Jump to content

Προταση Led Diy Για Ενυδρεια Διαφορων Διαστασεων


nikostrex

Recommended Posts

Πέρα από την πλάκα, o ρόλος της υποκατηγορίας DYI στο φόρουμ είναι για να δημοσιεύονται θέματα σαν αυτό του Νίκου. Να δείξω στους συνχομπίστες όχι μόνο τι έκανα αλλά και να εξηγήσω αφιλοκερδώς και πως το έφτιαξα, ώστε να βοηθήσω και τους φίλους αλλά και να πάω το χόμπι ένα βήμα ποιο πέρα. ΄Για οτιδήποτε άλλο υπάρχει η υποκατηγορία ''καταστήματα''.

Νίκο και πάλι να είσαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

χαλια χαλια πολυ χαλια!!!..... τουμπανο ειναι!!!! οσο για τις τρυπες... χε χε χε update from space...

ετοιμασου για το δικο σου φιλε.......χαλια θα το κανω. χαχαχαχαααα :lol:

το καλυτερο απο ολα θα ειναι ;)

μονο καφε θα εχεις σπιτι B)

τα υπολοιπα θα τα φερω εγω (μαγιο ,ομπρελες ,ρακετες, μπαλες,) :hysterical: :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - nikostrex
Link to comment
Share on other sites

Πέρα από την πλάκα, o ρόλος της υποκατηγορίας DYI στο φόρουμ είναι για να δημοσιεύονται θέματα σαν αυτό του Νίκου. Να δείξω στους συνχομπίστες όχι μόνο τι έκανα αλλά και να εξηγήσω αφιλοκερδώς και πως το έφτιαξα, ώστε να βοηθήσω και τους φίλους αλλά και να πάω το χόμπι ένα βήμα ποιο πέρα. ΄Για οτιδήποτε άλλο υπάρχει η υποκατηγορία ''καταστήματα''.

Νίκο και πάλι να είσαι καλά.

δημητρη ειλικρινα δεν εχω λογια... :bigemo_harabe_net-92: :bigemo_harabe_net-92:

Link to comment
Share on other sites

ετοιμασου για το δικο σου φιλε.......χαλια θα το κανω. χαχαχαχαααα :lol:

το καλυτερο απο ολα θα ειναι ;)

μονο καφε θα εχεις σπιτι B)

τα υπολοιπα θα τα φερω εγω (μαγιο ,ομπρελες ,ρακετες, μπαλες,) :hysterical: :hysterical:

Τα έχω όλα…. Κάρβουνα σχάρες κρέατα θα πάρουμε μόνο να δοκιμάσουμε το barbeque!!!!

Λες να φτιάξουμε και ένα φωτιστικό για την πισίνα??? Χωρανε πολλά ψάρια πάντως…..

Link to comment
Share on other sites

στη πισινα σου γιαννη σκεφτομαι να χρησιμοποιησω μονοβατ led ..... γυρω στα 2000 led σε λευκο,και καμια 1000 σε μπλε :ballistic:

τι λες ειναι καλα να το αφησω.... μημπως θα ειναι λιγος ο φωτισμος για τα κοραλλια που θα εχει μεσα...? :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

στη πισινα σου γιαννη σκεφτομαι να χρησιμοποιησω μονοβατ led ..... γυρω στα 2000 led σε λευκο,και καμια 1000 σε μπλε :ballistic:

τι λες ειναι καλα να το αφησω.... μημπως θα ειναι λιγος ο φωτισμος για τα κοραλλια που θα εχει μεσα...? :hysterical:

Τυλατο θα το πάρω!!!!! :band::busted_cop::cheers::bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163:

Link to comment
Share on other sites

καλα τουμπανο το φωτιστικο! και τα ροδακια ειναι ολα τα λευτα σαν ιδεα!!!! πολυ μπροστα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Νικόλα με τις φωτιστικάρες σου!Τύφλα να έχουν τα έτοιμα.

