Jump to content

Επιλογή Ψαριών Για 20 Καθαρά Λίτρα


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, η ερώτησή μου είναι αν σε 20 καθαρά λίτρα ενυδρείου έχω επιλογές ψαριών (γλυκού νερού) εκτός από μονομάχο, γαρίδες και αρσενικά γκάπι. και αν υπάρχουν ποια είναι αυτά? Οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι ΜΧΠΧΥ 40Χ25Χ30 ( 30 λίτρα μικτά). Ευχαριστώ :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δεν έχεις άλλες επιλογές από αυτές που ήδη ανέφερες!

Ένας μονομάχος νομίζω ότι είναι η καλύτερη επιλογή!

Link to comment
Share on other sites

Παντως στην Αμερικη και στην Ασια υπαρχουν πολλα ειδη μικροψαρων απο 2,5 εκ και κατω που τα συντηρουν σε 20λιτρα και εχουν πετυχει πολλες γεννες.....δυστυχως στην ελλαδα δεν φερνουν τετοια....

Link to comment
Share on other sites

Παντως στην Αμερικη και στην Ασια υπαρχουν πολλα ειδη μικροψαρων απο 2,5 εκ και κατω που τα συντηρουν σε 20λιτρα και εχουν πετυχει πολλες γεννες.....δυστυχως στην ελλαδα δεν φερνουν τετοια....

Έχεις κάποιο πιο συγκεκριμένο να πρωτινεις για ενημέρωση?

Link to comment
Share on other sites

Εχω ψαξει μονο για μια ομαδα μικροψαρων(υπαρχουν κι αλλα που ζουν σε 5 γαλλονια)οπου ανηκουν στην κατηγορια νανοηλιοψαρων :

1)elassoma evergladei

2)elassoma okerfenokee

3)elassoma zonatun

4)elassoma gilberti(Το αγαπημενο μ και το εψαξα αλλα τα πετ δεν το βρισκουν και θα ψαξω κι αλλο)

υπαρχουν κι αλλα αλλα δεν εδωσα σημασια

Έγινε επεξεργασία - Giannakis27
Link to comment
Share on other sites

Ναι κάπου τα έχω ξανασυναντήσει!

Όμορφα ψαράκια και πολύ κινητικά αλλά δεν ξέρω της απαιτήσεις τους σε λίτρα!

Φαντάζομαι ότι θα πρέπει να μπαίνουν σε χαρέμι και τα 20 λίτρα σίγουρα αποκλείονται για 4 ψάρια!

Link to comment
Share on other sites

Ναι κάπου τα έχω ξανασυναντήσει!

Όμορφα ψαράκια και πολύ κινητικά αλλά δεν ξέρω της απαιτήσεις τους σε λίτρα!

Φαντάζομαι ότι θα πρέπει να μπαίνουν σε χαρέμι και τα 20 λίτρα σίγουρα αποκλείονται για 4 ψάρια!

εγω για ενα ζευγαρι διαβασα αλλα τεσπα εγω θα συνεχισω να τα αναζητω :P διοτι ειναι το παθος μου τα gilberti

Link to comment
Share on other sites

εγω για ενα ζευγαρι διαβασα αλλα τεσπα εγω θα συνεχισω να τα αναζητω :P διοτι ειναι το παθος μου τα gilberti

Ωραίος!!! Αν βρεις κάτι ενημέρωσε με γιατί με ενδιαφέρει και εμένα!

Είναι πολύ όμορφα!

Link to comment
Share on other sites

παιξτε τζοκερ καλυτερα.περισσοτερες ελπιδες εχετε.....

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω κρατηση ενα dwarf puffer σε 20 λιτρα http://www.dwarfpuff...ensaquarium.htm

μονο του?δεν νιωθει μοναξια?

Link to comment
Share on other sites

ειχα προσπαθησει να βαλω και αλλο ενα αλλα δεν τα πειγαν καλα και το εδωσα

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω κρατηση ενα dwarf puffer σε 20 λιτρα http://www.dwarfpuff...ensaquarium.htm

καταρχήν ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. δηλαδή για να καταλάβω μπαίνει μόνο 1 dwarf puffer σε 20 καθαρά λίτρα ή μπορώ να βάλω 1 αρσενικό και 2 θηλυκά? και πώς μπορώ να τα ξεχωρίσω? κανείς άλλος για άλλες επιλογές ψαριών? επίσης να ρωτήσω κάτι αλλά μη βαρέσετε, λοιπόν 1 ζευγάρι Neolamprologus brevis μπαίνει σε αυτά τα λίτρα?

Link to comment
Share on other sites

με πολυ καλη φιλτρανση,παρα πολες κρυψονες θα ελεγα ναι,εγω δεν εβρισκα θηλικα,για αυτο και εβαλα ενα αρσενικο να δω τι θα γινεια,αλλα.....

