Jump to content

Περιεργη Συμπεριφορα Κριμπενσις


Recommended Posts

οπως αρκετοι ξερετε εχω 5 (+2 τωρα νεογεννητα) κριμπενσις). αυτα εδω και 2-3 μηνες που τα εχω ηταν ΠΑΝΤΑ κρυμενα και ΠΑΝΤΑ ειχαν τις συνηθισμενες αψιμαχιες μεταξυ τους. οχι τεραστια προβληματα αλλα τα καθιερωμενα κυνηγητα υπηρχαν.

τωρα, απο χτες εχω κανει καποια αναδιοργανωση στο ενυδρειο κι απο εκει που ηταν ΦΟΥΛ φυτεμενο , εχω βγαλει τα περισσοτερα φυτα κι εχω προσθεσει καποιες πετρες. τωρα λοιπον βέπω και τα 5 (!) κριμπενσις στην επιφανεια σαν να ψαχνουν κατι. Δεν τσακωνονται, ειναι ολα μαζι κτλ κτλ.

λετε να συμβαινει κατι? σιγουρα με την ανακαταταξη εχει λιγο περισσοτερη αμμο εδω κι εκει απο οτι συνηθως αλλα ακομα κι οταν δεν εβλεπα τη μυτη μου εκει μεσα, αυτο δεν το κανανε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τεστ εκανες? (Nh3-4, N02, N03) :)

Link to comment
Share on other sites

κι ομως, εχω στα υψη ανεβασμενα νιτρωδη. κανω αλλαγες. λεω να ριξω και λιγο seachem αντιχλωριο. τι λετε?

μετραω νιτρωδη πανω απο 5.0 και ισως και αμμωνια 0.25.

καμια συμβουλη? απο τι λετε να εγινε αυτο? απο το πλυσιμο της αμμου με σκουπα? να πλυνω τα υλικα του φιλτρου μια η καλυτερα οχι?

Έγινε επεξεργασία - Vangelis21
Link to comment
Share on other sites

Μην πλύνεις τα υλικά καλύτερα, και κάνε αλλαγή με Prime! Αναμένουμε! :)

Link to comment
Share on other sites

ενα ψαρακι εχει και πολυ γρηγορα αναπνοη... πως να εγινε αυτο τωρα? μεχρι και να αρχισω την ανακαινηση ειχα μια χαρα μετρησεις. κανω την αλλαγη νερου και βαζω αντι μισο καπακι prime για τα 100 λιτρα μου 2,5 (χ5 δηλαδη οπως λεει). μακαρι.

ποτε να ξαναμετρησω?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το ξέρω. Θα μας πουν οι εμπειρότεροι! :)

Link to comment
Share on other sites

κι ομως, εχω στα υψη ανεβασμενα νιτρωδη. κανω αλλαγες. λεω να ριξω και λιγο seachem αντιχλωριο. τι λετε?

μετραω νιτρωδη πανω απο 5.0 και ισως και αμμωνια 0.25.

καμια συμβουλη? απο τι λετε να εγινε αυτο? απο το πλυσιμο της αμμου με σκουπα? να πλυνω τα υλικα του φιλτρου μια η καλυτερα οχι?

Ολο τρεχεις εσυ. :D

Ποτε δεν πλενουμε τα φιλτρα οταν εχουμε ανεβασμενα νητρωδη και αμμωνια,Παντα βαζουμε αντιχλωριο,και σε τετοιες περιπτωσεις βαζουμε και τα αναλογα βακτιρια.Η σκουπα δεν ανεβαζει,κατι αλλο θα εκανες :)

Link to comment
Share on other sites

δεν εκανα τιποτα αλλο! ηταν ολα μια χαρα! εβαλα σκουπα, αλλαξα διακοσμηση , εβαλα 2-3 ακομα πετρες τις οποιες ειχα βρασει. εβγαλα αρκετα φυτα κι αυτο μονο!

βακτηρια εχω μονο ενα που λεγεται denibac, δεν ξερω αν κανει ομως. (παω να δω πως λεγεται).

ποτε ξαναμετραω να δω αν εγινε τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

δεν εκανα τιποτα αλλο! ηταν ολα μια χαρα! εβαλα σκουπα, αλλαξα διακοσμηση , εβαλα 2-3 ακομα πετρες τις οποιες ειχα βρασει. εβγαλα αρκετα φυτα κι αυτο μονο!

βακτηρια εχω μονο ενα που λεγεται denibac, δεν ξερω αν κανει ομως. (παω να δω πως λεγεται).

ποτε ξαναμετραω να δω αν εγινε τιποτα?

Αυριο μετρας,ποση αλλαγη εκανες?

Link to comment
Share on other sites

50% εκανα. αυριο? δε θα μπορεσω να κοιμηθω!

α, δεν ξερω αν εχει σημασια αλλα σε αυτο το ενυδρειο η ακρη του φιλτρου που τραβαει νερο απο το ενυδρειο ειναι λιγο πιο πανω απο τη μεση και οχι κατω κατω ως συνηθως. πειραζει? ακομα να προσθεσω οτι επειδη για αυτο το λογο το φιλτρο σταματα να δουλευει κατα την αλλαγη, μολις το κουνησα λιγο για να παρει μπρος, ξερασε "βρωμα" ελπιζω να ειναι οκ

Έγινε επεξεργασία - Vangelis21
Link to comment
Share on other sites

50% εκανα. αυριο? δε θα μπορεσω να κοιμηθω!

