Jump to content

Επανένταξη !!!!!!


Recommended Posts

:) δεν γνωρίζω ονομασίες. Ντρέπομαι λίγο αλλα θα σου πω με χρώματα.!!!! Κάτι μπλε σκουρες και κίτρινες με μαύρη ρίγα :)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

χμ.....σκεφτηκες και δολλαρια με φυτα..?κακος συνδιασμος αφου ειναι φυτοφαγα....

απο την αλλη τα λιτρα σου δεν ειναι και πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Άκυρα και τα δολάρια. :(

Άρα μόνο αφρικανικές

Link to comment
Share on other sites

Το χαλίκι που έχω δεν είναι καλο επειδή το έχω ανακατεψει; Η είναι πολυ χοντρό ;

Link to comment
Share on other sites

τα περισσοτερα ψαρια στο φυσικο τους περιβαλλον εχουν αμμο.βρες με ακριβεια τι θελεις και θα σε βοηθησουν οι κιχλιδαδες.

εγω δεν πολυασχολουμαι μ'αυτες.

Link to comment
Share on other sites

τελικα με μια μικρη ερευνα στο forum κατελιξα σε 3 ειδη pelvicahromis pulcher (dwarf rainbow) . labidochromis tanganikae .gymnocorymbus terneyzi (μαυρη χηρα)

οποτε πεταω τα χαλικια στην ακρη και βαζω αμμο.....

Link to comment
Share on other sites

αφου εχεις α/ο γτ δεν το εκμεταλλευεσαι για ψαρια αμαζονιου?εγω αυτο θα εκανα αν ειχα.....

Link to comment
Share on other sites

Αν αποφασίσεις να κινηθείς προς τις κιχλίδες της Αφρικής, άνοιξε ένα θέμα στην ανάλογη κατηγορία για να μπορέσουμε να σε καθοδηγήσουμε από εκεί.

:)

Link to comment
Share on other sites

αυριο 8α παω στο quiko μιασ και εκει εχει την μεγαλιτερη ποικιλια σε ψαρια στη θεσσαλονικη. μαλλων εκει θα παρω και την τελικη αποφαση μου, σημερα πειγα στον αμαζονιο και γιαλισε το ματι μου με τα reef.... :(

Link to comment
Share on other sites

στο μαγαζι αυτο που θα πας κι εγω εκει πηγα προσφατα αλλα απο τιμες στα ψαρια ασεεεε!εγω λεω για κιχλιδες αμαζονιου :P

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γέμισα το ενυδριο..... Μου φύγει η μαγκιά μέχρι να γεμίσει με νερό απο την οσμοση. Έβαλα και βακτηρια και τώρα υπομονή κανά 2 μέρες μέχρι να αποφασίσω και τι ψάρια θα βάλω!!!!! post-19988-1340133854,9167_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να δώ και με το φωτισμό τι θα κάνω. Απο τη μάνα του το καπάκι έχει μια λαμπα 25w cool white. post-19988-1340133982,1657_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλα το νερο της οσμωσης τι το εβαλες απο τωρα χωρις να ξερεις τι ψαρια θα βαλεις??βλεπω πως δεν εχεις υπομονη και ετσι θα κανεις λαθη....ΠΡΟΣΕΧΕ.

Link to comment
Share on other sites

Μα τα ζωοτόκα είναι που θέλουν σκληρό νερο έτσι δεν είναι;; Ζωοτόκα δεν πρόκειται να βάλω. Μαλον σε κιχλιδες θα πάω

Link to comment
Share on other sites

Έλα μου ντέ :) μάλλον σε αμαζονιου κλεινω.

Link to comment
Share on other sites

Χθες όλα καλά γέμισα το ενυδριο έβαλα αντιχλοριο και τα βακτηρια και το αφίσα να κάνει τη δουλεια του με την υρεμια του. Σήμερα γυριναω απτή δουλειά και το βλέπω πράσινο !!!! :0 δεν το χτυπά ο ήλιος και το νερο μοιάζει λες και είναι καμία βδομάδα χωρίς φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Αφου ριχνεις βακτηρια ριχνε και τριμμενη τροφη για εχουν να "τρωνε".

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έβαλες κάποιο διακοσμητικο μεσα και σου εβγαλε χρωμα ?

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Τίποτα καινούριο. Μια ρίζα έχω κΑι 2 πέτρινα που τα είχα και παλιά.

Link to comment
Share on other sites

Τοποθέτησε στο φιλτρο σου filterwool μηπως και καθαρισει το ενυδρειο. Και ξεκινα τις μετρησεις.

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλα τελικά μετα απο μια εβδομάδα !!!!!! Ακόμα δεν έχω αποφασίσει τι ψάρια θα βάλω μέσα :( . Ο εγκέφαλος είναι κολλημένος στα Oscar, ξέρω πως είναι απαγορευτικά τα λίτρα μου αλλα είναι πανέμορφα τα άτοιμα!!!! Σίγουρα είμαι ανάμεσα σε αμαζονιου η Αφρικής. Αν γνωρίζει κανείς απο που μπορώ να προμηθευτώ σε λογικές τιμές ας μου στείλει ένα pm παρακαλώ εδω Θεσσαλονίκη ,ευχαριστώ !!!

Link to comment
Share on other sites

Όσο διαβάζω στο forum τόσο καταλαβαίνω πως όσα έλεγα ότι γνωρίζω είναι ΟΛΑ ΛΑΘΟΣ!!!! λοιπών μετα απο μια "χορηγία" κατέληξα σε αφρικανικές ! Παραθέτω φοτό απο το ενυδριο όπως λειτουργεί προσωρινά με τα υλικά που είχα. Αρχικά να πω πως με την πρώτη ευκαιρία θα βάλω άμμο θαλάσσης και θα βγάλω τα διακοσμητικά και θα βάλω μερικές πέτρες. Εδω είναι και η πρώτη ερώτηση : την άμμο να την ξεπλύνω καλα με νερο η πρέπει να την Βρασω;

Άλλη μια ερώτηση έχει να κάνει με τον κυκλοφορητή : στην μια άκρη του ενυδρειου έχω τη σωλήνα που ρουφά νερο και στην άλλη την φλογέρα λίγο πιο πάνω απο τη στάθμη του νερού. Είχα και ένα παλιό εσωτερικό φιλτρο 1200 l/h και το έβαλα να πετα το νερο με κλίση προς τη φλογέρα είναι σωστό αυτο; Μήπως να αφισω μόνο τον κυκλοφορητή και να βγάλω τα σφουγγάρια η δεν πειράζει; post-19988-1341592713,6614_thumb.jpg

post-19988-1341592742,0488_thumb.jpg

post-19988-1341592759,6786_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - assasertzis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου!

Αρχικα το πρωτο λαθος.

Αφου καποια στιγμη εχεις στο μυαλο σου να αλλαξεις αμμο αλλα και γενικα το ενυδρειο σου γιατι δεν το κανεις απο τωρα?

Εαν χρειαστει να βγαλεις το χαλικη για να βαλεις αμμο θα χασεις την βιολογια σου!

Οποτε καλητερα καντω απο τωρα!

Οσο για την αμμο εγω θα σου ελεγα καλο βρασιμο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...