Jump to content

καλώς ηρθαααα


Recommended Posts

Συγνωμη που δεν απαντησα νωριτερα ειχα καιρο να μπω.

Οσο για σενα κυριε tsiki αυτο το φυτο το αγορασα 20 ευρο!!

Η με εκλεψε η ευγενικη κυρια η τοσο κανει... αν και μου φαινεται ακριβο..

Και απο καλο γνωστο μαγαζι της ηλιουπολης το εχω 3 μηνες και δεν εχει παθει τιποτα ακομα.

Μετα βεβαια εμαθα οτι δεν ειναι υδροβιο φυτο αλλα ρωτησα και μου ειπαν οτι δεν θα δημιουργησει προβλημα στα ψαρια απλα θα σαπισει ποιο γρηγορα απο τα αλλα.

Αν μου πει καποιος απο δω να ξερει σιγουρα οτι θα δημιουργησει προβλημα στα ψαρακια μου εγω θα το βγαλω.!

Κ δεν μπορω να καταλαβω γιατι τοσα ατομα εδω μεσα τρεφουν μια τρομερη αντιπαθεια για μενα!~!

Δεν με γνωριζεται καν!

Γιατι αυτο φαινεται.... απο αυτα που μου λενε μερικοι..

Δεν μπορω να καταλαβω...,.

Τεσπα

καλο βραδυ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 157
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ προσωπικά δεν έχω κάτι μαζί σου σε καμία περίπτωση.

Απλά ώρες ώρες με μπερδεύεις λιγάκι!! :thaman::wootwoot:

Αν παρεξήγησες ζητώ συγνώμη. :thaman:

Δεν είχα πρόθεση...

Έγινε επεξεργασία - tsikis
Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα καλημέρα,

Όσον αφορά την "δράκαινα", η δικιά μου είναι στο ίδιο μέγεθος με την δικιά σου και την αγόρασα 3.5 ευρώ από κατάστημα του Παγκρατίου. Βέβαια όπως σου γράφω και παραπάνω την έβγαλα αργότερα για 2 λόγους:

1) Δεν είναι υδρόβιο φυτό. Σε ένα βάζο με λίγο νερό θα σου κρατήσει πολύ καιρό.

2) Υπάρχει μια υποψία ότι κατά την ανάπτυξή της μπορεί να ελευθερώσει ουσίες που είναι τοξικές για τα ψάρια.

(Το δεύτερο το γράφω με κάθε επιφύλαξη, μιας και το άκουσα από έμπειρο χομπίστα, αλλά δεν το έχω ερευνήσει και ο ίδιος, επειδή από τότε που βγήκε από το ενυδρείο δεν με ξανα-απασχόλησε το θέμα.)

Όταν λες ότι σου είπαν πως σου είπαν πως σαπίζει αργότερα σε σχεση με άλλα, δεν το καταλαβαίνω. Απ'όσο γνωρίζω, (και ας με διορθώσει κάποιος πιο έμπειρος) τα φυτά του ενυδρείου αν τα φροντίζουμε και τους παρέχουμε τα απαραίτητα θρεπτικά δεν σαπίζουν. Ανανεώνουν μεν τα φύλλα τους, απορρίπτωντας ανά διαστήματα τα "γερασμένα" και αναπτύσσοντας καινούρια, αλλά δεν σαπίζουν..

Δεν μπορώ να σε συμβουλεύσω να το αφήσεις στο ενυδρείο ή να το βγάλεις.Το μόνο που μπορώ να σου συστήσω είναι αν αποφασίσεις να το αφήσεις στο ενυδρείο, διάβασε προσεκτικά βιβλιογραφία για το συγκεκριμένο φυτό, ώστε να είσαι σίγουρη ότι δεν θα έχουν πρόβλημα τα ψάρια σου.

Link to comment
Share on other sites

Μερικες φορες οταν γραφουμε αλλα ενοουμε.

Εγω παρεξηγηθηκα γιατι ετσι οπως το εγραψες ειναι σαν να με χλευαζες.

Τεσπα περασμενα ξεχασμενα.

Αυτο το λεω για το φυτο οτι θα σαπισει ποιο γρηγορα σε σχεση με τα αλλα.

Γιατι το ενυδρειο ειναι γεματο με φυτα.

