Jump to content

ΑΜΜΩΝΙΑ FULL!!!


Recommended Posts

καλησπερα σας,

εχω ενα κοινωνικο ενυδρειο απο Μαρινοπουλο 100*30*40 το οποιο πριν καμια βδομαδα τελειωσε το στρωσιμο του.εχω προσθεσει λιγα φυτα με φυλλα και πετρες.

προχτες πηρα και ενα κοπαδι 8 τετρα καπως ετσι μου ειπε ο πωλητης.

ΟΜΩΣ!!!!

σημερα εκανα μια μ.... γκαφα!!!

μετρησα και βρηκα λιγη αμμωνια αυξημενη και απο λαθος μου...ψιλοκοιμωμουν απο πολυωρη δουλεια εριξα λιγη καθαρη αμμωνια.....

ευτυχως το καταλαβα αμεσως και εκανα αλλαγη σχεδον το μισο νερο και προσθεσα και βακτηρια.

τι αλλο να κανω?

αυριο το μεσημερι θα ξαναμετρησω και ο θεος βοηθος...

Link to comment
Share on other sites

Και θα ξανακανεις αλλαγη νερου.

Γιατι δεν το αλλάζεις ολο το νερο?

Link to comment
Share on other sites

Ποση αμμωνια μετρησες?

Ξανακανε αλλαγη νερου αλλα οχι ολοκληρο γιατι θα χαθουν πολλες

αποικιες βακτηριων επειδη το φιλτρο σου δεν ειναι στρωμενο καιρο.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

μολις τωρα μετρησα,που να κοιμηθω ολο το βραδυ, ειναι φουλ πρασινο!!!!

μη μου πειτε πως τωρα θα αρχισει ο κυκλος αζωτου και στρωσιμο παλι απο την αρχη?

υπαρχουν φαρμακα να βαλω? βεβαια εχω μεσα και τα ψαρια ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Με τι μετρας?

Με στικ η με υγρα?

Αν μετρας με υγρα ποσα ppm λεει.

Link to comment
Share on other sites

Αφου εχεις τοσο πολυ ΝΗ4 κανε παλι μια μεγαλη αλλαγη 60 - 70%.

Μετρα μετα απο 3-4 ωρες και δες που βρισκεται.

Αν εχεις παλι αμμωνια κανε και το απογευμα μια μικρη αλλαγη.

Καλυτερα να ταλαιπωρηθουν τα ψαρια απο συνεχομενες αλλαγες νερου παρα να παθουν καμμια ζημια απο την αμμωνια.

Να ριχνεις και βακτηριδια.

Έγινε επεξεργασία - PAST
Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχω της sera τα υγρα τεστ

μου εδειξε συμφωνα με το χρωμα ειναι 5mg/l!!!!

στο προτελευταιο πρσινο δηλαδη.

να κανω αλλαγη νερου τωρα? το μισο η και παραπανω?

εννοειται πως θα προσθεσω και αναλογο ποσοστο αντιχλωριο

καθως και ποσα βακτηρια?

χτες το βραδυ εριξα 10ml

Link to comment
Share on other sites

Με 5mg αμμωνία, οι μέρες των ψαριών ειναι μετρημένες.

Εγω επιμένω οτι θα άλλαζα ΟΛΟ το νερό.

Link to comment
Share on other sites

σορρυ αλλα εαν αλλαξω ολο το νερο δε θα αρχισει απο την αρχη ο κυκλος και το στρσιμο?

διοτι θα χαθουν τα παντα? βακτηριδια κ.τ.λ.?

πως μπορω να ελεγξω εαν το φιλτρο ειναι στρωμενο?

Link to comment
Share on other sites

Στρωσιμο ενυδρειου στην ουσια σημαινει στρωσιμο του φιλτρου.

Σχεδον ολα τα καλα βακτηρια βρισκονται στο φιλτρο και οχι στο νερο. Το φιλτρο δεν θα το πειραξεις καθολου.

Δες και εδω και εδω και εδω

Ειναι καποια προιοντα που βοηθουν για την αμμωνια. Δεν τα εχω δοκιμασει και δεν ξερω κατα ποσο ισχυουν αυτα που υποσχονται οτι κανουν η αν δημιουργουν αλλο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα.οποτε επειδη ηδη εκανα μια αλλαγη νερου τς ταξεως του 30% κατα της 9.00, θα κανω παλι τεστ το μεσημερακι κατα της 13.00 και αν δεν εχει μειωθει αρκετα τοτε θα αγορασω ενα απο τα παραπανω φαρμακα.

