο 7αδα κ τι δεν εχουν περασει......με 6 δισκους μαζι κ σε 34 θερμ κ 1 απο αυτα εχει 1 ματι εδω κ 8 μηνες κ ζει κ βασιλευει!......φτου φτου!

βεβαια κ τα cardinals το ιδιο!!!

Link to comment
Share on other sites

black neon δεν εχω δει πουθενα στην θεσσ opote αμα φυγουν σιγα σιγα για cardinal me κοβω

Link to comment
Share on other sites

black neon δεν εχω δει πουθενα στην θεσσ opote αμα φυγουν σιγα σιγα για cardinal me κοβω

υπαρχουν αν ψαξεις....πολλα πετ σοπ εχουν τετοια ψαρια

Link to comment
Share on other sites

Κριμα ρε μπαμπη.Στα ματιαξαν.

Εχεις επιλογες πολλες αν θες να πας σε τετρα παλι.Σιγα σιγα.Ψαξτο.

Black neon οντως μπορεις να βρεις αλλα δες και καποια αλλα.Εμενα δε με τρελαινουν τοσο.1000 φορες καρδιναλιοι.Φυσικα γουστα ειναι αυτα.

Καλη συνεχεια και να ειναι το τελευταιαο κακο που σε βρισκει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...