Jump to content

Καθάρισμα Φίλτρου!


Recommended Posts

Καθάρισμα φίλτρου!

Σήμερα το μεσημέρι πήρα την απόφαση να καθαρίσω το εξωτερικό φίλτρο της tetra αφού τρέχει πάνω από έξι μήνες!

Όταν έβγαλα όλα τα καλάθια με τα υλικά είδα στον πάτο του κάδου μια βρώμα σαν άμμο! Τα φίλτρα και ο υαλοβάμβακας ήταν σχετικά καθαρά!

Γνωρίζει κάποιος τι είναι και αν έκανα καλά που την αφαίρεσα η έκανα την βιολογία μου μπάχαλο?

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν έκανες καλα εγω παντός το έκανα αυτο πριν ένα μήνα και εμένα είχε χώμα και ήταν πολυ σκούρο ο ύαλοβαμβακας ήταν και αυτός βρόμικος (τον αλλάζω μια φορά τον μήνα) το σφουγγάρι το ξέπλυμα με ενυδρειακο νερο που είχα αφαίρεση πριν το ανοίξω έβγαλα ολα τα υλικά καθάρισα τον κάδο απο την βρώμα το έκλεισα συμπληρωσα το νερο έκανα μετρήσεις την επόμενη μέρα δεν είχε επηρεάστη τίποτα!! συμπέρασμα δεν χάλασα την βιολογία αν το έκανες έτσι και τεσταρης την επόμενη μέρα το νερο μάλλον καλα κάναμε! ας δούμε τι θα πουν και η παλιότερη και γνωστές! είχα και εγω την ίδια απορία!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα :)

Ενα φιλτρο εχεις?αν ναι 6 μηνες ειναι πολυς χρονος.Απο νιτρικα πως τα πας?Η αμμος που βλεπεις ειναι απο το σκαψιμο των ψαριων,τηνσηκονουν επανω η την σπρωχνουν προς την εισοδο του φιλτρου.Στο σημειο αυτο βαλε πετρες για να μην μπορουν να την σπρωχνουν.Καλυτερα ειναι να εχεις 2 φιλτρα και ανα δυο μηνες περιπου να καθαριζεις μια το ενα και μια το αλλο.

Οποσδηποτε εχασες αρκετη βιολογια,αλλα αν ειναι στρωμενο καλα ,θα ανπληρωθει η χαμενη βιολογια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!

Στο ενυδρείο έχω δυο φίλτρα!

Το εσωτερικό της juwel με μηχανική και χημική φιλτρανση (σφουγγάρια-ενεργός άνθρακας) και στο εξωτερικό έχω βιοπάλες και substrat!

Στο εσωτερικό σε κάθε εβδομαδιαία αλλαγή νερού αλλάζω τον υαλοβάμβακα και τον άνθρακα και ξεπλένω ελαφρός με νερό ενυδρείου τα υπόλοιπα σφουγγάρια! Επίσης κάθε εβδομάδα αλλάζω τον υαλοβάμβακα και στο εξωτερικό φίλτρο αλλά τίποτα παραπάνω σε αυτό!

Τα νιτρικά μου δεν ανεβαίνουν πάνω από 15-20 ποτέ!

Βασίλη δεν εχω άμμο στο ενυδρείο έχω χαλίκι και αυτό το πράγμα που είδα εμένα μου έμοιαζε σαν οργανική μάζα αλλά όχι λάσπη και μόνο στον πάτο του κάδου γιαυτο και το πέταξα!

Ξέχασα να πω ότι σε κάθε αλλαγή βάζω πάντα και σκούπα βυθού!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το φιλτρο eheim είναι γεμάτο νερο στον πάτο. Πως είδες οτι έχει χαλίκι - άμμο. Το αδειαζεις;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σήμερα αξιώθηκα από την Κυριακή να κάνω μετρήσεις λόγο φόρτου εργασίας και αμμωνία και νιτρώδη σε μηδενικά επίπεδα!

Φαίνετε ότι η αφαίρεση αυτής της μάζας-άμμου που αφαίρεσα από τον κάδο ότι δεν επηρέασε την βιολογία μου αλλά τι ακριβός ήταν?

Link to comment
Share on other sites

ακαθαρσιες μαζι με τριματα απο τα βιολογικα υλικα.

Link to comment
Share on other sites

ακαθαρσιες μαζι με τριματα απο τα βιολογικα υλικα.

Ωραίος ρε Κώστα!

Και εγώ εκεί είχα καταλήξει, σε οργανική μάζα, οπότε καλά έκανα και τα πέταξα!

Link to comment
Share on other sites

ωραιο λιπασμα για φυτα κηπου παντως θα ηταν...

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Ονομάζεται ίζημα καλά έκανες και το αφαίρεσες,πρόκειται για ανόργανη ύλη.

Link to comment
Share on other sites

Ονομάζεται ίζημα καλά έκανες και το αφαίρεσες,πρόκειται για ανόργανη ύλη.

Ευχαριστώ πολυ για την πληροφορία! smile.png

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...