Jump to content

aptemia


Recommended Posts

Ότι θες αρκεί να είναι καθαρό και το λιγότερο ένα λίτρο χωρητικότητας και να οξυγονώνετε έντονα ώστε να μην μπορούν να καθίσουν τα αυτά στον πάτο και χαλάσουν.

Για λόγους πρακτικής όποτε εκτρέφω μόνο σε μπουκάλια τα εκτρέφω.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια ερώτηση σε ποσα ppm αλατότητας μπορεί να εκολαυθεί

η αρτέμια? Δλδ στα 1025 είναι αρκετά ή θέλει παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

να σου πω την αληθεια δεν γνωριζω γιατι παιρνω μειγμα αρτεμιας με αλατι της sera και παντα πετειχενει

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται ούτε οξυγόνο. Οι αρτέμιες εκκολάπτονται σε 14 ώρες το πόλυ. Λυπάμαι δεν έχω χώρο να στείλω συννημένα

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται ούτε οξυγόνο. Οι αρτέμιες εκκολάπτονται σε 14 ώρες το πόλυ. Λυπάμαι δεν έχω χώρο να στείλω συννημένα

εχεις μια φωτο να βαλεις και που μπορω να βρω σε ενυδρειομαγαζο?

Έγινε επεξεργασία - sotos
Link to comment
Share on other sites

Αυτο είναι ο δικός μου hatcher ο οποίος μπαίνει μέσα στο ενυδρείο και εκκολάπτει

κρατάει τα τσόφλια από τα αυγά και βγαίνει η γαρίδα έξω έτοιμη κατευθείαν στο ενυδρείο.

Δεν το έχω δοκιμάσει .. ωραία η λογική και μακάρι να δουλέψει!

post-1185-1167676385_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λέγεται Artemia breeder είναι της Hobby.

H λαμπα ειναι μαζι η ειναι δικια σου?Απο αερα τι χρισημοποιεις,εχει και θερμαντηρα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο είναι ο δικός μου hatcher ο οποίος μπαίνει μέσα στο ενυδρείο και εκκολάπτει

κρατάει τα τσόφλια από τα αυγά και βγαίνει η γαρίδα έξω έτοιμη κατευθείαν στο ενυδρείο.

Δεν το έχω δοκιμάσει .. ωραία η λογική και μακάρι να δουλέψει!

post-1185-1167676385_thumb.jpg

Οταν το δοκημασης πες μας γιατι καλο ακουγεται!

να ξεφορτωθω και τα μπουκαλια εμφιαλομενο :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω το πήρα απο το www.auaristic.net. Εχω δει τα προιόντα της Hobby στα καταστήματα.

Απο οτι βλεπω στη δευτερη φωτο τη μεγαλωνεις κιολας τι ταΐζεις σπιρουλινα?

Link to comment
Share on other sites

H λαμπα ειναι μαζι η ειναι δικια σου?Απο αερα τι χρισημοποιεις,εχει και θερμαντηρα?

Η λαμπα ειναι απλο επιτραπεζιο φωτιστικο. Δεν χρησιμοποιω θερμαντηρα.Βαζω χλυαρο νερο στο breeder και το βαζω πανω σε ενα απο τα ενυδρεια μου. Το φωτιστικο και η θερμοτητα ενυδρειου απο κατω κρατανε το νερο στην καταλληλη θερμοκρασια. Και μονο το φωτιστικο αρκει. Παντως υπαρχει μεγαλη διαφορα στο αν χρησιμοποιεις το μειγμα αρτεμιας η αυγα αρτεμια και αλατι ξεχωριστα.

Link to comment
Share on other sites

Ταίζω liquizel της Hobby αν θέλεις να τα μεγαλώσεις, αν θέλεις να ταίσεις γόννο με αυτά δεν ταίζεις τίποτα και έχεις προνύμφες χωρίς κέλυφος,(κέλυφος δύσπεπτο) για τριών ημερών τάισμα, μετά πεθαίνουν φτιάχνεις καινούριο

Link to comment
Share on other sites

Η λαμπα ειναι απλο επιτραπεζιο φωτιστικο. Δεν χρησιμοποιω θερμαντηρα.Βαζω χλυαρο νερο στο breeder και το βαζω πανω σε ενα απο τα ενυδρεια μου. Το φωτιστικο και η θερμοτητα ενυδρειου απο κατω κρατανε το νερο στην καταλληλη θερμοκρασια. Και μονο το φωτιστικο αρκει. Παντως υπαρχει μεγαλη διαφορα στο αν χρησιμοποιεις το μειγμα αρτεμιας η αυγα αρτεμια και αλατι ξεχωριστα.

τι χρησιμοποιεις εσυ, αρτεμια με αλατι η σκετα αυγα και βαζεις ενυδρειακο αλατι?

Αεροπετρα χρησιμοποιεις?

Έγινε επεξεργασία - sotos
Link to comment
Share on other sites

Ξεχωριστά αρτέμια ξεχωριστό αλάτι είναι το ιδανικό για αυτή τη συσκευή, τα mix δεν έχουν ικανοποιητικά αποτελέσματα. ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΟΞΥΓΟΝΟ

Link to comment
Share on other sites

Ξεχωριστά αρτέμια ξεχωριστό αλάτι είναι το ιδανικό για αυτή τη συσκευή, τα mix δεν έχουν ικανοποιητικά αποτελέσματα. ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΟΞΥΓΟΝΟ

Ευχαριστω φιλε deva,αυριο κιολας θα ψαξω να το βρω :)

Link to comment
Share on other sites

καταρχας χρονια πολλα (και καλα)

μου φαινεται οτι ειμαι ο μονος που δεν ξερει τι ειναι η αρτεμια

οκ υποψιαζομαι οτι ειναι καποια τροφη ζωντανη αλλα δεν ειμαι σιγουρος

θα ηθελα να μου εξηγησετε τι ειναι αυτα που εχετε στις φωτογραφιες

ευχαριστω

Ευχαριστω φιλε deva,αυριο κιολας θα ψαξω να το βρω :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...