Αλλα τα εχω 6 μηνες και δεν εχουν παθει τιποτα και μου εχουν δωσει κατι ποιο δυσκολα που μου εχουν σαπισει τα εχω βγαλει βεβαια αν και τους ριχνω τα ζουμια τους καθε εβδομαδα.

Αυτοι λεω θα το βγαλω καλυτερα ομως για καλο και για κακο να μην συμβει τιποτα στα ψαρακια μου.

Και κατι τελευταιο εγω δεν εχω κατι με κανεναν εδω μεσα και οτι μου λετε τα ακουω ολα με προσοχη.

Καλο μεσημερι

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους!

Υπαρχει προλημα με τε αγγελοψαρα μου.

Εχω 2 αγγελοψαρα ενα μωρο και ενα ενηλικα το μεγαλο στα πτερυγια του εχουν σκιστει και εχουν κατι σαν ασπραακια στο τελος σαν βλενα.

Και το μικρο αρχιζει να βγαζει.

Αυτο μου ειχε συμβει πριν ενα μηνα ειχα παρατηρηση οτι σκιζονται τα πτερυγια κ σκεφτηκα μηπως τα αλλα το δαγκωναν αλλα δεν εχω δει κατι τετοιο τοτε του εριξα φαρμακιο και εφυγαν .

Τωρα που ξανααρχισε να ξαναριξω? Γενικα στα αγγελοψαρα συμβαινει αυτο?

η τι αλλο μπορει να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Hello!!!!!!!!!!!!!!

Tι κανετε συνχομπιστες μου???

Χτες γυρισα απο ουγγαρια πραγα βιεννη..

Φανταστικα!!

Πηγα κ σε κατι καταστηματα με ενυδρεια κ ειδα κατι φανταστηκα ψαρια... :thumbup:

Τεσπα..

Το προβλημα ειναι... Ειχα βαλει ταμπλετα για τις 8 μερες που ελειψα, οταν γυρισα την ειχανε φαει ολοι (σχεδον απο ενα κομματακι) και ενα φυτο επισης..

Τα καημενα τα αγγελοψαρα μου 2 εχω οι ουριτσες τους και τα πτερυγια τους ειναι φαγωμενα.

τους εβαλα φαρμακο για τα πτερυγια αλλα δεν αλλαξε κατι ,τι αλλο μπορει να ειναι?

Τα αλλα ψαρακια ειναι μια χαρα εκτος απο ενα που ηταν νεκρο. Δεν ειδα κανενα σημαδι αρρωστιας πανω του.

Μηπως πεθανε απο ασιτια?

Αλλα βασικα αυτο που θελω να ρωτησω ειναι.. εχω ΣΚΑΣΕΙ τον τελευταιο καιρο να ζευγαρωσω ψαρακια :buttrock: δυστηχως στο ενυδρειο που εχω τωρα ειναι διαφορετικα και αυτο ειναι αδυνατον.

Εχω βεβαια το παλιο ενυδρειο 60 λιτρων αλλα νομιζω οτι ειναι μεγαλο..

σκεφτομαι να βαλω ενα μικρο κοπαδακι που ζευγαρωνουν ευκολα η καποιο αλλο που θα μου προτινεται εσεις οι... μονομαχους..

Επισης στο μεγαλο μου ενυδρειο 130 λιτρων θα βαλω εξωτερικο φιλτρο και το αλλο που εχω θα το βαλω στο μικρο. Συμφωνητε με αυτη την κινηση?τιμη για εξωτερικο φιλτρο μαρκας JBL μου ειπαν 200 ευρο.

Δεν ξερω απο τιμες ειναι καλη? Μου ειπαν οτι ειναι για τα λιτρα του ενυδρειου μου.

Λεω λοιπον να αγορασω ενα μικρο ενυδρειο 20 λιτρων και εκει να γινει η γεννα και οταν μεγαλωσουν να τα βαλω στο μεγαλο αν ταιριαζουν βεβαια αλλα καλο θα ειναι να βρω ψαρακια που θα ταιριαζουν . Η αλλιως θα παρω μικρουλια να τα εχω στο μικρο.

Ημιαγρια ψαρακια εχω. :wootwoot:

Αυτα εν ολιγοις... Πειτε μου τις αποψεις σας και παλι ευχαριστω!!!!!!!!!!!!!!!!!! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Hello!!!!!!!!!!!!!!