για το θεμα του φιλου ψαξτω λιγο και σιγουρα θα βρεις εικονες με διαφορες

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. δηλαδή για να καταλάβω μπαίνει μόνο 1 dwarf puffer σε 20 καθαρά λίτρα ή μπορώ να βάλω 1 αρσενικό και 2 θηλυκά? και πώς μπορώ να τα ξεχωρίσω? κανείς άλλος για άλλες επιλογές ψαριών? επίσης να ρωτήσω κάτι αλλά μη βαρέσετε, λοιπόν 1 ζευγάρι Neolamprologus brevis μπαίνει σε αυτά τα λίτρα?

Αν το δουν οι Αφρικανοί θα σε βαρέσουν σίγουρα!

Μπορείς να βάλεις ένα ζευγάρι υπό την προϋπόθεση ότι έχει ξεχωρίσει το ζευγάρι καιρό πριν σε άλλο ενυδρείο αλλά δεν θα στο πρότεινα, είναι παρακινδυνευμένο όχι για το αν θα τσακωθούν αλλά για της συνθήκες διαβιώσεις τους!

Εγώ επιμένω για έναν μονομάχο που και οι δυο σας θα είστε ικανοποιημένοι!

Link to comment
Share on other sites

παιξτε τζοκερ καλυτερα.περισσοτερες ελπιδες εχετε.....

λολ!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω ψαξει μονο για μια ομαδα μικροψαρων(υπαρχουν κι αλλα που ζουν σε 5 γαλλονια)οπου ανηκουν στην κατηγορια νανοηλιοψαρων :

1)elassoma evergladei

2)elassoma okerfenokee

3)elassoma zonatun

4)elassoma gilberti(Το αγαπημενο μ και το εψαξα αλλα τα πετ δεν το βρισκουν και θα ψαξω κι αλλο)

υπαρχουν κι αλλα αλλα δεν εδωσα σημασια

σε αναζήτηση πού έκανα βρήκα ότι από το κατάστημα ''υδάτινος κόσμος'' μπορούσες να κάνεις παραγγελία μέχρι της 24/03/12 σε διάφορα σπάνια ψάρια ένα από αυτά ήταν το Elassoma evergladei Τιμη..8,4 ευρώ με ελάχιστη παραγγελία τα 63 τεμάχια. δε χάνω τίποτα να ρωτήσω αύριο και αν γίνεται να κάνουμε μια ομαδική παραγγελία............................

Link to comment
Share on other sites

σε αναζήτηση πού έκανα βρήκα ότι από το κατάστημα ''υδάτινος κόσμος'' μπορούσες να κάνεις παραγγελία μέχρι της 24/03/12 σε διάφορα σπάνια ψάρια ένα από αυτά ήταν το Elassoma evergladei Τιμη..8,4 ευρώ με ελάχιστη παραγγελία τα 63 τεμάχια. δε χάνω τίποτα να ρωτήσω αύριο και αν γίνεται να κάνουμε μια ομαδική παραγγελία............................

αχχ με εψησες πρωινιατικα!Τα elassoma gilebrti μου αρεσουν κι γι'αυτο ρωτα αν φερνουν κι τετοια αλλιως θα παρω αυτα που ειδες!τωρα μενει να πισω τους γονεις μου και να διωξω πολλα ψαρια!ααα και να ξερετε αν ειναι αγρια δεχονται μονο ζωντανη τροφη και πρεπει να τα βαλουμε σε προγραμμα για να δεχτουν εμποριου...

Link to comment
Share on other sites

Βαλε cpd(celestial pearl danio),μπορεις να βρεις στην Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε cpd(celestial pearl danio),μπορεις να βρεις στην Ελλαδα.

Πολύ σωστός!

Τα ξεχάσαμε αυτά!

Link to comment
Share on other sites

ένα χαρέμι Neolamprologus multifasciatus σε αυτά τα λίτρα? τι λέτε? εννοήστε ότι οι απόγονοί όταν μεγαλώσουν θα δίνονται, ώστε να μένω σταθερά στα 4 ψαράκια (1 αρσενικό+3 θηλυκά)

Υ.Γ.: οι φίλοι Αφρικανοί μη με κράξετε πολύ :P

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον φιλε μου επειδη το εχουμε παρει λαθος.

Αρχικα το οτι κρατησε καποιος σε 20 λιτρα puffer δεν σημενει οτι ειναι και σωστο!!

Για Αφρικη το ξεχναμε σε τοσα λιγα λιτρα δεν παιζει!!

Μπορεις να βαλεις ενα κοπαδακι cpd(celestial pearl danio) αλλα με μεγαλη προσοχη. Πρεπει να υπαρχει εμπειρια για να καταφερεις να τα κρατησεις ευχαριστημενα!!

Η καλητερη λυση παντος ειναι να βαλεις εναν μονομαχο να δεις και τις συμπεριφορες του!

Η αλλιως να το κανει γαριδαδικο!!

Σε αυτα τα λιτρα κατι περρισοτερο δυστιχως δεν γινετε να μπει κατι παραπανω!!

Link to comment
Share on other sites

εγω θα διαφωνησω διοτι υπαρχουν πολλα μικροψαρα που μπορουν να μπουν σε 10,20 και 30 λιτρα και απλως θελει ψαξιμο και επιβεβαιωση....σιγουρα αφρικανες δεν μπορουν να μπουν σε 20λιτρα......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...