Link to comment
Share on other sites

Το είδα Νίκο το προφίλ αλουμινίου που έβαλες για να μην απλώνεται στα πλάγια το φως και το εχω στα υπόψη όποτε πάω προς τα εκεί να πάρω και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Τυλατο θα το πάρω!!!!! :band::busted_cop::cheers::bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163:

γιανναρε ακομα γελαω ρε φιλε

ακου τυλατο θα το παρω!!! χαχαχαχαχααααα :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Έγινε επεξεργασία - nikostrex
Link to comment
Share on other sites

καλα τουμπανο το φωτιστικο! και τα ροδακια ειναι ολα τα λευτα σαν ιδεα!!!! πολυ μπροστα!

σε ευχαριστω φιλε κουμαν :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Νικόλα με τις φωτιστικάρες σου!Τύφλα να έχουν τα έτοιμα.

γεια σου φιλαρακι μου σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια

και εσυ ομως δεν πας πισω ειδα την κατασκευη του φιλου grigoros πολυ ωραια και μελετημενη δουλεια εχει γινει

μπραβο και σε εσενα :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - nikostrex
Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορα βλεπω 4x4 φωτιστικο :D :D .Νικολα εισαι εμπνευση.δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο εργοστασιακο το αντιθετο μαλλον.Χιλια μπραβο.Keep reefing and lightining.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορα βλεπω 4x4 φωτιστικο :D :D .Νικολα εισαι εμπνευση.δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο εργοστασιακο το αντιθετο μαλλον.Χιλια μπραβο.Keep reefing and lightining.

κωστα να ετοιμαζεσαι ....

γιατι στο δικο σου φωτιστικο θα του βαλω αεροτομη ,σποιλερ, και μπακετ καθισματα. χαχαααχαχχα :hysterical:

σε ευχαριστω πολυ φιλε και οταν εσαι ετοιμος μου λες :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειχα την τυχη να δω το φωτιστικο του Νικου στο ενυδρειο στο σπιτι του και επαθα πλακα!!!!!!!!!!!!!!!Ο ανθρωπος ειναι φοβερος πραγματι.Μακαρι να ειχαμε ολοι τις γνωσεις του και να μπορουσαμε να βοηθουσαμε και εμεις.Μπραβο ρε Νικολα συνεχισε ετσι γιατι το αξιζεις.Το μυστικο για το ΝΕΡΟ δεν το λεω παντως(εκει και εαν ειναι φοβερος!!!!!!) :bigemo_harabe_net-69:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειχα την τυχη να δω το φωτιστικο του Νικου στο ενυδρειο στο σπιτι του και επαθα πλακα!!!!!!!!!!!!!!!Ο ανθρωπος ειναι φοβερος πραγματι.Μακαρι να ειχαμε ολοι τις γνωσεις του και να μπορουσαμε να βοηθουσαμε και εμεις.Μπραβο ρε Νικολα συνεχισε ετσι γιατι το αξιζεις.Το μυστικο για το ΝΕΡΟ δεν το λεω παντως(εκει και εαν ειναι φοβερος!!!!!!) :bigemo_harabe_net-69:

Σεραφειμ σε ευχαριστω πολυ φιλε για τα καλα σου λογια :)

εισαι ενα πολυ καλο παιδι και συναμα πολυ καλος ΧΟΜΠΙΣΤΑΣ με αγαπη και ορεξη για το ενυδρειο

και παλι ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα και απο μενα!μπηκα λιγο αργα για να βοηθησω λιγο την κατασταση...λοιπον νικο συγνωμη που θα αποκαλυψω το μυστικο σου αλλα δεν μπορω αλλο να το κραταω μεσα μου!!τα ροδακια δεν τα εχει βαλει για δικη του ευκολια ο ανθρωπος ψευδεται!!!τα εχει βαλει ωστε να το πηγαινει αμεσα στο σπιτι του καθε (δυσπιστου) για να μπορει να δει απο κοντα πως προκειται για το απολυτο φως!!τελος...

νικο πιστευω να με συνχωρεσεις καποτε αλλα με επνιγε!

