Jump to content

καλώς ηρθαααα


Recommended Posts

καλημερα. αλλαγες νερου φυσικα και πρεπει να κανεις καθε βδομαδα.με αυτο τον τροπο θα πεσεουν τα νιτρικα(ΝΟ2) τα οποια ειναι ψηλα.

Το ΝΟ3 είναι ας το πούμε απλά η τελική μορφή μια χημικής διαδικασίας που συμβαίνει στο φίλτρο μας ή και στο βυθός μας.

Συνοπτικά τα ψάρια αποβάλουν ΝΗ3 (επίσης και τα υπολείμματα τροφής) το ΝΗ3 μετατρέπεται σε ΝΗ4.

Το ΝΗ4 τα βακτηρίδια του γένους Nitrosomonas με την βοήθεια του οξυγόνου το μετατρέπουν σε ΝΟ2.

Το ΝΟ2 τα βακτηρίδια του γενους Nitrobacter μετατρέπουν το ΝΟ2 σε ΝΟ3.

Το ΝΟ3 δύσκολα μπορεί να καταναλωθεί από αναερόβια βακτηρίδια. Και χρειάζεται μεγάλη επιφάνεια για να καταναλωθεί τα περισσότερα φίλτρα διαθέτουν μια σχετικά μικρή επιφάνεια για αυτήν την διαδικασία. Και για αυτόν τον λόγο κάνουμε αλλαγές νερού για να αφαιρέσουμε το περιττό ΝΟ3.

Kristina διαβασε με προσοχη αυτα που θα γραψω και κανε αυτα ακριβως που σου λεω/λεμε ....

Αλλαγες νερου ανεξαρτητα το ενυδρειο ποσο μεγαλο ειναι ποσα ψαρια εχει κλπ θα κανεις το 30% καθε βδομαδα .

Δηλαδη αν καθε μηνα αλλαζω το νερο το 1/3

ειναι λαθος?

??????? :)

Διαβασες για τον κυκλο αζωτου; Τον καταλαβες; Διαβαζεις τις απαντησεις που σου δινουν οι υπολοιποι;

Τι δεν εχεις καταλαβει απο τα παραπανω;

Καλυτερα διαβασε τα αρθρα στο φορουμ, να καταλαβεις τι πρεπει να κανεις και γιατι.

Κρατα καπου σημειωσεις (οπως κανω εγω και με βοηθησε παρα πολυ να θυμαμαι καποια πραγματα).

Αν κατι δεν καταλαβεις ρωτα: ρε παιδια διαβασα αυτο και αυτο αλλα δεν καταλαβα γιατι πρεπει να γινει ετσι. Γιατι οχι ετσι;

Μην μενεις μονο στο τι πρεπει να κανεις, προσπαθησε να μαθεις τον λογο που πρεπει να το κανεις. Θα σου ειναι πιο ευκολη ολη η διαδικασια. :D:D:P

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 157
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χριστίνα πιστεύω ότι το θέμα έχει αναλυθεί από όλους τους συνχομπηστες τόσο πολύ που άμα δόσης την δέουσα προσοχή και τα διαβάσεις καλά μια δυο τρις θα βγάλεις άκρη. Μην απελπίζεσαι και απεγνωσμένα ξανά ρωτάς τα ίδια. Ακόμα πιο αναλυτικά δεν έχει πιστεύω νόημα να αναφερθούμε. Σου κάνω αυτήν την παρατήρηση καλοπροαίρετα με σκοπό να σε βοηθήσω. :)

Link to comment
Share on other sites

Μα βρε παιδια συγνωμη κιολας!!

Κ το παλιο μου το ενυδρειο το αλλαζα καθε μηνα το 1\3 σιγουρα μου το ειχαν τονισει η εσειςαπο εδω η

απ το πετ σιτυ

Κ αυτο που λεει οτι σε μεγαλα υχθειακα φορια τα αλλαζουμε σε μια με 2 εβδομαδες και τα μικρα σε 3 εως 6 εβδομαδες απο εδω το διαβασα εκει που λεει το ενυδρειο μου..

τεσπα..ΔΕν νομιζω οτι ρωταω τα ιδια απλα αλλα μου λεγανε πριν καιρο κ αλλα τωρα.. εχω ψιλοπμερδευτη.. Θα τα βρω ομως.

Διαβαζω τις απαντησεις αλλα τον κυκλο αζωτου δεν τον εχω πολυκαταλαβει.. Θα τον ξαναδιαβασω

Τωρα σε σχεση με τον κλαζ εγω δεν κραταω κακιες ο καθενας εχει την αποψη του.

