Jump to content

Βακτήρια και Θαλασσινό ενυδρείο  

164 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Βακτήρια και θαλασσινό ενυδρείο.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

ψηφισα.θα με ενδιεφερε ιδιαιτερα η τελευταια ερωτηση σου αλεξανδρε.

Link to comment
Share on other sites

ψηφισα.θα με ενδιεφερε ιδιαιτερα η τελευταια ερωτηση σου αλεξανδρε.

Χεχεχε να δούμε πως θα πάει και θα είναι ένα καλό θέμα για πιο μετά.

Link to comment
Share on other sites

Το "Όσο νομίζω οτι χρειάζεται" το έβαλα γιατί αλλιώς δεν μπορούσα να ψηφίσω.

Δεν υπήρχε επιλογή ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι... καπου διαβασα εδω μεσα για ενα παιδι που ρωτησε αν ειναι να περναει τον ριακτορα μεσα απο το chiller και η απαντηση ηταν "οχι γιατι θα ψυχεις τα βακτηρια"... Εγω χρησιμοποιω τα βακτηρια της Brightwell Microbacter7 Τα οποια δεν μουκαναν δουλεια ουτε με την αλγη οταν ειχα εξαρση, ουτε με το κυανο οτνα ειχα θεμα και θυμαμαι ο Νερβας μου ειπε να ριχνω 30 σταγονεσ αντι των 10 που εριχνα (δοσολογια) και παλι δεν εγινε τπτ... Μηπως φταιει οτι τα ειχα συνεχως μεσα στο ψυγειο και νεκρωθηκαν?!

Link to comment
Share on other sites

οχι βαλεντινο.ειναι διαφορετικο πραγμα η καλλιεργεια που υπαρχει στο μπουκαλι με τα ζωντανα βακτηρια που υπαρχουν στο ενυδρειο.

με το ψυγειο απλως τα συντηρεις καλυτερα οσο βρισκονται στο ντουλαπι.

ΥΓ.αληθεια και επειδη ειπες πως δεν δουλεψαν σε σενα, τι lot γραφει πανω το μπουκαλι σου?

Link to comment
Share on other sites

δεν εχουν ληξει αν αυτο θελεις να δεις...

lot: 10051211

Link to comment
Share on other sites

Ψηφίσαν μόνο 24 άτομα μέχρι τώρα....

Link to comment
Share on other sites

Άντε μόνο 40 έχετε χρησιμοποιήσει βακτήρια?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ύστερα απο περίπου 6 μηνες αποθήκευσης του μπουκαλιού (Microbe-Lift Special Blend ) και ενω ειχε γινει χρήση παραπάνω απο του μισού... παρατήρησα διαχωρισμό υλικών με το νερο να μένει κατω και των βακτηριδίων πανω! Να επισημάνω επίσης οτι δεν τα ειχα βάλει ποτε στο ψυγείο!

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιω τα βακτηρια της Brightwell Microbacter7.Κανουν πολυ καλη δουλεια στο ενυδρειο μου.Να πω την αληθεια μου δεν εχω χρησιμοποιησει αλλα βακτηρια και ετσι για την ωρα ειναι τα καλυτερα που εχω δοκιμασει :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε lamprosk το ίδιο είχε γίνει και εμένα και εγω χωρίς να τα έχω στο ψυγείο. Για αυτο και τώρα που είναι καλοκαίρι το καινούριο μπουκαλακι που πήρα το έβαλα στο ψυγείο. Και το μπουκαλακι που έγινε αυτο παρατήρησα ότι δεν μύριζε τόσο έντονα όπως όταν ήταν καινούριο!!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα και έστησα το θαλασσινό μου ενυδρείο με Sera bio Reef Clear και συνέχισα να το χρησιμοποιώ για 2 1/2 μήνες

όπου μπορώ να πω ότι δούλεψε μια χαρά και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Στη συνέχεια προμηθεύτηκα το Brightwell Microbacter7 διότι άκουσα από έναν κύκλο ότι είναι καλό,

αλλά έχω την αίσθηση ότι σε εμένα τουλάχιστον όχι μόνο δεν έκανε καλό αλλά μου πήγε τον κύκλο πίσω

αφού το ενυδρείο μου ήταν άστρωτο και τα βακτήρια του mb7 δεν τα πολυβρήκαν με του bioRC.

Κατέληξα εδώ και ένα μήνα περίπου στο Microb Lift Special Blend όπου νομίζω ότι σε μένα τουλάχιστον έκανε θαύματα.

Γύρισα όλο το ενυδρείο με υποστήριξη μόνο στο βράχο αφού αφαίρεσα τα βιολογικά υλικά και τα σφουγγάρια

ενώ τα νιτρικά μου παρά τον υπερπληθυσμό κυμαίνονται κάτω από 15 !!

Link to comment
Share on other sites

Καποιος που να τα εχει στο ψυγειο και να του εχουν αντεξει αρκετο καιρο υπαρχει? Να δουμε τελικα τον σωστο τροπο αποθηκευσης γιατι πανω στο κουτι δεν γράφει κατι....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από βακτήρια χρησιμοποιώ της korallen.Το zeobak.

