Jump to content

καλώς ηρθαααα


Recommended Posts

Για τις μεταβολές των τιμων δες εδώ:

Τρόποι μεταβολής των παραμέτρων του νερού

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=3463

Το pH & to kH έχουν μια πτωτική τάση με την πάροδο του χρόνο (χωρίς τις απαραίτητες αλλαγές νερού και συντήριση γενικότερα)!

Σου προτείνω να δημιουγήσεις ένα σωστό πρόγραμμα συντήρησης και να μην βάζεις σκευάσματα που αλλάζουν τις τιμές σου χωρίς να έχεις τον πλήρη έλεγχο!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 157
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σου προτείνω να δημιουγήσεις ένα σωστό πρόγραμμα συντήρησης και να μην βάζεις σκευάσματα που αλλάζουν τις τιμές σου χωρίς να έχεις τον πλήρη έλεγχο!

Σωστός :)

Link to comment
Share on other sites

ok

θα το αφησω

ετσι να δω πως θα παει κ μετα βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

:)Γεια σας!!

Λοιπον.... Εχω ενα μικρο προβληματακι.Ειχα 3 tetra red τωρα εχω ενα. Κ αυτο που εχει μεινει τα πτερυγια του ειναι κομμενα σαν να το τρωει καποιο.

πριν καμια εβδομαδα μου εκαναν δωρο ενα ψαρακι δεν θυμαμαι την ονομασια του... και απο τοτε που το εβαλα αυτο μεσα εξαφανιστηκαν τα μικρουλια tetra.

Tωρα η οντως τα τρωει αυτο η ειναι αρρωστια αυτη που σαπιζουν τα πτεριγια. Νομιζω οτι ειναι ramirezi alla αυτα ξερω οτι ειναι ησυχα ψαρακια.,....

:excl:

Link to comment
Share on other sites

Μια φωτο απο το ψαρακι που φοβασαι οτι τρωει τα αλλα και αλλη μια με το tetra θα βοηθουσε για να δουμε τι γινεται.

Δες εδω και εδω φωτογραφιες για το πως ειναι το fin rot.

Ψαξε επισης στις ασθενειες εδω στο forum να δεις αν ταιριαζει με καποια. Αλλα συμπτωματα εχει?

Link to comment
Share on other sites

Mην ξεχνας οτι τα ramirezi ειναι κιχλιδα.

Link to comment
Share on other sites

Oριστε 2 φωτογραφιες. Το μικρο ενα εχει μεινει τα αλλα 2 εξαφανιστηκαν εψαξα κιολας στο ενυδρειο να τα βρω πουθενα. Πρεπει να τα τρωνε.

Η κιχλιδες δεν ξερω τι ειναι

Αν και μοιαζει με αυτες τις φοτο που ειδα μπορει να ειναι κ αρρωστα

post-1907-1169040366_thumb.jpg

post-1907-1169040520_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

με το που εβαλα αυτο το ψαρακι εξαφανιστηκαν τα μικρα.

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις πως λεγεται το μεγαλο ψαρι?

Για να δω τι θα κανω πριν εξαφανιστει κ το τελευταιο ψαρακι μου

Link to comment
Share on other sites

διαβασα αρκετα πραγματα για τις κιχλιδες .. κ ειδα οτι ειναι επιθετικα.

Μαλλον θα τα βγαλω. Αν ξερει καποιος ακριβως την ονομασια αυτου του ψαρια που εχω στη φοτο θα ηθελα να μου την πει.

καλο βραδυ

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη ειμαι τρομερα νευριασμενη!!

Σας κανω μια ερωτηση!! κανεις μα κανεις δεν μπορει να μου απαντησει????????????????????????????!!!! :)

Χτες το βραδυ κοιταξα τα 2 αγγελοψαρα κ τωρα βρηκα το ενα να να του λειπει η ουρα να του λειπουν τα ματια κ γενικα να ειναι ξεσκισμενο!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ειναι αρρωστια αυτο η μαλλον φταει το ψαρι που σας εδειξα\!!! Γινεται χτες να ειναι καλα να το βλεπω να τρωει να κινητε κ σημερα να το βλεπω ξεσκισμενο??????

