Jump to content

Βακτήρια και Θαλασσινό ενυδρείο  

164 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Γνωρίζεται τις επιπτώσεις που έχει η υπερδοσολογία βακτηρίων και που μπορεί να οδηγήσει το ενυδρείο σας?

Σχετικά με το παραπάνω, μπορεί κάποιος παρακαλώ πολύ να τοποθετηθεί ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σε συνδιασμο με ενεργο ανθρακα ...... το απολυτο στεγνωμα του ενυδρειου

Με λιγα λογια τα πηρες ολα στο χερι και οσα μεινουν θα αργησουν παααρα πολυ να συνελθουν...

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεται τις επιπτώσεις που έχει η υπερδοσολογία βακτηρίων και που μπορεί να οδηγήσει το ενυδρείο σας?

Σχετικά με το παραπάνω, μπορεί κάποιος παρακαλώ πολύ να τοποθετηθεί ?

Ευχαριστώ

Η υπερδοσολογία βακτηρίων για μεγαλο διαστημα θα οδηγησει σε σχετικο στεγνωμα του ενυδρειου σου.Λεω σχετικο γιατι στην ουσια στο ενυδρειο σου θα στεγνωσει αυτο το στοιχειο που βρισκεται ποιο κοντα στο 0.Στην συνεχεια αυτα θα παψουν να ειναι δραστικα μιας και δεν θα εχουν διαθεσημη την αναλογια σε C.N.P 106:16:1 και απλως θα πεφτουν στο συστημα σου απλα για να πεφτουν...

Έγινε επεξεργασία - clooyn
Link to comment
Share on other sites

Μα την παραλία δεν έχω καταλάβει τίποτα με τον όρο στέγνωμα, το "απόλυτο στέγνωμα" και το "σχετικό στέγνωμα"

Σας παρακαλώ πολύ, επειδή δεν κατέχω και ίσως να είμαι και "περιορισμένης ευθύνης" μπορείτε να δώσετε

λίγα παραπάνω στοιχεία, δηλαδή συμπτώματα, παρενέργειες ή οτιδήποτε άλλο θα παρατηρηθεί σε περίπτωση υπερδοσολογίας ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μα την παραλία δεν έχω καταλάβει τίποτα με τον όρο στέγνωμα, το "απόλυτο στέγνωμα" και το "σχετικό στέγνωμα"

Σας παρακαλώ πολύ, επειδή δεν κατέχω και ίσως να είμαι και "περιορισμένης ευθύνης" μπορείτε να δώσετε

λίγα παραπάνω στοιχεία, δηλαδή συμπτώματα, παρενέργειες ή οτιδήποτε άλλο θα παρατηρηθεί σε περίπτωση υπερδοσολογίας ?

Ευχαριστώ

:hysterical: :hysterical: :hysterical: αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να κρατας την σωστη αναλογια σε NO3-PO4 (10,44:1) νιτρικα φωσφορικα, για να πετυχουμε το 16:1.Αν εχεις δηλαδη PO4 1 θα πρεπει να εχεις αναλογικα NO3 10,44.Αυτο που ζηταμε ομως σε ενυδρεια με σκληρα κυριως κοραλια ειναι

PO4(0,01-0,03)...το ποσοστο αυτο θα το πας αναλογικα με τα νιτρικα δηλ ΝΟ3(0,1044-0,3132)

Υ.Γ Ολοι ειμασταν καποτε ξανθουλες :bigemo_harabe_net-132:

Link to comment
Share on other sites

Η υπερδοσολογία βακτηρίων (bacterial bloom) έχει να κάνει με απορρόφηση του οξυγόνου απο το νερό.Οδηγεί σε ταχεία πτώση του pH,θολούρα στο νερό,γλίτσα στον εξοπλισμό,θάνατο ψαριών και αύξηση αμμωνίας που οδηγεί σε θάνατο των κοραλλιών.Αντιμετωπίζεται με παροχέτευση οξυγόνου και αλλαγές νερού.Το στέγνωμα απο οργανικά είναι μια άλλη κατάσταση όταν χαλάσει η ισορροπία των αλάτων όπως απάντησαν τα παιδιά πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Η υπερδοσολογία βακτηρίων (bacterial bloom) έχει να κάνει με απορρόφηση του οξυγόνου απο το νερό.Οδηγεί σε ταχεία πτώση του pH,θολούρα στο νερό,γλίτσα στον εξοπλισμό,θάνατο ψαριών και αύξηση αμμωνίας που οδηγεί σε θάνατο των κοραλλιών.Αντιμετωπίζεται με παροχέτευση οξυγόνου και αλλαγές νερού.Το στέγνωμα απο οργανικά είναι μια άλλη κατάσταση όταν χαλάσει η ισορροπία των αλάτων όπως απάντησαν τα παιδιά πιο πάνω.