Link to comment
Share on other sites

κ επισης εκει που λεει για τον κυκλο του αζωτου το ξαναδιαβασα λεει το ιδανικο ειναι ΝΗ4\3=0

ΝΟ2=Ο,1

ΝΟ3=20

Εμενα ετσι ειναι εκτος απο το ΝΟ2 που ειναι Ο.

νομιζω οτι δεν χρειαζεται να ριξω το ΝΟ3 γιατι ειναι ιδανικο κ αυτο ριχνεται με τις αλλαγες νερου..αρααα (ουφ) εγω που εκανα το 1\3 καθε μηνα σταθερο μενει το 20 αρα δεν υπαρχει μπροβλημα,

γιατι κανω συχνες μετρησεις ε?

Τωρα αμα αλλαζω περιπου το 1\3 καθε μηνα θα μου κατεβει πολυ το ΝΟ3 Νομιζω οτι τα εχω καταλαβει σωστα ε? Η και αυτο που λεει γιατα περιτωμματα οτι δεν πρεπει να μενουν στο βυθο τα ΝΟ2 Κ ΝΗ4\3 ειναι Ο αρα δεν υπαρχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Την αλλαγη του νερου δε την κανουμε ΜΟΝΟ για να ριξουμε τα ΝΟ3 αν ηταν ετσι προσωπικα δε θα εκανα ποτε . Η αλλαγες νερου βοηθανε κατα κυριο λογο και σε αλλα πραγματα τα ψαρια και τη βιολογια του ενυδρειου .

Οσο για τις αλλαγες 1 φορα το μηνα δε νομιζω να στο ειπε καποιος απο εδω .

ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΜΕ ΑΛΛΑΓΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΛΟΙΠΟΝ ... ΟΚ ?

δεν ειναι δυσκολο ...

Link to comment
Share on other sites

Την αλλαγη του νερου δε την κανουμε ΜΟΝΟ για να ριξουμε τα ΝΟ3 αν ηταν ετσι προσωπικα δε θα εκανα ποτε . Η αλλαγες νερου βοηθανε κατα κυριο λογο και σε αλλα πραγματα τα ψαρια και τη βιολογια του ενυδρειου .

Οσο για τις αλλαγες 1 φορα το μηνα δε νομιζω να στο ειπε καποιος απο εδω .

ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΜΕ ΑΛΛΑΓΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΛΟΙΠΟΝ ... ΟΚ ?

δεν ειναι δυσκολο ...

:D:P;)^_^:thumbup:

Τα ΝΟ3 ειναι πολυ σημαντικος λογος,ισως ειναι ο μονος που μπορουμε να μετρησουμε, αλλα δεν σημαινει οτι ειναι και ο μονος. Με τις τακτικες αλλαγες νερου ανανεωνουμε καποια στοιχεια του νερου που ειναι απαραιτητα στο συστημα του ενυδρειου μας δηλ. και στα ψαρια αλλα και στα φυτα. Μειωνουμε ταυτοχρονα και τον PO4 και τις πιθανοτητες για δημιουργεια αλγεων,μερικων τυπων αρρωστιας στα ψαρια και τα διατηρουμε υγιεστερα. Οταν αποκτησεις αρκετη εμπειρια θα μπορεσεις να καταλαβεις, αν μπορεις \ σου επιτρεπει το ενυδρειο σου να αλλαξεις τον χρονο ή την ποσοτητα των αλλαγων.

Προς το παρον μεινε στην πεπατημενη , που ειναι αυτη που σου λεει ο dartman με κεφαλαια και εντονα γραμματα. :):D:rasp:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω θα τα πουμε

Link to comment
Share on other sites

Επειδη οπως ξερεται αγορασα καινουργιο ενυδρειο μου ειπαν να μεταφερω τον παλιο εξοπλισμο στο καινουργιο ενυδρειο κ να συμπληρωσω με φρεσκο νερο.