Τα έχω στο ψυγείο και κατάλαβα ότι όταν έληξε η ημερομηνία τους,δεν έκαναν τίποτα!

Όσο είναι μέσα στην ημερομηνία,δουλεύουν άψογα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από βακτήρια χρησιμοποιώ της korallen.Το zeobak.

Τα έχω στο ψυγείο και κατάλαβα ότι όταν έληξε η ημερομηνία τους,δεν έκαναν τίποτα!

Όσο είναι μέσα στην ημερομηνία,δουλεύουν άψογα!

πολύ καλά βακτήρια...Η μοναδική περίοδος που είχα 0 στην κυριολεξία νιτρικά ήταν με zeobak&smirnoff vodka!

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγεί κάποιο πρώτο συμπέρασμα ; εκτός ότι το microbacter7 δεν ταίριαξε με τους 3 από τους 4 που τα σχολίασαν;

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγεί κάποιο πρώτο συμπέρασμα ; εκτός ότι το microbacter7 δεν ταίριαξε με τους 3 από τους 4 που τα σχολίασαν;

Το special blend πήρε πρωτιά...σαν να έχει κάτι ψόφιο μέσα η συσκευασία ... μακράν ότι χειρότερο έχω μυρίσει στο χόμπι...Αυτό και η ξένια.Κάνει πολύ καλή δουλειά όμως.Θα το προτιμήσω οταν μου τελειώσουν τα ΜΒ7 :)

Link to comment
Share on other sites

Microbacter + Biofuel... Το χρησιμοποιουσα περιοδικα ανεκαθεν ΑΛΛΑ! Τα χρησιμοποιω εδω και 1.5 μηνα καθημερινα (Την τελευταια εβδομαδα δεν βαζω καθολου) Γενικα εχω χρησιμοποιησει πανω απο 3 λιτρα... Και η δυατομικη αλγη δεν λεει να φυγει! Σε 2.5 χρονων ενυδρειο! Με αλλαγμενες και τις 4 λαμπες...διαδοχικα...με 3ppm στο TDS με προφιλτρα απο τον Οκτωβριο,με ελαχιστο ταισμα, με vortech για κυκλοφορια...Μαλλον γυριζω σε Sp.Blend και βλεπουμε!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι αραγε οι περισσοτεροι που δοκιμασαν το Mb7 , το αλλαζουν και περνουν special blend???

Link to comment
Share on other sites

Γιατι αραγε οι περισσοτεροι που δοκιμασαν το Mb7 , το αλλαζουν και περνουν special blend???

Η απάντηση είναι απλή....!Τα blend είναι καλύτερα...! :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα σκευάσματα είναι καλά απλά θέλουν προσοχή και να τα χρησιμοποιείς με μέτρο..Ας ρίξω 1-2 σταγόνες ΜΒ7 και έλα μετά να δείς τι κρύσταλλο γίνεται το νερό μου.Είμαι την άποψης ότι αν ακολουθείς κάποια προ-βιοτική με πηγές άνθρακα καλό είναι να πέφτουν διάφορα βακτήρια κατά καιρούς.Μέχρι τώρα έχω δοκιμάσει 5 (api.sera.kz.pro-dibio-mb7)όλα έκαναν δουλειά και νομίζω της KZ είναι τα πιο δυνατά σε αναλογία.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Γιατι αραγε οι περισσοτεροι που δοκιμασαν το Mb7 , το αλλαζουν και περνουν special blend???

Γιατί έχουν ένα ασυναγώνιστο και πλούσιο άρωμα που ευωδιάζει όλο το σπίτι (και το ψυγείο) !! :)

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα σκευάσματα είναι καλά απλά θέλουν προσοχή και να τα χρησιμοποιείς με μέτρο..Ας ρίξω 1-2 σταγόνες ΜΒ7 και έλα μετά να δείς τι κρύσταλλο γίνεται το νερό μου.Είμαι την άποψης ότι αν ακολουθείς κάποια προ-βιοτική με πηγές άνθρακα καλό είναι να πέφτουν διάφορα βακτήρια κατά καιρούς.Μέχρι τώρα έχω δοκιμάσει 5 (api.sera.kz.pro-dibio-mb7)όλα έκαναν δουλειά και νομίζω της KZ είναι τα πιο δυνατά σε αναλογία.

Της korallen πως τα χρησιμοποιούσες;

Δηλαδή σύμφωνα με τις οδηγίες της εταιρείας;

Link to comment
Share on other sites

Της korallen πως τα χρησιμοποιούσες;

Δηλαδή σύμφωνα με τις οδηγίες της εταιρείας;

Ναι φοβερό στρώσιμο.Σε 10 μέρες δεν είχα νιτρικά..Είχα φτιάξει και ένα μικρό ζεό-ριάκτορα στο 60 λιτρο.Και μόλις τελείωσαν έπεφτε μόνο smirnoff.Στο RSM130 τα μόνα βακτήρια που έπεσαν prodibio&MB7.Mε bio-pellets πάλι ΝΟ3<1 με αρκετά ταΐσματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...