Jump to content

Συμβουλη Για Πεχα


Recommended Posts

εχω πεχα 8-8.5 και θελω να το παω στο 7 ...με τι τροπο θα εχω μια τοσο μικρη μεταβολη?τυρφη δεν βαζω σκεφτομουν καμια ταμπλετα cο2 η φυλλα καταπα (αν κ δεν ξερω ποσα φυλλα θα χρειαστω για 110λ )

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Η μεταβολη που λες δεν ειναι και τοσο μικρη και τοσο απλη για να πας σε ph7. Η θα δοκιμασεις με τυρφη η διοξειδιο.Και επισεις για να το κρατησεις σταθερο στο 7 θα πρεπει να παρεις και ph controler.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι θες να πας το pH στο 7;

Τι εχεις μεσα στο ενυδρειο απο ντεκορ;Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο;Εχεις μεσα κατι ασβεστολιθικο;

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να μπω τωρα σε τοσα εξοδα να παρω ρυθμιστη πεχα..εχω ξυλα mopani κατι ασβεστολιθικο δεν υπαρχει .το ενυδρειο δουλευει γυρω στα 5 χρονια ,το αγορασα πριν 2 βδομαδες και απο οτι δειχνουν οι μετρησεις μου η βιολογια του δεν χαλασε κατα τη μεταφορα ...εχω διαφορα ψαρια μεσα με σχετικα κυμαινομενο πεχα και η καλυτερη μεση τιμη για ολα ειναι 7

Link to comment
Share on other sites

Το νερο ειναι καινουριο ομως ε;

Απο τη στιγμη που τα ψαρια σου ειναι μαλλον εκτροφης φανταζομαι,και χρησιμοποιεις νερο βρυσης,δεν εχουν θεμα,οποτε κατα τη γνωμη μου μην ασχολεισαι με το pH.

Link to comment
Share on other sites

μμ κοιτα ειχα κρατησει 5-6 λιτρα απο το παλιο ενυδρειο και το υπολοιπο καινουργιο ..αλλαξα παλι λιγο νερο 10λ πριν απο 7 μερες και χθες εκανα μετρησεις και ηταν ακομα πιο καλες απο τις προηγουμενες...

ωστσο λεω να βαλω καμια ταμπλετα cο2 και γαι το πεχα και γαι τα φυτα μου...ξερει μηπως κανεις για το πως χρησιμοποιουνται , σε τι ποσοτητα και καθε ποτε χρειαζονται ατνικατασταση ?

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις να κατεβασεις στο ph και δεν θελεις να μπλεξεις με μπουκαλες και τετοια ο επομενος τροπος ειναι η τυρφη.Θα εχεις και σταθερες συνθικες αλλα και τα ευεργετικα στοιχεια της τυρφης για τα ψαρια σου.

Link to comment
Share on other sites

Ασε να τρεξει το ενυδρειο και το πεχα θα παει μονο του σε επιπεδα δικτυου.

Μην παιδευεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...