Jump to content

Συμβουλή Για Στυλ Αμαζονίου


Recommended Posts

Ροδοστομους σ αυτα τα λιτρα καλητερα οχι..ειναι πολυ γρηγοροι κολυμβητες και θελουν μεγαλο μηκος ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Μμμμμ...μήπως τότε ramirezi που είναι και πανέμορφα?

Link to comment
Share on other sites

Ραμ θα μπορουσες να βαλεις απλα να ξερεις οτι ειναι ευαισθητα ψαρακια σε παραμετρους νερου,γενικα θελουν σταθερες συνθικες και καθαρο νερακι.Αν νομιζεις οτι μπορεις να τους τα παρεχεις τοτε μπορεις να βαλεις ενα ζευγαρακι.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι λέω..μπορώ να δοκιμάσω! Θα τους βάλλω και φυλλαράκια κάτω που νομίζω οτι τους αρέσουν :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Νίκο, το ξέρω πολύ καλά οτι δεν μπορώ να βάλλω κανένα απο αυτά τα ψαράκια δυστιχώς, εννοούσα απλά οτι θα μείνω με το όνειρο :D Γι' αυτό προσπαθώ να συζητάω (καλή ώρα :) ) και να διαβάζω όσο προλαβαίνω για τις επιλογές που έχω επειδή δεν θέλω να πάρω οτι ναναι και να έχουν άσχημη κατάληξη τα ψαράκια..Και μια ερώτηση , μήπως θα μπορούσα να βάλλω ροδόστομους?

Σου απάντησε ο rastafarian για τους ροδοστομους και τα ραμιρεζι!

Ρίξε μια ματιά για το τι σου αρέσει και μετά δες το προφίλ του κάθε ψαριού, αν δεις της απαιτήσεις του κάθε είδους και μπορείς να το υποστηρίξεις βάση ενυδρείου, εξοπλισμού και παραμέτρων νερού τότε είμαστε εδώ να σε βοηθήσουμε!

Ρίξε μια ματιά στα παρακάτω!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=272

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=61115&st=0&p=550987entry550987

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ ,μόλις καταλήξω κάπου θα σας πω :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απορίααα πάλι...Έχει κανείς προηγούμενη εμπειρία με τα φυτά pistia stratiotes?? Επειδή σε γνωστό pet-shop που ρώτησα μου είπαν οτι αυτά είναι για εξωτερικό χώρο και λίμνες ή θέλουν πάάάρα πολύ καλό φωτισμό σε ενυδρείο κάτι που δεν είναι εφικτό...Αν μπορεί κάποιος να με πληροφορίσει για το φυτό?και επίσης να μου πείτε αν η τιμή των 12 ευρώ που μου είπαν για το κάθε ματσάκι είναι υπερβολικό..

Ευχαριστώ πάάρα πολύ εκ των προτέρων, Αθηνά

Link to comment
Share on other sites

στρατιωτες σε 60λιτρο?δεν νομιζω καν πως χωρανε αγαπητη μου φιλη.ειναι ειδος επιφανειας σαν νουφαρο και εκτος του οτι μεγαλωνει αρκετα,θα σου σκοτεινιασει ολο το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Α ναι? εγώ έτσι όπως τα βλέπω σε βιντεάκια και εικόνες είναι μικρά σχετικα...ναι αλλά αν είναι έτσι άλλα φυτα επιφάνειας για κλειστό ενυδρείο και 60λ δεν νομίζω οτι έχει σωστά?

Link to comment
Share on other sites

αν επιμενεις για στυλ νουφαρο αυτο που μπορεις να φυτεψεις,εχει κατaκοκκινο χρωμα,ειναι σχετικα ευκολο και μπορεις να δεις τα φυλλα του να ξαπλωνουν στην επιφανεια ειναι η νυμφαια λοτους.

http://www.tropicalfishkeeping.com/profiles/tiger-lotus/

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο κι αυτό..όχι απαραίτητα στυλ νούφαρο ήθελα κάτι να κρέμεται απο την επιφάνεια..αλλά αφού είναι περιορισμένες οι επιλογές να ρωτήσω τότε για το vallisneria americana (natans) που μου αρέσει εξίσου αν μπορώ να το βάλλω στο 60λ και αν φυτεύεται στην άμμο?

Link to comment
Share on other sites

ναι φυτευεται μια χαρα σε αμμο,αλλα γιατι θελεις να ''πνιξεις'' το ενυδρειο σου?ειναι λιγα τα λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι λέω..μπορώ να δοκιμάσω! Θα τους βάλλω και φυλλαράκια κάτω που νομίζω οτι τους αρέσουν :)

Μια χαρα θα ειναι σε αυτα τα λιτρα.Προσοχη μονο στα νιτρικα-μην ανεβουν- πολυ.Εναλλακτικα μπορεις να βαλεις και ενα ζυεγαρι apistogramma,οπου θα κυριαρχουν ομως τα ξυλα και τα ξερα φυλλα.

Και αυτα θα μπορουσες να βαλεις,αντι ραμ,αν σου αρεσουν πολυ τα φυτα(μην το πνιξεις ομως,οπως σου ειπε και ο Κωστας

http://fishprofiles....taenia_praecox/

edit:δεν ανηκει στον αμαζονιο το ειδος

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ και τους δυο! Δεν νομίζω οτι θα το πνίξω...το μόνο που θα έχει είναι άμμος, τέρμα δεξιά μια ρίζα που θα φτάνει λίγο πιό πέρα από την μέση σε μάκρος και αριστερά στον πάτο που θα είναι πιό άδειο θα αφήσω διάσπαρτα φύλλα πλατάνου.Αλλά έτσι όπως το σκέφτομαι αριστερά θα είναι εντελώς άδειο οπότε έλεγα εκεί τέρμα στη γωνία να φυτέψω 3-4 vallisneria σαν φύκια να μοιάζουν.Αυτά! Οσο για τα ψαράκια τα ραμιρέζι μου αρέσουν πάρα πολύ αλλά και τα apistogramma που λες. Τα θεωρείτε πολλά δηλαδή αυτά στο θέμα της διακόσμησης μέχρι τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Αχ χίίλια συγγνώμη το έστειλα πολλές φορές κόλλισε ο υπολογιστής κάποιος παρακαλώ αν μπορεί να τα σβήσει, δεν ξέρω πώς να το κάνω! Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...