Jump to content

Ερωτηση Για Συνθεση Ενυδρειου


Recommended Posts

διαθετω ενα ενυδρειο 120 λιτρα και εχω μεσα δυο pacu καθως και ενα siamese shark.καταρχην ας παραλειψουμε το θεμα του οτι στο μελλον θα χρειαστω μεγαλυτερο ενυδρειο κλπ κλπ αυτο ειναι το μονο σιγουρο,απλα προς το παρον αλλο ειναι το θεμα μου,τη συγκεκριμενη συνθεση μου τη προτεινε το παλικαρι που δουλευε στο pet shop απλα επειδη γενικως την εχω πατησει και οπως και να το κανουμε εδω μεσα παιζουν σαφως πιο εμπειρες γνωμες,θελω να ρωτησω καταρχην κατα ποσο ειναι σωστη η συγκεκριμενη συνθεση και κατα ποσο προκειται να δουλεψει και στο μελλον καθως ακομα ειναι μικρα και τα pacu και ο φιλος ο αλλος.επιπλεον καλοδεχουμενες θα ηταν τυχον προτασεις για αλλαγες

Link to comment
Share on other sites

Δυστοιχος τα ψαρια που εχεις δεν κανουν για το ενυδρειο σου..γινονται πολυ μεγαλα

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς τα pacu είναι ψάρια που δε πρέπει να τα πουλάνε στο εμπόριο, δε κάνουν για κανένα ενυδρείο, χρειάζονται τεράστια ενυδρεία ή καλύτερα λίμνη. να φανταστείς στη φύση φτάνουν το 1 μέτρο και τα 40 κιλά βάρος. και σκέψου ότι είναι και κοπαδόψαρα, άσε που μεγαλώνουν σε πολύ γρήγορους ρυθμούς. συγνώμη που σε απογοήτευσα αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα. όσο για το siamese shark. ακόμα χειρότερα τα πράγματα, φτάνουν το 1,5 μέτρο και τα 40 κιλά βάρος

Link to comment
Share on other sites

παιδια τα γνωριζω ολα αυτα θα φιλοξενηθουν μεχρι οσο γινεται να φιλοξενηθουν,το θεμα ειναι αλλο μολις το ενυδρειο δεν τα αντεχει και τα διωξω τι ειδουσ συνθεση θα προτεινατε σε ενα τετοιο ενυδρειο,και γλυκου νερου και αλμυρου

Link to comment
Share on other sites

Εδω ειναι η κατηγορια γλυκου νερου και θα παρεις απαντησεις μονο για γλυκο νερο.τα ψαρια καλητερα να τα δωσεις αμεσα γιατι θα εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δωσε μετρησεις του νερου σου και πες μας αν θελεις να επεξεργαζεσαι το νερο της βρυσης σου για να το μαλακωσεις η απλα να βαζεις βρυσης με αντιχλωριο.Απο αυτα θα εξαρτηθουν και οι προτασεις μας.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις ζωοτοκα η cpd η pseudomugil furcatus η pseudomugil gertrudae η να το κανεις βιοτοπικο Αφρικης με ψαρια απο λιμνη Ταγκανικα.Υπαρχουν αρκετες επιλογες,ριξε μια ματια στα ψαρια που σου αρεσουν και πες μας για να σου πουμε αν μπαινουν η οχι.

ΥΓ αν εφτιαχνες το νερο σου πιο μαλακο θα ειχες και αλλες επιλογες.

Link to comment
Share on other sites

προτιμω τα ψαρια απο τανγκανικα(κιχλιδες αφρικης αν καταλαβα καλα ανηκουν σε αυτα),μιας και ειμαι λιγο καινουριος στο χομπυ τι εννοεις βιοτοπικο;

Link to comment
Share on other sites

Βιοτοπικο εννουμε το ενυδρειο που εχει ψαρια και διακοσμιση απο τον ιδιο βιοτοπο.Πχ αν θες Ταγκανικα θα βαλεις μονο ψαρια απο εκει και θα φτιαξεις το ενυδρειο με αμμο,αδεια κελυφοι σαλιγκαριων και πετρες.

Link to comment
Share on other sites

Αφρικη πανε καλυτερα φιλε μου. υπαρχουν ψαρια που θα τα λατρεψεις.Επισης το νερο της Ελλαδας ειναι σκληρο κ ειναι καταλληλο για τα ψαρια αυτα κ με την προσθηκη πετρων κ αμμου θα ειναι πλεον καταλληλο. Δες εδω ενα πολλυ ενδιαφερον ψαρι http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=59012

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς τα pacu είναι ψάρια που δε πρέπει να τα πουλάνε στο εμπόριο, δε κάνουν για κανένα ενυδρείο, χρειάζονται τεράστια ενυδρεία ή καλύτερα λίμνη. να φανταστείς στη φύση φτάνουν το 1 μέτρο και τα 40 κιλά βάρος. και σκέψου ότι είναι και κοπαδόψαρα, άσε που μεγαλώνουν σε πολύ γρήγορους ρυθμούς. συγνώμη που σε απογοήτευσα αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα. όσο για το siamese shark. ακόμα χειρότερα τα πράγματα, φτάνουν το 1,5 μέτρο και τα 40 κιλά βάρος

+10000 στον Κωστα!

Link to comment
Share on other sites

παιδια τα γνωριζω ολα αυτα θα φιλοξενηθουν μεχρι οσο γινεται να φιλοξενηθουν,το θεμα ειναι αλλο μολις το ενυδρειο δεν τα αντεχει και τα διωξω τι ειδουσ συνθεση θα προτεινατε σε ενα τετοιο ενυδρειο,και γλυκου νερου και αλμυρου

Εγώ φιλικά και μόνο θα ήθελα να σε ρωτήσω Σωκράτη γιατί προχώρησες σε αυτήν την αγορά αφού γνώριζες όπως λες όλα τα παραπάνω και πρέπει να μπεις στην διαδικασία αργότερα να ψάχνεσαι για το τι θα κάνεις με αυτά τα ψαριά και δεν επέλεξες κάτι άλλο!

Νίκος.

Link to comment
Share on other sites

απλα μου αρεσαν τα λιγο πιο επιθετικα ψαρακια(γεγονος που λυθηκε μιας και απο οτι καταλαβα πως τα αφρικανακια δεν ειναι και οτι πιο φιλικο)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φιλικά και μόνο θα ήθελα να σε ρωτήσω Σωκράτη γιατί προχώρησες σε αυτήν την αγορά αφού γνώριζες όπως λες όλα τα παραπάνω και πρέπει να μπεις στην διαδικασία αργότερα να ψάχνεσαι για το τι θα κάνεις με αυτά τα ψαριά και δεν επέλεξες κάτι άλλο!

Νίκος.

Για να ανοιξει αργοτερα θεμα και να λεει βοηθεια σωστε με, εχω προβλημα με τα ψαρια μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...