post-1907-1169125082_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Χριστινα το σκαλαρι ψοφησε μαλλονκαι αποσυντηθεται.Το ψαρακι που εδειξες στην φωτο μοιαζει με ραμιρεζι αλλα δεν μπορω να το πω με βεβαιουητα .Παρατηρησε το ενυδρειο σου και πες αν εχεις αγριο κυνηγητο.Αν εχεις αλλο σκαλαρι τοτε μπορει το ενα να κυνηγουσε το αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Χριστινα να μην εισαι εκνευρισμενη που δεν απαντησε κανεις ,πρωτον γιατι δεν μπορουμε να

απαντουμε οποια στιγμη θελεις εσυ και δευτερον εαν ρωτουσες πριν αγορασεις τα ψαρια θα

σου ελεγαν ποια μπορουν να συμβιωσουν και δεν θα ειχες αυτο το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

eixa parei maζι 2 αγελλοψαρα πολυ ηρεμα ητανε καθολου δεν ειχα παρατηρησει επιθετικοτητα. ολο μαζι ητανε αυτο που μαλλον ειναι ραμιρεζι κυνηγουσε τα μικτα τα τετρα που ειχα 4 τωρα δεν εχω κανενα!

Νευριασα γιατι απο χτες το πρωι ρωταω κ κανεις δεν απανταει νομιζα οτι ειναι αρρωστια κ οτι μπορει να μου ψοφησουν τα ψαρακια μου. το ραμιρεζι δεν κυναγαει τα αλλα μονο τα μικρα κυνηγουσε.

Να παρω εγω φαρμακο γιατην αρρωστια η οχι?

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη κιολας ενοειτε πως ρωτησα εχω μαθει καποια πραγαμτα!!!

Μου ειπαν οτι θα ειναι μια χαρα!!!! παντα λεω τι ψαρια εχω στο ενυδρειο μου!! Πριν παρω καινουργιααα

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη κιολας ενοειτε πως ρωτησα εχω μαθει καποια πραγαμτα!!!

Μου ειπαν οτι θα ειναι μια χαρα!!!! παντα λεω τι ψαρια εχω στο ενυδρειο μου!! Πριν παρω καινουργιααα

Ποιος σου το 'πε αυτό? Γιατί αν σου το είπαν στο μαγαζί, αυτό ακριβώς εννοεί και ο stav...

Να ΜΗΝ ρωτάς στα μαγαζιά αλλά εδώ. Και αφού διασταυρώσεις με σιγουριά την κάθε πληροφορία, τότε μόνο προχωράς.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα ramirezi αι δεν ειχα προβληματα συμπεριφορας.Τα αλλα ψαρακια πως ειναι?

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις πως λεγεται το μεγαλο ψαρι?

Για να δω τι θα κανω πριν εξαφανιστει κ το τελευταιο ψαρακι μου

Με ποιο μοιάζει πιό πολύ

με αυτό ?

http://www.aquahobby.com/gallery/e_ram.php

ή με αυτό ??

http://www.aquaquebec.net/gallery/albums/u...20!%20).jpg

γιατί από τη φωτογραφία μοιάζει με ramirezi αλλά μου φέρνει και λίγο lifalili ειδικά η μαύρη βούλα στη μέση.

Τα ramirezi δεν είναι και τόοοσο επιθετικά!

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

Νευριασα γιατι απο χτες το πρωι ρωταω κ κανεις δεν απανταει νομιζα οτι ειναι αρρωστια κ οτι μπορει να μου ψοφησουν τα ψαρακια μου. το ραμιρεζι δεν κυναγαει τα αλλα μονο τα μικρα κυνηγουσε.

Να παρω εγω φαρμακο γιατην αρρωστια η οχι?

Το ότι ρώτησες δεν σημαίνει πως θα πάρεις και άμεση απάντηση....

Ρώτησε πρίν πάρεις ψαράκια αν είναι συμβατά...

Αν στο είπε ο πετσοπάς καλά......Έμπορος είναι να πουλήσει θέλει....

Μην ενθουσιάζεσαι τόσο πολύ για ένα ψάρι...

Άντλησε πρώτα πληροφορίες για τις συνθήκες διαβίωσης και συνύπαρξης με άλλα ψάρια και αν μπορείς να ανταπεξέλθεις.

Όσον αφορά την επιθετικότητα δεν είναι αρρώστια...δεν χρειάζεται φάρμακο...

:)

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα τα ραμιρεζοι η εμπειρια εχει δειξει οτι σε ενα κοινωνικο ενυδρειο με ηρεμα ψαρια δε ειναι επιθετικα απεναντι σαυτα ... παρα μονο μεταξυ τους ..

