Jump to content

Επανένταξη !!!!!!


Recommended Posts

Οτι βαλεις εξτρα καλο ειναι.αν θελεις να βρασεις την αμμο ακομη καλυτερη ασφαλεια για τα ψαρια σου.

Εκ συντονιστου με σαγιοναρες εν χαλκιδικη....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα ψαράκια έχουν περίπου 5 μέρες στο ενυδρειο. Πιστεύω πως απο βιολογία δεν θα είναι τόσο μεγάλη η ζημιά όσο η αναστάτωση που θα έχουν τα καιμενα την ημέρα της αλλαγής. Άλλη μια ερώτηση. Μια οικονομική λύση για τεστ και τι να πάρω για αρχή; Αύριο πάω Χαλκιδική για την άμμο άρα απο Δευτέρα την βάζω.

Έγινε επεξεργασία - assasertzis
Link to comment
Share on other sites

Την καλυτερη αμμο για κιχλιδες θα την βρεις στην ιερισσο.δοκιμασμενο απο δεκαδες κιχλιδαδες το σημειο.

Εκ συντονιστου με σαγιοναρες εν χαλκιδικη....

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη υγρα τεστ για αμμωνια και νιτρικα εαν δεν φτανουν και για νιτρωδη.

Εκ συντονιστου με σαγιοναρες εν χαλκιδικη....

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω καλα. Εκεί έχει και ένα σημείο με μαύρη άμμο !!!! Αλλα μάλλον δεν θα φτάσει μέχρι εκει η χάρη μου :( εγώ έλεγα προς πλάγια- φλογιτά.

Link to comment
Share on other sites

Εκει και η θαλασσα ειναι μαπα ποσο μαλλον η αμμος.πολυ σκουπιδι και μαυριλα...αφου ομως δεν μπορεις να πας παρακατω θα εχεις εξτρα δουλεια..

Εκ συντονιστου με σαγιοναρες εν χαλκιδικη....

Link to comment
Share on other sites

Μάζεψα 3 σακούλες. Αύριο θα ψάξω για τροπο να τη κοσκινισω γιατί είναι γεμάτη πετραδακια, και μετα βρασιμο.

Link to comment
Share on other sites

Όλα οκ. Είμαι έτοιμος για να Βρασω την άμμο, η απορία μου είναι :πως θα κάνω την αντικατάσταση απο χαλίκι σε άμμο χωρίς να αναστατώσω πολυ τα ψαράκια;

Link to comment
Share on other sites

Όλα οκ. Είμαι έτοιμος για να Βρασω την άμμο, η απορία μου είναι :πως θα κάνω την αντικατάσταση απο χαλίκι σε άμμο χωρίς να αναστατώσω πολυ τα ψαράκια;

βαλτα σε εναν κουβα με το φιλτρο και νερο απο το ενυδρειο για οσο κανεις την αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το βρασιμο...... Εκτός απο τη δυσκολία του επιτευματός μάλλον σήμερα η γυναίκα μου θα με χωρίσει.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση .... Αφού εβρασα και ξέπλυνα καλα την άμμο, την έβαλα στο ενυδρειο και έχει θολώσει ο τόπος. Να τα βάλω τα ψαράκια τώρα η να περιμένω να ξεθολόσει;

Link to comment
Share on other sites

post-19988-1341861914,7171_thumb.jpg

Επιτέλους παει το χαλίκι, μπήκε η άμμος!!!! Τώρα μου μένει να βρω πέτρες για να βγάλω τα διακοσμητικά!!!!

Ελπίζω να πανε όλα καλα και τα ψαράκια μου να μην έχουν πρόβλημα

Έγινε επεξεργασία - assasertzis
Link to comment
Share on other sites

βαλτα τωρα δεν υπαρχει προβλημα. Θα δω αν εχω πετρες στο υπογειο να σου φερω.

Link to comment
Share on other sites

Μετα την ευγενική χορήγηση του Μαρίνου μπήκαν και οι πέτρες, να Τονίσω πως οι πέτρες είναι ασβεστολιθικες και έχουν ήδη άλγη πάνω τους.

παραθέτω μερικές φοτό με την διάταξη μήπως έχω κάνει κάποιο λάθος..... post-19988-1342031974,0326_thumb.jpg

post-19988-1342032002,2949_thumb.jpg

post-19988-1342032067,4358_thumb.jpg

post-19988-1342032141,5213_thumb.jpg

Βασικά με το που έβαλα της πέτρες εξαφανίστηκαν όλοι.... Καβατζόθικαν και μόνο τα 2labidochromis βολοδερνουν.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο έγινε! ;)

Το μόνο που φοβάμαι είμαι μη παίσει καμία πέτρα και... Είσαι σίγουρος ότι δεν κουνιούνται??

Link to comment
Share on other sites

Ναιιιιι. Double checked !!!! Απλα αναρωτιέμαι αν έχει αρκετές κρυψώνες για ζευγάρομα

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω οτι οι πετρες ακουμπανε στο πισω τζαμι, και αυτο εhttp://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=28495ιναι'>http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=28495ιναι επικινδυνο. Προσπαθησε να κανεις σπηλιες και οι πετρες να ειναι με τη μεγαλη επιφανεια κατω για μεγαλυτερη σταθεροτητα. Το ξυλο πιθανoν να σου ριξει το ph. Για καλυτερο στησιμο ριξε μια ματια εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=28495

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...