Επισης το ενυδρειο εχει δικο του φιλτρο μεσα με μακαρονι κτλ. Εγω ομως εβαλα κ το παλιο φιλτρο μεσα για να μην χαθουν τα βακτηρια

Νατο αφησω κανα μηνα να δουλευει με τα 2 φιλτρα?Κ μετα να βγαλω το παλιο? :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λεώ να αφήσεις το νέο ενυδρείο να στρώσει κανα μήνα και μετά να προσθέσεις τα ψάρια σου μαζί με το παλιό φίλτρο, το οποίο θα το αφαιρέσεις μόλις οι μετρήσεις σου είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Νατο αφησω κανα μηνα να δουλευει με τα 2 φιλτρα?Κ μετα να βγαλω το παλιο? :)

Αυτο να κανεις. Ετσι εκτος του οτι μπορεις να βαλεις κατευθειαν τα ψαρια σου στο καινουργιο ενυδρειο, σε 1 μηνα με 40 μερες θα εχεις δυο ετοιμα φιλτρα. Οποτε μετα μπορεις να χρησιμοποιησεις και το παλιο σου ενυδρειακι ξανα.

Επειδη πηρες μεγαλυτερο ενυδρειο δεν σημαινει οτι μπορεις να βαλεις και περισσοτερα ψαρια. Προσεξε το αυτο.

Δεν ξερω τι ψαρια εχεις αλλα τουλαχιστον στην αρχη μην βαλεις αλλα καινουργια.

Έγινε επεξεργασία - PAST
Link to comment
Share on other sites

Αυτο να κανεις. Ετσι εκτος του οτι μπορεις να βαλεις κατευθειαν τα ψαρια σου στο καινουργιο ενυδρειο, σε 1 μηνα με 40 μερες θα εχεις δυο ετοιμα φιλτρα. Οποτε μετα μπορεις να χρησιμοποιησεις και το παλιο σου ενυδρειακι ξανα.

Επειδη πηρες μεγαλυτερο ενυδρειο δεν σημαινει οτι μπορεις να βαλεις και περισσοτερα ψαρια. Προσεξε το αυτο.

Δεν ξερω τι ψαρια εχεις αλλα τουλαχιστον στην αρχη μην βαλεις αλλα καινουργια.

Μήπως όμως το παλιό φίλτρο δεν επαρκή για τα νέα λίτρα?Όσπου να στρώσει το νέο μπορεί να έχει θανάτους.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως όμως το παλιό φίλτρο δεν επαρκή για τα νέα λίτρα?Όσπου να στρώσει το νέο μπορεί να έχει θανάτους.

Γι' αυτο ειπα να μην βαλει αλλα ψαρια.Απο την στιγμη που θα μεταφερθει ολοκληρο το παλιο φιλτρο στο καινουργιο ενυδρειο, σημαινει οτι το μεγαλυτερο μερος των βακτηριδιων 80- 90% (αφηνω αρκετο ποσοστο εξω λογο βακτηριδιων που τυχον μεινουν στο παλιο χαλικι, νερο και επιφανειες) που υπηρχε στο παλιο ενυδρειο μεταφερεται στο καινουργιο. Απο την στιγμη που ειναι ειδη στρωμενο το φιλτρο και ειδη κανει την δουλεια του με τα ψαρια που εχει τοτε αν δεν βαλει αλλα ψαρια δεν θα εχει προβλημα.

Φυσικα καποιες μερες στην αρχη πρεπει να κανει συχνες μετρησεις και να εχει το νου της μεχρι να σιγουρευτει οτι ειναι ολα καλα.

Επισης μπορει να βαλει ταυτοχρονα και το μισο υλικο απο το παλιο φιλτρο στο καινουργιο που θα εχει την ροη νερου που χρειαζεται το μεγαλυτερο ενυδρειο.

Έγινε επεξεργασία - PAST
Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτο ειπα να μην βαλει αλλα ψαρια.Απο την στιγμη που θα μεταφερθει ολοκληρο το παλιο φιλτρο στο καινουργιο ενυδρειο, σημαινει οτι το μεγαλυτερο μερος των βακτηριδιων 80- 90% (αφηνω αρκετο ποσοστο εξω λογο βακτηριδιων που τυχον μεινουν στο παλιο χαλικι, νερο και επιφανειες) που υπηρχε στο παλιο ενυδρειο μεταφερεται στο καινουργιο. Απο την στιγμη που ειναι ειδη στρωμενο το φιλτρο και ειδη κανει την δουλεια του με τα ψαρια που εχει τοτε αν δεν βαλει αλλα ψαρια δεν θα εχει προβλημα.

Φυσικα καποιες μερες στην αρχη πρεπει να κανει συχνες μετρησεις και να εχει το νου της μεχρι να σιγουρευτει οτι ειναι ολα καλα.

