Jump to content

Αγορά Ενυδρείου


Recommended Posts

Ο περιορισμός που υπάρχει είναι το μήκος δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 81cm..

Οπότε θελω κάτι που το βάθος και το ύψος να είναι όσο το δυνατόν μεγαλύτερα έτσι ώστε να κερδίσω σε λίτρα όσο πιο πολύ γίνεται...

Ακούω προτάσεις ???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 81
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα. Αρχικά θα ήταν καλό να μας διευκρινήσεις τι σκοπεύεις να φιλοξενήσεις στο ενυδρείο σου για να έχουμε μια εικόνα. Υπάρχουν κάποια ενυδρεία του εμπορίου που ίσως σου κάνουν, αλλά μπορείς να προχωρήσεις σε κάποια ιδιοκατασκευή για να ταιριάξεις το ενυδρείο ακριβώς στον χώρο που έχεις διαθέσιμο.

:)

Link to comment
Share on other sites

Ο περιορισμός που υπάρχει είναι το μήκος δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 81cm..

Οπότε θελω κάτι που το βάθος και το ύψος να είναι όσο το δυνατόν μεγαλύτερα έτσι ώστε να κερδίσω σε λίτρα όσο πιο πολύ γίνεται...

Ακούω προτάσεις ???

και γιατι δεν παιρνεις τον κυβο της anubias 65x65x65,τα εχουν και σε προσφορα με επιπλο πολυ καλη νομιζω!

Link to comment
Share on other sites

Ο περιορισμός που υπάρχει είναι το μήκος δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 81cm..

Οπότε θελω κάτι που το βάθος και το ύψος να είναι όσο το δυνατόν μεγαλύτερα έτσι ώστε να κερδίσω σε λίτρα όσο πιο πολύ γίνεται...

Ακούω προτάσεις ???

Εαν θελεις κατα το δυνατον το μηκος και πλατος,δεν νομιζω να σε καλυψουν τα ενυδρεια εμποριου.Ισως μια καλη προταση ειναι του Κωσταςφ,αλλα και παλι χανεις σε μηκος.Η ιδιοκατασκευη ειναι μονοδρομος ισως.

Τι ψαρια σκεφτεσαι να φιλοξενησεις;

:)

Link to comment
Share on other sites

και γιατι δεν παιρνεις τον κυβο της anubias 65x65x65,τα εχουν και σε προσφορα με επιπλο πολυ καλη νομιζω!

Αυτη η anubias τι αλλα ενυδρεια διαθετει υπαρχει καποιο site να δω ???

Link to comment
Share on other sites

Το 31 δεν είναι πολύ στενό;

Διορθώνω,36.

Εμένα είναι 40,αλλά θα ήθελα άλλους 20 πόντους ακόμα!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω κατι τετοιο θελω π.χ. 80Χ50Χ70 να ειναι δηλαδη 200+ λιτρα και οχι μονο 125 οπως το rio... Υπαρχει κατι τετοιο ?

Link to comment
Share on other sites

Εαν θελεις κατα το δυνατον το μηκος και πλατος,δεν νομιζω να σε καλυψουν τα ενυδρεια εμποριου.Ισως μια καλη προταση ειναι του Κωσταςφ,αλλα και παλι χανεις σε μηκος.Η ιδιοκατασκευη ειναι μονοδρομος ισως.

Τι ψαρια σκεφτεσαι να φιλοξενησεις;

:)

Θα ηθελα ενα ενυδρειο σαν το Lido 120 High Lite αλλα να ειναι 80cm στο μηκος κατι δηλαδη που να ειναι ψηλο και φαρδυ ετσι ωστε να μπορεσω να εχω οσο το δυνατον περισσοτερα λιτρα... Υπαρχει καποια εταιρια που να βγαζει τετοια ενυδρεια ???

Οσο αναφορα για τα ψαρια σκεφτομαι για 1-2 το πολυ αλλα να μεγαλωνουν...γι αυτο θελω να κερδισω λιτρα για να μπορω να εχω ενα ψαρι 20-30cm μετα απο καιρο...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πηγαίνεις για DIY, εγώ που ήθελα 110χ54χ 70 πήγα σε κατασκευή, μάλιστα τώρα το περιμένω . Πιο ψηλό από 70 πόντους να ξέρεις είναι πολύ δύσκολο στο καθάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πηγαίνεις για DIY, εγώ που ήθελα 110χ54χ 70 πήγα σε κατασκευή, μάλιστα τώρα το περιμένω . Πιο ψηλό από 70 πόντους να ξέρεις είναι πολύ δύσκολο στο καθάρισμα.