Tι κανετε συνχομπιστες μου???

Χτες γυρισα απο ουγγαρια πραγα βιεννη..

Φανταστικα!!

Πηγα κ σε κατι καταστηματα με ενυδρεια κ ειδα κατι φανταστηκα ψαρια... :thumbup:

Τεσπα..

Το προβλημα ειναι... Ειχα βαλει ταμπλετα για τις 8 μερες που ελειψα, οταν γυρισα την ειχανε φαει ολοι (σχεδον απο ενα κομματακι) και ενα φυτο επισης..

Τα καημενα τα αγγελοψαρα μου 2 εχω οι ουριτσες τους και τα πτερυγια τους ειναι φαγωμενα.

τους εβαλα φαρμακο για τα πτερυγια αλλα δεν αλλαξε κατι ,τι αλλο μπορει να ειναι?

Τα αλλα ψαρακια ειναι μια χαρα εκτος απο ενα που ηταν νεκρο. Δεν ειδα κανενα σημαδι αρρωστιας πανω του.

Μηπως πεθανε απο ασιτια?

Αλλα βασικα αυτο που θελω να ρωτησω ειναι.. εχω ΣΚΑΣΕΙ τον τελευταιο καιρο να ζευγαρωσω ψαρακια :buttrock: δυστηχως στο ενυδρειο που εχω τωρα ειναι διαφορετικα και αυτο ειναι αδυνατον.

Εχω βεβαια το παλιο ενυδρειο 60 λιτρων αλλα νομιζω οτι ειναι μεγαλο..

σκεφτομαι να βαλω ενα μικρο κοπαδακι που ζευγαρωνουν ευκολα η καποιο αλλο που θα μου προτινεται εσεις οι... μονομαχους..

Επισης στο μεγαλο μου ενυδρειο 130 λιτρων θα βαλω εξωτερικο φιλτρο και το αλλο που εχω θα το βαλω στο μικρο. Συμφωνητε με αυτη την κινηση?τιμη για εξωτερικο φιλτρο μαρκας JBL μου ειπαν 200 ευρο.

Δεν ξερω απο τιμες ειναι καλη? Μου ειπαν οτι ειναι για τα λιτρα του ενυδρειου μου.

Λεω λοιπον να αγορασω ενα μικρο ενυδρειο 20 λιτρων και εκει να γινει η γεννα και οταν μεγαλωσουν να τα βαλω στο μεγαλο αν ταιριαζουν βεβαια αλλα καλο θα ειναι να βρω ψαρακια που θα ταιριαζουν . Η αλλιως θα παρω μικρουλια να τα εχω στο μικρο.

Ημιαγρια ψαρακια εχω. :wootwoot:

Αυτα εν ολιγοις... Πειτε μου τις αποψεις σας και παλι ευχαριστω!!!!!!!!!!!!!!!!!! :wootwoot:

ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ!!! :) Ψάξε καλύτερα, θα βρεις πολύ καλά φίλτρα σε λιγότερο από τα μισά :buttrock: Δες και στην κατηγορία "Τα πάντα γύρω από τον εξοπλισμό" --> "Φίλτρανση" για να πάρεις μιά ιδέα τι παίζει...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑποιο φιλτρο της Eheim 2215 classic που ειναι φθηνοτερο και δοκιμασμενο.Το jbl ειναι πολυ ακριβο

Link to comment
Share on other sites

Τα JBL είναι σε σύγκριση με τα Eheim πιο φτηνά και είναι πολλή αξιόπιστα. Τα δουλεύω τα τελευταία χρόνια και μιλώ από πείρα.

Αν βρει κανείς φτηνότερο eheim με μεγαλύτερο κάδο φίλτρου απο JBL στην αντίστοιχοι κατηγορία ας σφυρίξει.

Και από τιμές αυτές που σε είπανε είναι εξωφρενικές ρίξε μια ματιά εδώ,

http://www.aquaristic.net/aquaristik/filte..._profi_250.html

και πάλη ακριβά είναι π.χ. πρόσφατα αγόρασα το JBL CristalProfi 500 με 99 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

ok ευχαριστω πολυ.

Τω ρα σε σχεση με τη γεννα τον ψαριων τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Τα πιο εύκολα ψάρια στο ζευγάρωμα είναι γιάπη και γενικά τα ζωοτόκα π.χ. κανένα ζευγαράκι πλάτη.