Το θεμα ειναι ομως οτι αυτο το ψαρακι δεν πρεπει να ειναι ραμιρεζι 99% ....

Εγω οσο βλεπω την οχι τοσο καλη φωτο ομολογουμενος, ολο και πιο πολυ μου φερνει σε καποιο ειδος cichlasoma που μενει μικρο max 10cm ( σε σχεση με τα αλλα ειδη της οικογενειας παντα) του οποιου δε μπορω να θυμηθω το ονομα ... εχω σπασει το κεφαλι μου αλλα τιποτα ... :)

Έγινε επεξεργασία - dartman
Link to comment
Share on other sites

den moiazei me kamia απο τις 2 τις φοτο.

Πρεπει να ειναι ραμιρεζι αλλα οχι απο τα γνωστα.

Η κοπελα που μου τα δινει εχει σπουδαζει ιχθυολογια.

Εγω μαλλον φταιω δεν ειναι αρρωστια τα αλλα δεν εχουν ουτε πληγες ουτε σκισμενα πτεριγια κ ουριτσες.

εχω 13 ψαρακι ολα το ιδιο μεγεθος και αυτα τα 4 που πηρα ηταν μωρακια πολυ μικρα... και πιστευω τα φαγανε λογο μεγεθος.

το angel ενω χτες ηταν μια χαρα σημερα ητανε ξεσκισμενο τωρα γυρισα απ το πετ σιτυ μου ειπαν οτι εχει σημαδια παλης.

Μου ειπαν να μην ξαναβαλω μικρα (αν και ημιαγρια) γιατι ειναι πιο μικρα κ τα τρωνε!!!!

Βεβαια ητανε μια χαρα πριν μου φερουν αυτο που μοιαζει με ραμιραζι δωρο μου το εκαναν.

Τα αλλα ψαρακια ειναι μια χαρα πολυ ηρεμα λιγο ο raebow ειναι λιγο eεπιθετικο αλλα πιστευω οτι παιζει τοσο καιρο των εχω κανενα δεν εχει παθει τιποτα!!

Και οσο αφορα την επιθετικοτητα το ξερω πως δεν αρρωστια lol.. απλα διαβασα και ειδα οτι υπαρχει μια αρωστια που σκιζονται κ σαπιζουν οι ουρες αυτο νομιζα πως ειχαν τα μικρουλια μου αλλα μεχρι χτες σημερα δεν ζει κανενα!

ακομα κιαν ηταν αρρωστια κολαει σε ολα ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Εμ τα ειπαμε δεν τα ειπαμε. Τα δωρα καλα ειναι αλλα μονο κατοπιν παραγγελιας. Ειδες τι εγινε. Νομιζω οτι θα πρεπει να δωσεις το ψαρακι που σου εκαναν δωρο και απο εδω και περα προσεχε τι βαζεις μεσα.

Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σαςς

Θυμαστε που σας ειχα πει οτι νομιζα οτι καποιο ψαρι απ το ενυδρειο μου ετρωγε τα αλλα..

Μαλλον τελικα δεν ειναι αυτο, σημερα παρατηρησα σε πολλα ψαρια μου οι ουριτσες κ τα πτεριγια τους εχουν αρχισει να σκιζονται.. να λειπουν.. νομιζω πως ειναι αρρωστια, γιατι αρχιζουν και το εχουν πολλα ψαρακια.

Θα παω να παρω φαρμακο για να ειμαι σιγουρη

αλλα πες οτι τελικα δεν ειναι απ αυτο θα παθουν τιποτα τα ψαρακια μου αν τους ριξω το φαρμακο? :)

Link to comment
Share on other sites

Απο την μικρη μου εμπειρια μεχρι τωρα δεν θα παθουν τιποτα τα ψαρια σου απο το φαρμακο.Προσεξε ομως την υπερδοσολογια.Τηρησε πιστα τις οδηγιες χρησης.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημερα σε ολους! ;)

Τι κανετε?

Το ενυδρειο μου ειναι μια χαρα εχω αγορασει αρκετα φυτα το εχω κανει πυκνοκατοικημενο.

Προχτες η μητερα μου μου εφερε μια ανουμπια δεμενη σε μια καρυδα! Ειναι πολυ ομορφη!! Αν και μου φανηκε λιγο ακριβη εκανε 29 ε. Τοσο εχουν ? :D

Τεσπα.... να ρωτησω το μαυρο σφουγγαρι το εχω βγαλει πρεπει να το ξαναβαλω?

Ποτε να το βαζω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...