Jump to content

Αμμωνια!!!!!


Recommended Posts

Γεια χαρα. Ειμαι αρχαριος και εχω ενα ενυδρειο γλυκου νερου 300 l . Εχω αυτη τη στιγμη καμια τριανταρια ψαρια. Την πρωτη εβδομαδα του ενυδρειου και αφου ειχα 15 ψαρια, καποια επαθαν ich, τους εκανα θεραπεια, ενα ψοφησε(χωρις ποτε να το βρω), και τα αλλα ειναι μια χαρα. Μια εβδομαδα μετα το τελος της θεραπειας εβαλα αλλα δεκαπεντε. Πρωχθες λοιπον πηρα καποια τεστακια για να δω το νερο μου πως ειναι και μου εβγαλε εκτος απο το μεγαλο Ph (8), και πολλη αμμωνια (5)!! Πηγα σε ενα μαγαζι, πηρα καποιες αμπουλες για την αμμωνια, τις εριξα, αλλα η αμμωνια παραμενει υψηλη. Τι φταιει??? Σημειωτεον οτι ενα ακομα ψαρι εχω να το δω πολυ καιρο και λογω του μεγεθους του ενυδρειου φοβαμαι μην εχει φοφησει καπου και αυτο μολυνει το νερο. Ειναι αυτο πιθανον?? Help!!!!!

Ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να στρωσει το νερο τουλαχιστον 20 μερες δηλ να αποκτησει ικανο αριθμο αποικιων τα βακτηρια ωστε να μπορουν να διασπουν την αμμωνια και μετα απο αυτη την φαση βαζεις 2 ψαρακια τα αφηνεις καμια δυο βδομαδες και αμα δεις οτι δεν ανεβαινει η αμμωνια αρχιζεις και προσθετεις με οικονομια ψαρακια λιγα και οχι 15 σε καμια περιπτωση.Υπαρχουν παρα πολυ καλα αρθρα σε αυτο σαιτ για την διαδικασια του στρωσιματος και πως ξεκινας ενα ενυδρειο.Διαβασε τα και οτι αποριες εχεις μην διστασεις να ρωτησεις.Α και καλο θα ηταν να δωσεις τα ψαρακια σε ενα φιλο σου ή στο μαγαζι που τα πηρες αν μπορει να στα κρατησει μεχρι να ειναι ετοιμο το ενυδρει οσυ να τα δεχτει γιατι αν τα αφησεις στην υπαρχουσα κατασταση που ειναι το ενυδρειο σου τα ψαρακια σου ειναι καταδικασμενα

Έγινε επεξεργασία - pan
Link to comment
Share on other sites

Τι ψαρακια εχεις μεσα?γιατι για 300 λιτρα 30 ψαρια σαν πολλα μου φαινονται εκτος αν ειναι γκαπι :)

Link to comment
Share on other sites

Τι ψαρακια εχεις μεσα?γιατι για 300 λιτρα 30 ψαρια σαν πολλα μου φαινονται εκτος αν ειναι γκαπι :)

An de do8ei amesi lusi se 1bdomada den 8a meineoun oute 3.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην φιλε μου καλως ηρθες στην παρεα,το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο,

επρεπε να κανεις τη διαδικασια στρωσιματος διαβασε ΕΔΩ.

Τα ψαρακια που θα επιζησουν αν θα επιζησουν θα ειναι μονιμα στρεσαρισμενα,γι αυτο μεχρι να στρωσει

μην προσθεσεις αλλα και βαζουμε ψαρια παντα με μετρο και οχι ολα μαζι.

Για αρχη το PH και οι σκληροτητες δεν σε αφορουν,πρωτα σημασια εχει να το στρωσεις.

Πες μας και τις αλλες μετρησεις οπως ΝΟ2,ΝΟ3.

Μπορεις να δανεισεις τα ψαρακια σου σε καποιο πετσοπ η σε φιλο με στρωμενο ενυδρειο,

αν αποφασισεις να το στρωσεις με ψαρια θα αργησει πιο πολυ και δεν ειναι καλο για τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...