Από ωοτόκα τα πράγματα λίγο δυσκολεύουν. Θα σου έλεγα να βάλεις ένα ζευγάρι Pelvicachromis pulcher. άμα πάρουν φόρα δεν σταματάνε και δεν έχουν τα μικρά τους μεγάλη ευαισθησία σε σύγκριση με άλλα μικρά ψάρια άσε που δεν χρειάζεσαι και ειδική τροφή οι γονείς τους τα ταΐζουν.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ!!!

Κ κατι τελευταιο μολισ αγορασα ξυλο για να βαλω στο ενυδρειο.

Ποσες μερες πρεπει να το βρασω στο ζεστο νερο?

Μερες θελει η ωρες?

Ευχαριστω κ παλι

Link to comment
Share on other sites

hellooooo

Nα ρωτησω...

Το ενυδρείο μου εχει θερμοκρασια 26 βαθμους.

Ποτε πρεπει να κλεισω το θερμοσταση απο ιουνιο μεχρι σεπτεμβριο?

Η μπορω κ απο τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά ο θερμοστάτης μπορεί να μείνει μέσα όλα αυτό το διάστημα και μια και δεν θα υπάρχει λόγος δεν θα ανάβει!

Αν όμως παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα και κολλήσει θα έχεις ασχημα αποτελέσματα (αυτό αποτελεί καθαρή πρόληψη και είναι στην κρίση σου αν θα τα δεχτείς)!

Εγώ συνηθίζω να τους αφαιρώ ανάλογα με την άνοδο της θερμοκρασίας και με τα πρώτα κρύα τους ξαναβάζω!

Αν τον βγάλεις φρόντισε να είναι ζεστή η ατμόσφαιρα μέρα νύχτα και να μην υπάρχουν μεγάλες μεταβολές!

Έγινε επεξεργασία - kouzman
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομουνα να τον σβησω απο αρχες ιουνιου και να τον ανοιξω αρχες σεπτεμβριου

Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

επειδη θα φυγω ολο τον ιουνιο κ αυγουστο θελω να ειμαι σιγουρη να μην συμβει κατι στα ψαρακια μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να είναι εκτός λειτουργίας αυτη την περίοδο!

Αν και δεν θα υπάρχει καποιος που να προσέχει το ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

επειδη θα φυγω ολο τον ιουνιο κ αυγουστο θελω να ειμαι σιγουρη να μην συμβει κατι στα ψαρακια μου.

:angry2: kristina Γεια σου. Όπως έγραψε και ο kouzman, καλύτερα να είναι εκτός λειτουργίας όσο θα λήπεις :hysterical:

:wootwoot: Πάντος οι δύο μήνες είναι μεγάλο δυάστημα να αφήσεις το ενυδρείο σου. ;)

:D Και το λέω αυτό διότι αν αφήσεις κάποιον-(α) να το προσέχει, θα πρέπει να είναι σε θέση να γνωρίζει και να μπορεί να ελένχει την χημεία του νερού του :)

:hysterical: Όπως ξέρεις πολύ καλά, δεν φτάνει μόνο το φαγιτό και οι αλλαγές στο νερό :excl:

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως δεν υπαρχει καποιος που να γνωριζει. Εγω βαζω παραπολλα ζουμια γιατα φυτα μου βιταμηνες για τα ψαρια μου.

Κ ειλικρινα εχω ανχωθει

σκεφτηκα να παω ολα τα ψαρια μου στο πετ σιτυ απο εκει που τα παιρνω 5ευρο τη μερα μου ειπανε?

Τι λετε?

βγαινει για 2 μηνεσ σχεδον 300 ευρο πολλα λεφτα αλλα τι να κανω

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως δεν υπαρχει καποιος που να γνωριζει. Εγω βαζω παραπολλα ζουμια γιατα φυτα μου βιταμηνες για τα ψαρια μου.

Κ ειλικρινα εχω ανχωθει

σκεφτηκα να παω ολα τα ψαρια μου στο πετ σιτυ απο εκει που τα παιρνω 5ευρο τη μερα μου ειπανε?

Τι λετε?