Λεω για αυτο

http://www.pet4u.gr/Product/1092/ef-800___e-flat

Τι λετε ?

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε ότι οι διαστάσεις που δίνονται από τους κατασκευαστές είναι σχεδόν πάντα το μέγιστο του όγκου δηλαδή μαζί με τα πλαστικά απο κάτω και τον χώρο του καπακιού.

Συνήθως δηλαδή τα εκατοστά του ύψους είναι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε ότι οι διαστάσεις που δίνονται από τους κατασκευαστές είναι σχεδόν πάντα το μέγιστο του όγκου δηλαδή μαζί με τα πλαστικά απο κάτω και τον χώρο του καπακιού.

Συνήθως δηλαδή τα εκατοστά του ύψους είναι λάθος.

:bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να πας σε ιδιωκατασκευη απλα να σου πω οτι για τοσο μεγαλα ψαρια που σκεφτεσαι φιλε μου δεν ενδείκνυται τετοιο μηκος ενυδρειου!ψαρια που φτανουν 20-30 εκ. ειναι σηνηθως διαφορες κιχλιδες οι οποιες θελουν αρκετα μεγαλυτερο μηκος..στο λεω 1ον γιατι αν θες οπωςδηποτε τετοια ψαρια να πας σε μεγαλυτερο ή να αλλαξεις κατευθυνση στην επιλογη των ψαριων αν δεν σε παιρνει για μεγαλυτερο ενυδρειο! :)

Link to comment
Share on other sites

+1000

Ίσως είναι καλύτερα να δεις κάποιους άλλους τύπους ψαριών, μιας και με τις διαστάσεις που δίνεις δεν μπορείς να φιλοξενήσεις ψάρια 30cm.

Πάντως όσον αφορά στις διαστάσεις, και γω πιστεύω πως πρέπει να πας σε ιδιοκατασκευή ώστε να εκμεταλευτείς στο έπακρο τον διαθέσιμο χώρο που έχεις.

Κ

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να πας σε ιδιωκατασκευη απλα να σου πω οτι για τοσο μεγαλα ψαρια που σκεφτεσαι φιλε μου δεν ενδείκνυται τετοιο μηκος ενυδρειου!ψαρια που φτανουν 20-30 εκ. ειναι σηνηθως διαφορες κιχλιδες οι οποιες θελουν αρκετα μεγαλυτερο μηκος..στο λεω 1ον γιατι αν θες οπωςδηποτε τετοια ψαρια να πας σε μεγαλυτερο ή να αλλαξεις κατευθυνση στην επιλογη των ψαριων αν δεν σε παιρνει για μεγαλυτερο ενυδρειο! :)

+1000

Ίσως είναι καλύτερα να δεις κάποιους άλλους τύπους ψαριών, μιας και με τις διαστάσεις που δίνεις δεν μπορείς να φιλοξενήσεις ψάρια 30cm.

Πάντως όσον αφορά στις διαστάσεις, και γω πιστεύω πως πρέπει να πας σε ιδιοκατασκευή ώστε να εκμεταλευτείς στο έπακρο τον διαθέσιμο χώρο που έχεις.

Κ

Εγω πιστευω στο συγκεκριμενο ενυδρειο που ειναι 200 λιτρα 1-2 το πολυ απο τα παρακατω ψαρια μπορουν να φιλοξενηθούν:

Green Terror

Salvini Cichlid

Green Texas Cichlid

Firemouth Cichlid

Blue Peacock Cichlid

Electric Blue Hap

Clown Loach

Gold Algae Eater

Τι λετε ?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το μικροτερο σε μέγεθος ψαρι που προτεινες φτανει τα 20+ εκατοστα εκτος του firemouth!!το μικροτερο ενυδρειο που χρειαζονται ειναι πανω απο 1,20 εκ. μηκος κατα την γνωμη μου!

το firemouth σε ενα μετρο ενυδρειο πιστευω οτι θα πετυχει(ισως και 80εκ. που λες)..ας μας πουνε ομως και καποιοι εμπειροτεροι στις κιχλιδες αμερικης!