:thumbup: +1

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Η υπερδοσολογία βακτηρίων (bacterial bloom) έχει να κάνει με απορρόφηση του οξυγόνου απο το νερό.Οδηγεί σε ταχεία πτώση του pH,θολούρα στο νερό,γλίτσα στον εξοπλισμό,θάνατο ψαριών και αύξηση αμμωνίας που οδηγεί σε θάνατο των κοραλλιών.Αντιμετωπίζεται με παροχέτευση οξυγόνου και αλλαγές νερού.Το στέγνωμα απο οργανικά είναι μια άλλη κατάσταση όταν χαλάσει η ισορροπία των αλάτων όπως απάντησαν τα παιδιά πιο πάνω.

Όμως, ακόμα και οι ίδιοι οι κατασκευαστές λένε πως στο θαλασσινό νερό, η χρήση των βακτηρίων αργεί να δράσει, γι'αυτό αν θέλουμε πιο γρήγορα αποτελέσματα, να ρίξουμε περισσότερα!

Link to comment
Share on other sites

Και όμως Παναγιώτη η υπερδοσολογία βακτηρίων είναι επικίνδυνο πράγμα και είμαι κάθετος σε αυτό...Εχω δεί ακριβώς την κατάσταση στο δισκάδικο με μοναδική οξυγόνωση απο ανατάραξη επιφάνειας (είχα κλείσει αεραντλία για καλύτερη ανάπτυξη των φυτών)10 σταγόνες ΜΒ7 και τα δισκάκια μου το βράδυ χαροπάλεβαν..στα 200λίτρα με φρέσκο νερό..

Στο θαλασσινό παίζω βακτήρια καθημερινά υπάρχει η ασφάλεια σκίμμερ ειδικά αν πετάει τόνους αέρα(SWC extreme cone120 στα 800-900λ αέρα ανα ώρα)και αν ξεφύγεις απο την δοσολογία και βάλεις πχ 10 σταγόνες ΜΒ7 πιάνει άσπρη γλίτσα παντού...αν μετράς και το pH μαζί που το μετράω 24/7 βλέπεις οτι θέλει σπρώξιμο στον αέρα γιατί δεν είμαστε να ρίχνουμε το pH κάτω απο 7,8...Γενικά κανένα ζωντανό δεν θέλει διακυμάνσεις πάνω απο 0,2 στο pH υπάρχει πρόβλημα.Εγώ έχω μικρόψαρα και αξιοπρεπές σκίμμερ φίλτρανση κτλ αλλά κάποιος άλλος με μεγάλα ψάρια που θέλουν πιο πολύ οξυγόνο θα είχε πρόβλημα...

Mήπως παρεξήγησες ή δεν κατάλαβες καλά τις οδηγίες?

Αυτό που λές δεν θα το έκανα ούτε σε άδειο ενυδρείο στο στρώσιμο...

Συνήθως έχει οδηγίες ανάλογα το φορτίο και τα λίτρα...τα πιο σύγχρονα βακτήρια έχουν δοσολογία για καταστάσεις όπως ULNS και διατήρηση σε εξαιρετικά χαμηλά επίπεδα ΝΟ3 ΡΟ4... εκεί θέλει διάβασμα και προσοχή,καθημερινή εντατική προσθήκη βακτηρίων και πηγής άνθρακα.Δεν είναι κάτι απλό και κατα τη γνώμη μου πρέπει να αφήνεται σε έμπειρους χομπίστες.

Link to comment
Share on other sites

Mήπως παρεξήγησες ή δεν κατάλαβες καλά τις οδηγίες?

http://petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2897

κοίτα την σημείωση κάτω κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο Παναγιώτη το λέει καθαρά...Αλλά σε ενυδρείο που έχω βρεί δόσεις και ρουτίνα δεν θα ανέβαζα την δόση εκτός αν είχα πρόβλημα.

