Jump to content

Προβληματα... Θεραπειες αλατι και βιολογια νερου.


Recommended Posts

Προσφατα εριξα δυο δοσεις απο το costapur F για να φυγει το ich. Αυτο το βαζεις την 1η και 3η μερα και αν ειναι βαρια η περιπτωση βαζεις και την 5η και 7η μερα. Εγω εβαλα μονο 1η και 3η γιατι δυο μερες μερα την 3η δεν υπηρχαν στιγματα σε κανενα ψαρι. Ως εδω μια χαρα (λεμε τωρα). Την επομενη ειδα τα περισσοτερα απο τα ψαρακια μου να τριβονται στο χαλικι και να κανουν λες και κατι τα τσιμαει. Μαλιστα κοντεψε να πηδηξει εξω καποια στιγμη. Απελπιστικα και υποθετοντας οτι μαλλον ξανακολλανε ich εριξα μια δοση θεραπειας και 5 κουταλιες ενυδρειακο αλατι σε 22-23 λιτρα που ειναι ο καθαρος ογκος, συγκεντρωση δλδ λιγο πανω απο 0,3. Θερμοκρασια 26-27C και δεν παει πιο πανω. Το ερωτημα ειναι αν εκανα καλα.

Επισης μετρησα αμμωνια σημερα και δυστυχως βρηκα 0,25-0,5mg/L. Αυτο οφειλετε στο οτι το φαρμακο καταστρεφει τη βιολογια ή το αλατι επιρεαζει το χρωματισμο του τεστ. Α το τεστ ειναι υγρο της API.

Τα ψαρακια σημερα δεν τριβονται και εχουν φυσιολογικη συμπεριφορα και δεν φερουν στιγματα απο ich.

Σκεφτομαι αυριο να ριξω ξανα φαρμακο αλλα δεν ειμαι σιγουρος μηπως συνεχισω μονο με αλατι.

Link to comment
Share on other sites

Στέλιο παρατήρησε τα ψάρια και άν δέν δείξουν άλλα συμπτώματα μήν βάλεις άλλη θεραπεία.Άν τα πράγματα πάνε καλά αύριο κάνε μια αλλαγή νερού και πρόσεξε τα για τις επόμενες δύο ημέρες! :)

Link to comment
Share on other sites

θα συμβουλευα επισης, μετα την παροχη ενυδρειακου αλατος, να ανεβαζες κανα 2 βαθμους τη θερμοκρασια.

Καλη τυχη!

Link to comment
Share on other sites

Εως τωρα ολα δειχνουν φυσιολογικα, μετα την αλλαγη νερου να προσθεσω τοσο αλατι ωστε να μεινει η συγγεντρωση αλατιου σταθερη οση ειναι και τωρα? Λιγο πανω απο το 0,3 δλδ. Θερμοκρασια δυστυχως δεν μπορω να ανεβασω, εχω το θερμοστατη στους 29 C αλλα δεν μπορει να τους φτασει, ειναι σταθερα στους 27 C. Επισης εχω αμφιβολιες για το θερμοστατη.. Αν τον κατεβασω στους 24 αυτος εξακολοθει να δουλευει ενω θα επρεπε να σταματα αφου το νερο ειναι στους 27, σταματαει μονο αν τον βαλω στους 23 ή χαμηλοτερα.

Το ερωτημα τωρα ειναι για ποσο καιρο να κρατησω συγκεντρωση αλατιου στο ενυδρειο 0,3?

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!

Link to comment
Share on other sites

Εαν τα ψαρια σου ειναι καλα μην ριχνεις αλλο αλατι 'η φαρμακο.Κανε μια αλλαγη νερου με αντιχλωριο

φυσικα και εαν εχεις ετοιμα βακτηριδια ριξε στο ενυδρειο σου γιατι τα φαρμακα απο την μια θεραπευουν

τα ψαρια απο την αλλη ομως καταστρεφουν τα βακτηριδια που υπαρχουν στο φιλτρο σου.

Καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

Αν ολα οπως λες ειναι οκ πλεον :) καλο θα ηταν να εβαζες και για 4-5 μερες ανθρακα στο φιλτρο σου .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...