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα και απο μενα!μπηκα λιγο αργα για να βοηθησω λιγο την κατασταση...λοιπον νικο συγνωμη που θα αποκαλυψω το μυστικο σου αλλα δεν μπορω αλλο να το κραταω μεσα μου!!τα ροδακια δεν τα εχει βαλει για δικη του ευκολια ο ανθρωπος ψευδεται!!!τα εχει βαλει ωστε να το πηγαινει αμεσα στο σπιτι του καθε (δυσπιστου) για να μπορει να δει απο κοντα πως προκειται για το απολυτο φως!!τελος...

νικο πιστευω να με συνχωρεσεις καποτε αλλα με επνιγε!

συγχωρεμενος εισαι βασιλη αλλα δεν επρεπε να το πεις...

με στεναχωρεσες πολυ

τωρα ειμαι αναγκασμενος να τσουλαω το φωτιστικο και ακομα δεν του εχω βαλει φρενα

ξερεις κανα καλο φρενα...?? :hysterical: :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δισκόφρενα να βάλεις όχι ταμπούρα!

εχεις δικιο λουκα θα βαλω δισκοφρενα με 6μπιστονες δαγκανες για καλυτερη ασφαλεια...

Έγινε επεξεργασία - nikostrex
Link to comment
Share on other sites

γεια τους φαν και λατρεις τον sps και οχι μονο..

σας δινω μια λιστα απο μελετες που εχουν γινει

οσο αφορα τα κοραλλια και το φασμα χρωματος που θελουν

για να εχουν την καλυτερη δυνατη αναπτυξη

για περισσοτερες πληροφοριες δειτε εδω

http://www.advanceda...006/9/aafeature

Έγινε επεξεργασία - nikostrex
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε μου, πολύ καλή δουλειά έχεις κάνει. Το φωτιστικό σου δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τα έτοιμα.

Ερώτησης.

Θέλω να κατασκευάσω φωτιστικό, για ένα pico. Έχω καταλήξει σε 6 led μισά μπλέ μισά άσπρα συνολικά 18W. Το πρόβλημα μου είναι ότι θέλω να ντιμάρω το κάθε χρώμα ξεχωριστά.

Με ποιό driver θα μπορούσε να γίνει αυτό;

Θα μπορούσε να γίνει με ένα driver και για τα 2 κανάλια, αν ναι με ποιόν τρόπο;

Thanks.

Link to comment
Share on other sites

να εισαι καλα σε ευχαριστω :)

καταρχην αν πας στην επιλογη Bridgelux θα σου συνιστουσα 8 led (4λευκα,4μπλε)
αν η επιλογη σου ειναι cree τοτε θελεις 3λευκα,3μπλε

το Driver που μπορεις να χρησιμοποιησεις και για την χρηση που το θελεις ειναι αυτο

 

dead link removed

το τροφοδοτικο αυτο ειναι απο 3εως 12 led 3watt δεν ειναι ομως Dimmable!
εδω θα σου δωσω μια ομορφη λυση που θα ειναι και εντυπωσιακη στην ολη κατασκευη σου αλλα και πρακτικη....
http://www.ledmania....ed-12v-24v.html
ειναι ενα ασυρματο dimmer που χαμηλωνεις και αυξανεις την ενταση απο 0% εως 100% και την κρατας εσυ εκει που θες!!!

θα χρειαστης ενα απο αυτο και θα το χρησιμοποιησης στα λευκα !!
το αλλο driver (τα μπλε led) δεν χρειαζονται να ειναι Dimmable!!

και αν θες να το παρεις απο ελλαδα το Dimmable δες εδω
http://www.stavriano...oducts_id=11355
και αν τα led η επιλογη σου ειναι cree απο ελλαδα παλι
 

dead link removed


YΓ.(ας βοηθησουμε και τα ελληνικα μαγαζια τωρα στη κριση που εχουμε....ειμαστε ελληνες και πρεπει να ειμαστε ενωμενη.......)

πιστευω να βοηθησα :)

Έγινε επεξεργασία - rastaman
Link to comment
Share on other sites

+1000 στο (υγ) σου Νίκο!

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα έφτασαν!!!!!! Χαχαχα

Θα σε πάρω να μου εξηγήσεις κάποια πραματακια.... :)

Η κατασκευή του φωτιστικου ξεκινάει!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...