να μετρησω καλου κακου και τα υπολοιπα εκτος αμμωνιας?

το αλατι τι ακριβως κανει στο νερο και τι ο ανθρακας?

μπορειτε να μου προτεινετε καποιο αξιοπιστο-εξειδικευμενο μαγαζι απο αθηνα στο οποιο να μπορω να τους εμπιστευομαι με κλειστα ματια?

διοτι απο οτι διαβαζω μπορω να πω πως μπερδευομαι και συγχρονως

οποτε θελω καποιον να ξερω οτι οτι μου πει δε θα το πει για κερδος αλλα για αγαπη στο χομπι αυτο.

ευχαριστω για το ενδιαφερον σας.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις πολυ αμμωνια, μην φοβασε να κανεις μεγαλη αλλαγη νερου για να πεσει. Μετρα το μεσημερακι, οπως ειπες, και αν ειναι πολυ ανεβασμενη παλι κανε το απογευμα μεγαλη αλλαγη νερου.Αφου πεσει αρκετα θα κανεις αλλαγες νερου μικροτερες μεχρι να μηδενισει.

Λογικα αφου το φιλτρο σου ειναι στρωμενο και οι ΝΟ2, ΝΟ3 θα ανεβουν αλλα δεν εχει σημασια γιατι με τις αλλαγες νερου λυνεται και αυτο το προβλημα. Οποτε ειτε μετρησεις τωρα ειτε οχι ειναι το ιδιο.

Το αλατι και ο ανθρακας δεν θα σε βοηθησουν στην περιπτωση σου.

Για να μην μπερδευεσαι, προς το παρον επικεντρωσου στις αλλαγες νερου που πρεπει να κανεις μεχρι να μηδενισει η αμμωνια σου. Δεν υπαρχει αλλος τροπος.

Προσεξε μονο με τις αλλαγες την θερμοκρασια του νερου σου.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις πολυ αμμωνια, μην φοβασε να κανεις μεγαλη αλλαγη νερου για να πεσει. Μετρα το μεσημερακι, οπως ειπες, και αν ειναι πολυ ανεβασμενη παλι κανε το απογευμα μεγαλη αλλαγη νερου.Αφου πεσει αρκετα θα κανεις αλλαγες νερου μικροτερες μεχρι να μηδενισει.

Λογικα αφου το φιλτρο σου ειναι στρωμενο και οι ΝΟ2, ΝΟ3 θα ανεβουν αλλα δεν εχει σημασια γιατι με τις αλλαγες νερου λυνεται και αυτο το προβλημα. Οποτε ειτε μετρησεις τωρα ειτε οχι ειναι το ιδιο.

Το αλατι και ο ανθρακας δεν θα σε βοηθησουν στην περιπτωση σου.

Για να μην μπερδευεσαι, προς το παρον επικεντρωσου στις αλλαγες νερου που πρεπει να κανεις μεχρι να μηδενισει η αμμωνια σου. Δεν υπαρχει αλλος τροπος.

Προσεξε μονο με τις αλλαγες την θερμοκρασια του νερου σου.

Auta kai min taiseis 2-3 meres ka8olou.

Link to comment
Share on other sites

ok βλεποντας και κανωντας.

τη θερμοκρασια δεν την εχω αλλαξει.ειναι ρυθμισμενη στους 25 βαθμους λογω τετρα.

αν και τωρα που διαβαζω θα ηθελα να βαλω δισκους...

ειναι εφικτο στο ενυδρειο μου?

με το αξιοπιστο και στην πραξη οχι στα λογια σωστο επαγγελματικο μαγαζι?

(περιλαμβανονται και οι πωλητες που πιθανων να εχει)

στειλτε μου προσωπικο μηνυμα μη γινει καμια παρεξηγηση...

φιλια

Link to comment
Share on other sites

Με τις αλλαγες νερου βαζε και γεναιες δοσεις βακτηριδιων δηλ σε καθε αλλαγη 10ml σε 38λ.Οσο για δισκους το ενυδρειο σου ειναι αρκετα μικρο δεν θα σου προτεινα δισκους σε καμια περιπτωση παρα μονο αν ειναι γεννηστρα και βαλεις ενα ζευγαρι σε καμια αλλη περιπτωση δισκους σε τοσα λιτρα.Συγνωμη που σε απογοητευω αλλα τα λιτρα ειναι λιγα σου ευχομαι να αποκτησεις μεγαλυτερο ενυδρειο και να χαρεις τους δισκους

Link to comment
Share on other sites

Κανε οτι σου ειπε ο pan και θα ειναι ολα ΟΚ.