οκ

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εχω κανει εχω μεταφερει τον παλιο εξοπλισμο στο καινουργιο ενυδρειο.!

Κιαν δω οτι ολα πανε καλα θα βαλω καινουργια ψαρακια, θα κανω βεβαια κ συχνες μετρησεις..

Καλο βραδυ....Ευχαριστω που μου απαντατε

Link to comment
Share on other sites

Καλημεραα

Σημερα εκανα μετρησεις λοιπον

ΝΗ3\4=Ο

ΝΟ3=15(κατεβηκε)

ΝΟ2=Ο

GH=10

KH=17 (γιατι ανεβηκε??????)

pH=8,0 (K αυτο ανεβηκε...)

Τι πρεπει να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εκανες αλλαγη νερου?Η βρυση σου τι δειχνει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εκανα αλλαγη νερου!!!

Εδω και μια εβδομαδα περιπου εβαλα τα ψαρακια μου στο νεο ενυδρειο με το παλιο νερο κ το φιλτρο.Κ απλως προσθεσα νερο!

Τιποτα δεν εκανα εχω παρει φαρμακο για να ριξω το pH να το βαλω??

Link to comment
Share on other sites

Η βρυση μου δειχνει

pH=10 και λιγο πιο πανω..

GH=8,0

Link to comment
Share on other sites

μπερδευτικα το αναποδο

pH=8,5

KH=17 (κ λιγο πιο κατω)

Link to comment
Share on other sites

kristina καλησπέρα...

Εγώ να δείς πως μπερδεύτηκα :D:D

Στιε 3/1 λες "Κιαν δω οτι ολα πανε καλα θα βαλω καινουργια ψαρακια, θα κανω βεβαια κ συχνες μετρησεις.."

και στις 5/1 λες "Εδω και μια εβδομαδα περιπου εβαλα τα ψαρακια μου στο νεο ενυδρειο με το παλιο νερο κ το φιλτρο.Κ απλως προσθεσα νερο!"

Διαφώτησε με λιγάκι γιατί μπερδευτηκα και μάλιστα πολύ.

Απο τις μετρήσεις παραπάνω αν όντως έχεις αμμωνία 0 , νιτρικά 0 , νιτρώδη 15 τότε σημαίνει πως όλα πάνε καλά...

Τώρα αν πήρες τα ψάρια που είχες στο παλιό ενυδρείο και τα έβαλες στο νέο μείνε για λίγο καιρό έτσι....

Ο φίλος zapetros σε ρώτησε αν έχεις μετρήσει ph kH gH κατευθείαν από νερό βρύσης.....Το έκανες ή οι μετρήσεις είναι από νερό του ενυδρείου???

Ζουμιά στο ενυδρείο για τη μείωση του ph (φάρμακα όπως τα λές) δεν θα έλεγα να βάλεις...Υπάρχουν και άλλοι τρόποι γι'αυτό...

Κάνε μια αναζήτηση στο forum και θα δείς τι παίζεται με αυτή σου την απορία.....αλλά και για το kH..

Καλή επιτυχία :)

Έγινε επεξεργασία - tsikis
Link to comment
Share on other sites

TA ψαρια για την ακριβια τα εχω 6 μερες μεσα στο ενυδρειο..

εκει που λεω ΄΄αν δω οτι αν ολα πανε καλα θα βαλω καινουργια ψαρακιᨴ ενοουσα οτι ηδη εχω βαλει τα ψαρια μου στο νεο ενυδρειο απλα για να αγορασω καινουργια θα αργησω λιγο!

Αυτο εννοω.

Τωρα οντως εχω νιτρικα 0 αμμωνια 0 νιτρωδη15.

Το νερο του ενυδρειο μου λεει=

KH=17

pH=8,0

Oι τιμες της βρυσης μου λενε

pH=8,5

ΚΗ=17

Ελπιζω να σε διαφωτισα τωρα...

Τα εγραψα λιγο μπερδεμενα sorry

Link to comment
Share on other sites

Εχεις co2 ή τυρφη?Αυτα τα δυο ριχνουν το ph στο ενυδρειο σου

Link to comment
Share on other sites

Εχω της tetra minus αυτο πουκατεβαζει τα PH K KH λεει περιπου να βαλω ενα καπακι για να κατεβει να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ειμαι υπερ αυτων των σκευασματων τοτε βαλε αλλα προσοχη στην δοσολογια.Εγω δεν εχω χρησιμοποιηση ποτε τετοια σκευασματα αλλα τυρφη και co2.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...