Jump to content

Απορία με τα φυτα και το φίλτρο


Recommended Posts

Καλή χρονια σε όλους. Αρχίζω με κάτι που κατάλαβα πριν 2 μέρες. Είχα τα φώτα ανοιχτά για 6-7 ώρες. Κάποια στιγμή έκλεισα το εσωτερικό φίλτρο γιατί μπήκε μέσα ένα μικρούλι guppy(τα μικρά guppy τα έχω ελεύθερα έξω μαζί με τα μεγάλα). Το ενυδρείο που έχω είναι 35 λίτρα καθαρά και έχω εσωτερικό φίλτρο της Eheim και Co2 DIY. Όταν λοιπόν έκλεισα το φίλτρο άρχισαν να βγαίνουν φυσαλίδες από τα φυτά...Μήπως το φίλτρο κατα την λειτουργία του ανατάραζε την επιφάνεια και το CO2 διαλυόταν;; Το έχω τώρα πλέον 2 εκ. κάτω απο την επιφάνεια του νερού.

post-1819-1167756840_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχες αναταραξη του νερου ολο και καποια ποσοτητα CO2 θα εχανες.

Δεν ειναι απαραιτητο να δεις φυσαλιδες απο τα φυτα για να καταλαβεις οτι φωτοσυνθετουν. Αρκει να αναπτυσονται σωστα.

Προσεξε μονο τωρα που εβαλες το φιλτρο κατω απο το νερο μην εχεις μεγαλη μεταβολη στο ΡΗ (στα 35 λιτρα ειναι ευκολο να συμβει με μια τετοια αλλαγη) και δημιουργησεις προβλημα στα ψαρια σου.

Μην ξεχναμε οτι μες τα ενυδρεια εκτος απο φυτα εχουμε και τα ψαρια μας.

Έγινε επεξεργασία - PAST
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Past το είχα 1 εκ. τώρα το έβαλα 2 εκ. Θα μετρήσω PH και KH να δώ πως πάει. Επειδή ρίχνω φάρμακο θα επηρεάσει τις μετρήσεις;;;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Past το είχα 1 εκ. τώρα το έβαλα 2 εκ. Θα μετρήσω PH και KH να δώ πως πάει. Επειδή ρίχνω φάρμακο θα επηρεάσει τις μετρήσεις;;;

Έχω κι εγώ ένα παρόμοιο φίλτρο.... κι έχω πειραματιστεί αρκετά, τοποθετώντας το σε διάφορες θέσεις στο ενυδρείο, αλλά δεν έχω παρατηρήσει κάποια μεταβολή στο ph.

Η ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ) δεν επηρρεάζεται από το φίλτρο. Όσο για το φάρμακο που λές οτι ρίχνεις, δεν επηρεάζει τις μετρήσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι αν πρέπει το φίλτρο να είναι τόσο "κολλημένο" στη γωνία του ενυδρείου! Καλό θα ήταν να απέχει 3-4 εκατοστά από το πλάι του ενυδρείου, έτσι ώστε να κυκλοφορεί πιο άνετα το νερό μέσα από αυτό και να φιλτράρεται καλύτερα!

Κάποιος πιο έμπειρος ίσως θα μπορέσει να μας διαφωτίσει καλύτερα σ¨ αυτό το θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή έκλεισα το εσωτερικό φίλτρο γιατί μπήκε μέσα ένα μικρούλι guppy(τα μικρά guppy τα έχω ελεύθερα έξω μαζί με τα μεγάλα).

To mono pou 8a i8ela na pros8eso einai oso afora to filtro, na ebazes ena touli triguro h stin xeiroteri ena kalson gia na min se roufixei ola ta mora.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που φοβόμουν ήταν για το CO2. Έχω γυρίσει την έξοδό του αρκετά και το νερό βγαίνει σχεδόν σε όλη την επιφάνεια του νερού. Τα guppy τα έβγαλα μήπως και φάνε αλλά τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...