Jump to content

Convict Help!!


phadim

Recommended Posts

Στα καλά του καθουμένου το αρσενικό μου convict το βρήκα χθες γυρισμένο στα πλάγια στο βυθό του ενυδρείου.

Το πήρα και το έβαλα σε μια γυάλα όπου παρατήρησα πως δεν είχε τίποτα από πληγές ή ενδείξεις μάχης. Όταν τον κουνούσα ερχόταν στην κανονική θέση και μετά πάλι πλάγια. Είναι 5 ετών περίπου, και ζει με τη θηλυκιά του και άλλες κιχλίδες στο ίδιο ενυδρείο εδώ

και 4 χρόνια όπου μου έκανε και πολλά μωρά. Τα άλλα ψάρια δεν έχουν απολύτως τίποτα.

Και αυτός όπως βλεπετε και στις συνημένες φωτογραφίες εκτός της θέσης δείχνει να είναι μια χαρά. Μήπως ξέρει κανείς τι συμβαίνει?

Η φωτό είναι παρμένη από πάνω άρα το ψάρι είναι πεσμένο στον πυθμένα της γυάλας.

post-7624-0-27965500-1338728644_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε ένα νέο θέμα στης ασθένειες και συμπλήρωσε την φόρμα!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω πως είναι swim blader (πρόβλημα με τη νυκτική κύστη), η οποία μάλλον έχει φρακάρει και δε μπορεί να τη γεμίσει αέρα για να πετύχει

την απαιτούμενη πλευστότητα. Τον έχω σε καραντίνα και δίαιτα γιατί μπορεί και ελπίζω να οφείλεται σε μια απλή δυσκοιλιότητα ή αεροφαγία και περιμένω να ενεργηθεί αλλά παρόλα αυτά τον έχω κάνει και μπάνιο με aqua furan, ένα θαυματουργό φάρμακο ευρείας κλίμακας για τυχόν μολύνσεις.

Δεν φαίνεται κατά τα άλλα νάχει κάτι αλλά εάν αυτή η κατάσταση συνεχισθεί θα είναι ουσιαστικά ανάπηρο μιας και το να φάει ή να προστατεύσει τον εαυτό του

είναι ένα θέμα. Είδομεν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...