βγαινει για 2 μηνεσ σχεδον 300 ευρο πολλα λεφτα αλλα τι να κανω

;) kristina Γεια σου. Έχεις πολά ψαράκια; :)

:angry2: Αν δεν είναι πολλά και τεριάζουν με τις συνθήκες νερού της καραντήνας μου υπάρχει περήπτωση να στα κρατήσω εγώ αν δεν έχεις αντήριση :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

σοβαρα μιλας??

ΞΕΡΕΙς δεν θελω να σε προσβαλω και ευχαριστω πολυ για την προταση , απλα δεν σε ξερω.. Αν ειναι και μου τα κρατησεις θα ηθελα καποιο τηλ.. οδο κτλ.

Εχω συνολικα 15 ψαρακια 2 ραμιρεζι 2 αγγελοψαρα 1 μολλυ 2 γλυφτες 1 γατοψαρο 2 κλουν 2 χελια ενα rainbow shark και 2 γκουραμι νομιζω οτι λεγονται.. και ενα πολυ πολυ μικρουλι που δεν θυμαμαι πως το λενε.

ΑΝ τελικα μπορεις σιγουρα θα το σκεφτω και θα σου πω. Σε ευχαριστω παντως

Link to comment
Share on other sites

σοβαρα μιλας??

ΞΕΡΕΙς δεν θελω να σε προσβαλω και ευχαριστω πολυ για την προταση , απλα δεν σε ξερω.. Αν ειναι και μου τα κρατησεις θα ηθελα καποιο τηλ.. οδο κτλ.

Εχω συνολικα 15 ψαρακια 2 ραμιρεζι 2 αγγελοψαρα 1 μολλυ 2 γλυφτες 1 γατοψαρο 2 κλουν 2 χελια ενα rainbow shark και 2 γκουραμι νομιζω οτι λεγονται.. και ενα πολυ πολυ μικρουλι που δεν θυμαμαι πως το λενε.

ΑΝ τελικα μπορεις σιγουρα θα το σκεφτω και θα σου πω. Σε ευχαριστω παντως

:) kristina Γεια σου. Αν δεν είναι πολύ μεγάλα (σε μέγεθος) και θέλεις, θα τα κρατήσω εγώ. :angry2:

;) Έχεις ΠΜ με το τηλέφ. και την δυεύθινση μου. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι δυστηχισμενηηηηη

Ενω ολα εδειχναν φυσιολογικα στο ενυδρειο μου σημερα βρηκα νεκρο rainbow shark.!!

Δεν μπορω να καταλαβω φταιει που κλεινω το οξυγονο το βραδυ?? Γιατι αυτο το ψαρι ητανε σαν γατοψαρο ολο στον βυθο βρισκοτανε.

7 ΜΗΝΕς ΤΟ ΕΙΧΑ και παντα κλεινω ετσι κιαλλος το οξυγονο τη νυχτα..

Εχτες εκανα κ τεστ μονο λιγο το pH ητανε χαμηλο 6,5.

Ητανε μια χαρα το χρωμα του ολαα.

Δεν μπορω να καταλαβω!!

φταει μηπως που βαζω ζουμια γιατα φυτα 3 φορες την εβδομαδα??

Δεν ξερω τι να πω.......

Αν ερθω στην συναντηση το σαββατο και φερω δειγμα νερου απ το ενυδρειο μου μπορει καποιος να μου πει ακριβως τις συνθηκες του νερου μου.

Οσο να ναι αρχαρια ειμαι.

ευχαριστω τα λεμεεε : :)

Link to comment
Share on other sites

Την αιτία του θανάτου δεν την γνωρίζω. Γιατί όμως κλείνεις το οξυγόνο το βράδυ?

Ίσα ίσα, το βράδυ είναι που χρειάζεται το οξυγόνο για τα φυτά (σε περίπτωση πάντα που χρησιμοποιείς συστηματικά αεραντλία επειδή δεν έχει καλή οξυγόνωση το νερό σου). Την ημέρα δεν χρειάζεταα η αεραντλία, τα φυτά παρέχουν το απαιτούμενο οξυγόνο.

Link to comment
Share on other sites

...Ίσα ίσα, το βράδυ είναι που χρειάζεται το οξυγόνο για τα φυτά...

Οχι για τα φυτά, αλλά για τα ψάρια. :)

Και αυτό πάλι δεν χρειάζεται πάντα, αλλά σε ειδικές περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...