Οσο για τους δισκους συμφωνω και γω ειναι λιγα τα λιτρα σου!!

Link to comment
Share on other sites

οι μετρησεις βγηκαν και ειναι

αμμωνια μεταξυ 0,5 και 1 mg/lt

νο2 μεταξυ 1,6 και 3,3 mg /lt

οποτε επεσε απο το φουλ που ηταν

τι να κανω το απογευμα?

αλλαγη ολου του νερου ή τι ποσοστο λετε?

παω για υπνο

τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

...αμμωνια μεταξυ 0,5 και 1 mg/lt

νο2 μεταξυ 1,6 και 3,3 mg /lt...

Η αμμωνία σου δεν είναι ιδανική αλλά στο σημείο που βρίσκεται τώρα δεν είναι βλαβερή για τα ψάρια σου.

SOS

Εάν η μετρήσεις σου αληθεύουν (ΝΟ2 1,6-3,3) τότε έχεις ΜΕΓΑΛΟ πρόβλημα κάνε δραστική αλλαγή του νερού σου μην σου πω σχεδόν όλο. ΝΟ2 από 0,5 και πάνω είναι τοξικό για τα ψάρια. Πρέπει το ΝΟ2 να το μηδενίσεις το ταχύτερο.

Να συμπληρώσω είναι τόσο τοξικό όσο το μονοξείδιο του άνθρακα για τους ανθρώπους. Τα ψάρια πεθαίνουν από ασφυξία, διότι αντί τα ερυθρά αιμοσφαίρια να απορροφήσουν το οξυγόνο απορροφούν το ΝΟ2 έτσι ο οργανισμός δεν διοχετεύετε με το απαραίτητο οξυγόνο και το ψάρι ψοφάει από ασφυξία.

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

οι μετρησεις βγηκαν και ειναι

αμμωνια μεταξυ 0,5 και 1 mg/lt

νο2 μεταξυ 1,6 και 3,3 mg /lt

οποτε επεσε απο το φουλ που ηταν

τι να κανω το απογευμα?

αλλαγη ολου του νερου ή τι ποσοστο λετε?

παω για υπνο

τα λεμε

Κανε αλλη μια αλλαγη 30-40% το απογευμα.

Αυριο το πρωι ξαναμετρα ΝΗ4 να δεις που βρισκεσαι και τα ξαναλεμε.

Σκοπος σου θα πρεπει να ειναι με αλλαγες νερου πρωτα να μηδενισει η αμμωνια σου γιατι οσο θα υπαρχει θα παραγονται και ΝΟ2 (το οτι ανεβηκε το Νο2 ειναι καλο, με την εννοια οτι ετσι καταλαβαινεις οτι το φιλτρο σου ειναι στρωμενο και κανει την δουλεια του σωστα).

Μην σε ανησυχει με τις αλλαγες νερου θα πεσει και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

καλο απογευμα.

μολις εκανα 50% αλλαγη νερου.θα κανω δυο μετρησεις.

την πρωτη κατα της 22.00 και αν εχει το ιδιο τοτε θα το αφησω ετσι και

αυριο το πρωι θα ξανακανω.

αν και το πρωι ειναι στο ιδιο επιπεδο τοτε θα αλλαξω ολο το νερο.

δηλαδη τι γινετε αν αλλαξω ολο το νερο?

τι επιπτωσεις θα εχει αυτο στα ψαρια?

γιατι εαν ειναι ετσι τοτε,να κανω μια και καλη αλλαγη ολου του νερου μια

φορα το μηνα ασχετα αν εχω αυξημενη αμμωνια η οχι.

καλη σκεψη?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.

λοιπον επεσε πηγε στο 0 με 0,5 εναι το χρωμα αρκετα ανοικτο πρασινο δηλαδη

ναι μεν το πρασινο αλλα δεν πλησιαζει το δευτερο χρωμα του τεστ.

ετσι ειμαι αρκετα μισοχαρουμενη διοτι ναι μεν επεσε αλλα επειδη χτες ειχα κανει 50% πιστευ οτι θα ειναι 0.

τι να κανω τωρα?

μικρη αλλαγη η ολο να τελειωνω?

δε μου απαντησατε σε αυτο που ρωτησα παραπανω και θα θυμωσω...