α, δεν ξερω αν εχει σημασια αλλα σε αυτο το ενυδρειο η ακρη του φιλτρου που τραβαει νερο απο το ενυδρειο ειναι λιγο πιο πανω απο τη μεση και οχι κατω κατω ως συνηθως. πειραζει? ακομα να προσθεσω οτι επειδη για αυτο το λογο το φιλτρο σταματα να δουλευει κατα την αλλαγη, μολις το κουνησα λιγο για να παρει μπρος, ξερασε "βρωμα" ελπιζω να ειναι οκ

Οχι δεν ειναι αυτο,απλα καθαρισε τις σωληνες.Σκουπα κανεις τακτικα?αν οχι τοτε ισως με την αναταραξη του βυθου δημιουργηθηκε το προβλημα,κατι αλλο δεν μπορω να σκεφτω.

Ποσα λιτρα και τι ροη εχει το φιλτρο?

Έγινε επεξεργασία - kixlidatos
Link to comment
Share on other sites

αυτο λεω κι εγω! δεν εχω ξανακανει σκουπα σε αυτο (ειχα ανοιξει και θεμα) γιατι ηταν φουλ φυτεμενο και ειχα και γεννα και το φοβομουν. σημερα εκανα μετα απο 2-3 μηνες που το εστησα ΚΑΙ δεν εχω πλυνει το φιλτρο ποτε

Link to comment
Share on other sites

αυτο λεω κι εγω! δεν εχω ξανακανει σκουπα σε αυτο (ειχα ανοιξει και θεμα) γιατι ηταν φουλ φυτεμενο και ειχα και γεννα και το φοβομουν. σημερα εκανα μετα απο 2-3 μηνες που το εστησα ΚΑΙ δεν εχω πλυνει το φιλτρο ποτε

Το ποτε θα πλενεις το φιλτρο,στο δειχνουν τα νιτρικα,και εαν εχει πεσει η ροη του.Αλλα σε ενα ενυδρειο που δεν κανουμε σκουπα ποτε,δεν πρεπει ξαφνικα να κανουμε,γιατι οτι εχει και δεν εχει,στα βγαζει μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Το ποτε θα πλενεις το φιλτρο,στο δειχνουν τα νιτρικα,και εαν εχει πεσει η ροη του.Αλλα σε ενα ενυδρειο που δεν κανουμε σκουπα ποτε,δεν πρεπει ξαφνικα να κανουμε,γιατι οτι εχει και δεν εχει,στα βγαζει μεσα.

νιτρικα δε μετρουσα ως τωρα και η ροη ηταν απο την αρχη οκ αλλα οχι και τρελλα δυνατη. και δεν κανεις σκουπα ΠΟΤΕ? ειχε πιασει λασπη μιλαμε και ειχε μεινει και τροφη και φυλα και το να και τ'αλλο.

Ποιο φίλτρο έχεις και ποια η ποσότητα βιολογικού υλικού σε αυτό?

ενα jbl εξωτερικο ειναι , 120 λεγεται και εχουν αλλαχθει καποια πραγματα του οπως μου ειπε το παιδι που μου το πουλησε για να ειναι οκ για 200λιτρο ενυδρειο. εχει καδο με 3 συρταρια κι εχω εκτος απο σφουγγαρι (και δε θυμαμαι για υαλοβαμβακα) δυο συρταρια με μακαρονι, ενα με τις μπιλιες (σορρυ αλλα τωρα ξεχναω τα ονοματα τους).

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, νεα

τα ψαρακια αρχισαν να κρυβονται παλι (οπως ειναι το νορμαλ) και η αναπνοη τους επεσε αισθητα

Α και δεν ξερω αν κανει κακο στα ψαρια η γενικα αλλα αυτη τη στιγμη εχω περιπου 60-70 λαθρεπιβατες στο ενυδρειο

Έγινε επεξεργασία - Vangelis21
Link to comment
Share on other sites

Να μην ταϊσεις! Να ριξεις επιπλέον αντιχλώριο αν εχεις prime, που αναφέρει οτι δεσμεύει αμμωνία κτλ και ξαναμετράς αυριο απόγευμα...αν έχεις και βακτήρια καλό θα ηταν να ενισχύσεις το σύστημά σου!

Παντως 5 λίτρα καδο φιλτρανσης που εχει το φιλτρο σου δεν μπορω να καταλάβω τι εκανες και διαταραξες την ισοροπία της βιολογιας.....προφανώς καπου εγινε λαθος με την σκούπα βυθου....ψυχραιμια παντως.....κανε τα παραπάνω και μην ασχολήσε αλλο!Αυριο πάλι!

Link to comment
Share on other sites

να μην κανω κι αλλη αλλαγη νερου? ποσο πριμε να βαλω? λεει 5ml ανα 200l και μεχρι χ5 για να κατεβασεις αμμωνια και νιτρωδη

Οχι Αλλαγη θα γινει χειρότερα!!!!

Βαλε 2 καπάκια!

Link to comment
Share on other sites

Δε μου λες, ξερίζωσες αρκετά φυτά αλλάζοντας το από φουλ φυτεμένο; Μάλλον ανακάτεψες και τον βυθό αρκετά, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

ναι, το εγραψα και στην αρχη. ειχε μεσα πολλες ριζες φυτων, καμια 200αρια και τωρα το εχω αφησει με 40 το πολυ. τον βυθο τον εκανα ανω κατω

μεσα σε ολα αυτα να πω οτι εχω c02

Έγινε επεξεργασία - Vangelis21
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...