Jump to content

Ερωτηματα......


Recommended Posts

πολλες ερωτησεις.....το ενυδρειο δουλευει εδω και 3 εβδομαδες....κανω τα τεστ NH4-NH3 και NO2....το NO2 βγαινει κιτρινο και το ΝΗ4-ΝΗ3 βγαινει πρασινο....στο χαρτι που εχει μεσα ειναι το χρωμα αμεσως μετα το κιτρινο.....πως υπολογιζουμε ακριβως τις τιμες περα απο τα χρωματα?????

Τις λάμπες του ενυδρειου ποσες ωρες πρεπει να τις εχω αναμενες ανα 24ωρο?

στη επιφανεια του νερου του ενυδρειου (οταν το κοιταω απο την κατω μερια) βλεπω κατι μικρα κομματακια.....εχει κανεις ιδεα τι μπορει να ειναι?

το νερο διαβασα πως πρεπει να ειναι στους 26 βαθμους σωστα?

αεραντλια το ενυδρειο δεν ειχε, πρεπει να παρω μια? αλλιως να δημιουργω αναταραχη στο νερο απο την αντλια του νερου?

επισης εχω παρει stress coat και strees zyme....αυτα καθε ποτε πρεπει να τα χρησιμοποιω?

το νερο το αλλαζω τωρα που το ενυδρειο δεν εχει ψάρια?και αν ναι τι ποσοστο του νερου πρεπει να αλλαζω? το ενυδρειο ειναι 180λιτρα.....

περιμενω τις απαντησεις σας γιατι εχω ψιλοαπογοητευτει.....(ξερω δεν πρεπει :) )

Έγινε επεξεργασία - a1exandr05
Link to comment
Share on other sites

πολλες ερωτησεις.....το ενυδρειο δουλευει εδω και 3 εβδομαδες....κανω τα τεστ NH4-NH3 και NO2....το NO2 βγαινει κιτρινο και το ΝΗ4-ΝΗ3 βγαινει πρασινο....στο χαρτι που εχει μεσα ειναι το χρωμα αμεσως μετα το κιτρινο.....πως υπολογιζουμε ακριβως τις τιμες περα απο τα χρωματα?????

Στο καθε τεστ υπαρχουν και οι αντιστοιχιες χρωματων με αριθμητικες τιμες.

Τις λάμπες του ενυδρειου ποσες ωρες πρεπει να τις εχω αναμενες ανα 24ωρο?

συνηθως οι λαμπες μενουν αναμενες περιπου 12 ωρες την ημερα

στη επιφανεια του νερου του ενυδρειου (οταν το κοιταω απο την κατω μερια) βλεπω κατι μικρα κομματακια.....εχει κανεις ιδεα τι μπορει να ειναι?

αν θελεις βαλε μια φωτο να το δουμε

το νερο διαβασα πως πρεπει να ειναι στους 26 βαθμους σωστα?

με μικρες αποκλισεις αναλογως τα ψαρια που διαθετεις αυτο ειναι σωστο

αεραντλια το ενυδρειο δεν ειχε, πρεπει να παρω μια? αλλιως να δημιουργω αναταραχη στο νερο απο την αντλια του νερου?

η αεραντλια δεν ειναι απαραιτητη. θα την παρεις ειτε για αισθητικους λογους ειτε για αναταραξη που πιθανον ομως να σου πρεσφερει η εξοδος του φιλτρου σου.

επισης εχω παρει stress coat και strees zyme....αυτα καθε ποτε πρεπει να τα χρησιμοποιω?

σε καθε αλλαγη νερου

το νερο το αλλαζω τωρα που το ενυδρειο δεν εχει ψάρια?και αν ναι τι ποσοστο του νερου πρεπει να αλλαζω? το ενυδρειο ειναι 180λιτρα.....

αν ειναι καθαρα τα 180 λιτρα τοτε καλο ειναι να αλλαζεις το 1/3 του νερου. αυτες τις μερες που εισαι στο στρωσιμο κανεις αλλαγες μεχρι να εξαφανιστει η αμμωνια ωστε να μπορουν να κατοικισουν ψαρια.

