Jump to content

καλώς ηρθαααα


Recommended Posts

Tο οξυγονο το χρησιμοποιω απο τοτε που αρχισα να εχω ενυδρειο.

Ετσι μου εμαθαν δεν ξερω αν οξυγονονεται καλα το ενυδρειο μου. Το βραδυ το κλεινω γιατι κανει θορυβο το εχω στο δωματιο μου γιαυτο.

Αν ητανε θα μου ειχαν ψοφησει τα ψαρια μου. πιστευω οτι κατι αλλο συνεβη αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 157
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Tο οξυγονο το χρησιμοποιω απο τοτε που αρχισα να εχω ενυδρειο.

Ετσι μου εμαθαν δεν ξερω αν οξυγονονεται καλα το ενυδρειο μου. Το βραδυ το κλεινω γιατι κανει θορυβο το εχω στο δωματιο μου γιαυτο.

Αν ητανε θα μου ειχαν ψοφησει τα ψαρια μου. πιστευω οτι κατι αλλο συνεβη αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι!

διαβασε προσεχτικα τι σου γραφουν οι προηγουμενοι φιλοι,και μην κανεις του κεφαλιου σου..

αεραντλια και φυτα.........ΟΧΙ..τουλαχιστον οχι την ημερα....

οταν λες οτι ολα ειναι οκ ,και μονο το πεχα σου επεσε....??με τι μετρας το πεχα σου,και ποιες ειναι ακριβως οι υπολοιπες ''καλες'' μετρησεις σου...???????????

μακαρι να βγω ψευτης ,αλλα εχω την εντυπωση οτι δεν εχεις κανει αλλες μετρησεις....

(σου το ειχα επισημανει και σε παλαιοτερο σου ποστ,με σκληρη γλωσσα τοτε, και κατηγορηθηκα γιαιυτο...αλλα απο οτι βλεπω μια απο τα ιδια..!!!)

αν δεν μπορεις λογω δουλειας η για διαφορους αλλους λογους να προσεχεις τα ψαρακια σου,ειναι πολυ καλυτερο να τα δωσεις σε καποιον που να το κανει..!!!! ;):)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή "έτσι σου το έμαθαν", δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό...

Κάνεις ακριβώς το αντίθετο από αυτό που πρέπει να κάνεις με την αεραντλία, με αποτέλεσμα να ζορίσεις άδικα και χωρίς λόγο τα ψάρια σου.

Και σε τέτοιες περιπτώσεις οι συνέπειες δεν έρχονται πάντα αμέσως και ολοκληρωτικά, αλλά σταδιακά.

Εχοντας την αεραντλία όλη την ημέρα να δουλεύει, διώχνεις το λιγοστό διοξείδιο που έχεις και που έχουν ανάγκη τα φυτά σου για να φωτοσυνθέτουν και να αναπτύσσονται και παράλληλα ανεβαίνει ελαφρά το ρΗ σου κατά τη διάρκεια της ημέρας (λόγω της απώλειας του co2). Αποτέλεσμα η όχι καλή "διαβίωσή" τους στο ενυδρείο.

Από την άλλη, κλείνοντας την αεραντλία το βράδυ, δεν τροφοδοτείς το νερό σου με το απαραίτητο για τη νύχτα οξυγόνο, που σε συνδυασμό με την νυχτερινή εκπνοή των φυτών (αποβάλλουν διοξείδιο), κάνουν δυσκολότερη τη διαβίωση των ψαριών. Παράλληλα, το βράδυ με αυτές τις συνθήκες, πέφτει το ρΗ του ενυδρείου σου ακόμα περισσότερο από το κανονικό (λόγω του κλεισίματος της αεραντλίας) και έτσι τα ζορίζεις ακόμα περισσότερο.

Ελπίζω να κατάλαβες από αυτά, ότι κάνεις το ακριβώς αντίθετο από αυτό που πρέπει...

Τώρα, αναφέρεις ρΗ 6,5... Με τι το μετράς, πότε (ποια στιγμή κατά τη διάρκεια του 24ώρου) και τι κάνεις για να το ρίξεις?

Και το ρωτάω αυτό γιατί ρΗ = 6,5 πρέπει να κάνει προσπάθεια κάποιος για να το πετύχει, στις περισσότερες περιοχές της Ελλάδας...

Φαντάσου ότι τέτοιο ρΗ θέλουν οι Δίσκοι..!

Μήπως είναι λάθος η μέτρηση? Μπορείς να δώσεις αναλυτικές τιμές για όλες τις παραμέτρους του ενυδρείου?

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Εχω παει σε οχτακοσια πετ σιτυ ολοι μου εχουν πει οτι η αεροαντλια δεν κανει κακο στα ψαρια. Κ γενικα δεν υπαρχει προβλημα αν θελω να την ανοιγω. Ωραια λοιπον επειδη σας πιστευω ποιο πολυ απο αυτους.. θα την ανοιγω λιγες ωρες τις μερας μονο/.

Τα εκανα ολα τα τεστ. Με υγρα τεστ τα κανω.

Και αφου βλεπεις μια απο τα ιδια κ κλαζ γιατι μου γραφεις?

Δεν το καταλαβαινω.....