και να ξερεις οτι οταν λεμε για λιτρα ειδικα στις κιχλιδες δεν παιζει ρολο το υψος και τοσο..πιο πολυ λαμβανουμε υποψην μας μηκος και πλατος!για αυτο συνήθως λεμε ελαχιστα λιτρα και ελαχιστο μηκος!

επισης να σου πω οτι ολα τα ψαρια που ανεφερες ειναι σχεδον σιγουρο οτι μπορουν να επιβιώσουν σε ενα τετοιο ενυδρειο για καποιο καιρο αλλα για ποσο?αλλα οντως θελεις τα ψαρια σου απλα να επιβιωνουν και οχι να γουσταρουν μεσα στο ενυδρειο?

παντα φιλικα ολα αυτα φιλε μου θελοντας να σε προστατεψω απο το να πεταξεις ενδεχομένως καποια λεφτα και να ταλαιπωρήσεις τα ψαρια!

εξάλλου εσυ εχεις τον τελευταιο λογο! :D

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το μικροτερο σε μέγεθος ψαρι που προτεινες φτανει τα 20+ εκατοστα εκτος του firemouth!!το μικροτερο ενυδρειο που χρειαζονται ειναι πανω απο 1,20 εκ. μηκος κατα την γνωμη μου!

το firemouth σε ενα μετρο ενυδρειο πιστευω οτι θα πετυχει(ισως και 80εκ. που λες)..ας μας πουνε ομως και καποιοι εμπειροτεροι στις κιχλιδες αμερικης!

και να ξερεις οτι οταν λεμε για λιτρα ειδικα στις κιχλιδες δεν παιζει ρολο το υψος και τοσο..πιο πολυ λαμβανουμε υποψην μας μηκος και πλατος!για αυτο συνήθως λεμε ελαχιστα λιτρα και ελαχιστο μηκος!

επισης να σου πω οτι ολα τα ψαρια που ανεφερες ειναι σχεδον σιγουρο οτι μπορουν να επιβιώσουν σε ενα τετοιο ενυδρειο για καποιο καιρο αλλα για ποσο?αλλα οντως θελεις τα ψαρια σου απλα να επιβιωνουν και οχι να γουσταρουν μεσα στο ενυδρειο?

παντα φιλικα ολα αυτα φιλε μου θελοντας να σε προστατεψω απο το να πεταξεις ενδεχομένως καποια λεφτα και να ταλαιπωρήσεις τα ψαρια!

εξάλλου εσυ εχεις τον τελευταιο λογο! :D

+1!!!

Η αληθεια ειναι πως το μηκος παιζει το ρολο του αν δεν θες να τα βλεπεις απλα στασιμα σε ενα σημειο. Οσο θα ειναι μικρα θα κολυμπανε περα δωθε αλλα οσο θα μεγαλωνουν μετα θα τα βλεπεις που και που να στριφωγυρνανε γυρω απο τον εαυτο τους και κατα τα αλλα να καθονται στον πατο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Τελικά αποφάσισα να πάρω το ANUBIAS A800 (218 λίτρα).

Θα φιλοξενήσω ένα Oscar.

Τι φίλτροπροτείνεται να πάρω ?

Τι θερμοστάτη ?

Link to comment
Share on other sites

Δε θα χωράει να στρίψει

Κοιτά μερικά βιντεακια με Οσκαρ και μετα αποφασιζεις

Link to comment
Share on other sites

Δε θα χωράει να στρίψει

Κοιτά μερικά βιντεακια με Οσκαρ και μετα αποφασιζεις

Έχω δει και είδη έχω αποφασίσει.

Από http://www.oscarfish.com :

Oscar Tank Size:

There is plenty of debate about the minimum size for an Oscar Tank. I believe that the smallest aquarium an Oscar should be kept in is a 55 gallon (48x12x21 inches). This is not ideal, but it can be done. In a 55 gallon tank I can only recommend one Oscar with no tank mates and minimal decorations.

Έγινε επεξεργασία - dinelos
Link to comment
Share on other sites

Έχεις προσέξει βέβαια οτι αυτό το ενυδρείο που δίνει είναι σε ίντσες .....ξέρεις να κανεις την μετατροπή σε ποντους πιστεύω

Link to comment
Share on other sites

βαλε αγγελοψαρα θελουν υψος και ειναι πολυ ομορφα ψαρια !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...