περιμενω τις απαντησεις σας γιατι εχω ψιλοαπογοητευτει.....(ξερω δεν πρεπει :) )

τι ψαρια προκειται να βαλεις στο ενυδρειο ? Καλως ορισες κιολας και φυσικα ειχες δικιο!!!! ΟΧΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ :D

Έγινε επεξεργασία - Malawi
Link to comment
Share on other sites

καθαρα πρεπει να ειναι γυρω στα 160λιτρα μπορει και λιγο πιο κατω....απο ψαρια δεν εχω ιδεα ακομα τι θα βαλω.....

Σε ευχαριστω για τις απαντησεις

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που έχω να προσθέσω είναι ότι για να καθαρίσει το νερό σου χρειάζεται να βάλεις υαλοβάμβακα στο φίλτρο και να τον αλλάζεις (πετάς) συχνά!

Αν έχεις ήδη και είναι καθαρός πρέπει να προσέξεις τι προκαλεί το φαινόμενο (αν αυτό είναι δυνατόν)!

:)

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, στη διάρκεια του στρωσίματος ΔΕΝ πρέπει να κάνουμε αλλαγές νερού. Με τις αλλαγές απλά επιβραδύνουμε το στρώσιμο.

Link to comment
Share on other sites

τελικα αλλαγη νερου να κανω η οχι? εκανα παλι σημερα το τεστ για NH3+4 και βγαινει πρασινο ρε γμτ :)

Γεια σου φίλε a1exandr05, Καλή Χρονιά!

Ποιά τεστ έχεις; Η αμμωνία (NH4+NH3) είναι τα υγρά τεστ της SERA; Αν ναι, τότε έχεις 0,5 mg αμμωνία.

Έπρεπε κανονικά τα ΝΟ2 να έχουν ανέβη και ν' άρχίζει σταδιακά να πέφτει η αμμωνία. Βρες και γράψε μας

τις τιμές στα ΝΟ2 και NH4+NH3. Για να ανέβουν τα ΝΟ2 χρειάζεται αμμωνία. Εσύ πως τροφοδοτείς το ενυδρείο σου με αμμωνία;

Η γνώμη μου είναι να μην κάνεις αλλαγή νερού.

Link to comment
Share on other sites

ναι της sera ειναι..... το ΝΟ2 μου βγαινει κιτρινο.....πως πρεπει να το τροφοδοτησω? εχω παρει δυο μπουκαλια stress coat + stress zyme.....

αυτα....

Link to comment
Share on other sites

ναι της sera ειναι..... το ΝΟ2 μου βγαινει κιτρινο.....πως πρεπει να το τροφοδοτησω? εχω παρει δυο μπουκαλια stress coat + stress zyme.....

αυτα....

Κάπου κοντά στα "χρώματα" θα υπάρχει και άνάλογη τιμή.

Διάβασε εδώ : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100

και ότι απορία έχεις μετά, ρωτάς.

Έγινε επεξεργασία - Kornelia
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα σας και παλι.....τελικα αφου ολα οκ με το νερο αγορασα και ψαρακια.....πηρα 2 tiger oscar 2 κοκκινοστομους και αλλο ενα αλλα δεν θυμαμαι το ονομα του....ειναι πορτοκαλι με κοκκινες βουλες (οι οποιες ειναι πιο εντονες στο κεφαλι) και ψιλομοιαζει με δισκο....το προβλημα που εχω ειναι το εξης.....ο ενας απο τους δυο κοκκινοστομους επιτηθετε συνεχεια στα υπολοιπα ψαρια (αυτο το παρατηρησα απο σημερα)...τι κανουμε σε τετοιες περιπτωσεις? φοβαμαι μηπως μου τραυματισει καποιο απο τα αλλα ρε γμτ ;)

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, στη διάρκεια του στρωσίματος ΔΕΝ πρέπει να κάνουμε αλλαγές νερού. Με τις αλλαγές απλά επιβραδύνουμε το στρώσιμο.

;):D:thumbup:

Εκτός αν έχουμε βάλει υπερβολική αμμωνία, τόση που να βγαίνουμε έξω από τα όρια του τεστ!

Link to comment
Share on other sites

25 με 26 βαθμους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...