Δεν πιεζω κανεναν να μου απαντηση

ετσι κιαλιος θα την βρω την ακρη.

Εβαλα χτες ζουμια για να ανεβασω το pH. τωρα ειναι

ΝΟ3=10

ΝΟ2=0

GH=10

KH=7

PH=7,5

Link to comment
Share on other sites

Εχω παει σε οχτακοσια πετ σιτυ ολοι μου εχουν πει οτι η αεροαντλια δεν κανει κακο στα ψαρια. Κ γενικα δεν υπαρχει προβλημα αν θελω να την ανοιγω...

Σου έγραψα αναλυτικά νομίζω ποιο είναι το "πρόβλημα".

Αν το έχεις καταλάβει σαν λειτουργία, μπορείς ακόμα και μόνη σου να κρίνεις αν χρειάζεται ή όχι και αν την χρησιμοποιείς σωστά ή όχι...

...Ωραια λοιπον επειδη σας πιστευω ποιο πολυ απο αυτους.. θα την ανοιγω λιγες ωρες τις μερας μονο...

- Για ποιο λόγο θα την ανοίγεις κάποιες ώρες?

- Πιστεύεις ότι χρειάζονται τα ψάρια σου αεραντλία και γιατί?

Να ξέρεις ότι η χρήση της είναι μόνο για προβληματικές καταστάσεις ενυδρείων (θεραπείες, γεννήστρες, υψηλές ιχθυοφορτίσεις, κακή φίλτρανση κλπ) και γενικά δεν χρειάζεται, σχεδόν ούτε τη νύχτα (με εξαίρεση ειδικές περιπτώσεις πολύ υψηλών τιμών co2 ή άλλες). Πρέπει να υπάρχει, αλλά μέσα στο ντουλάπι... για ώρα ανάγκης.

...Τα εκανα ολα τα τεστ. Με υγρα τεστ τα κανω...

- Ποια τεστ χρησιμοποιείς?

Δεν είναι όλα το ίδιο αξιόπιστα ξέρεις...

Και οι μετρήσεις πρέπει να γίνονται πολύ σχολαστικά, για να παίρνεις όσο το δυνατόν πιο πραγματικά αποτελέσματα.

...Εβαλα χτες ζουμια για να ανεβασω το pH. τωρα ειναι

ΝΟ3=10

ΝΟ2=0

GH=10

KH=7

PH=7,5

Η ερώτηση ήταν γιατί ήταν χαμηλό το ρΗ σου και πως το κατάφερες αυτό...

- Εχεις διοξείδιο?

- Εχεις αντίστροφη όσμωση ή χρησιμοποιείς απιονισμένο νερό

- Ρίχνεις κάποιο μπάφερ για κατέβασμα του ρΗ? Και αν ναι, γιατί?

Προσπάθησε να μην ρίχνεις τέτοια χημικά (μπάφερ) μέσα στο νερό σου... Εάν θέλεις να ανεβοκατεβάζεις τις παραμέτρους, υπάρχουν φυσικότεροι τρόπο να το κάνεις αυτό. Οσα λιγότερα "ζουμιά" χρησιμοποιείς, τόσο καλύτερα για τα ψάρια σου...

(περίεργο μου φαίνεται να ανέβηκε 1 ολόκληρο βαθμό το ρΗ σου, όπως είναι περίεργο ότι μέτρησες 6,5 κάποια στιγμή...)

Και να ξέρεις ότι όσο πιο αναλυτική είσαι στις περιγραφές σου, τόσο περισσότερο θα μπορέσεις να βοηθηθείς από το φόρουμ.

Υ.Σ.: Μην εμπιστεύεσαι τις "συμβουλές", ούτε από 800, ούτε από 1.000 μαγαζιά...

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Μολις ειχα κανει αλλαγη νερου και μετα μετρησα με υγρα τεστ τισ JBL και μου εβγαλε το 6,5. Παρατηρω ομως οτι μερικα απ τα ψαρακια μου πηγαινουν στην επιφανεια αυτο σημαινει οτι δεν εχουν οξυγονο .Και οταν την ανοιγω ολα καλα. διοξειδιο ριχνω καθε εβδομαδα .

σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου.

Καταλαβα καλυτερα καποια πραγματα

Link to comment
Share on other sites

Βοηθειαααααααααααααααααααααααααααααααα

Μολις τωρα ειδα στο ψαρακι μου molly

οτι στα βρανχια του το ενα εχει και γεμισειλιγο αιμα και κατι σαν ασπρη βλεννα να κρεμετεεεεεεεε..

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩΩΩΩΩΩΩΩ???

Πρωτη φορα βλεπω κατι τετοιο!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βοηθειαααααααααααααααααααααααααααααααα

Μολις τωρα ειδα στο ψαρακι μου molly

οτι στα βρανχια του το ενα εχει και γεμισειλιγο αιμα και κατι σαν ασπρη βλεννα να κρεμετεεεεεεεε..

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩΩΩΩΩΩΩΩ???

Πρωτη φορα βλεπω κατι τετοιο!!!!!!!!!

Θα σου πρότεινα να ανοίξεις ένα νέο θέμα στην κατηγορία με τις ασθένειες και να βάλεις εκεί ότι πληροφορίες έχεις μαζί με μια καθαρή φωτογραφία!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...