Jump to content

Απορια


Recommended Posts

καλημερα στην παρεα!προχτες γεμισα νερο το καινουργιο 96λτ!εβαλα την αναλογη ποσοτητα biotopol και χτες προσθεσα την αναλογη ποσοτητα denitrol! μετρησεις σημερα ΝΟ3=0 ΝΟ2=Ο GH=4-7 KH=6-10 PH=7, 6 CL=0 χρησιμοποιησα τα stick της JBL !τεστ για αμωνια δεν εχω λογω κρισης!μπορω να βαλω μπολι απ΄τα δυο σφουγγαρια που εχουν τα αλλα φιλτρα στο αλλο ενυδρειο μου? και αν ναι, πως? να τα στιψω λιγο μεσα στο ενυδρειο μου να καθαρισουν κιολας ή να τα στιψω μεσα στο εξωτερικο φιλτρο? ποτε μπορω να βαλω ψαρια?θα βαλω ζωοτοκα.

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε ολη την μουργα-λασπη απο το στρωμενο ενυδρειο,στιψε με ενυδρειακο νερο και τα σφουγγαρια,και ολο αυτο το ζουμι βαλτο μεσα στο καινουργιο φιλτρο.Μετα απο μερικες μερες μετρας και εαν εχεις μετρησιμα νιτρικα,τοτε καταπασα πιθανοτητα εχει στρωσει.Παντος η μετρηση αμμωνιας ειναι σημαντικη για τα ενυδρεια μας.

Ποσο βιολογικο υλικο εχεις στο στρωμενο?αν ειναι αρκετο βαλε και λιγο απο αυτο στο καινουργιο,και συμπληρωσε στο παλιο με καινουργιο βιολογικο υλικο. :)

Link to comment
Share on other sites

Για να διατηρησει την βιολογια που θα εχει δημιουργηθει απο το μπολιασμα πρεπει να βαλει λιγα ψαρια αμεσα

'η να ριχνει τροφη στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...