Jump to content

Τι Χρειαζεται Ενα Σωστο Ενυδρειο


Recommended Posts

Λοιπον αρχικα ασ ξεκινησουμε απο τα φυτα και το τι χρειαζονται για να εχουμε ενα καλο αποστελεσμα. αγορασα καποια φυτα και εβαλα σε μια μερια υποστρομα για να τα φυτευσω, απο τα τρια ειδη φυτων που εβαλα εμειναν τα δυο και τωρα παρατηρω κιτρινισμα των φιλων του..... τι πρεπει να κανω ? το αλλο φυτο ειχε πιασει μαυρη αλγη αυτη εξαφανιστηκε με το που εριξαν μεσα τον αλγοφαγο σε λιγεσ και μονο ωρεσ δν υπηρχε αλγη πουθενα.... σχετικα με το κιτρινισμα των φυλων και την καλη και υγειη τουσ αναπτυξη τι πρεπει να κανω?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ας ξεκινησουμε σωστα.

προσπαθησε να μας πεις λεπτομερειες και να απαντησεις στις παρακατω ερωτησεις.

ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο,φιλτρα,ψαρια κλπ

τι φωτισμο εχεις?

καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου?

τι αλλες ρουτινες κανεις?

τι μετρησεις εχεις σε αμμωνια,νιτρικα,φωσφορικα

ποσο ταιζεις?

αν μπορεις βαλε μερικες φωτο,θα βοηθησουν πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το ενυδρειο ετρεχε 14 μερεσ με jbl denitrol (εκκινητησ ενυδρειων). αυτη την δευτερα που μασ περασε 25/06 πηγα και αγορασα τα ψαρια μου .Φυτα ειχαν τοποθετηθει απο την αρχη , υποστρωμα υπαρχει απο την αρριστερη πλευρα εκει που εχω βαλει και τα φυτα μου δηλαδη απο πανω εχω χαλικι. βαζω επισηs kent fresh/marine ammonia detox οπωσ και λυπασμα για τα φυτα μια φορα την εβδομαδα. Αλαγεσ μου ειπε να κανω μια φορα στισ 10 μερεσ το ενα τριτο του νερου γυρω στα 20 λιτρα και προσθετω αντιχλωρια τον εκκινητη και το λιπασμα των φυτων. Το φωσ το λιτουργω οσο λιγοτερο γινετε για την ασφαλεια των φυτων και ειναι HAILEA 24W MODEL AA-L30-24.Στο ενα φυτο καποια φυλα του κιτρινιζουν, εχω επισησ και αντλεια οξυγονου με μια πετρα μεσα στο νερο που εχω κλεισει τωρα γιατι μου ειπαν πωσ δεν χρειαζεται . Απο τροφη τουσ ριχνω καθε πρωι γυρω στα 20-25 φυλαρακια .http://my.imageshack.us/v_images.php το φυτο που ειναι καπωσ ροζ με κοκκινο μου εχει χαλασει και το αφαιρεσα.

Link to comment
Share on other sites

εκτος του οτι βλεπω αρκετα λαθη,δεν μας ειπες τις μετρησεις σου.

πως γνωριζεις πως το ενυδρειο εχει στρωσει και εβαλες ψαρια μεσα?

και σε παρακαλω εξηγησε μου αυτο που εγραψες''Το φωσ το λιτουργω οσο λιγοτερο γινετε για την ασφαλεια των φυτων ''!!!

τι θελεις να πεις?

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω αγορασει τεστ νερου ακομα . μετα απο τισ μερεσ που ελεγε το υγρο που εβαλα 9 εγω περιμενα λιγεσ ακομα για να ειμαι πιο σιγουροσ οποτε θεωρησα οτι ειχε στρωσει και εβαλα τα ψαρακια μεσα Οσο για το φωσ μου ειπε να μην το εχω ανοιχτω για περισοτερο απο 6 ωρεσ την ημερα γιατι τα φυτα που εχω θα χαλασουν . λειτουργω* συγνωμη για τα ορθογραγικα μου λαθη. Τι λαθη εχω κανει?

Link to comment
Share on other sites

Τι λαθη εχω κανει?

τα λαθη σου μεχρι τωρα.

1)δεν βαζουμε ψαρια εαν δεν ειμαστε σιγουροι πως δημιουργηθηκε βιολογια και εγινε ο κυκλος του αζωτου.αυτο μονο τα υγρα αξιοπιστα τεστ μας το δειχνουν.(αμμωνια,νιτρωδη,νιτρικα).

2)6 ωρες φωτισμου ειναι πολυ λιγες.τουλαχιστον 8ωρος συνεχομενος φωτισμος πανω σε χρονοδιακοπτη.

3)αλλαγη νερου οχι στις 10 μερες αλλα εβδομαδιαιως.

