Jump to content

Kοκκινο Σκουληκι.κακος Οιωνος;να Τα Μας..................


Recommended Posts

Σημερα πηγα να καθαρισω λιγο το προφιλτρο που εχω στο ενα Fluval και μαζι με κομματια cuba και "βρωμιες" ειδα να κουνιεται ενα μικροσκοπικο κοκκινο σκουληκι.Εβγαλα ολο το προφιλτρο και το καθαρισα.

Υπαρχει περιπτωση να χουμε καμια αρρωστια στα ψαρια;Τα σκουληκια γενικα εκτος απο οταν υπαρχουν σε τροφες με φοβιζουν.

Ολα τα ζωντανα χαιρουν ακρας υγειας.Δεν υπαρχουν υποπτα σημαδια ή περιεργη συμπεριφορα στο κολυμπι,φαγητο κτλ.

Ολα τα ζωντανα ειναι μεσα μηνες εκτος 3 καρδιναλιων που μπηκαν προχτες.

Στο ενυδρειο συνολικα υπαρχουν 18 καρδιναλιοι

4 sae

4 οτο

2 ανσιστρους (Τον εναν δε μπορω να τον βρω.)

2 poly μικρα πλατυ που μειναν μεχρι να πανε στη μανα μου.

γαριδες red cherry & amano.

Τιμες ενταξει.Το ενυδρειο ειναι φυτεμενο.

ph 7

gh 13

Θερμοκρασια 26.

Αυτα που μπορω να θυμηθω για να βοηθησω.

Link to comment
Share on other sites

ζωντανη τροφη! :D

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα μου ειναι απο που εμφανιστηκε.Εδω δεν εχω λαθρεπιβατες και θα αποκτησω σκουληκια;Μακαρι να μην ειναι τιποτα.Κατι τυχαιο.

Ελα να ακουω γνωμες απο τους ψαραδες.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα μου ειναι απο που εμφανιστηκε.Εδω δεν εχω λαθρεπιβατες και θα αποκτησω σκουληκια;Μακαρι να μην ειναι τιποτα.Κατι τυχαιο.

Ελα να ακουω γνωμες απο τους ψαραδες.

η τροφη σου εχει τιποτα απο αυγα σκουλικιων ή κομματια και τετοια?μαλλον απο εκει ειναι...εχω κι εγω αλλα μου τα τρωνε...

Link to comment
Share on other sites

Οχι γιαννη.Τιποτα απο ολα αυτα.Δε μπορω να βρω ουτε στο google για κοκκινο σκουληκι.Μου βγαζει μονο για δολωματα.Με τη κριση θα αρχισω το ψαρεμα σε λιγο. :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε στις εικόνες του Google τα εξής ονόματα: Νηματώδεις, Τρηματώδεις και Κεστώδεις. Σε αυτές τις κατηγορίες ανήκουν οι παρασιτικοί σκώληκες. Αν δε μοιάζει με κανένα και παρατηρείς στο σώμα του μεταμέρεια, μοιάζει δηλαδή με γαιοσκώληκα τότε είναι μεζεδάκι, μη φοβάσαι!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλος.

Τελικα μαλλον βιαστηκα να ρωτησω.Βρηκα χτες αργα ενα θεμα σχετικα με πλαναρια και γαριδες.Αυτο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...