Πρίν απο καμιά ώρα μέτρησα ΝΟ3 0,2 (salifert)με 2 ψαροταίσματα καθημερινά το ένα κοραλοτάισμα και μέρα παρα μέρα κατεψύχ. με αμινοξέα την νύχτα.Μετά απο πολλές μαρτυρίες απο χομπίστες θα παίξει σίγουρα στην ρουτίνα μου και special blend για να αποφύγω το ρουτίνιασμα(old tank syndrome).

Tα MB7 είναι καταπληκτικό σκεύασμα και ίσως μαζί με της ΚΖ απο τα πιο ισχυρά. http://brightwellaquatics.com/products/microbacter7t.php

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας.

Σε καμία περίπτωση δεν είμαι γνώστης του θέματος.Αν και μερικός έχω διδαχθεί κάποια πράγματα στο πανεπιστήμιο (στους Πολιτικούς Μηχανικούς όσων αφορά την επεξεργασία νερού) και την μέχρι τώρα ενυδρειακή εμπειρία μου, δεν μπορώ να είμαι απόλυτος.

Σε γλυκό νερό για πειραματισμό κάποτε χρησιμοποίησα βακτήρια κατα το στρώσιμο τα οποία κάναν'αυτό ακριβώς που έλεγαν (οτι μπορώ να βάλω ψάρια άμεσα) αλλα δεν επιτάχυναν το χρόνο στρωσίματος του ενυδρείου (είχα στο παρελθόν στρώσει ενυδρεία χωρίς βακτήρια).

Η απορία μου είναι σχετικά απλή (σαν ερώτημα , δεν γνωρίζω, αν και έχω βγάλει κάποια συμπεράσματα απο την μέχρι τώρα εμπειρία μου, σαν απάντηση)

Ας πούμε οτι έχω ένα φρέσκο θαλασινό ή/και γλυκού νερού ενυδρείο (με νεκρό βράχο , αραγωνίτη ή/και νεκρό κοράλι για υπόστρωμα), μη στρωμένο δλδ.

Τα βακτήρια είμαι βέβαιος οτι θα βοηθούσαν στην αρχή ή ακόμα και αν το θέλεται και αργότερα , ΑΛΛΑ πιστεύω οτι απαξ και τα αρχίσεις ο μόνος τρόπος για να πετύχεις τα ίδια αποτελέσματα που θα είχες με αυτά είναι να τα συνεχίσεις.

Δλδ πιστεύω (και μπορώ να τεκμηριώσω σε κάποιο βαθμό) οτι αν κάποιος έχει την υπομονή να πετύχει τα 'βακτηριδιακά΄ αποτελέσματα χωρίς να τα χρησιμοποιήσει καλύτερα να πορευτεί χωρίς αυτά. Αν πάλι δεν μπορεί να πετύχει τις συνθήκες που επιθυμεί ή δεν έχει την υπομονή να περιμένει (αν και άμα μπορεί να επιτύχει τις συνθήκες που επιθυμεί) ας τα χρησιμοποιήσει καθώς θα δει άμεσα αποτελέσματα, αλλα ταυτόχρονα θα αποκτήσει τη δέσμευση να συνεχίσει να τα αγοράζει και να τα χρησιμοποιεί ανεληπώς (αν επιθυμεί σταθερές συνθήκες).(Όποιος το διάβασαι όλο να το γράψει εδώ για να του δώσω μπισκότο (King της Αλατίνη) στην πρώτη ευκαιρία)

Το μόνο πιθανό κακό όσων αφορά τις βακτηριδιακές μεθόδους (αν και μόνο χρησιμοπιούνται με βάση τις οδηγίες του κατασκευαστή) είναι το οικονομικό.

Απλά διατυπώνω τις απόψεις μου (σε μεγάλο βαθμό θεωρητικά και πρακτικά τεκμηριωμένες ,αλλα χωρίς να θεωρώ οτι έχω το αλάθητο) και πολύ θα χαιρόμουνα αν μπορούσα να συζητήσω και να ανταλάξω απόψεις επ'αυτού.