4)ριχνεις αρκετη τροφη χωρις να ξερεις την ποιοτητα νερου.

εγω θα αρχιζα με το να παρω τεστ ετσι ωστε να ξερω που βαδιζω και σε τι φαση ειναι το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

δηδλαδη ο αρκετοσ φωτισμοσ κανει και καλο? μπορω να το αναβω το βραδυ καλυτερα ?

Link to comment
Share on other sites

χωρις φως δεν αναπτυσονται τα φυτα και χαλανε-πεθαινουν.

συνηθως το φως το αναβουμε οταν ειμαστε σπιτι.το βραδι και τα ψαρια πρεπει να κοιμουνται.

πχ θα μπορουσες να τα αναβεις απο τις 4 το απογευμα μεχρι τις 12 το βραδι.

Link to comment
Share on other sites

ωραια ευχαριστω πολυ για αυτο το θεμα δν το ιξερα και πιθανων απο αυτο να μου χαλαγαν τα φυτα. απο το θεμα τησ τροφησ ποσο να ριχνω δηλαδη? μου ειπα πανω κατω 2 φυλαρακια για το καθε ψαρι

Link to comment
Share on other sites

ποσα ψαρια εχεις μεσα στο 60λιτρο δηλ??? :o

Link to comment
Share on other sites

τα μισα επρεπε να εχεις.....

ξεκινα να παρεις τα τεστ και νομιζω πως τα αποτελεσματα που θα παρεις ισως να σε σοκαρουν.αφαιρεσε επισης ψαρια.

για τοσα ζωα επρεπε τουλαχιστον 100 λιτρα να εχεις..

Link to comment
Share on other sites

θα προσπαθισω να αφαιρω σιγα σιγα αλλα επειδη μου ειπε οτι ειναι μικρα νομιζα οτι χωρανε και αλλα μεσα θα ξεκινησω να με αυτα που ειναι χημικα βαμενα μπλε και πορτοκαλι . και σε περιπτωσ που τα τεστ διξουν το νερο ακααταληλο τι πρεπει να κανω σε αυτη την περιπτωση ξανα στρωσημο?

Link to comment
Share on other sites

μην βιαζεσαι.οσο βιαζεσαι θα γινονται χειροτερα τα πραγματα.

αγορασε υγρα τεστ για

αμμωνια

νιτρωδη

νιτρικα.

κανε τις μετρησεις,και θα σου πω τι θα κανεις μετα.

και συντομα οσο γινεται εεε?.......

Link to comment
Share on other sites

θα προσπαθισω οσο το δυνατον συμοτερα τοτε.,.

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα που πανω πανω κιτρινιζουν να τα κλαδεβω λιγο οπου ειναι χαλασμενο?

Link to comment
Share on other sites

μονο τα χαλασμενα .μην το πετσοκοψεις μονο για τη κιτρινιλα.

ποση θερμοκρασια εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπε και ο Κλαζ χρειαζεσαι επιγωντος τεστ για να δεις αν εχει στρωσει το ενυδρειο σου!

Για τα φυτα που κιτρινιζουν πιθανοτατα να φταει ο φωτισμος που τον εχεις μονο 6 ωρες,αλλα αν μπορεις πες μας τι φυτα εχεις.

Τα ψαρια σου ειναι πολλα για τα λιτρα σου,αληθεια τι ψαρακια εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου το φωτισμο δν τον ειχα ουτε καν 6 ωρεσ μη σου πω ουτε 3 αλλα τωρα που επμαθα για το συγκεκρημενο θα προσπαθησω να βελτιωθω.Το ονομα των φυτων δν το ξερω αλλα μπορεισ να τα δεισ εδω καποιεσ φωτο απο το εντυδρειο , τα ψαρακια που δν γνωριζω πωσ λεγονται(μπλε και πορτοκαλι) και του αλγοφαγου.http://my.imageshack.us/v_images.php . Tα ψαρια που εχω ειναι 3 guppies ενα αρσενικο 2 θηλυκα 7 νεον τετρα εναν αλγοφαγο και 5 ακομα (αυτα που δν γνωριζω πωσ λεγονται) 2 πορτοκαλι 2 μπλε και ενα διαφανεσ..

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο πράγμα που χρειάζεται ένα σωστό ενυδρείο είναι το διάβασμα!

Νομίζω ότι πρέπει να αρχίσεις να διαβάσεις κάποια βασικά πράγματα για να μπορέσεις να κατανοήσεις την λειτουργία του ενυδρείου όσο είναι νωρίς γιατί αν το αφήσεις τα πράγματα θα δυσκολέψουν!

Ταυτόχρονα με της οδηγίες του klaz ρίξε και μια ματιά εδώ!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Καλώς όρισες στον κόσμο του ενυδρείου και στην παρέα μας!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...