Jump to content

Βαμμένα Ψάρια


Recommended Posts

αρκετα πανω απο 300 λιτρα.τα δολλαρια εκτος του οτι γινονται αρκετα μεγαλα ειναι και κοπαδοψαρα,και κοπαδι υπαρχει με τουλαχιστον 5 και πανω ζωα.

Link to comment
Share on other sites

Τι να κάνω όμως που το μεγάλο το έχω πολλά χρόνια και δεν θέλω να το αποχωριστώ με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

μα και αυτος ειναι ο ορισμος του προβλεπω....εφοσων σου αρεσε το ειδος επρεπε να γνωριζεις πως το ενυδρειο ειναι μικρο και να πορευτεις αναλογως.μεγαλυτερα λιτρα,η και αλλαγη συνθεσης.

εαν μεινεις παντως οπως εισαι....ερχονται μελλοντικα προβληματα.και δεν ειμαι γκαντεμης,αλλα το εχω δει το εργο πολλες φορες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω απλά όταν μου χάρισαν αυτό το ενυδρείο πριν χρόνια, πήρα μόνο τα ψάρια και φίλτρο

χωρίς να ξέρω απολύτως τίποτα.

Σε αυτό το σημείο βέβαια μπορώ να τονίσω την ευθύνη των καταστημάτων όπου το μόνο που τους νοιάζει είναι

το κέρδος, αδιαφορόντας και μη ενημερώντας σωστά τον κόσμο για το πρέπει να περιέχει το ενυδρείο του ανάλογα με

το μέγεθος αυτού, τα ψάρια που πιθανώς υπάρχουν ήδη σ'αυτό κτλ.

Αυτός ήταν φυσικά και ο λόγος που γράφτηκα έδώ καθώς μετά από χρόνια που λειτουργώ το ενυδρείο μου

δεν έχω και πάρα πολλές γνώσεις.

Link to comment
Share on other sites

εγώ μέχρι τώρα αυτό που έχω καταλάβει πάνω σε αυτό το θέμα είναι οτι υπάρχει πάααααρα πολύ μεγάλη άγνοια!!!

Και αυτά που σου πουλάνε δεν το κάνουν για το κέρδος αλλα επειδή δεν έχουν ιδέα τι πάει με τι , πόσα λίτρα κτλ...

Έχω πάει σε 5 διαφορετικά καταστήματα στην πόλη μου... μια μέρα θα κάτσω να γράψω τις μπαρούφες που μου είπαν....

πρόσφατα....

πήγα να πάρω ψαράκια και μου λεει η υπάλληλος πόσο καιρό το έχεις το ενυδρείο;

τις λέω 1.5 μήνα τρέχει...

ααα ωραία μου λέει τώρα να προσεχεις γιατί θα αρχήσει σιγά σιγά και ο κύκλος του αζώτου..

α ευχαριστώ που μου το είπες τώρα!!!

:)

Link to comment
Share on other sites

παιδια δυστυχως το θεμα αυτο με τα ασχετα καταστηματα ειναι μεγαλο και δεν ειναι της παρουσης...

με την αποχη σας απο τετοιους ''επαγγελματιες'' θα καθαρισει ο χωρος και θα μεινουν οι σωστοι.

παρακαλω πολυ μην το συνεχισουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος άλλωστε η αλληλοβοήθεια εδώ είναι ότι καλύτερο υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

εγώ μέχρι τώρα αυτό που έχω καταλάβει πάνω σε αυτό το θέμα είναι οτι υπάρχει πάααααρα πολύ μεγάλη άγνοια!!!

Και αυτά που σου πουλάνε δεν το κάνουν για το κέρδος αλλα επειδή δεν έχουν ιδέα τι πάει με τι , πόσα λίτρα κτλ...

Έχω πάει σε 5 διαφορετικά καταστήματα στην πόλη μου... μια μέρα θα κάτσω να γράψω τις μπαρούφες που μου είπαν....

πρόσφατα....

πήγα να πάρω ψαράκια και μου λεει η υπάλληλος πόσο καιρό το έχεις το ενυδρείο;

τις λέω 1.5 μήνα τρέχει...

ααα ωραία μου λέει τώρα να προσεχεις γιατί θα αρχήσει σιγά σιγά και ο κύκλος του αζώτου..

α ευχαριστώ που μου το είπες τώρα!!!

:)

οι περισσοτεροι πετ σοπαδες δεν ασχολουνται με το χομπυ αλλα με την πωληση και γι'αυτο αγνοουν τις γνωσεις που πρεπει να γνωριζουν και να κατευθυνουν τον πελατη σε σωστο δρομο...μεχρι τωρα εναν πετ σοπα εχω γνωρισει που ξερει τι εστι ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...