Φιλικά και με εκτίμηση

Στέφανος

Υ.Γ. Αφορμή αυτής της απάντησης είναι οτι μόλις 'έπεσα' πανω σε κάτι ξεχασμένα START UP της PRODIBIO για τα οποία και άν και μπορώ να εγγυηθώ οτι κάνουν αυτό ακριβώς που λέει ο κατασκευαστής, δεν θα τα πρότεινα παρα μονο σε εξαιρετικές περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Στέφανε καλωσόρισες σε μας τους θαλασσινούς του ΑΖ.

Η άποψη σου είναι σωστή αλλά όχι ολοκληρωμένη πάνω στα βακτήρια που χρησιμοποιούμε.Καλώς στο ξεκίνημα χρησιμοποιούμε βακτήρια αλλά αυτά έχουν μια τάση να αναλώνονται και να φθείρονται μακροπρόθεσμα και θέλουν συμπληρωματικές δόσεις προκειμένου να συνεχίσουν την δουλειά τους.Τα βακτήρια που πεθαίνουν γίνονται ένα ωραίο βακτηριοπλανκτόν που ταίζει τα κοράλλια μας δίνοντας τους εξαιρετικούς χρωματισμούς.Στα σύγχρονα ενυδρεία τύπου υφάλου ειδικά όταν κυνηγάμε συνθήκες εξαιρετικά χαμηλών NO3/PO4 τα βακτήρια είναι απαραίτητα.

Οι εντατικές βακτηριακές είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο που θα καλυφθεί με άρθρο που ετοιμάζουμε.

Τα συγκεκριμένα σκευάσματα της Prodibio είναι συνδυασμός βακτηρίων και φυτικών συστατικών που εξουδετερώνουν την αμμωνία.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα.

Σε ευχαριστώ πολυ και σου χρωστάω μπισκοτάκι.

Αναμένω εναγωνίως το άρθρο σας ελπίζοντας να είναι έγκυρο και επεξηγηματικό (όπως και τα μέχρι τώρα σας, για τα οποία θέλω να σας ευχαριστήσω δημοσίως).

Επιφυλάσσομαι να επανέλθω επι του θέματος όταν και άμα έχω κάτι περισσότερο να πώ.

Μετα φιλικούς χαιρετισμούς

Στέφανος

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν κάνουμε τίποτα.

Απλά σαν συντονιστική ομάδα φροντίζουμε να δίνουμε το καλύτερο στους αναγνώστες.

Κάτι που στερηθήκαμε όταν κάναμε τα πρώτα μας βήματα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Στέφανε καλωσόρισες σε μας τους θαλασσινούς του ΑΖ.

Η άποψη σου είναι σωστή αλλά όχι ολοκληρωμένη πάνω στα βακτήρια που χρησιμοποιούμε.Καλώς στο ξεκίνημα χρησιμοποιούμε βακτήρια αλλά αυτά έχουν μια τάση να αναλώνονται και να φθείρονται μακροπρόθεσμα και θέλουν συμπληρωματικές δόσεις προκειμένου να συνεχίσουν την δουλειά τους.Τα βακτήρια που πεθαίνουν γίνονται ένα ωραίο βακτηριοπλανκτόν που ταίζει τα κοράλλια μας δίνοντας τους εξαιρετικούς χρωματισμούς.Στα σύγχρονα ενυδρεία τύπου υφάλου ειδικά όταν κυνηγάμε συνθήκες εξαιρετικά χαμηλών NO3/PO4 τα βακτήρια είναι απαραίτητα.

Οι εντατικές βακτηριακές είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο που θα καλυφθεί με άρθρο που ετοιμάζουμε.

Τα συγκεκριμένα σκευάσματα της Prodibio είναι συνδυασμός βακτηρίων και φυτικών συστατικών που εξουδετερώνουν την αμμωνία.

Περιμένω με μεγάλη αγωνία!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Να ρωτησω κατι... καπου διαβασα εδω μεσα για ενα παιδι που ρωτησε αν ειναι να περναει τον ριακτορα μεσα απο το chiller και η απαντηση ηταν "οχι γιατι θα ψυχεις τα βακτηρια"... Εγω χρησιμοποιω τα βακτηρια της Brightwell Microbacter7 Τα οποια δεν μουκαναν δουλεια ουτε με την αλγη οταν ειχα εξαρση, ουτε με το κυανο οτνα ειχα θεμα και θυμαμαι ο Νερβας μου ειπε να ριχνω 30 σταγονεσ αντι των 10 που εριχνα (δοσολογια) και παλι δεν εγινε τπτ... Μηπως φταιει οτι τα ειχα συνεχως μεσα στο ψυγειο και νεκρωθηκαν?!

