Jump to content

Αναγνωριση Ειδους


Recommended Posts

σημερα μου εδωσαν 4απο αυτα τα ψαρακια.μηπως μπορει να αναγνωρισει κανεις ειδος μηπως ειναι γκουραμι??

post-44929-0-60503000-1338152955_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

απο οτι καταλαβα μαλλον προκριται για ειδος colisa lalia white αν και πρωτη φορα τα βλεπω

Link to comment
Share on other sites

παρακαλω λιγη βοηθεια μου τα χαρισαν αλλα κανεις δεν ξερει σιγουρα τι ειναι ...χθες νομιζω οτι εφαγαν λιγα φυλλαρακια σημερα ομως τα ετρωγαν και τα εφτυναν και δεν ξερω τι να τα ταισω ενω τα αλλα ψαρια τα ετγωγαν κανονικα ...ειναι στο σαν τα γκουταμι με δαιφορετικο χρωματισμο και διαστασεις περιπου σαν τα πλατυ αν και μαλλν ειναι μικρης ηλικιας..

μοιαζουν πολυ με τα ψαρακια που μου λες αλλα ειναι κιτρινα με πιο εντονα κιτρινα πτερυγια

Έγινε επεξεργασία - hoffnung1989
Link to comment
Share on other sites

παντως γκουραμι ειναι σιγουρα απο ειδος ταιριαζουν πολυ μορφολογικα με αυτα που σου ειπα....και να ξερεις οτι δεν βαζουμε οτι να'ναι ψαρια μεσα στο ενυδρειο μας...Πρωτα αν βλεπουμε κατι που μας αρεσει,το ψαχνουμε στο ιντερνετ για πληροφοριες(συνθηκες,διατροφη κτλ) και αν διαθετουμε αυτο που θελουν και αν ταιριαζουν με τα ψαρια που εχουμε ηδη τοτε το παιρνουμε...επισης να ξερεις οτι δεν ταιριαζουν τα γκουραμι με γκαπυ(συμφωνα με αλλο θεμα) λογω παραμετρων νερου

Έγινε επεξεργασία - Giannakis27
Link to comment
Share on other sites

το ξερω οτι δεν ταιριαζουν ..το ειδα βσκ..εγω πηγα να παρω καποια πλατυ και μου δωδαν και αυτα τα ψαρακια...και τα πηρα δθστηχως χωρις να ξερω εκεινη τη στιγμη..ελπιζω να συμβιωσουν για λιγο με τα υπολοιπαμεχρι να ετοιμασω καινουργοιο χωρο για αυτα..

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να ειναι καποιο ειδος colisia chuna αλλα και γι αυτο δεν ειμαι σιγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως μια πιο καθαρή φωτογραφεία να μας βοηθούσε καλύτερα!

Κάνε μια προσπάθεια να βγάλεις το ψάρι από το πλάι!

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο ρασταφαριαν αυρο ειναι το ψαρακι !!ωστοσο θα δω μηπως καταφερω να τα βγαλω καμια καλυτερη φωτο

Link to comment
Share on other sites

απο μια συντομη ερευνα που εκανα στο διαδικτυο βρηκα οτι αυτα τα ψαρακια μπορουν να συμβιωσουν με γκαπυ ....τι λετε εσεις??

Link to comment
Share on other sites

απο μια συντομη ερευνα που εκανα στο διαδικτυο βρηκα οτι αυτα τα ψαρακια μπορουν να συμβιωσουν με γκαπυ ....τι λετε εσεις??

θα ηθελα να δω το λινκ....

Link to comment
Share on other sites

http://tropicalfisha...oneyGourami.asp

αυτο ειναο το λινκ

Giannakis27

εσυ δεν ειπες οτι μοιαζει με αυτο του rastafarian?το εψαξα κι ειναι ακριβως το ιδιο και μπορει να ταιριαξει με τα γκαπυ αλλα το ph θα πρεπει να ειναι μονιμως στο 7 διοτι ειναι το ιδανικοτερο και για τα δυο ειδη

πληροφοριες και για τα δυο ειδη δες εδω:

http://www.seriouslyfish.com/species/trichogaster-chuna/

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36906&st=0&p=323428entry323428

τωρα αυτο που μου εδειξες ειναι αλλο ειδος gourami..

Aυτα :)

Link to comment
Share on other sites

εσυ δεν ειπες οτι μοιαζει με αυτο του rastafarian?το εψαξα κι ειναι ακριβως το ιδιο και μπορει να ταιριαξει με τα γκαπυ αλλα το ph θα πρεπει να ειναι μονιμως στο 7 διοτι ειναι το ιδανικοτερο και για τα δυο ειδη

πληροφοριες και για τα δυο ειδη δες εδω:

http://www.seriously...hogaster-chuna/

http://www.aquazone....28

τωρα αυτο που μου εδειξες ειναι αλλο ειδος gourami..

Aυτα :)

Το ιδανικότερο ph για γκάπυ είναι το 7?

Link to comment
Share on other sites

Το ιδανικότερο ph για γκάπυ είναι το 7?

διαβασες το προφιλ τους?λεει ιδανικα 7-8.8 οποτε αν θελει να τα κρατησει και τα δυο ειδη το ιδανικο και για τα δυο ειναι το 7 οποτε δικη της επιλογη....εγω θα εκανα ενα ασιατικο ενυδρειο με τα γκουραμι

Link to comment
Share on other sites

διαβασες το προφιλ τους?λεει ιδανικα 7-8.8 οποτε αν θελει να τα κρατησει και τα δυο ειδη το ιδανικο και για τα δυο ειναι το 7 οποτε δικη της επιλογη....εγω θα εκανα ενα ενυδρειο ασιας με τα γκουραμι

Link to comment
Share on other sites

διάβασες κάτι λάθος.. λέει 7.8 - 8 για τα γκάπυ

τα μπερδεψα με αλλα ψαρια...τς τς τς

Link to comment
Share on other sites

Τα γκουραμι δεν πανε με γκαπι γιατι θελουν πιο μαλακο νερακι.

Link to comment
Share on other sites

:huh: δεν ξερω τι να κανω με τα ψαρακια θα το ψαξω λιγο ακομα μηπως βρω μια μεση τιμη για ολα τα ειδη ...
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορείς με αυτά τα δυο είδη!

Είναι εντελώς διαφορετικές η συνθήκες!

Αν μαλακώσεις το νερό σου για τα gourami θα έχεις πρόβλημα με τα guppys που είναι πολύ ευαίσθητα ψαράκια!

Link to comment
Share on other sites

τα γκουραμι που μου εστειλες φτανουν τα12εκ ενω αυτα που εχω δεν νεγαλψνιυν πανω απο 6 απο οσο ειδα..θα τα βαλω για αρχη σε 30-50λ και βλεπουε..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...