αν δε τα ξαναπουμε γιατι απο οτι κατσαλαβαινω ολο βολταρετε αυτες τις μερες... καλη χρονια με υγεια πανω απο ολα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.

λοιπον επεσε πηγε στο 0 με 0,5 εναι το χρωμα αρκετα ανοικτο πρασινο δηλαδη

ναι μεν το πρασινο αλλα δεν πλησιαζει το δευτερο χρωμα του τεστ.

ετσι ειμαι αρκετα μισοχαρουμενη διοτι ναι μεν επεσε αλλα επειδη χτες ειχα κανει 50% πιστευ οτι θα ειναι 0.

τι να κανω τωρα?

μικρη αλλαγη η ολο να τελειωνω?

δε μου απαντησατε σε αυτο που ρωτησα παραπανω και θα θυμωσω...

αν δε τα ξαναπουμε γιατι απο οτι κατσαλαβαινω ολο βολταρετε αυτες τις μερες... καλη χρονια με υγεια πανω απο ολα.

Λογικα με την επομενη αλλαγη θα μηδενισει η ΝΗ4. Μετα κανε μια μετρηση ΝΟ2 και ΝΟ3.

Οι τιμες σε αυτα πρεπει να ειναι ΝΟ2 = 0, ΝΟ3 οσο το δυνατον πιο κατω (0-15).Και αυτες τις τιμες τις ριχνουμε με αλλαγη νερου.

Αλλαγες νερου αν κανεις καθε μηνα τοτε θα εχεις συνεχεια ανεβασμενα ΝΟ3. Η εβδομαδιαια ειναι μια κατα μεσο ορο καλη και συνηθεστερη χρονικη περιοδος για αλλαγες νερου. Αναλογα της ιχθυοφορτωσης, τον τυπο ενυδρειου και διαφορες αλλες παραμετρους μπορεις να παιξεις ανεβαζοντας αυτον τον χρονο αλλα πρεπει να ειναι πολυ εμπειρος καποιος για να καταφερει κατι τετοιο.

Μικροτερες αλλαγες = μικροτερο στρες για τα ψαρια και μενουν σταθεροτερες οι τιμες του νερου σου.

Με μια μεγαλη αλλαγη (80-90%) θα εχεις μεγαλυτερη μεταβολη στις τιμες σου π.χ. ΡΗ, θερμοκρασια και δεν κερδιζεις τιποτα σε σχεση με μικροτερη (30%). Μεγαλες αλλαγες κανουμε μονο σε περιπτωσεις οπως την δικη σου με αυξηση ΝΗ4 ή ΝΟ2 οπου θελουμε να εχουμε γρηγορα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

εχω και γω το συγκεκριμενο ενυδρειο (απο το καρφουρ)....το προβλημα ηταν το φιλτρο που ειχε...εμενα ειχε συνεχεια ανεβασμενη αμμωνια και τα ψαρια τεζα..αλλαζα συνεχεια νερο ,κατεβαινε για λιγο αλλα μετα παλι τα ιδια...οταν καταλαβα οτι εφταιγε το φιλτρο πηγα και πηρα εξωτερικο και απο τοτε αμμωνια δεν ξαναειδα ανεβασμενη!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

εχω και γω το συγκεκριμενο ενυδρειο (απο το καρφουρ)....το προβλημα ηταν το φιλτρο που ειχε...εμενα ειχε συνεχεια ανεβασμενη αμμωνια και τα ψαρια τεζα..αλλαζα συνεχεια νερο ,κατεβαινε για λιγο αλλα μετα παλι τα ιδια...οταν καταλαβα οτι εφταιγε το φιλτρο πηγα και πηρα εξωτερικο και απο τοτε αμμωνια δεν ξαναειδα ανεβασμενη!!!!! :)

Σιγουρα ειναι καλυτερο το εξωτερικο γιατι εχει περισσοτερο χωρο για υλικα αλλα και το μανησιο εσωτερικο φιλτρο αν δεν φορτωσεις το ενυδρειο με ψαρια μια χαρα κανει την δουλεια του.

Εμενα τρεχει το ενυδρειο πανω απο χρονο με το μανησιο φιλτρο γεματο substrat pro και πανω υαλοβαμβακα, με μεγαλη ιχθυοφορτωση και ΝΗ4 ή ΝΟ2 δεν ειχα απο τοτε που αρχισα να μετραω. Μονο που ανεβαινουν αρκετα τα ΝΟ3 και χρειαζεται να κανω αλλαγες νερου περιπου στις 5-6 ημερες.

Έγινε επεξεργασία - PAST
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...