Αφορμή της αρχαιολογικής ανασκαφής του Εν λόγω θέματος στάθηκε αυτο το πόστ, κι επειδη δηλώνω νιουμπας θα ήθελα να μάθω αν κάνω σωστή χρήση των βακτηρίων

Στην δικη μου διάταξη το σαμπ είναι δίπλα στο ενυδρειο στο ίδιο επίπεδο και απο εκει η αντλία παίρνει το νερο , το περνά μέσα απο τον ψύκτη και το επιστρέφει στο ενυδρειο

Τα βακτήρια τώρα τα ρ΄ιχνω στο σαμπ , πράγμα που σημαίνει ότι περνούν απο τον ψύκτη πριν πανε στο ενυδρειο. Μέχρι τώρα ο Ψυκτης δεν λειτουργούσε για ευνόητους λόγους , τώρα που θα ξεκινήσει την λειτουργία του όμως μήπως θα υπάρξει πρόβλημα με την συγκεκριμένη διαδικασία ?

Link to comment
Share on other sites

Αφορμή της αρχαιολογικής ανασκαφής του Εν λόγω θέματος στάθηκε αυτο το πόστ, κι επειδη δηλώνω νιουμπας θα ήθελα να μάθω αν κάνω σωστή χρήση των βακτηρίων

Στην δικη μου διάταξη το σαμπ είναι δίπλα στο ενυδρειο στο ίδιο επίπεδο και απο εκει η αντλία παίρνει το νερο , το περνά μέσα απο τον ψύκτη και το επιστρέφει στο ενυδρειο

Τα βακτήρια τώρα τα ρ΄ιχνω στο σαμπ , πράγμα που σημαίνει ότι περνούν απο τον ψύκτη πριν πανε στο ενυδρειο. Μέχρι τώρα ο Ψυκτης δεν λειτουργούσε για ευνόητους λόγους , τώρα που θα ξεκινήσει την λειτουργία του όμως μήπως θα υπάρξει πρόβλημα με την συγκεκριμένη διαδικασία ?

Κανενα προβλημα δεν υπαρχει με την συγκεκριμενη διαδικασια.Μην ξαχναμε πως τα βακτηρια μετα το ανοιγμα της συσκευασιας τους διατηρουνται στο ψυγειο :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Κανενα προβλημα δεν υπαρχει με την συγκεκριμενη διαδικασια.Μην ξαχναμε πως τα βακτηρια μετα το ανοιγμα της συσκευασιας τους διατηρουνται στο ψυγειο :bigemo_harabe_net-64:

Ευχαριστω πολυ για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Στέφανε καλωσόρισες σε μας τους θαλασσινούς του ΑΖ.

Η άποψη σου είναι σωστή αλλά όχι ολοκληρωμένη πάνω στα βακτήρια που χρησιμοποιούμε.Καλώς στο ξεκίνημα χρησιμοποιούμε βακτήρια αλλά αυτά έχουν μια τάση να αναλώνονται και να φθείρονται μακροπρόθεσμα και θέλουν συμπληρωματικές δόσεις προκειμένου να συνεχίσουν την δουλειά τους.Τα βακτήρια που πεθαίνουν γίνονται ένα ωραίο βακτηριοπλανκτόν που ταίζει τα κοράλλια μας δίνοντας τους εξαιρετικούς χρωματισμούς.Στα σύγχρονα ενυδρεία τύπου υφάλου ειδικά όταν κυνηγάμε συνθήκες εξαιρετικά χαμηλών NO3/PO4 τα βακτήρια είναι απαραίτητα.

Οι εντατικές βακτηριακές είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο που θα καλυφθεί με άρθρο που ετοιμάζουμε.

Τα συγκεκριμένα σκευάσματα της Prodibio είναι συνδυασμός βακτηρίων και φυτικών συστατικών που εξουδετερώνουν την αμμωνία.

αντε ρε συ αλεξ τι ετοιμάζεις??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...